Valmieras Ziņas

Cilvēku foto projektā “INSIDE OUT” vecā katlumāja un tornis pārtop par mākslas objektu

Valmiera un topošais Valmieras novads piedalās pasaulē lielākajā cilvēku foto projektā “INSIDE OUT”, kurā iesaistītie dalās ar savu foto portretu un stāstu, kļūstot par publiski aplūkojamu mākslas darbu.

Valmieras projekta iniciatīva pasaules kartē iezīmēta ar uzsaukumu ”Notice us!” (“Pamani mūs!”), lai parādītu Latviju, mūsu kultūru, cilvēkus un apliecinātu, ka ikvienam ir būtiska loma mākslas notikumos un norisēs. Kā portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Valmieras pilsētas pašvaldības galvenā kultūras projektu vadītāja Liene Jakobsone, Valmiera un novads ir vienīgā vieta Austrumeiropā, kas piedalās projektā, tādēļ uz projekta organizatoru pleciem gulstas papildu atbildība, lai godam pārstāvētu ne tikai Latviju, bet visu šo Eiropas daļu pasaules mērogā. 

No 15. līdz 19.martam dažādās vietās topošajā Valmieras novadā viesojās foto busiņš, kurā bija iespēja nofotografēties. Četras dienās dažāda vecuma, tautības, profesiju cilvēki fotografējās Ipiķos, Rūjienā, Lodē, Naukšēnos, Rencēnos, Ramatā, Mazsalacā, Matīšos, Burtniekos, Valmiermuižā, Vaidavā, Dikļos, Zilākalnā, Kocēnos, Bērzainē, Strenčos, Trikātā, Brenguļos, Kauguros, Mūrmuižā un Valmierā. Pēc tam fotogrāfa Uģa Brālēna uzņemtie 378 portreti tika nosūtīti uz Ņujorku, kur tos apstrādāja, attīstīja un ar kurjerpastu atsūtīja atpakaļ uz Valmieru.

Liene Jakobsone uzsver, ka bijis ļoti svarīgi iesaistīt ne tikai Valmieras, bet visa topošā novada ļaudis, lai nostiprinātu izpratni, ka turpmāk mēs veidosim vienu veselumu kā novada iedzīvotāji.

Otrdien, 27. aprīlī, radot izbrīnu un neizpratni daudziem garāmgājējiem, kuri par projektu nav informēti, lielformāta fotoportretus sāka novietot uz celtnes, kur nekad nav bijis pieredzēts rīkot fotoizstādi. Līdz šim tā daudzus gadus godam pildījusi saimniecisku uzdevumu. Tas slejas 45 metru augstumā virs pilsētas un ko iedzīvotāji, visticamāk, nekad nav iztēlojušies kā kultūrtelpu. Tas ir Valmieras bijušās katlumājas skurstenis Rīgas ielā 25. 

Liene Jakobsone pastāstīja, ka fotoprojektā bijusi necerēti liela iedzīvotāju aktivitāte, tādēļ tapuši vairāk portretu, nekā sākotnēji bija plānots. Lai visu varētu izvietot, pat 45 metru augstais tornis bijis par mazu, tādēļ portreti izvietoti arī uz katlumājas fasādes. Portretus būs iespējams apskatīt vismaz mēnesi un pat ilgāk, ja vien laikapstākļu ietekmē tie būs saglabājušies.

Pēc projekta noslēguma plānots bijušajā katlumājā veidot mākslas telpu. Tā būs vieta modernajai un laikmetīgajai mākslai, pašrealizācijai un mijiedarbībai ar pasaules mēroga mākslu. Šādā veidā tas ir arī simbolisks vēstījums un sākums katlumājas pārbūvei – vieta, kas radīja siltumu māju apsildīšanai, turpmāk sildīs sirdis, pārtopot par kultūrvietu.

Projekta aktivitātēs iesaistījās arī Vides filmu studija, piedāvājot veidot par pieciem projekta dalībniekiem dokumentālus videostāstus. Filmas tiks publicētas, sākot no šī gada jūnija.

Viens no videostāstu varoņiem ir Valmieras 5.vidusskolas absolvents un pašreizējais darbinieks Gustavs Māziņš. Viņš atzina, ka iesaistījies projektā, jo tā ir bijusi iespēja piedalīties pasaules mēroga aktivitātē. “Šī ir brīnišķīga ideja. Es skatos uz fotoportretiem un priecājos, cik mēs visi esam skaisti savā dažādībā. Šajā pandēmijas laikā projektam ir vēl viena pievienotā vērtība, jo tā dod iespēju topošā novada iedzīvotājiem satikties un būt kopā, lai arī nevaram satikties klātienē.”

Projekta “INSIDE OUT” īstenošana Valmierā ir viena no nozīmīgākajām norisēm, Valmierai un topošajam Valmieras novadam esot ceļā uz Eiropas kultūras galvaspilsētas titulu 2027.gadā. Projekts sasaucas ar Eiropas kultūras galvaspilsētas mērķiem aizsargāt un veicināt kultūras daudzveidību Eiropā un uzsvērt to kopīgās iezīmes, vairot iedzīvotāju piederības apziņu kopējai kultūras telpai, kā arī veicināt kultūras ieguldījumu pilsētu ilgtermiņa attīstībā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies! Valmieras pilsētas 3.pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis aicina darbā pirmsskolas izglītības skolotāju (darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera) uz noteiktu laiku pilnai darba likmei (40 stundas nedēļā jeb 1,0 likme). Ja Tev ir vēlme: nodrošināt kvalitatīvu, bērnu vecumam un individuālajām spējām atbilstošu izglītības procesu, īstenojot pirmsskolas izglītības vadlīnijas; plānot savu darbību un sagatavot darbam nepieciešamo dokumentāciju, tostarp e-vidē; sadarboties ar bērnu vecākiem, grupas un iestādes personālu, lai veicinātu katra bērna izaugsmi; iesaistīties iestādes attīstības plānošanā un īstenošanā atbilstoši kompetencei; un ja Tev ir: izglītība un pedagogu profesionālās kompetences pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām( Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”); valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; prasme strādāt komandā; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; prasmes darbā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģijām; mēs piedāvājam: atalgojumu 790.00 euro pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV) un pieteikuma vēstuli gaidīsim līdz 2021.gada 16.jūlijam personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai 64231434 Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas 3.pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” (turpmāk – Iestāde) izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Iestādes iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-07-16

Mūsu partneri