Valmieras Ziņas

Cik maksā guļbūves mājas?

Lasīšanas laiks: 8 min

Neatkarīgi no tā, kādu iemeslu dēļ jūs domājat, būvējot savu guļbūves māju – vai vēlaties tajā pavadīt visu silto sezonu vai vienkārši iekārtot mājīgu atpūtas zonu klusai nedēļas nogalei – šādu māju cena ir izšķirošs faktors. Tomēr patiesība ir tāda, ka atrast atbildi uz jautājumu, cik varētu izmaksāt guļbūves māja , nav nemaz tik viegli, kā varētu pirmajā mirklī šķist. Koka māju ar īpašu daudzpusību to celšanā parasti var izmantot savu iztēli ļoti plaši – lai apmierinātu visas vajadzības un veiktu daudzus oriģinālus risinājumus, no kuriem tieši ir atkarīga guļbūves mājas cena.

Tāpēc, lai labāk noteiktu savas finansiālās iespējas un pieskaņotu tās galvenajām koka mājas prioritātēm, ir jādalās celtniecības vīzijā ar profesionāļiem, kuri labi pārzina celtniecības jomu. Lai atvieglotu provizorisko izmaksu aprēķināšanu, esam nolēmuši šajā rakstā dalīties ar būtisku informāciju, kas palīdzēs novērtēt konkrētu risinājumu izmaksas.

Guļbūves māju cena: platība un ērtības

Aplūkojot celtniecības praksi, iespējams, galvenie faktori, kas visvairāk nosaka guļbūves mājas cenas, ir mājas platība un greznība. Ja mēs koncentrējamies uz kotedžas mājas platību, vienkāršākā, laucinieciska 50 kvadrātmetru kotedža parasti maksā ap 20 000 eiro. Lielāka, 120 kvadrātmetru lauku stila māja maksās ap 60 000 eiro, ja interjerā nebūs daudzi luksusa risinājumi. Tādējādi, mēs varam teikt, ka vienkārši aprīkotas kotedžas vienas kvadrātmetra cena tirgū būs no 400 līdz 500 eiro robežās.

Savukārt attiecībā uz guļbūves mājas greznību, iztēle šajā gadījumā var būt neierobežota, tāpēc ir patiešām grūti nosaukt aptuveno cenu. Tomēr ir vērts uzsvērt, ka mazbudžeta guļbūves mājas celtniecība piedāvā daudzus veidus, kā samazināt izmaksas, pielāgojot sarežģītākus risinājumus (nezaudējot pamata ērtības).

Saskaņā ar mūsu provizoriskajām aplēsēm, ja jūsu budžets guļbūves mājām ir ap 20 000 eiro, jūs varat apsvērt iegūt guļbūves māju aptuveni 50 kvadrātmetru platībā. Šādā kotedžā, iespējams, jāplāno viens dzīvojamais stāvs, un celtniecības risinājumi nedrīkst sarežģīt kotedžas iekārtošanu un ierīkošanu (tas parasti rada papildu izmaksas un paaugstina vasarnīcas kopējās izmaksas).

Ja jūs varat atļauties ap 60 000 eiro par koka mājas būvniecību, ir daudz vairāk iespēju, lai pieņemtu komforta lēmumus. Šajā gadījumā koka kotedžas platība var sasniegt aptuveni 120 kvadrātmetrus. Tomēr, ja atpūtas komforts vairāk saistās ar ērtībām, nevis lielākām atpūtas zonām, tad, pieturoties pie mazāka projekta, varēsiet ierīkot guļbaļķu māju ar daudz vairāk ērtībām.

Ja guļbaļķu māja, kas maksā virs 100 000 eiro, budžeta ziņā nebiedē, jums droši vien nevajadzētu ierobežot koka mājas platību vai interjera detaļas. Izveidojiet savu sapņu atpūtas māju. Jūs būsiet pārsteigti par to, cik daudz laika jūs pavadīsiet dabā, kad jums ir komfortabla, plaša naktsmītne sev un saviem mīļajiem.

Cik maksā būvatļauja?

Pirms galīgo lēmumu pieņemšanas par guļbūves projekta un dzīvojamās platības sarežģītību būtu lietderīgi novērtēt paša projekta un tā apstiprināšanas darbu izmaksas. Lai gan tā parasti ir individuāla, pašlaik tā ir vidēji 600 €. Projekta gala cenu, kā arī pašas mājas cenu lielā mērā ietekmē tādi faktori kā mājas lielums, apjoms (vai būs nepieciešamas papildu ēkas), projekta sarežģītība, inženiertīklu pieejamība un citi papildus darbi. Balstoties uz vispārējām cenu tendencēm, individuālo guļbūves māju projektu izmaksas, ieskaitot visu likumisko procedūru, parasti svārstās no 2000 līdz 3000 eiro.

Cik stāvus būvēt?

Stāvu skaits ir ne mazāk nozīmīgs lēmums, no kura ir atkarīga koka mājas gala cena. Tāpēc tiem, kas meklē veidus, kā ietaupīt naudu, ir svarīgi uzsvērt, ka vienstāva mājai nevajag kāpnes. Saskaņā ar ierasto praksi kāpņu cena parasti svārstās no 1000 līdz 2500 eiro. Tās izstrādei izvēloties cietkoksni, piemēram, ozolu, taisno kāpņu cena svārstīsies no 900 līdz 2000 eiro, bet vijīgo cietkoksnes kāpņu cena var sasniegt vairāk nekā 3000 eiro. Ja apsverat spirālveida kāpnes, vērts atzīmēt, ka to cena sākas no 1800 eiro, bet atkarībā no izmēra, dizaina un izmantotajiem materiāliem var pieaugt līdz pat vairāk nekā 5000 eiro.

Taču, ja zemes gabals, uz kura plānojat būvēt dzīvojamo koka māju, ir visai mazs, neskatoties uz augstākajām būvniecības izmaksām, divstāvu māja varētu kļūt par lielisku izvēli vietas taupīšanai, saglabājot plašāku pagalmu.

Vai ir vērts pašiem būvēt guļbūves koka mājas?

Runājot par autonomas guļbūves mājas celtniecību, mums joprojām bieži jautā, vai lai guļbūves mājas cenas nepārsteigtu, vai tās var būvēt neatkarīgi, lai samazinātu celtniecības izmaksas? Pēc mūsu speciālistu domām, lai gan tehniskās zināšanas un daudzu gadu profesionālā pieredze ļauj izvairīties no tiešām lielām kļūdām un ietaupīt daudz celtniecības izmaksu, guļbūves mājas projektu ir iespējams realizēt paša spēkiem. Mūsdienās ir piedāvājumi iegādāties arī jau gatavu koka mājas projektu, kas jums būs tikai jāsamontē savā dārza zemes gabalā.

Tomēr ir svarīgi uzsvērt, ka, lai gan gatavās un plānotās kotedžas cena pirmajā mirklī var šķist ievērojami zemāka, individuāli projektēto guļbaļķu māju priekšrocības nedrīkst ignorēt. Individuāli projektētas guļbūvju mājas ne tikai ļauj likvidēt nevajadzīgās telpas, bet arī ļauj pielāgot esošās atbilstoši jūsu vajadzībām. Ja jūs nolemjat izvēlēties profesionālu iepriekš sagatavotu projektu, jūs varēsiet to izbaudīt nekavējoties. Tomēr tādā gadījumā jums jābūt apmierinātam (-i) ar visām plānotajām telpām, par kurām jums arī būs jāmaksā.

Kādu koka mājas veidu izvēlēties?

Tas nav pārsteidzoši, ka koka mājas cena ir ļoti atkarīga no izvēlētā mājas veida. Par populārākajām no tām mūsdienās var uzskatīt karkasa un guļbūves mājas. Karkasa koka mājas, kas pazīstamas arī kā īpaši ekonomisks mājokļa variants, nodrošina lielisku siltumizolāciju to specifiskās konstrukcijas dēļ, vienlaikus samazinot ķieģeļu mājai raksturīgās siltuma izmaksas. Tāpat ir vērts uzsvērt, ka karkasa mājas paver plašas interjera dizaina iespējas – projektējot šādu māju, ir iespējams atstāt vairāk brīvu telpu, lielus logus, izgatavot citus unikālus interjera risinājumus, izmantojot dažādus apdares materiālus.

pastedGraphic_1.png

Izvērtējot, cik varētu izmaksāt konkrēta tipa māja, ir vērts uzsvērt, ka precīza cena šāda veida mājai lielā mērā ir atkarīga no koka veida, būvējamās mājas lieluma, kā arī celtniecībā un apdarē izmantotajiem papildu materiāliem. Skatoties uz tirgu mūsdienās, karkasa mājas būvniecība maksā tikpat, cik guļbūves mājas. Tāpat jāņem vērā, ka karkasa tipa mājas daļas ir iepriekš izgatavotas un uzstādītas, tiklīdz tās tiek nogādātas paredzētajā mājas vietā, tāpēc parasti nav nepieciešams rūpēties par būvlaukumu.

Unikālās guļbūves mājas joprojām tiek būvētas pēc daudz tradicionālākām tehnoloģijām. Šādu ēku gadījumā katra baļķa savienošanu parasti veic profesionāls amatnieks. Lai gan šāda veida koka dizains paver daudz mazāk iespēju interjera dizainam, izvēloties ar rokām darinātus baļķus guļbaļķu mājas celtniecībai, jūsu māja izcelsies ar unikālu skaistumu, saglabājot visu dabas doto katram kokam.

Tiesa, apsverot māju, kas izgatavota no dabīgiem baļķiem, ir pašsaprotams, ka tiek iekasēta nedaudz augstākas izmaksas nekā karkasa mājas gadījumā. Vidējā cena mājai, kas būvēta no rokām darinātiem baļķiem, ir sākot no 300 eiro par kvadrātmetru, bet, izvēloties īpaši biezus un garus baļķus, cena var pieaugt vēl vairāk. Tas nozīmē, ka kvalitatīva guļbaļķu māja var izmaksāt no 14 000 € līdz 500 000 € atkarībā no tās lieluma, veida un celtniecībā izmantotajiem materiāliem.

Kādu koksni izvēlēties celtniecībai?

Guļbūves mājas cena, ne mazāka par koka mājas labākajām īpašībām, ir atkarīga no tā, kādu koksni izvēlaties celtniecībai. Izvēloties kvalitatīvu, augstākās kvalitātes koksni guļbūves mājas dekorēšanai vai celtniecībai, Jūs varēsiet nodrošināt lielisku mikroklimatu mājā – vasarā būs patīkami vēss telpā, bet ziemā – silts. Mūsu valstī koka mājas visbiežāk ir celtas, izmantojot skuju koki: priede, egle, ciedrs vai ciedru priede, lapegle.

Ir vērts atzīmēt, ka koksnei no dažādiem skujkokiem ir dažādas īpašības. Piemēram, salīdzinot ar priedi, eglei ir daudz lielāka noturība pret temperatūras atšķirībām, tāpēc egle bieži tiek izvēlēta ne tikai mājas apdarei, bet arī ēkas konstrukciju ražošanai. No šiem skujkokiem celtas mājas sienas cena ir sākot no 100 eiro par m2.

Aplūkojot būtisko aspektu – siltumizolāciju, egles koka apdare nodrošinās vismaz par 10% labāku siltumizolāciju nekā priedes apdare. Koka mājas fasādes apdare no lapegles saglabās pat par 25-30% mazāk siltuma. Pateicoties zemajam blīvumam un augstajam gaisa saturam koksnes struktūrā, ciedram ir viszemākie siltuma zudumi salīdzinājumā ar citiem koksnes veidiem – unikālās struktūras dēļ tas ne tikai ļoti labi saglabā siltumu, bet arī praktiski nepadodas garenvirziena un šķērsvirziena rotācijai vai nožuvumam. Tomēr ciedra cena par m2 atkarībā no koksnes veida parasti ir vismaz divas vai trīs reizes augstāka nekā citiem skujkokiem.

Kā lētāk būtēt guļbūves mājas?

Bieži sastopamies ar gadījumiem, kad klienti, kas gatavojas būvēt guļbūves mājas, plāno ietaupīt, atsakoties no daļas kvalitātes. Tāpēc vēlamies uzsvērt, ka krasi risinājumi nav vienīgais veids, kā samazināt guļbūves mājas celtniecības izmaksas.

Pirmkārt, ja jums ir ierobežots celtniecības budžets un vasarnīcas cena jums ir būtiska, aicinām rūpīgi pārdomāt visus nevajadzīgos arhitektūras risinājumus, piemēram, varbūt divu stāvu kotedžas vietā, jūs varat samierināties ar vienu stāvu vai lielu telpu sadalot mazās, ja tā nav nepieciešama jūsu atpūtas komfortam. Apsveriet arī to, vai jūsu mājā ir nepieciešama terase ar lieliem logiem un jumtu vai citas palīgēkas, piemēram, balkons, pagrabs vai garāža. Piemēram, garāžas ierīkošanas izmaksas ir tādas pašas kā dzīvojamās telpas ierīkošana, tāpēc šajā gadījumā lieliska alternatīva var būt jums, kas ne tikai izmaksās daudz mazāk, bet arī lieliski veiks tās pašas funkcijas aukstajā sezonā un vasarā no intensīvās saules.

Tomēr, lai ietaupītu naudu, jūs varat izvēlēties arī gatavas guļbūves mājas cenas projektus. Lai gan šajā gadījumā, plānojot dzīvojamo māju, jums būs jāizdara daži kompromisi, iegādājoties gatavu mājas projektu, būs iespējams visprecīzāk aprēķināt tā cenu.

Lai detalizēti plānotu un samazinātu savas koka mājas celtniecības izmaksas, jāņem vērā, ka tās ir atkarīgas arī no paša būvlaukuma, inženierkomunikāciju uzstādīšanas un darbu veikšanas. Aplūkojot vienoto tirgu, var lēst, ka vidēji viens kvadrātmetrs mājas izmaksās aptuveni 500-600 eiro (materiāli un darbaspēks), bet jūs varat ievērojami samazināt šīs izmaksas, veicot dažus no vieglākiem celtniecības darbiem pats. Zemes gabala atrašanās vieta un lielums ir ne mazāk svarīga izvēle, lai projekts būtu atbilstošāks jūsu finansiālajām iespējām un vajadzībām. Izvēloties lielāku zemes gabalu, neaizmirstiet apskatīt ne tikai tā cenu, bet arī iespējas ierīkot komunālos pakalpojumus. Ir gadījumi, kad nomaļas, nelielas, parasti uzstādītas guļbūves mājas ir daudz dārgākas komunālo pakalpojumu sarežģītās ierīkošanas dēļ.

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat jauno "Valmiera 2027" vides objektu pilsētas centrā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Būvvaldes arhitektu/-i (uz nenoteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: - nodrošināt estētiskas un drošas vides veidošanas principu un būvniecības tiesiskuma ievērošanu Pašvaldības administratīvajā teritorijā; - pārraudzīt arhitektoniskās kvalitātes principa ievērošanu, ciktāl tas attiecas uz būves iekļaušanos ainavā un pilsētvidē; - izskatīt būvniecības ieceres, pārbaudīt lēmumos ietverto nosacījumu izpildi un iesniegto dokumentu saturu normatīvajos aktos noteiktajā apjomā; - organizēt būvniecības ieceru publisko apspriešanu; - strādāt ar “Būvniecības informācijas sistēmu” (BIS) un datu bāzēm; un ja Tev ir: - otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība arhitekta specialitātē; - arhitekta patstāvīgās prakses sertifikāts tiks uzskatīts par priekšrocību; - vismaz divu gadu darba pieredze arhitekta darbā, kas saistīta ar būvprojektu izstrādi un būvniecības normatīvo aktu pielietošanu; - būvniecības procesu regulējošo normatīvo aktu pārzināšana; - pieredze nozares terminoloģijas, ar būvniecības nozari saistīto normatīvo aktu un standartu pielietošanā; - labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību; - labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, BIS portālā vai BIS 2 profilā un biroja tehniku; - B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: - darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; - stabilu atalgojumu (atbilstoši 12.mēnešalgu grupai no 1535 EUR līdz 1645 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); - darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; - profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „ Arhitekta/-es amatam” līdz 2022.gada 27.maijam. Tālrunis papildu informācijai: 64207148, 64207124. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: ARHITEKTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 25C, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-05-27 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri