Valmieras Ziņas

Bēgļu jautājums – pārejoša vai hroniska kaite?

Lasīšanas laiks: 5 min

Vai tā saucamā bēgļu krīze šobrīd Eiropā var pārvērsties par hronisku situāciju? Apmēram tā jau bažījas “Die Welt” Vašingtonas biroja šefs, žurnālists Klemenss Vergins (Clemens Wergin). Un viņa bažu pamatu mēs visi saprotam – uzņemot daļu bēgļu, mēs tomēr nekādi nerisinām problēmas cēloni, kas ir karš Sīrijā. Un šis karš arvien turpinās jau četrarpus gadus, un Sīrijā ir 19 miljoni iedzīvoju… Jā, tagad jau mazāk, bet tik un tā.

Vergins savās publikācijā “Vācijas īstā bēgļu krīze” (Germany’s Real Refugee Crisis – The New York Times 15/09/2015) vainu notiekošajā “noliek pie Vācijas kājām” – jo tā savulaik, redzot sākamies briesmīgo karu, nebija gatava iesaistīties un atbalstīt mērenos spēkus Sīrijā.

Jāsaka gan, ka arī ASV nebija gatava to darīt, taču ir sākusi aktīvi rīkoties šobrīd – un arī Vācijai nav, kur atkāpties, jo tā turklāt atrodas Eiropā, tas ir, daudz tuvāk.

Rezultātā rodas tāda nedrošības un kara darbības zona gan austrumos, gan dienvidos tās robežai, tāpēc Vācija nevar “izlavierēt” no savas tomēr vadošās lomas Eiropas kopējās drošības politikā. Jo runa jau šobrīd nav tik daudz par bēgļiem kā tādiem, cik drošības riskiem. Austrumu un dienvidu riski nav atdalāmi viens no otra, tie ir viens veselums.

Taču – vai mēs šobrīd redzam, ka tuvojas politisks krīzes risinājums? Karš noticis jau ilgi, spiediens arvien pieaug, risinājumam vienkārši jābūt. Un tā tuvošanās pazīmes pastāv.

Pirmkārt, gribu atzīmēt nesen parādījušos Lielbritānijas premjera izteikumu, ka Bašars al Asads varētu būt pārejas perioda pagaidu valdībā (pārejas periodā uz ko?).

Otrkārt, Turcija ierosinājusi izveidot drošības joslu 40 km platumā no turku robežas gar Sīriju, kurā nebūtu pieļauti ne Asada, ne t.s. Islāma Valsts (IS – Islam State) spēki. Un tur varētu atgriezties tie sīrieši, kas ir Turcijā – apbruņoti un militāri atbalstīti. Pārkāpēji dabūtu sev uz galvas artilēriju un aviāciju…

Treškārt, pastāv izlīgums ar Irānu un pamatā ar ASV – izrādās, ka Izraēlas un republikāņu lobijs ASV to nevarēja apturēt, un tas nozīmē, ka paveras iespējas ASV runāt ar Irānu arī par citiem jautājumiem, tai skaitā par karu Sīrijā un Irākā. Zīmīgi, ka Irāna tur neaizskar ASV militārās intereses.

Ceturtkārt,

ļoti būtisks faktors ir Krievijas pieaugošā militārā iesaiste, nostājoties Asada pusē – ieroču piegādes, izlūkošana u.c. Precizējot domu – šis atbalsts ir jau ilgstošs, taču tieši šobrīd kļūst arvien izteiktāks.

Par šo jau minētais Vergins norāda – Vācija (un es teiktu – būtībā visa Eiropa) ar savu taustīšanās politiku ir tikai panākusi, ka šobrīd tie mērenie opozīcijas spēki Sīrijā, kas būtu varējuši kļūt par Eiropas sabiedroto aizsardzībā pret IS, ir nopietnai pretcīņai nespējīgi. Tukšumu attiecīgajā nišā aizpilda nevis Eiropa, bet Saūda Ārābija un Katara ar naudu un kaujiniekiem.

Vašingtona otrdien brīdinājusi Putinu, ka Krievijas atbalsta turpināšana rada konflikta saasināšanas un pagarināšanas risku, jo Asadam nav izšķiroša loma cīņā ar IS un viņa palikšana pie varas traucē konflikta noregulēšanu. Ja pie varas nāktu pagaidu režīms, varētu panākt pilsoņu kara izbeigšanu Sīrijā. Savukārt, Maskava ir paziņojusi, ka tieši Asadu uzskata par galveno cīnītāju pret islāmistu nemierniekiem.

Rezultātā gribot negribot sanāk cīņa divās frontēs – Saūda Arābija pret Krieviju un Irānu. Tikai pēdējos mēnešos ASV un dažas Eiropas valstis iesaistījušas savu aviāciju, bombardējot IS pozīcijas, kā arī sākušas, diemžēl tikai šogad, apbruņot kurdus Irākas un Sīrijas ziemeļos, tai skaitā Vācija. Diemžēl miera izlīgums starp Turciju un kurdiem ir izgāzies, un tagad abas puses apkaro viens otru. Arī ASV šī gada maijā uzsāktā bruņošana piedevām ir izrādījusies totāla izgāšanās, jo no pirmajiem 100 tikai 5 ir palikuši tur karot. Vienīgie karotāji reģionā paliek kurdi, kurus bruņo. ASV šobrīd pārvērtē savu stratēģiju un meklē jaunus ceļus.

Krievi tagad pastiprināti sūta iekšā modernos ieročus un varbūt pat karavīrus (jo runā, ka esot starp tankiem pārķerta saziņa krieviski). Jau 28. septembrī Putinam būs uzstāšanās ANO, runājot par vienu no iespējamiem risinājumiem Sīrijā un aicinot to atbalstīt. Jautājums – vai te ir runa par Krievijas “Asada glābšanu” vai Krievijas pozīciju nostiprināšanu Tuvajos Austrumos, vai vienkārši Sīrijas sadalīšanu gar Vidusjūru un Libānu, paliekot tādai kā “Gazas joslai” Krievijas un Asada kontrolē? Acīmredzot, visvairāk Putins grib vispār sadarboties ar ASV bruņotajiem spēkiem, lai rezultātā panāktu sankciju atcelšanu par Krievijas rīcību Ukrainā.

Interesanti, ka Saūda Arābijas jaunais ķēniņš Saladans jau pirms pāris nedēļām paspējis tikties ar Obamu un pārrunājis arī situāciju Sīrijā, aicinot ASV sniegt lielāku atbalstu. Viņu ārlietu ministrs arī paudis viedokli, ka Saūda Arābiju apmierina ASV vienošanās ar Irānu, jo tā veicinās drošību reģionā.

Kā nākotnē izskatīsies Sīrijas sadalījums, mēs nezinām – varbūt tas būs tikai de facto un ne de iure, kā tagad Irākā. Pilnīgi skaidrs, ka Krievija nevar palīdzēt Asadam atgūt visu Sīriju. Tātad – varbūt viņš ir figūra pārejas periodam un de iure Sīriju nesadala, bet varbūt ir tomēr kāda iespēja (mēs to nezinām!) apvienot visus spēkus cīņai pret IS. Dabīgi, ka ES ar Vāciju priekšgalā tad tur arī būs jāiesaistās! Jo, kā jau tas pats Vergins saka, te ir runa par Eiropas un pašas Vācijas drošību. Vajadzīgs risinājums bēgļu izaicinājumam, un tas ir meklējams Sīrijā. No tāda aspekta 100, 500 vai 1000 bēgļi Latviju galīgi neapdraud, jo tā mēs tomēr kopīgi piedalāmies daudz lielāka drošības riska novēršanai Eiropai, kurā cietēju būtu vairāk un pavisam citā līmenī.

BBC žurnālists Ouens Benets Džonss (Owen Bennett Jones) ir publicējis ļoti labu analīzi par IS kaujiniekiem Eiropā un taisnīgi jautā to, uz ko neviens vēl nav atbildējis: kā tas nākas, ka britu armijā ir mazāk 2. un 3. paaudzes musulmaņu karavīru, nekā IS rindās ir no Lielbritānijas aizbraukušajiem pilsoņiem, kas tur tagad karo par viduslaiku vērtībām?! Te gandrīz vai būtu diezgan līdzīgā kontekstā jāatzīmē arī Volgas vācieši, kas no Krievijas vispirms atbrauc uz Vāciju, bet pēc tam dodas karot Austrumukrainas separātistu pusē par labu Krievijai… Kaut kas pasaulē galīgi vairs nav kārtībā.

Taču, pie Džonsa teiktā atgriežoties, – tagad britu aviācija būtībā ir spiesta nāvēt pati savus pilsoņus, bombardējot IS pozīcijas. Arī šajā ziņā Eiropai ir, par ko padomāt saistībā ar integrācijas un bēgļu politikas jautājumiem.

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: Kreditoru uzskaite - ienākošo rēķinu apstrāde, grāmatošana, kontrole; Ienākošo rēķinu nodokļu (PVN un UIN) uzskaite grāmatvedībā atbilstoši LR likumdošanai; Pamatlīdzekļu rēķinu apstrāde; Savstarpējo realizācijas rēķinu izrakstīšana; Avansa norēķinu un NĪN grāmatošana; Savstarpējo norēķinu salīdzināšana; Dalība ikmēneša un gada slēgšanas procesā; Dalība dažādos grāmatvedības procesos un projektos.  MĒS PIEDĀVAJAM: Profesionālas pilnveides iespējas; Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; Mūsdienīgu un ērtu darba vidi Beātes ielā 5, Valmierā, LV-4201; Pieredzei un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu sākot no EUR 1400 pirms nodokļu nomaksas. GALVENĀS PRASĪBAS: Izglītība grāmatvedības, finanšu vai ekonomikas jomā; Darba pieredze līdzvērtīgā amatā; Izcilas iemaņas ar MS Office, pieredze darbā ar MS Navision; Vēlme nepārtraukti attīstīties, apgūt jaunas prasmes un rīkus; Prasme plānot savu laiku, noteikt prioritātes; Augsta atbildības sajūta, precizitāte; Labas saskarsmes prasmes; Teicamas latviešu valodas zināšanas. Pieteikumu sūtīt uz e-pasta adresi - ruta.lacberga@bonotimber.com Profesija: GRĀMATVEDIS (CETURTĀ LĪMEŅA KVALIFIKĀCIJA) Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-06-09 Kontaktpersona: Rūta Lacberga

Pieaugot pasūtījumiem, aicinām pievienoties saldējuma ražotājus “Rūjienas saldējums” komandai! Mēs Tev uzticēsim: Veikt darbu pie ražošanas līnijām saldējuma ražotnē; Veikt gatavās produkcijas, iepakojuma kvalitātes, marķējuma novērtēšanu; Veikt citus līdzīga rakstura uzdevumus pēc maiņas vadītāja norādēm. No Tevis sagaidām: Precizitāti, atbildības sajūtu, spēju produktīvi darboties intensīvos darba apstākļos; Spēju strādāt maiņu grafikā; Vēlmi mācīties un apgūt jaunas prasmes; Medicīnisko izziņu Nr. 027/u. Piedāvājam: Atalgojumu sākot no 1000 – 1300 EUR pirms nodokļu nomaksas; Darba attiecības līdz 2025.gada 30.septembrim; Sociālās garantijas; Apmācības darbu uzsākot, kas nepieciešamas darba pienākumu veikšanai; Darbu maiņu grafikā – dienas un nakts maiņas; Dinamisku darba vidi; Darba apģērbu; Bezmaksas kafiju un saldējumu; Iespēju iegādāties saldējumu par darbiniekiem draudzīgām cenām; Draudzīgu kolektīvu. Darba vieta: Rūjienā, Upes ielā 5 Gaidīsim Tavu pieteikumu (CV) līdz 30.maijam uz e-pastu: personals@rujienassaldejums.lv Tālrunis informācijai: 29468727 (personāla vadītāja). Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Nosūtot savu CV, pretendents piekrīt, ka SIA “Rūjienas saldējums” reģ. nr. 44103057131, kā datu pārzinis, veiks personas datu apstrādi CV atlases procesā. Profesija: CEHA STRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Upes iela 5, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 5 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-05-30 Kontaktpersona: Nora Kārkliņa

Mūsu partneri