Valmieras Ziņas

Auto kredīts vai auto līzings uzņēmumiem

Lasīšanas laiks: 4 min

Privātpersonām transportlīdzeklis nodrošina mobilitāti un iespējas izvairīties no pārvietošanās ar sabiedrisko transportu, savukārt uzņēmējdarbībā spēkrats bieži vien ir objektīva nepieciešamība, bez kuras nemaz nevarētu sekmīgi strādāt un nodrošināt atbilstošu pakalpojumu sniegšanu klientiem.

Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) statistika[1] liecina, ka juridiskās personas Latvijā reģistrējušas teju 180 tūkstošus transportlīdzekļus. Tomēr uzņēmējdarbībā varētu tikt izmantoti vairāk braucamrīki, jo nereti mazie un vidējie uzņēmēji darba vajadzībām lieto savu privāto transportu.

Kādi transportlīdzekļi reģistrēti uzņēmējiem?

Juridiskas personas savā īpašumā reģistrējušas tikai aptuveni katru desmito jeb 9,3% no Latvijā reģistrētajiem vieglajiem automobiļiem. Pretēja situācija ir ar kravas automašīnām un autobusiem (attiecīgi – juridiskajām personām ir 73% kravas auto un 94% autobusu).

Tomēr uz uzņēmuma vārda reģistrētie vieglie auto visbiežāk ir īsti “darba zirgi” jeb tādi spēkrati, kuriem salāgota ekspluatācijas efektivitāte ar cenu, īpašu uzmanību pat nepievēršot auto izskatam, papildu funkcionalitātei vai ekstrām. Tas arī izskaidro auto krāsojumu – visbiežāk uzņēmumu auto ir balti. Savukārt, runājot par populārākajiem modeļiem, tie ir Volkswagen Caddy, Dacia Duster un Škoda Octavia.

Uz uzņēmuma vārda reģistrētām automašīnām raksturīgs visai liels ikgadējs nobraukums un tehniski tās nolietojas laika posmā, kas nereti ir mazāks nekā desmit gadi. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc uzņēmējus biežāk interesē jauni auto un tie tos iegādājas gandrīz četras reizes biežāk nekā privātpersonas. Ja nobraukums patiešām prognozēts liels, ar jaunu automobili var ietaupīt arī uz remontu rēķina, tāpēc šādos gadījumos parasti noder un tiek izmantots auto līzings.

Spēkrata īpašuma statuss – piederība fiziskai vai juridiskai personai?

Transportlīdzekli iespējams reģistrēt fiziskais vai juridiskas personas īpašumā (valdījumā, turējumā). Mazāku uzņēmēju gadījumā spēkrata statusa izvēle varētu būt elastīgāka. Taču tāpat jāņem vērā, ka katram statusam ir savas priekšrocības un arī trūkumi. Piemēram, automašīnu ekspluatācija uzņēmējiem ir sarežģītāka un dārgāka nekā privātpersonām. Tas arī varētu būt viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc tik maz vieglo automašīnu reģistrētas uz juridisku personu vārda.

Tajā pašā laikā svarīgs ir arī jautājums par uzņēmējdarbības izmaksu fiksēšanu un reģistrāciju – ja automašīna reģistrēta uz privātpersonas vārda, auto izmaksas var neizdoties definēt kā uzņēmējdarbības izmaksas. Tādā gadījumā ir iespējas, piemēram, automobili nodot uzņēmuma patapinājumā un oficiāli reģistrēt nobraukumu / degvielas patēriņu.

Savukārt, ja auto pērk ar aizdevuma palīdzību, jāskatās, vai uzņēmums vispār atbilst kritērijiem, lai tam tiktu piešķirts auto kredīts vai auto līzings.

Atšķirības: kredīts un līzings auto iegādei

Kredīts un līzings transportlīdzekļa iegādei ir atšķirīgi pakalpojumi, ar atšķirīgiem nosacījumiem. Piemēram:

  • kredīts auto iegādei visbiežāk tiek izmantots brīžos, kad tiek iegādāta vidējas cenas lietota automašīna (parasti 4000–10 000 eiro amplitūdā). Šādi iegādātam auto par īpašnieku uzreiz kļūst automašīnas pircējs, un tam būtībā nav nekādu ierobežojumu;
  • līzings auto iegādei paredz, ka spēkratam jāatbilst vairākiem kritērijiem: piemēram, jābūt vērtībā virs 7000 eiro (parasti līzingā iegādāti tiek jauni auto); ja auto ir lietots, tam jāveic novērtējums; automobili reģistrē uz līzinga devēja vārda, pircējam kļūstot vien par auto turētāju. Tas manāmi ierobežo aizdevuma atmaksātāja iespējas rīkoties ar šo automašīnu, tai skaitā spēkratu nav iespējams pārdot, veikt kādas citas darbības vai atsevišķos gadījumos ar topat nedrīkst izceļot no valsts (īpaši ārpus ES robežām). Tāpat līzingā iegādātam auto, visticamāk, obligāta būs KASKO apdrošināšana.

Salīdzinot ar citiem aizdevumiem, gan auto kredītam, gan auto līzingam ir raksturīgas visai zemas procentu likmes, taču kopumā varētu teikt, ka līzings ir izdevīgāks nekā kredīts.

Tomēr jāatceras, ka dažādiem finanšu resursu nodrošinātājiem jeb aizdevējiem ir dažādi nosacījumi auto iegādei un procentu likmes. Lai noskaidrotu izdevīgāko aizdevēju un nosacījumus, svarīgi salīdzināt tirgū pieejamo piedāvājumu. To ērti izdarīt nodrošina Sortter platforma, kuras viens no galvenajiem darbības virzieniem ir kredītu salīdzināšana. Turklāt kredītu salīdzināšana un citu pakalpojumi pieejami tiešsaistē un tie ir bez maksas.

Sortter darbojas Latvijā kopš 2020. gada un ik mēnesi palīdz vairākiem tūkstošiem klientu – gan privātpersonām, gan uzņēmējiem, salīdzināt dažāda veida kredītus un izvēlēties citus viņiem atbilstošākos pakalpojumus.

[1]https://www.csdd.lv/transportlidzekli/registreto-transportlidzeklu-skait

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat ielu un ceļu uzturēšanas kvalitāti Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Burtnieku apvienības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina darbā palīgstrādnieku/-ci (Valmieras pagastā) uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • veikt saimnieciskos darbus Valmieras pagasta teritorijā: • apsekot Pašvaldības autoceļus, veikt neliela apjoma remontdarbus, ceļmalu apkopšanu, pļaušanu, krūmu izciršanu, zāģēšanu, novākšanu; • palīdzēt kopt, formēt un izzāģēt kokus un krūmus, palīdzēt likvidēt vēja vai citādā veidā nodarītos postījumus un novākt bīstamos kokus, kas apdraud ēkas, elektrolīnijas, autoceļus un citus objektus; • piedalīties teritorijas labiekārtošanā un uzturēšanā; • rūpēties par Pārvaldes atbildībā esošo ēku un telpu tehnisko stāvokli; un ja Tev ir: • pamatizglītība un pamatiemaņas vai pamata pakāpes profesionālā izglītība; • teicamas latviešu valodas zināšanas; • zināšanas par ēku, telpu, teritoriju un autoceļu ikdienas uzturēšanas un remontu darbiem, to apjomu noteikšanu; • pamatiemaņas būvdarbu un remontdarbu plānošanā un veikšanā; • iemaņas darbā ar traktortehniku, dārza tehniku, dažādiem mehānismiem un iekārtām; mēs piedāvājam: • stabilu atalgojumu (atbilstoši 2. mēnešalgu grupai no 515 EUR līdz 521 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV, izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu burtniekuapvieniba@valmierasnovads.lv, ar norādi „Pieteikums palīgstrādnieka/-ces Valmieras pagastā amatam”, līdz 2022.gada 15.jūlijam. Papildu informācija, zvanot pa tālruni 29388422 vai 26434663. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu darbinieku atlasi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PALĪGSTRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vanagu iela 4, Valmiermuiža, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Burtnieku apvienības pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina darbā dārznieku/-ci Valmieras pagastā uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • rūpēties par Valmiermuižas parka un Valmieras pagasta publisko teritoriju apstādījumiem: • veikt apstādījumu ierīkošanu, kopšanu, atjaunošanu; • piedalīties dekoratīvo augu, koku un krūmu stādīšanā, kopšanā, formēšanā; • uzraudzīt teritorijas kopšanas darbu kvalitāti; • sniegt teritorijas labiekārtošanas priekšlikumus; ja Tev ir: • pamata vai vidējās pakāpes profesionālā izglītība dārzkopībā; • labas latviešu valodas zināšanas; • zināšanas par ainavas ierīkošanas arhitektūru, plānošanu, augu stādīšanu; • darba pieredze parka dārznieka, dārzkopības jomā; • prasme organizēt savu darbu; • spēja strādāt komandā, precīzi, ar iniciatīvu un augstu atbildības sajūtu, labām komunikācijas un saskarsmes prasmēm; mēs piedāvājam: • normālo darba laiku 40 stundas nedēļā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 7.mēnešalgu grupai no 690 līdz 865 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV, izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu burtniekuapvieniba@valmierasnovads.lv, ar norādi „Pieteikums dārznieka/-ces Valmieras pagastā amatam”, līdz 2022.gada 15.jūlijam. Papildu informācija, zvanot pa tālruni 29388422 vai 26434663. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu darbinieku atlasi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām.   Profesija: DĀRZNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vanagu iela 4, Valmiermuiža, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība aicina darbā Kultūras darba ORGANIZATORU Burtnieku kultūras centrā uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • plānot, organizēt un veidot kultūras, atpūtas un izglītojošus pasākumus, koncertus, izstādes un citus notikumus; • koordinēt un organizēt kultūras pasākumus Burtnieku apvienībā, izstrādāt un īstenot šo pasākumu radošos konceptus; • izstrādāt ar kultūras jomu saistītus radošos projektus; • vadīt un koordinēt amatiermākslas kolektīvu darbību; • administrēt viesmākslinieku koncertu un pasākumu norisi; un ja Tev ir: • augstākā izglītība (par priekšrocību tiks uzskatīta izglītība kultūras jomā); • iepriekšēja darba pieredze kultūras jomā, projektu vadībā, pasākumu organizēšanā; • zināšanas par kultūras procesiem; • valsts valodas prasme augstākā līmenī, labas svešvalodu zināšanas; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office programmām, interneta pārlūkprogrammām un sociālajiem tīkliem); • kompetences: teicamas organizatoriskās prasmes, radošs skatījums, prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus; atbildība, iniciatīva, labas komunikācijas un sadarbības prasmes; mēs piedāvājam: • stabilu atalgojumu (atbilstoši 9.mēnešalgu grupai no 850 EUR līdz 1035 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • iespējas īstenot radošo potenciālu un kultūras projektu idejas; • personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu. Motivācijas vēstuli, CV un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv ar norādi „Kultūras darba organizators/-e Burtnieku kultūras centrā” līdz 2022.gada 15.jūlijam. Tālrunis papildu informācijai 64207148, 27891656, 26119906. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu darbinieku atlasi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: KULTŪRAS PASĀKUMU ORGANIZATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jaunatnes iela 15, Burtnieki, Burtnieku pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Kultūra / Māksla Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15

Mūsu partneri