Valmieras Ziņas

Andrejs Gluhovs: Video stunda – attālināto mācību realitāte

Lasīšanas laiks: 5 min

Nu jau gandrīz divus mēnešus Latvijas izglītības iestāžu 7.-12.klašu skolēni mācās attālināti un apgūst mācību saturu ar mūsdienu IT tehnoloģiju palīdzību. Mobilais telefons, planšete un dators kopš 2020. gada marta ieguvuši nesalīdzināmi praktiskāku nozīmi skolēna dzīvē. Vēl tikai februārī daudzi izmisuši vecāki visā pasaulē ar cerībām mēģināja pārvērst savu atvašu izklaides tehnoloģijas par mācību procesa darbarīku, meklējuši atbalstu un padomu, sākot no speciālistiem līdz brīžiem ļoti “gudriem” viedokļiem sociālajos tīklos.

Un pēkšņi kādu dienu jaunatne pati sāka sūdzēties, ka nu ir par daudz un ka

vairs nav nekādas vēlmes pat spēlēt datorspēles.

Neviens par to februārī pat iedomāties nespēja! Un tad daudzi mūsu dzīves aspekti, vērtības un prioritātes mainījās. No marta līdz pat jūnijam gan valsts vadītāji, gan vienkāršie cilvēki bija izsmēluši visus savus argumentus “PAR” un “PRET” attālināto mācību procesu, rīkojot gan klātienes, gan modernas attālinātās diskusijas, kuras atkarībā no iekšējās inteliģences līmeņa, ir bijušas ļoti bagātas ar epitetiem, brīžiem ļoti pārdomātiem un argumentētiem viedokļiem, brīžiem pārpildītas ar dvēseles sāpēm un brīžiem apzināti provokatīvām un rupjām apziņas izpausmēm.

Un pienāca oktobris. Likumsakarīgs valdības lēmums par attālinātā mācību procesa ieviešanu vairs nevienu nepārsteidza. Vēl pēdējie izmisuma emociju atspulgi parādījās sociālajos tīklos, uz brīdi atdzīvojās kaislības TV ekrānos, bet

visi ļoti ātri saprata, ka būs jāstrādā attālinātā režīmā.

No „uzkāpšanas uz grābekļiem”, kas pavasarī tika bagātīgi izmētāti, gribēja izvairīties visi. Ārkārtīgi straujā situācijas attīstība Latvijas skolām pārvērtusies par īstu murgu. Emocijas, spriedze, tehnikas un brīžiem prasmju trūkums, nepielāgots mācību saturs, skolotāju un skolēnu pārslodze, vecāku pārvēršanās par vēl lielākiem multispeciālistiem, pievienojot arī privātskolotāja prasmes, un daudzi citi izaicinājumi.

Katra izglītības iestāde, tajā skaitā Valmieras 2.vidusskola, izvērtēja pirmo dziļo pieredzi attālinātā mācību procesa realizācijā. Skolotāju, vecāku un skolēnu aptaujas ļāva vispusīgi izvērtēt situāciju. Izanalizējot visus faktorus iesaistīto respondentu viedoklī, bijām pārsteigti par vienprātību un

tāpēc bijām pārliecināti, ka VIDEOSTUNDU organizēšana ir nepieciešama!

Pavasara eksperimenti ar mācību satura pielāgošanu attālinātam mācību procesam nospēlēja savu tik ļoti svarīgo lomu. Neskaitāmas daudzveidīgās darba lapas, elektronisko platformu izmantošana, komunikācija ar e-pastu, īsziņu, WhatsApp un citu servisu palīdzību, uzdevumu gatavošana, izmantojot darba burtnīcas, grāmatas elektroniskās enciklopēdijas un citus resursus… It kā visa kā ir ļoti daudz! Bet kaut kas pietrūkst!

Pietrūkst komunikācijas ar skolotāju!

Lai cik arī labi skolēnam nebūtu attīstītas pašvadītās mācīšanās prasmes, skolotāja lomas svarīgumu kvalitatīvā mācību procesa nodrošināšanā neviens nevar noliegt. Un, ja mēs sākam domāt nevis par vidusskolas posmu, bet īpaši par pamatskolas posmu, tad šī loma ļoti bieži ir par pamatu sekmīgam mācību procesam. Tāpēc Valmieras 2.vidusskolas lēmums par to, ka

100% visas mācību stundas notiks video tiešsaistē, bija visatbilstošākais risinājums, lai nodrošinātu maksimālu izglītības procesa efektivitāti un kvalitāti attālinātā mācību procesa realizācijas laikā.

Visi skaidri apzinās skolotāju lomu mācību procesā. Tā ir ne tikai banālā komunikācijas prasmju attīstīšana, tā ir tik ļoti svarīgā mācību satura skaidrošana, piemēri un sasaiste ar dzīvi, tūlītējā atgriezeniskā saite no skolotāja puses un iespēja skolotājam saņemt atgriezenisko saiti no skolēnu puses, iespēja skolēniem maksimāli sadarboties gan ar skolotāju, gan ar klasesbiedriem, risinot, diskutējot veicot t.sk. praktiskos uzdevumus. Un arī tāpēc tapa mūsu skolas prasība visiem skolēniem, kuriem ir tehniskais nodrošinājums, pieslēgties video stundai gan ar videoattēlu, gan ar skaņu. Gandrīz īsta mācību stunda! Šādi skolotājs, redzot katru skolēnu, ir spējīgs sniegt pilnvērtīgu atbalstu gan talantīgajam skolēnam, gan skolēnam, kam ir grūtības mācību procesā. Skolotājs, redzot skolēnu emocijas, ieinteresētību darba procesā, var to veiksmīgāk virzīt. Video stundas, tajā skaitā stipri atvieglo jaunā mācību satura apgūšanas procesu, ievērojami ieekonomē skolēna patstāvīgi pavadīto laiku pie katra mācību priekšmeta.

Protams, tas bija milzu izaicinājums mūsu skolai. Nodrošināt tehniku, pilnveidot skolotāju IT prasmes, nodrošināt iespēju skolēniem piedalīties video stundās, pielāgot mācību saturu un daudz citu faktoru. Bet visi ļoti labi saprot, ja mēs gribam iegūt maksimāli lielāku mācību procesa atdevi esošajā situācijā, tad ir jādara! Un te arī pieslēdzas skolotāju radošums. Paldies visiem skolotājiem, kas visīsākajā laika periodā spēja pielāgot gan interaktīvās tāfeles, gan datu kameras, gan citus mūsdienīgos IT risinājumus un iekārtas attālināto video stundu procesam! Tas prasīja daudz spēka un pacietības, jo noteikti tas bija, ir un būs maksimāli grūts risinājums skolai un skolotājiem. Bet, manuprāt, tā arī ir mūsdienās tik ļoti bieži pieminētā

uz bērnu centrēta mūsdienu izglītības procesa nodrošināšana!

Priekšā ir gan semestra atzīmju izlikšana, gan valsts pārbaudes darbi. Skaidra apziņa par to, ka laiks skrien, un vairs nav iespēju „mīcīties uz vietas”, mēģinot aizvietot kādu sarežģītāku tēmu ar kādu vienkāršāku, nostiprināja mūsu pārliecību, ka tā arī jāturpina. Jāpiedāvā skolēniem un vecākiem maksimāli gan organizatoriski, gan saturiski „dzīvu” mācību procesu situācijā, kad skolēni pavada savā darbavietā 5-6 stundas gluži tāpat kā skolā, kad arī pārbaudes darbi notiek video stundu režīmā, līdz ar ko šeit ir iespēja uzdodot neskaidru jautājumu skolotājam tiešsaistē.

 Priekšā ir ļoti daudz nezināmā. Vēl joprojām ir liela papildus slodze skolotājiem un skolēniem, vēl joprojām trūkst mācību līdzekļu un materiālu, vēl joprojām ir milzu spriedze un dažādu viedokļu spiediens uz izglītības sistēmu un darbiniekiem, vēl joprojām ir smags sociāli-ekonomiskais stāvoklis daudzām ģimenēm, vēl joprojām ir nomācošas skolotāju, vecāku un skolēnu bailes no vīrusa, un, protams, vēl joprojām nav skaidrības par to, kad beidzot mēs varēsim atsākt klātienes mācību procesu. Bet katra situācija prasa rīcību un risinājumu.

Ātru, pārdomātu, efektīvu.

Un kamēr notiek pretinieku pušu “sadursmes” patiesības un vainīgo meklēšanā, mēs, skolotāji, nedrīkstam zaudēt tik ļoti svarīgo laiku, jo tas var atspoguļoties uz mūsu skolēnu zināšanām, konkurētspējas un nākotnes. Un tāpēc mūsu skola, gaidot turpmākos valdības lēmumus, izvēlas redzēt skolēnu sejas, kaut vai tikai uz ekrāna.

Aktuālais jautājums

Vai jūs apmierina ietvju un ceļu tīrība Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā sociālo pedagogu (0,380 likmes jeb 12 stundas nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • īstenot sociālpedagoģisko darbību Iestādē; • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši izglītības Iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, izglītības iestādes vadību, izglītojamiem un izglītojamo vecākiem mācību darbā, kā arī informēt par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • mācību un audzināšanas darba satura, korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties Iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2023.gada 22.decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-12-22

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība aicina darbā Dikļu kultūras centrā (turpmāk – Iestāde) saimniecības vadītāju uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • organizēt Iestādes saimniecisko darbu, Iestādei nepieciešamā inventāra un iekārtu saņemšanu un piegādi; • veikt uzdevumus, kas saistīti ar Iestādes pasākumu norisi (telpu un apkārtnes iekārtošanu, dažādu materiālu atvešanu/aizvešanu); • nodrošināt Iestādes valdījumā esošā kustamā un nekustamā īpašuma uzturēšanu tehniskā kārtībā; • apkopot informāciju par saimniecisko darbu un sīko remonta darbu nepieciešamību, veikt nelielus remontdarbus vai organizēt to izpildi; • sistemātiski sekot apkures sistēmas, ūdensvadu un sanitāro mezglu darbībai; un ja Tev ir: • vidējā vai vidējās pakāpes profesionālā izglītība; • pieredze saimniecisko darbu veikšanā; • pamatiemaņas būvdarbu un remontdarbu plānošanā un veikšanā; • labas valsts valodas zināšanas; • B kategorijas vadītāja apliecība; • labas prasmes darbā ar datoru, MS Office programmām un citu biroja tehniku; • spēja patstāvīgi veikt darbu un uzņemties atbildību par noteikto uzdevumu izpildi; mēs piedāvājam: • nepilnu darba laiku 16 stundas nedēļā (0,4 slodze); • pamatalgu pārbaudes laikā 344 EUR (par 0,4 slodzi) pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 362 EUR (par 0,4 slodzi) pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv ar norādi „Saimniecības vadītājs/-a Dikļu kultūras centrā” līdz 2023.gada 19.decembrim. Tālrunis papildu informācijai 26486115 vai 27891656. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Straumes, Dikļi, Dikļu pag., Valmieras nov. Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-12-19

Mūsu partneri