Valmieras Ziņas

Mihails Ignats: Ir svarīgi, ka fotogrāfs spēj veidot un izkopt savu stilu

Lasīšanas laiks: 6 min

Mihailam Ignatam fotografēšana no gaisa ir hobijs, aizraušanās un kaislība, tagad arī bizness. Aerofotogrāfija ir viņa sirdslieta nu jau astoto gadu. Šo gadu laikā virs Latvijas viņš veicis jau 104 lidojumus, aizvien no jauna spējot saskatīt interesantus un elpu aizraujošus skatus, ko vērts iemūžināt.

“104.lidojumu veicu šogad 21.janvārī. Todien fotografēju Vidzemi, arī Valmieru,” stāsta aerofotogrāfs. Šī lidojuma laikā bijuši ļoti labi laika apstākļi, kas lielā mērā ietekmē to, vai lidojums notiks vai nē. “Miglas laikā nav pat jēgas domāt par celšanos gaisā. Taču tajā dienā mums paveicās – spīdēja saulīte.” Mihails strādā ar profesionālu tehniku, taču seko līdzi laikam un mēģina darboties arī ar jaunākajām tehnoloģijām.

Fotografēšanai kā tādai Mihails pievērsies astoņdesmito gadu sākumā. “Tad bildēju uz filmiņām, pats bildes apstrādāju un veidoju. Lielākā daļa amatieru tolaik fotografēja uz melnbaltām filmiņām, tas bija process ar savu “smeķi”, ko tagad arī jaunajiem fotogrāfiem gribas izmēģināt.” Fotogrāfs uzsver, ka tehnoloģijām ir ļoti liela nozīme, jo mūsdienās visu var izdarīt daudz ātrāk, vienkāršāk un kvalitatīvāk. Aerofotogrāfiju izmēģināt vēlējies mazliet vēlāk, astoņdesmito gadu vidū. Tad gan nācies saskarties ar to, ka fotografēt no gaisa nevarēja, jo PSRS laikā tas bija aizliegts.

“Astoņdesmito gadu beigās, deviņdesmito gadu sākumā es atradu alternatīvu un izmantoju celtniecības pacēlāju, jo tas bija pieejams. Atlika tikai noskatīt īsto punktu, kurā pacelties un iedomāties to no putna lidojuma – kā konkrētā vieta varētu izskatīties no augšas.”

Pacelties izdevies vien 22 metru augstumā, taču arī šāds augstums bijis labs, lai uzņemtu interesantus kadrus. Iespēja nokļūt augstāk Mihailam radusies pirms astoņiem gadiem. “Tā sanāca, ka dzīve mani saveda kopā ar tādiem cilvēkiem, kuriem jau padomju laikā hobijs bija lidošana, planierisms. Tagad šī joma ļoti strauji attīstās – ar ko tik mūsdienās cilvēki nelido?” Pirmos lidojumus fotogrāfs veicis no Cēsu lidlauka, sadarbojoties ar pilotiem Andreju Dukuru, Aivaru Grantu, Daini Miezi un, bet vēlāk – ar Andreju Asari. Tagad Mihails sadarbojas ar vairākiem pilotiem no visas Latvijas.

Mihails ir pamēģinājis fotografēt arī ar bezpilota lidaparātu (lidrobotu) jeb dronu un tā ir papildu tehniska iespēja pacelties gaisā. “Jā, es saskatu iespēju fotografēšanai ar dronu, bet mēs šobrīd varam lidot paši, tāpēc tas mums ir primārs. Es zinu, ko un kā es gribētu veidot izmantojot jaunās tehnoloģijas un tas ir vilinoši. Bet es nesteidzos, jo zinu, ka šīs tehnoloģijas strauji attīstās.” Fotografēšanai ar dronu un no lidmašīnas ir gan savi plusi, gan savi mīnusi. “Fotografējot ar dronu, cilvēks var būt tikai vienā punktā, ko pirms tam jāvar iztēloties no putna skatījuma. Tomēr var ļoti skaisti “aplidot”, piemēram, baznīcu torņus un uzfilmēt burvīgus video. Lidojot pašam ir iespējams visu redzēt uzreiz un kopskatā, izveidot sižetu vairāku stundu garumā. Ja gadās kāds interesants objekts, pie tā var pakavēties ilgāku laiku, pirms doties tālāk.”

Aerofotogrāfs bailes raksturo kā normālu un dabisku procesu, ar ko vairāk vai mazāk saskaras visi cilvēki.

“ Nē, man tādu pataloģisku, nepārvaramu baiļu nav. Drīzāk atrašanās gaisā, lidošana, augstums kļūst pat par tādu kā pieradumu vai pat “narkotiku”. Visu laiku iekšēji ir tāda mierinājuma, paļaušanās sajūta – mēs vienmēr uz kaut ko paļaujamies. Būtībā mēs nedarām neko tādu, kas varētu šo risku palielināt.”

Fotografējot no lidmašīnas, Mihails vienmēr izņem logu, neskatoties uz gadalaiku. “Ziemā tas ir ekstrēmi, jo ir auksts – tas ir tāpat, kā sēdēt pie auksta fēna. Tad ir attiecīgi jāsaģērbjas. Tehnika aukstumu var izturēt, cilvēkam ir grūtāk.” Fotogrāfs uzskata, ka ziemā fotografētie skati ir labākie, kas viņam izdevušies. Aplidojis nu jau teju gandrīz visu Latvijas teritoriju. “No Kolkas līdz Zilupei noteikti.” Visus lidojumus un maršrutus Mihails arī dokumentē un uztur arhīvu veidā. “Tie skati, kas pašam visvairāk “iet pie sirds”, ir fotografēti vertikāli – ārpus lidmašīnas. Tā ir tā mana, es teiktu, kaislība. Es cenšos saskatīt tādas vienkāršas, necilas, bet ļoti interesatas saspēles starp līnijām un objektiem, cilvēku vai dabas radītiem rakstiem. Cenšos uzņemt attēlus, kas savā ziņā liek meditēt. Man ir svarīgi, lai attēls raisa sajūtas un emocijas.”

Līdz ar pacelšanās brīdi, Mihailam “ieslēdzas” fotogrāfiskā uztvere un domāšana. Pat tad, ja augstums ir neliels, šis “uztveres mehānisms” ir sācis darboties.

“Lielākā atšķirība starp fotografēšanu uz zemes un gaisā ir tajā, ka pastaigājoties uz zemes un saskatot kādu skaistu kadru, cilvēks var atnākt atpakaļ un bez steigas apskatīt šo skatu vēlreiz, var nofotografēt to no dažādiem rakursiem, bet gaisā šis attēls visu laiku mainās. Ja nepaspēj nofotografēt, tad viss – šādu kadru un pozīciju atkārtot nebūs viegli. Toties tas labi trenē fotogrāfisko uztveri.”

Par savu mīļāko gadalaiku, kad pacelties gaisā, lai fotografētu, Mihails neuzskata vasaru. “Pavasaris vai rudens, tie ir interesanti gadalaiki. Ziemā arī ir interesanti. Rudenī skaiti izskatās krāsainie koki. Bet, tas lielā mērā ir atkarīgs no tā, kāds mērķis ir uzstādīts, ko vēlas fotografēt. Protams, gribas noķert to kolorītu, kas ir rudenī. Arī pavasarī ir ļoti skaists kolorīts. Arī līnijas, ledus gabali, upītes, to līkumi, dažādas ģeometriskas formas.” Fotogrāfs uzskata, ka ir ļoti svarīgi fotogrāfijā ietvert iekšējo romantiku un stāstījumu, ko citiem būtu vēlme “izlasīt”.

Mihails vairākkārt piedalījies dažādos – gan vietēja mēroga, gan starptaustiskos fotokonkursos, kuros ieguvis dažādus apbalvojumus un atzinības. “Esmu piedalījies aptuveni 80 fotokonkursos ārpus Latvijas, tai skaitā ar FIAP (Starptautiskās fotomākslas federācijas) patronāžas rīkotajos un no kuriem 26 konkursos esmu ieguvis apbalvojumus, tostarp arī augstākos.” Piedalotis šādos konkursos, jebkurš dalībnieks saņem katalogu un var izcīnīt godalgu, kā arī saņemt tā saucamos akcepta punktus. Par katru fotogrāfiju pienākas viens punkts. “Tas nozīmē, ka fotogrāfija neizcīna godalgu, bet tiek atzīta par labu esam. Šādos konkursos piedalās fotogrāfi no visas pasaules, tāpēc ir liels bilžu skaits un liela konkurence. Akcepta punktus saņem aptuveni 15 – 20 % no visiem iesniegtajiem darbiem, kas piedalās konkursā.” Šos punktus ir iespējams krāt uz izpildot visas prasības iegūt FIAP goda titulu. “Sākuma pakāpe ir AFIAP (Artist of FIAP) jeb FIAP organizācijas fotomākslinieks. Nākamā pakāpe ir EFIAP (Excellence of FIAP). Pašlaik es esmu saņēmis divus šos titulus – AFIAP un EFIAP.”

Fotogrāfs par savu lielāko gandarījumu uzskata piedalīšanos Sony World Photography Awards 2014 (SONY Pasaules fotogrāfijas balvas 2014) rīkotajā ikgadējā konkursā, kur katru gadu piedalās dalībnieki no visas pasaules dažādās nominācijās. 2014.gadā konkursā iesūtīto attēlu skaits pārsniedza 140 tūkstošu atzīmi. “Katrā tematiskajā kategorijā nominē desmit darbus, kurus izvirza gada balvai. 2014.gadā šajā konkursā piedalījos arī es, kategorijā “Travel” jeb ceļojumi viena no manām fotogrāfijām tika izvirzīta šo desmit labāko vidū, bet otra saņēma atzinību. Tajā gadā no Latvijas tika nominēti kopumā trīs fotomākslinieku darbi – mans, Ivetas Vaivodes un Olgas Astratovas.”

Esošajiem un topošajiem Latvijas fotogrāfiem Mihails novēl drosmi, radošumu un spējas pārvarēt šablonus, izkopjot savu fotogrāfisko redzējumu uz pasauli.

“Lai veidotu kaut ko jaunu un savu, vispirms ir jāapgūst amatnieciskie pamati, pēc tam jācenšas tos pilnveidot, aizejot no ierastā un “pareizā”. Ir svarīgi spēt izkopt savu stilu un pieeju, attīstot jaunas tendences. Te būtu vietā salīdzinājums ar mūziķiem un skaņdarbu komponēšanu – vispirms viņi apgūst mūzikas instrumentu, notis, arī sarakstītu darbu atskaņošanu un pēc tam mēģina komponēt ko savu. Novēlu ikvienam fotogrāfam atrast savu “sirdstēmu”, veidot tajā paša stilu un attālināties no rutīnas, neiet “iestaigātās takas”!”. 

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā saimniecības vadītāju (20 stundas nedēļā (0.5 likmes)). Ja Tev ir vēlme: • vadīt, organizēt un pārraudzīt Iestādes tehniskā personāla darbu; • nodrošināt un organizēt Iestādes ēku inženiertīklu savlaicīgu tehnisko un profilaktisko apkalpošanu; • organizēt un uzraudzīt ugunsdrošības un darba drošības noteikumu ievērošanu; • piedalīties Iestādes budžeta plānošanā un iepirkuma procedūras izstrādē un organizēšanā; • iegādāties nepieciešamo inventāru, instrumentus un citas materiālās vērtības, nepieciešamības gadījumos sastādīt tehnisko specifikāciju un veikt tirgus izpēti; un ja Tev ir: • vispārējā vidējā vai profesionālā vidējā izglītība; • darba drošības un ugunsdrošības jautājumu pārzināšana tiks uzskatīta par priekšrocību; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office programmām, interneta pārlūkprogrammām un sociālajiem tīkliem); • kompetences: elastība, atbildība, iniciatīva; teicamas komunikācijas prasmes; mēs piedāvājam: • atbildīgu, interesantu un radošu darbu; • pamatalgu pārbaudes laikā 468 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 492,50 EUR pirms nodokļu nomaksas; • sociālās garantija, darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam. CV un motivācijas vēstuli, sūtīt Iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv, vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads līdz 2025.gada 23.maijam. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-23 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920

AS "Sadales tīkls" (reģistrācijas Nr.40003857687) nodrošina elektroenerģijas savienojumu vairāk nekā 790 000 klientu pieslēgumu visā Latvijā. Mēs ilgtermiņā rūpējamies par droša, vieda un efektīva elektrotīkla attīstību, lai nodrošinātu klientiem kvalitatīvu elektroapgādi un veicinātu sabiedrības labklājību, drošību un izaugsmi. Aicinām darbā specializētā automobiļa vadītājus-/as Darbs saistīts ar komandējumiem Latvijas teritorijā.  1 darba vieta Valmierā, Raiņa ielā 12B vai Siguldā, Augļu ielā 2 Mēs Tev uzticēsim veikt elektropārvades līniju trašu tīrīšanas darbus ar speciālo tehniku un instrumentiem veikt kravu pārvadājumus un strādāt ar specializēto tehniku elektropārvades līniju remonta darba izpildē veikt ikdienas tehnisko apkopi un piedalīties darba pienākumu veikšanai nodoto transportlīdzekļu uzturēšanas un remonta darbos Piesakies, ja Tev ir vēlme un interese strādāt ar dažāda veida specializēto tehniku vispārējā vidējā izglītība motorzāģa un krūmgrieža operatora apliecība pieredze mežistrādē B, BE, C un CE kategorijas autovadītāja apliecība un braukšanas pieredze vēlama profesionālā transportlīdzekļu vadītāju kategorija (95.kods) TR2 kategorijas traktortehnikas vadītāja apliecība un braukšanas pieredze valsts valodas zināšanas pamata līmenī (A2) prasme darbā ar datoru (MS Office) Esot mūsu komandā, Tu iegūsi amata algu no 1465 EUR līdz 1640 EUR bruto mēnesī veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu piektdien īsāku darba laiku papildu 5 atvaļinājuma dienas gadā papildu finansiālu atbalstu ikgadējam atvaļinājumam papildu apmaksātas brīvdienas un atbalstu īpašos dzīves gadījumos profesionālus un atsaucīgus kolēģus apmācību darba vietā profesionālās izaugsmes iespējas uz tehnoloģijām balstītu darba vidi vienā no Latvijas vadošajiem uzņēmumiem mūsdienīgu un drošu darba apģērbu un individuālās aizsardzības līdzekļus darba specifikai atbilstošu aprīkojumu un instrumentus mūsdienīgu un jaunu autotransportu un specializēto tehniku apmaksātas apmācības, kas nepieciešamas darbam Pieteikumus gaidīsim līdz 13.05.2025. Piesakies mājaslapā, šeit: Specializētā automobiļa vadītāji/-as (specifika-trašu tīrīšana), neiekļaujot sensitīvu informāciju (piem. foto, tautību, vecumu utt.). Iesniegto informāciju uzglabāsim 6 mēnešus. Ar detalizētu informāciju par AS "Sadales tīkls" veikto personas datu apstrādi var iepazīties mājas lapas https://sadalestikls.lv/lv/noteikumi Iesniegtā informācija atlases caurspīdīguma nodrošināšanas un darbinieku interešu pārstāvības mērķa sasniegšanai var tikt nodota LAB "Enerģija", www.energija.lv. Iebildumu gadījumā informē mūs, e-pasts: darbs@sadalestikls.lv Profesija: SPECIALIZĒTĀ /AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 12B, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-05-13 Kontaktpersona: Personāla daļa Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

SIA “Artifex plus” ir uzņēmums Valmiermuižā ar 23 gadu pieredzi nozarē, plašu piedāvājuma klāstu vizuālās reklāmas un drukas materiālu izgatavošanā.  Aicina savā komandā Digitālo iekārtu operatoru/-i   drukas un apstrādes iekārtām (printeri, digitālie griezēji, laminatori, iesiešanas u.c. iekārtas) Galvenās prasības: Teicamas datora lietošanas prasmes. Laba loģiskā un tehniskā domāšana, vizuālā uztvere. Radoša pieeja -spēja rast tehniskus risinājumus nestandarta situācijās. Augsta atbildības sajūta, disciplinētība, pedantisms un precizitāte. Pieredze darbā ar instrumentiem un dažādiem materiāliem, rokdarbiem. Spēja ātri apgūt jaunas iekārtas un tehnoloģijas. Lasīt un iedziļināties iekārtu tehniskajās instrukcijās angļu valodā. B kategorijas autovadītāja apliecība Galvenie pienākumi: Nodrošināt kvalitatīvu vizītkaršu, bukletu un citu informatīvo un reklāmas produktu izgatavošanu un apstrādi. Darbs ar printeriem, digitāliem griezējiem, pēcapstrādes iekārtām, laminēšanu, iesiešanu, locīšanu un tml. Analizēt saņemto vizuālo un digitālo materiālu un veikt korekcijas drukas procesā. Plānot un uzraudzīt procesus, veikt izejmateriālu pasūtījumus un uzskaiti. Veikt citus ar uzņēmuma darbību saistītus darbus (dokumentu apstrāde, uzskaite). Piedāvājam: Apmācību darbam ar drukas un pēcapstrādes iekārtām. Iespēju ikdienā strādāt ar jaunākām tehnoloģijām, iespēju profesionāli pilnveidoties. Atalgojumu no 1000-1500 bruto, (atkarīgs no padarītā apjoma, kvalitātes un ieinteresētības). Darba vietas adrese: Alejas iela 12, Valmiermuiža, Valmieras nov. CV ar pieredzes (veikto pienākumu) vai hobiju un interešu aprakstu lūdzam sūtīt uz e-pastu:lietvediba@artifex.lv Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: DIGITĀLĀS IESPIEŠANAS OPERATORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-14 Kontaktpersona: ARTIFEX PLUS

Mūsu partneri