Valmieras Ziņas

Donalds Tramps – vai būs tik traki?

Lasīšanas laiks: 4 min

Juris_MūrnieksASV prezidenta vēlēšanu rezultāti pārsteidza daudzus. Ja godīgi, tad arī es prognozēju Hilarijas Klintones uzvaru. Taču 8. novembrī amerikāņu izvēle bija citāda. Neanalizēšu, kāpēc Klintone zaudēja un Donalds Tramps uzvarēja. Mēģināšu izteikt savas pārdomas par to, kas, iespējams, sekos tuvākajās dienās, mēnešos un gados.

Pēc D. Trampa negaidīti pārliecinošās uzvaras sarežģītajā ASV prezidenta vēlēšanu ciklā daudzi komentētāji un politologi izteica viedokli, ka priekšvēlēšanu laiks un izteikumi būtu jānodala no nākamā prezidenta posteņa. Lai nu kā, ir skaidrs, ka Amerika ir ieguvusi gados vecāko prezidentu savā vēsturē.

Nenoliedzami Tramps ir demagogs, populists, egoists. Šo īpašību sarakstu varētu turpināt. Taču viņu nevajadzētu dēvēt par muļķi un idiotu. Tālajā 1968. gadā viņš ieguva vismaz bakalaura grādu Pensilvānijas universitātes Vārtonas biznesa skolā. Starp citu, Pensilvānijas Universitāte ir viena no vecākajām ASV un kotējas ļoti augstu. Pēc pieredzes varu teikt, ka ASV studenti tiešām mācās, vismaz salīdzinot ar lielāko daļu mūsu studentu.

Priekšvēlēšanu kampaņas laikā Tramps apvainoja daudzus, taču daudziem deva cerību. Turklāt vairāki viņa izteikumi pēc būtības nemaz nebija tik nepareizi. Viņš atļāvās pateikt, ka V. Putins Krievijā ir daudz populārāks nekā B. Obama ASV. Pat pieņemot, ka Putina atbalstītāju reitingi ir daļēji safabricēti, šis apgalvojums bija patiess. Tramps solījās ievēlēšanas gadījumā tikties ar Putinu. It kā jau normāla diplomātiska prakse.

Nevajadzētu baidīties, ka Trampam nav pieredze ārpolitikā. Tāda savulaik nebija arī Ronaldam Reiganam, prezidentam, kura izglītība bija zemāka nekā Trampam. Taču tas viņam netraucēja pirmajās sarunās par kodolieroču skaita samazināšanu apspēlēt Gorbačovu. Atšķirībā no Latvijas ASV augstākās amatpersonas sev izvēlas ļoti kompetentus padomniekus, turklāt viņiem ir no kā izvēlēties.

Jāņem vērā, ka ASV tradicionāli pēc vienas partijas prezidenta termiņa beigām, bieži uzvar pretējās partijas kandidāts. Tā notika arī šoreiz, taču daudziem pieņemamāka bija doma, ka uzvarēs “pareizākā un prognozējamākā” Klintone.

Vajadzētu atcerēties, ka republikāņi savā vairākumā Krieviju vēl joprojām uzskata par “ļaunuma impēriju” un diezin vai 45. ASV prezidents būs izņēmums. Ja atskatāmies vēsturē, tad vajadzētu atcerēties, ka demokrāts Rūzvelts “pārdeva” Latviju Padomju Savienībai Teherānas un Jaltas konferencēs.

Daudzi Eiropā satraucas par Trampa neviennozīmīgajiem izteikumiem par NATO un Ziemeļatlantijas līguma 5. panta iespējamo pielietošanu. Tiešām, kādā no intervijām viņš izteicās, ka tiks aizstāvētas visas valstis, ja tās būs pildījušas savas saistības. Turpmākās kampaņas laikā gan tika pielabots, ka NATO dalībvalstis tiks aizstāvētas. Ja godīgi, tad kāpēc amerikāņiem būtu jātērē sava nauda lai aizsargātu Eiropu, kura savus līdzekļus iegulda citur? No 28 NATO dalībvalstīm aizsardzības jomai paredzētos 2% no gada budžeta atvēl tikai sešas, tostarp arī Igaunija un Polija. Turklāt igauņi to darījuši praktiski visu laiku, kopš uzņemšanas NATO, bet mēs nekad no 2004. gada. Kā to lai attaisno amerikāņu vēlētājam? Turklāt NATO ir neatkarīga starptautiska organizācija, kurā ASV ir tikai vien no dalībvalstīm.

Visticamāk, ka nākotnē mēs dzirdēsim daudzus īpatnējus jaunā prezidenta izteikumus. Taču neskatoties uz to, ka republikāņi ir ieguvuši vairākumu arī ASV kongresa abās palātās, valsts prezidents vienpersoniski neko daudz izdarīt nevar. Viņam būs jāsastrādājas ar paša izsmieto partijas biedru un Pārstāvju palātas vadītāju Polu Raienu.

Gribot vai negribot Trampam būs jāsāk “spēlēt pēc noteikumiem”. Starp citu, savulaik ASV 36. prezidents Lindons Džonsons gan raksturā, gan uzvedībā esot bijis reti riebīgs tips, taču tas viņam netraucēja izdarīt daudzas nozīmīgas un būtiskas sociālās reformas.

Galu galā, ASV valsts veidotāji pieļāva iespēju, ka par prezidentu var kļūt ne īpaši pieredzējis un izglītots cilvēks. Tāpēc prezidenta varu ierobežo gan Kongress, gan Augstākā tiesa. Un šajās institūcijās ir cilvēki ar pieredzi, noteiktu nostāju, kuri nebalsos par “muļķībām” tikai tāpēc, ka tās izteica mūsējais.

Ja godīgi, pagaidām varam tikai minēt, kā būs. Atliek pagaidīt līdz janvārim, kad būs zināma jaunā prezidenta komanda.

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Gaujas krasta vidusskola - attīstības centrs, Vaidavā (turpmāk – Iestāde) aicina darbā angļu valodas skolotāju nepilnai darba likmei - 0,495 (10 kontaktstundas un 5,385 stundas citu pienākumu veikšanai nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: Nākotnes iela 1 un Skolas iela 5, Vaidava, Vaidavas pagasts, Valmieras novads. Ja Jūs vēlaties: ● īstenot izglītības programmu mācību priekšmetā ANGĻU VALODA atbilstoši Valsts pamatizglītības standartam 1.-5.klasei; ● īstenot izglītības programmu mācību priekšmetā PROFESIONĀLĀ SVEŠVALODA atbilstoši profesionālās pamatizglītības programmām; ● veicināt izglītojamo individuālo sasniegumu attīstību; ● sadarboties ar citu mācību priekšmetu skolotājiem un speciālistiem; ● organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķiem un uzdevumiem; ● iesaistīties Iestādes īstenotajos projektos; un Jums ir: ● izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; ● valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; ● kompetences: komunikācijas un sadarbības prasmes; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; spēja reaģēt uz izglītojamo vajadzībām; spēja motivēt izglītojamos darbam; mēs piedāvājam: ● atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi” 1410,00 EUR pirms nodokļu nomaksas par pilnu slodzi (36 stundas nedēļā), kā speciālās izglītības skolotājam un 1175,00 EUR pirms nodokļu nomaksas par pilnu slodzi (30 stundas nedēļā) kā profesionālās izglītības skolotājam; ● darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālas garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; ● personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; ● drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV) un izglītības dokumentu kopijas lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu: vgv.vaidava@valmiera.edu.lv, vai personīgi Iestādē, adrese: Nākotnes iela 1, Vaidava, Vaidavas pagasts, Valmieras novads, ar norādi “Pieteikums angļu valodas skolotāja/-as amatam” līdz 2025.gada 26.septembrim plkst.16:00. Tālrunis papildu informācijai: 29406732. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SPECIĀLĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Nākotnes iela 1, Vaidava, Vaidavas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-09-26 Kontaktpersona: vgv.vaidava@valmiera.edu.lv 29406732

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā apkopēju (1,0 likmes 40 stundas nedēļā) uz noteiktu laiku. Darba vietas adrese: Purva iela 12, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: - veikt Iestādes ārējos sanitārās un administratīvi saimnieciskās aprūpes darbus un ārējo labiekārtojumu kopšanu; - uzturēt un rūpēties par Iestādes tīrību un kārtību; - uzkopt Iestādes telpas (gaiteņi, tualetes, darba kabineti u.c.) saskaņā ar higiēnas prasībām un telpu uzkopšanas plānu; - mazgāt grīdas, stiklotas virsmas, mazgāt logus un to rāmjus, palodzes, slaucīt putekļus no dažādām virsmām, apkopt telpaugus; - iztukšot atkritumu tvertnes; - uzkopt izglītības iestādei piegulošās teritorijas; un, ja Tev ir: - vismaz pamata izglītība; - valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; - spēja strādāt efektīvi un ātri; - spēja pārvaldīt un sabalansēt darba slodzi; - komunikācijas prasme un spēja sadarboties; mēs piedāvājam: - atalgojumu 740,00 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; - iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; - darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; - drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi; - atsaucīgu kolektīvu. CV lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz vdmv@valmiera.edu.lv, vai personīgi Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā, adrese: Purva iela 12, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „APKOPĒJS/-A”, līdz 2025.gada 18.septembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207362. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-09-18 Kontaktpersona: vdmv@valmiera.edu.lv 64207362

Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Dabas resursu pārvaldē vides inženieri (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • piedalīties vides resursu ilgtspējīgas apsaimniekošanas, vides aizsardzības, vidi saudzējošo tehnoloģiju ieviešanas projektu izstrādē un īstenošanā; • piedalīties vides pārvaldības un aizsardzības jautājumu risināšanā pašvaldības apsaimniekotajos objektos; • koordinēt un pārraudzīt pašvaldībai piederošo meliorācijas sistēmu un hidrotehnisko būvju apsaimniekošanu; • sagatavot atzinumus un nosacījumus attīstības priekšlikumiem pašvaldībai piederošo un pašvaldības nozīmes koplietošanas meliorācijas sistēmu apsaimniekošanas un aizsardzības jomā; • piedalīties piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu, degradēto teritoriju pārvaldībā; • koordinēt un pārraudzīt invazīvo sugu izplatības ierobežošanas pasākumus pašvaldības īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošajās zemēs; • sagatavot ar vides pārvaldību saistītos līgumus un vienošanās; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība (vai tai pielīdzināma augstākā izglītība) vides zinātnē, inženierzinātnēs, lauksaimniecības zinātnēs vai mežzinātnēs; • darba pieredze ar vides nozari saistītā jomā vismaz trīs gadus, kā arī nozares jaunāko tendenču pārzināšana; • vides aizsardzību un pārvaldību regulējošo normatīvo aktu pārzināšana; • pieredze nozares terminoloģijas, ar vides nozari saistīto normatīvo aktu pielietošanā; • izpratne par attīstības plānošanas pamatprincipiem un teritorijas attīstības plānošanas principiem; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: ļoti labas organizatoriskās un saskarsmes spējas, argumentācijas un publiskās uzstāšanās prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt datus, strādāt intensīvi, savu pilnvaru robežās patstāvīgi pieņemt lēmumus un uzņemties atbildību, radošums, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office) un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • dinamisku, interesantu un atbildīgu darbu un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • pamatalgu pārbaudes laikā 1399 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 1483 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. CV, motivācijas vēstuli (līdz vienai A4 lapai datorrakstā Arial fontā, ar burtu lielumu “11”) un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi “Vides inženiera/-es amatam” līdz 2025.gada 3.oktobrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148, 64292253. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VIDES INŽENIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-10-03 Kontaktpersona: personals@valmierasnovads.lv 64207148

Mūsu partneri