Valmieras Ziņas

64% vidzemnieku šķiro atkritumus, 50% atbalsta bargākus sodus par atkritumu izmešanu nepiemērotās vietās

Lai gan vairāk nekā puse jeb 56% Latvijas iedzīvotāju šķiro mājsaimniecības atkritumus un šim rādītājam kopš 2011. gada ir tendence vienmērīgi pieaugt, joprojām liela daļa sabiedrības atkritumu šķirošanā iesaistās visai kūtri, liecina Latvijas Zaļā Punkta pētījums par Latvijas iedzīvotāju zaļas dzīvošanas paradumiem.

Ja cilvēks izmet atkritumus tam neparedzētās vietās, viņš pelnījis bargāku sodu, nekā šobrīd iespējams piemērot – tā uzskata tieši puse vidzemnieku, paši būdami vieni no čaklākajiem atkritumu šķirotājiem Latvijā: šo atbildīgo paradumu savā ikdienā ieviesuši 64% aptaujāto, atpaliekot vienīgi no zemgaliešiem, toties krietni apsteidzot pārējos divus Latvijas novadus.

Kā vienu no galvenajiem šķēršļiem vairāk nekā puse respondentu, kuri nešķiro mājsaimniecības atkritumus, norāda nepietiekamu šķirošanas konteineru daudzumu savas dzīvesvietas tuvumā. Mazliet vairāk nekā pusi jeb 51% vidzemnieku, kuri nešķiro atkritumus, no tā attur nepietiekams dalītās atkritumu vākšanas (šķirošanas) konteineru skaits, un šai ziņā vidzemnieki ir vienisprātis ar pārējo Latvijas reģionu iedzīvotājiem. Tiesa, tajā pašā laikā gandrīz piektā daļa jeb 18% atzīst, ka nesaprot iemeslu, kāpēc atkritumi jāšķiro.

“Pārstrādāto sadzīves atkritumu apjoms Latvijā aug, taču tas notiek lēni. Pēc Eiropas Savienības (ES) sadzīves atkritumu pārstrādes rādītājiem esam vien 24. vietā ar 25,2% pārstrādāto atkritumu, atpaliekot arī no tuvākajiem kaimiņiem lietuviešiem un igauņiem. Taču jau pēc dažiem gadiem mums būs jāsasniedz liels mērķis – 55% pārstrādātu atkritumu, un te būs vajadzīga daudz aktīvāka sabiedrības iesaiste un dziļāka izpratne, tāpēc sabiedrības izglītošana ir viens no mūsu galvenajiem uzdevumiem,”

skaidro Latvijas Zaļā Punkta direktors Kaspars Zakulis.

Lai gan divas trešdaļas vidzemnieku uzskata, ka informācija par šķiroto atkritumu apsaimniekošanu ir pietiekama un saprotama, 49% respondentu atzīst, ka cilvēku izglītošana ir būtisks faktors atkritumu šķirošanas rādītāju uzlabošanai. Ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja vērsties pie sava atkritumu apsaimniekotāja vai pašvaldības ar lūgumu nodrošināt atkritumu šķirošanas konteinerus dzīvesvietas tuvumā. Tomēr 19% vidzemnieku par šādu iespēju nemaz nezina, un šis rādītājs ir krietni augstāks nekā citviet Latvijā (salīdzinājumam – Latgalē par to nezina 15%, Rīgā – 11%, Kurzemē – 8%, bet Zemgalē – 7% aptaujāto).

Visčaklāk Vidzemē tiek šķirotas stikla pudeles un burkas (87%), baterijas (75%) un plastmasas PET pudeles (70%), bet salīdzinoši vismazāk iedzīvotāju – 18% – šķiro nolietotās riepas. Kā iespējamos pamudinājumus uzsākt atkritumu šķirošanu līdzās labākai infrastruktūras pieejamībai iedzīvotāji min arī bargāku sodu sistēmu (45%), dažādas akcijas specifisku atkritumu savākšanai (20%) un biežāku talku rīkošanu (16%).

Jāpiebilst, ka Vidzemē ir arī vislielākais atbalsts (73%) publiskajiem šķirošanas laukumiem.

Latvijas Zaļā Punkta pētījumu “Cik zaļi dzīvo Latvijas iedzīvotāji?” 2018. gada oktobrī veica pētījumu centrs SKDS, aptaujājot 1002 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā samazināt kopējo atkritumu apjomu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

AS “Seda” aicina darbā “Kravas automobiļa vadītāju" (prof.kods 8332 03) (darba vietas atrašanās vieta: “Lakstīgalas”, Rūpnieki, Valmieras pagasts, Burtnieku novads, LV-4219, t.i. 6 km no Valmieras). Darba pienākumi: Darbs patstāvīgs, uz nenoteiktu laiku. Kūdras produkcijas pārvadāšana. Uzturēt tehniskā kartībā kravas automobili, nodrošinot efektīvu un drošu ikdienas darbu. Prasības: Vadītāja apliecība – attiecīgās kravas a/m (Scania 114L) kategorijas, 95.kods. Tehniskās zināšanas par kravas automobiļiem. Iemaņas: Pozitīva attieksme pret darbu un darba kolēģiem, prasme strādāt komandā, pozitīva komunikācija. Vēlme mācīties apgūt darba specifiku un strādāt ar atbildību, nezaudējot darba kvalitātes līmeni. Piedāvājam: Darbu stabilā uzņēmumā, labus darba apstākļus un atsaucīgus kolēģus. Darba alga no EUR 55 līdz EUR 63 / par vienu darba maiņu (darba maiņa saskaņā ar MK noteikumiem nr.474). Darba laika veids: normālais darba laiks, sestdienas, svētdienas un svētku dienas brīvas. Pieteikšanās: savu CV ar norādi "Kravas automobiļa vadītājs" sūtīt uz info@seda.lv līdz 10.01.2020. Jautājumu gadījumā zvanīt darba dienās no 8:00 -17:00 uz tālruni 64722113. Profesija: KRAVAS AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, "Lakstīgalas", Rūpnieki, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-01-10 Kontaktpersona: CV ar profesijas norādi sūtīt uz info@seda.lv, tālr. 64722113

SIA „Firma Madara’89”,- viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu pārdevējam (-ai) veikalā “top!” Ausekļa ielā 29, Valmierā. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama vidējā vai vidējā speciālā izglītība; Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā uzņēmumā; Mūsdienīgu darba vidi; Darbam atbilstošu atalgojumu un sociālās garantijas; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas. Darba alga no EUR 470-700 (bruto). Darba laiks maiņās no plkst. 8.00-22.00 CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs Valmierā,Ausekļa ielā. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Ausekļa iela 29, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-23 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv ar amata un vietas norādi. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri