Valmieras Ziņas

64% vidzemnieku šķiro atkritumus, 50% atbalsta bargākus sodus par atkritumu izmešanu nepiemērotās vietās

Lai gan vairāk nekā puse jeb 56% Latvijas iedzīvotāju šķiro mājsaimniecības atkritumus un šim rādītājam kopš 2011. gada ir tendence vienmērīgi pieaugt, joprojām liela daļa sabiedrības atkritumu šķirošanā iesaistās visai kūtri, liecina Latvijas Zaļā Punkta pētījums par Latvijas iedzīvotāju zaļas dzīvošanas paradumiem.

Ja cilvēks izmet atkritumus tam neparedzētās vietās, viņš pelnījis bargāku sodu, nekā šobrīd iespējams piemērot – tā uzskata tieši puse vidzemnieku, paši būdami vieni no čaklākajiem atkritumu šķirotājiem Latvijā: šo atbildīgo paradumu savā ikdienā ieviesuši 64% aptaujāto, atpaliekot vienīgi no zemgaliešiem, toties krietni apsteidzot pārējos divus Latvijas novadus.

Kā vienu no galvenajiem šķēršļiem vairāk nekā puse respondentu, kuri nešķiro mājsaimniecības atkritumus, norāda nepietiekamu šķirošanas konteineru daudzumu savas dzīvesvietas tuvumā. Mazliet vairāk nekā pusi jeb 51% vidzemnieku, kuri nešķiro atkritumus, no tā attur nepietiekams dalītās atkritumu vākšanas (šķirošanas) konteineru skaits, un šai ziņā vidzemnieki ir vienisprātis ar pārējo Latvijas reģionu iedzīvotājiem. Tiesa, tajā pašā laikā gandrīz piektā daļa jeb 18% atzīst, ka nesaprot iemeslu, kāpēc atkritumi jāšķiro.

“Pārstrādāto sadzīves atkritumu apjoms Latvijā aug, taču tas notiek lēni. Pēc Eiropas Savienības (ES) sadzīves atkritumu pārstrādes rādītājiem esam vien 24. vietā ar 25,2% pārstrādāto atkritumu, atpaliekot arī no tuvākajiem kaimiņiem lietuviešiem un igauņiem. Taču jau pēc dažiem gadiem mums būs jāsasniedz liels mērķis – 55% pārstrādātu atkritumu, un te būs vajadzīga daudz aktīvāka sabiedrības iesaiste un dziļāka izpratne, tāpēc sabiedrības izglītošana ir viens no mūsu galvenajiem uzdevumiem,”

skaidro Latvijas Zaļā Punkta direktors Kaspars Zakulis.

Lai gan divas trešdaļas vidzemnieku uzskata, ka informācija par šķiroto atkritumu apsaimniekošanu ir pietiekama un saprotama, 49% respondentu atzīst, ka cilvēku izglītošana ir būtisks faktors atkritumu šķirošanas rādītāju uzlabošanai. Ikvienam Latvijas iedzīvotājam ir iespēja vērsties pie sava atkritumu apsaimniekotāja vai pašvaldības ar lūgumu nodrošināt atkritumu šķirošanas konteinerus dzīvesvietas tuvumā. Tomēr 19% vidzemnieku par šādu iespēju nemaz nezina, un šis rādītājs ir krietni augstāks nekā citviet Latvijā (salīdzinājumam – Latgalē par to nezina 15%, Rīgā – 11%, Kurzemē – 8%, bet Zemgalē – 7% aptaujāto).

Visčaklāk Vidzemē tiek šķirotas stikla pudeles un burkas (87%), baterijas (75%) un plastmasas PET pudeles (70%), bet salīdzinoši vismazāk iedzīvotāju – 18% – šķiro nolietotās riepas. Kā iespējamos pamudinājumus uzsākt atkritumu šķirošanu līdzās labākai infrastruktūras pieejamībai iedzīvotāji min arī bargāku sodu sistēmu (45%), dažādas akcijas specifisku atkritumu savākšanai (20%) un biežāku talku rīkošanu (16%).

Jāpiebilst, ka Vidzemē ir arī vislielākais atbalsts (73%) publiskajiem šķirošanas laukumiem.

Latvijas Zaļā Punkta pētījumu “Cik zaļi dzīvo Latvijas iedzīvotāji?” 2018. gada oktobrī veica pētījumu centrs SKDS, aptaujājot 1002 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

BAZALTS – viena no straujāk augošajām būvkompānijām Vidzemē, aicina pievienoties TEVI mūsu kopīgo komandas mērķu sasniegšanai: Aicinām mūsu komandai pievienoties personāla vadības speciālistu/i Uzņēmums piedāvā Intensīvu, dinamisku darbu uz sasniegumiem vērstā komandā Personīgās un profesionālās pilnveides, pieredzes iegūšanas iespējas Konkurētspējīgu atalgojumu Modernu, inovatīvu darba vidi Darba apraksts Personāla atlases procesa organizēšana un nodrošināšana Ikdienas situāciju precīza un punktuāla risināšana Aktīva kandidātu meklēšana un uzrunāšana Brigāžu darba koordinēšana, grafiku sastādīšana Rezultātu analīze Priekšlikumu sagatavošana Prasības kandidātiem Pieredze un procesu izpratne vispārējā būvniecībā Labas datora prasmes Labas komunikācijas prasmes, kas vērstas uz sadarbību Spēja ātri reaģēt uz situācijas izmaiņām Sistemātiskums, labas plānošanas, koordinēšanas prasmes Orientācija uz rezultātu. Darba laiks: Pilna slodze Darba vieta: Stacijas laukums 7, Valmiera Darba alga no EUR 1500,00 (bruto) Lai pieteiktos, sūtiet CV ar norādi “Personāla vadības specialists/e” uz e-pastu: personals@bazalts.lv līdz 2019. gada 18. septembrim! Profesija: PERSONĀLA ATLASES SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Stacijas laukums 7, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-09-18 Kontaktpersona: Ingūna Sāre Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri