Valmieras Ziņas

3 ieteikumi efektīvākai veļas mazgāšanai ikdienā

Lasīšanas laiks: 4 min

Lai veļas mašīna kalpotu ilgāk un veļa ar laiku nezaudētu savu sākotnējo stāvokli, nepieciešams ievērot vairākas lietas. Pirmkārt un galvenokārt, jāizprot galvenais mazgāšanas rīks jeb veļas mašīna – tās specifika, stiprās un vājās puses. Kas vēl jāņem vērā? Šajā rakstā esam apkopojuši 3 ieteikumus, kas noderēs ikvienam, kam ikdienā nākas saskarties ar veļas mazgāšanu.

Pielāgo veļas mašīnas iestatījumus

Mūsdienās pieejami daudz un dažādi veļas mašīnas modeļi, taču ir pāris pamata noteikumi, kas būtu jāņem vērā ikvienam. Galvenokārt jāpielāgo trīs iestatījumi – cikla garums, cikla ātrums un ūdens temperatūra. Ņem vērā, ka dažādās ierīcēs šīs funkcijas var atšķirties, vairumā gadījumu tās regulēt atsevišķi, tomēr citreiz tās darbojas kopā, noteiktās mazgāšanas programmās.

Cikla garums (taimeris) ir laiks, cik ātri veļas mašīna izmazgā veļu. Izmanto īsākus ciklus mazāk netīrām un smalkām drēbēm, savukārt garākus ciklus ļoti netīrām un biezām drēbēm. Vienmēr izvēlies īsāko iespējamo ciklu – jo mazāk veļa tiek mazgāta, jo ilgāk tā kalpos.

Cikla ātrums attiecas uz ātrumu un spēku, ar kādu apģērbs tiek apstrādāts mazgāšanas un griešanas ciklos. Izmanto mazāku ātrumu un spēku mazāk netīrām un smalkām drēbēm, savukārt lielāku spēku un mazāku ātrumu ļoti netīrām un biezām drēbēm. Vienmēr izvēlies mazāko iespējamo ātrumu – jo vairāk apgriezienu, jo ātrāk apģērbs savelsies.

Attiecībā uz ūdens temperatūru, jāpatur prātā trīs lietas. Pirmkārt, mazgāšanas līdzekļu un veļas mazgājamo mašīnu specifikas dēļ mūsdienās gandrīz visu veļu var mazgāt, izmantojot aukstu ūdeni. Aukstais ūdens sniedz divas priekšrocības: taupa enerģiju un nodara mazāku kaitējumu. Otrkārt, tumšam apģērbam vajadzētu izmantot aukstu ūdeni, savukārt gaišam un ļoti netīram apģērbam – karstu ūdeni. Treškārt, šaubu gadījumā izmanto aukstu ūdeni, jo karsts ūdens ar laiku izbalina veļu.

Šķiro veļu

Tā kā mūsdienu veļas mašīnām ir daudz un dažādas funkcijas, kā arī konkrēti iestatījumi, piemēram, tikai zīdaiņu apģērbam, daudzi uzskata par lieku šķirot mazgājamo veļu. Tomēr jāsaprot, ka arī zīdaiņu apģērbs ir veidots no dažādiem audumiem, līdz ar to ir ļoti svarīgi, lai netiktu sajaukti kopā dažādi audumi. Smalkas drēbes vajadzētu nošķirt no raupjākām drēbēm – tādā veidā iespējams parūpēties par veļas ilgtspēju.  

Pirms mazgā veļu, apskati katras drēbes etiķeti, kur jābūt norādītam, kādā temperatūrā konkrēto vienumu ieteicams mazgāt. Tāpat uz etiķetes var būt arī kādi citi, specifiski ieteikumi, kas attiecas uz konkrēto audumu.

Šķiro veļu ne tikai pēc auduma tekstūras, bet arī pēc netīrības pakāpes – mazāk netīras drēbes nevajadzētu mazgāt kopā ar ļoti netīrām drēbēm. Pievērs uzmanību arī krāsu intensitātei, jo ne velti ir līdzekļi, kas paredzēti melnai/baltai un krāsainai veļai. Ņem vērā, ka visātrāk izbalē sarkanas un melnas krāsas veļa, tādēļ to ieteicams mazgāt ar līdzīgas krāsas veļu!

Izvēlies piemērotu līdzekļa daudzumu

Lai pēc veļas mašīnas atvēršanas nenāktos konstatēt, ka veļa nav izmazgājusies, izvēlies piemērotu līdzekļa daudzumu! Līdzekļa daudzums atkarīgs no ūdens cietības, kā arī apģērba netīrības pakāpes.

Nezini, kāds ir Tava mājokļa ūdens cietības līmenis? To vari noskaidrot, apskatot komunālo pakalpojumu rēķinu vai sazinoties ar pakalpojumu sniedzēju, dažādas aprēķina formulas iespējams atrast arī internetā.

Lai būtu drošs, ka līdzeklis ir pietiekami, taču tajā pašā laikā tā nav par daudz, izmanto dozēšanas trauku! Lieliska opcija mūsdienās ir arī veļas mazgāšanas kapsulas, kurās jau dozēts nepieciešamais daudzums līdzekļa, tomēr ielāgo – kapsulas sāk šķīst tikai pie 40 grādu temperatūras, līdz ar to tās piemērotas tikai atsevišķos gadījumos. Izvēloties piemērotu līdzekļa daudzumu, spēsi nodrošināt, ka drēbes ar laiku nezaudē savu elastību, krāsu un kvalitāti.

Tāpat, protams, regulāri vajadzētu pārbaudīt, vai veļas mašīna ir labā tehniskā stāvoklī. Ja konstatē, ka tai ir darbības traucējumi, nekavējoties nogādā to remontā vai iegādājies jaunu ierīci – labāk konstatēt ātrāk nekā pēc tam cīnīties ar sekām, tai skaitā sabojātu apģērbu.

Izvēlies sev uzticamus palīgus – veļas mazgājamās mašīnas un arī veļas žāvētāji plašā izvēlē pieejami interneta veikalā Elkor.lv!

Aktuālais jautājums

Kā, jūsuprāt, jaunais luksofors Valmierā, Cēsu ielā ietekmē pilsētas satiksmi?     

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Nacionālie Bruņotie Spēki Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde (reģ.Nr. 90000040549) VALMIERĀ un GULBENES NOVADA STĀMERIENĀ aicina pieteikties pievienoties dienestam KAREIVJUS Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē tiek veidota jauna profesionālā dienesta apakšvienība. Apakšvienības sastāvs tiek komplektēts ar kandidātiem, kuri ir beiguši vismaz pamatizglītību, arodskolas un citas profesionālās izglītības iestādes bruņotajiem spēkiem nepieciešamajās specialitātēs. Latvijas armija aicina: Esi viens no mums - kļūsti karavīrs! PAMATPRASĪBAS: Latvijas Republikas pilsonis/-e vecumā no 18 līdz 40 gadiem; Valsts valodas zināšanas; Nav kriminālās sodāmības; Atbilstošs veselības stāvoklis un fiziskā sagatavotība; Vismaz pamatizglītība. PIEŅEMŠANA: Iesniedz atlasei nepieciešamos dokumentus; Nokārto atlasi (medicīnisko un fiziskās sagatavotības pārbaudes, psiholoģisko izpēti); Paraksti līgumu un uzsāc profesionālo dienestu. PIEDĀVĀJAM: Dažādu speciālistu amatus kareivju, instruktoru vai virsnieku profesijās; Bezmaksas apmācību un karjeras izaugsmi; GARANTIJAS: Motivējošu atalgojumu sākot no 900 EUR un piemaksas karavīrs saņem mēnešalgu atkarībā no viņa dienesta pakāpes, izdienas un militārās izglītības; mēnešalgu nosaka arī atbilstoša kvalifikācijas kategorija, kas to var palielināt līdz pat 30%; karavīrs saņem piemaksas par dienestu starptautiskajās operācijās, pedagoģisko darbu, par apmācību vadību, kā arī naudas balvas. Plašas sociālās garantijas Veselības aprūpi, zobārstniecības pakalpojumus, optisko redzes korekciju līdzekļu iegādes kompensāciju; Atvaļinājuma pabalstu, apmaksātu papildatvaļinājumu, apmaksātu mācību atvaļinājumu; Ar pārcelšanos saistīto izdevumu kompensāciju; Mantisko apgādi (formas tērpi, apavi un apakšveļa, speciālais apģērbs, apavi un aizsargierīces); Kompensāciju mācību izdevumu segšanai, ja karavīrs mācās valsts akreditētā izglītības iestādē; Karavīru bērnus ir tiesības ārpus kārtas iekārtot pirmsskolas izglītības iestādēs; Garantētu izdienas pensiju, kas var sasniegt līdz pat 80 % no saņemtā atalgojuma,  Atvaļināta karavīra veselības aprūpi, PIETEIKŠANĀS: Zvani – 26317364. Profesija: KAREIVIS /MATROZIS (JŪRAS SPĒKOS) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 54, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Drošība / Glābšanas dienesti / Aizsardzība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-09-12 Kontaktpersona: Zvani uz Zemessardzes 22.kaujas nodrošinājuma bataljonu – 26317364. Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola uz noteiktu laiku no 01.09.2022. aicina darbā sociālo pedagogu.   Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši izglītības iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarbībā ar sociālajiem dienestiem, bāriņu un pagasttiesām, citām valsts un pašvaldību iestādēm sekmējot bērnu un jauniešu sociālo vajadzību nodrošināšanu; • sadarboties ar pedagogiem, izglītības iestādes vadību, izglītojamiem un izglītojamo vecākiem mācību darbā, kā arī komunicēt informāciju par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties izglītības iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Sociālā pedagoga amatam” līdz 2022.gada 31.augustam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224237. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-31

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola (turpmāk – Skola) uz noteiktu laiku no 01.09.2022. aicina darbā izglītības psihologu/-i uz 0.5 likmēm Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības un audzināšanas procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši Skolas mērķim un uzdevumiem; • veikt izglītojamo psiholoģisko izpēti, sagatavot atzinumus un ieteikumus izglītojamo atbalsta procesam mācībās un adaptācijas periodā; • plānot un realizēt Skolas atbalsta komandas darbu; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • zināšanas par izglītības jomas un psihologa darbības reglamentējošiem tiesību aktiem; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; prasme strādāt komandā, atbildība, elastība un iniciatīva; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties Skolas izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Psihologa/-es amatam” līdz 2022.gada 31.augustam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224237. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-31

Mūsu partneri