Valmieras Ziņas

3 ieteikumi efektīvākai veļas mazgāšanai ikdienā

Lai veļas mašīna kalpotu ilgāk un veļa ar laiku nezaudētu savu sākotnējo stāvokli, nepieciešams ievērot vairākas lietas. Pirmkārt un galvenokārt, jāizprot galvenais mazgāšanas rīks jeb veļas mašīna – tās specifika, stiprās un vājās puses. Kas vēl jāņem vērā? Šajā rakstā esam apkopojuši 3 ieteikumus, kas noderēs ikvienam, kam ikdienā nākas saskarties ar veļas mazgāšanu.

Pielāgo veļas mašīnas iestatījumus

Mūsdienās pieejami daudz un dažādi veļas mašīnas modeļi, taču ir pāris pamata noteikumi, kas būtu jāņem vērā ikvienam. Galvenokārt jāpielāgo trīs iestatījumi – cikla garums, cikla ātrums un ūdens temperatūra. Ņem vērā, ka dažādās ierīcēs šīs funkcijas var atšķirties, vairumā gadījumu tās regulēt atsevišķi, tomēr citreiz tās darbojas kopā, noteiktās mazgāšanas programmās.

Cikla garums (taimeris) ir laiks, cik ātri veļas mašīna izmazgā veļu. Izmanto īsākus ciklus mazāk netīrām un smalkām drēbēm, savukārt garākus ciklus ļoti netīrām un biezām drēbēm. Vienmēr izvēlies īsāko iespējamo ciklu – jo mazāk veļa tiek mazgāta, jo ilgāk tā kalpos.

Cikla ātrums attiecas uz ātrumu un spēku, ar kādu apģērbs tiek apstrādāts mazgāšanas un griešanas ciklos. Izmanto mazāku ātrumu un spēku mazāk netīrām un smalkām drēbēm, savukārt lielāku spēku un mazāku ātrumu ļoti netīrām un biezām drēbēm. Vienmēr izvēlies mazāko iespējamo ātrumu – jo vairāk apgriezienu, jo ātrāk apģērbs savelsies.

Attiecībā uz ūdens temperatūru, jāpatur prātā trīs lietas. Pirmkārt, mazgāšanas līdzekļu un veļas mazgājamo mašīnu specifikas dēļ mūsdienās gandrīz visu veļu var mazgāt, izmantojot aukstu ūdeni. Aukstais ūdens sniedz divas priekšrocības: taupa enerģiju un nodara mazāku kaitējumu. Otrkārt, tumšam apģērbam vajadzētu izmantot aukstu ūdeni, savukārt gaišam un ļoti netīram apģērbam – karstu ūdeni. Treškārt, šaubu gadījumā izmanto aukstu ūdeni, jo karsts ūdens ar laiku izbalina veļu.

Šķiro veļu

Tā kā mūsdienu veļas mašīnām ir daudz un dažādas funkcijas, kā arī konkrēti iestatījumi, piemēram, tikai zīdaiņu apģērbam, daudzi uzskata par lieku šķirot mazgājamo veļu. Tomēr jāsaprot, ka arī zīdaiņu apģērbs ir veidots no dažādiem audumiem, līdz ar to ir ļoti svarīgi, lai netiktu sajaukti kopā dažādi audumi. Smalkas drēbes vajadzētu nošķirt no raupjākām drēbēm – tādā veidā iespējams parūpēties par veļas ilgtspēju.  

Pirms mazgā veļu, apskati katras drēbes etiķeti, kur jābūt norādītam, kādā temperatūrā konkrēto vienumu ieteicams mazgāt. Tāpat uz etiķetes var būt arī kādi citi, specifiski ieteikumi, kas attiecas uz konkrēto audumu.

Šķiro veļu ne tikai pēc auduma tekstūras, bet arī pēc netīrības pakāpes – mazāk netīras drēbes nevajadzētu mazgāt kopā ar ļoti netīrām drēbēm. Pievērs uzmanību arī krāsu intensitātei, jo ne velti ir līdzekļi, kas paredzēti melnai/baltai un krāsainai veļai. Ņem vērā, ka visātrāk izbalē sarkanas un melnas krāsas veļa, tādēļ to ieteicams mazgāt ar līdzīgas krāsas veļu!

Izvēlies piemērotu līdzekļa daudzumu

Lai pēc veļas mašīnas atvēršanas nenāktos konstatēt, ka veļa nav izmazgājusies, izvēlies piemērotu līdzekļa daudzumu! Līdzekļa daudzums atkarīgs no ūdens cietības, kā arī apģērba netīrības pakāpes.

Nezini, kāds ir Tava mājokļa ūdens cietības līmenis? To vari noskaidrot, apskatot komunālo pakalpojumu rēķinu vai sazinoties ar pakalpojumu sniedzēju, dažādas aprēķina formulas iespējams atrast arī internetā.

Lai būtu drošs, ka līdzeklis ir pietiekami, taču tajā pašā laikā tā nav par daudz, izmanto dozēšanas trauku! Lieliska opcija mūsdienās ir arī veļas mazgāšanas kapsulas, kurās jau dozēts nepieciešamais daudzums līdzekļa, tomēr ielāgo – kapsulas sāk šķīst tikai pie 40 grādu temperatūras, līdz ar to tās piemērotas tikai atsevišķos gadījumos. Izvēloties piemērotu līdzekļa daudzumu, spēsi nodrošināt, ka drēbes ar laiku nezaudē savu elastību, krāsu un kvalitāti.

Tāpat, protams, regulāri vajadzētu pārbaudīt, vai veļas mašīna ir labā tehniskā stāvoklī. Ja konstatē, ka tai ir darbības traucējumi, nekavējoties nogādā to remontā vai iegādājies jaunu ierīci – labāk konstatēt ātrāk nekā pēc tam cīnīties ar sekām, tai skaitā sabojātu apģērbu.

Izvēlies sev uzticamus palīgus – veļas mazgājamās mašīnas un arī veļas žāvētāji plašā izvēlē pieejami interneta veikalā Elkor.lv!

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri