Valmieras Ziņas

3 ieteikumi efektīvākai veļas mazgāšanai ikdienā

Lasīšanas laiks: 4 min

Lai veļas mašīna kalpotu ilgāk un veļa ar laiku nezaudētu savu sākotnējo stāvokli, nepieciešams ievērot vairākas lietas. Pirmkārt un galvenokārt, jāizprot galvenais mazgāšanas rīks jeb veļas mašīna – tās specifika, stiprās un vājās puses. Kas vēl jāņem vērā? Šajā rakstā esam apkopojuši 3 ieteikumus, kas noderēs ikvienam, kam ikdienā nākas saskarties ar veļas mazgāšanu.

Pielāgo veļas mašīnas iestatījumus

Mūsdienās pieejami daudz un dažādi veļas mašīnas modeļi, taču ir pāris pamata noteikumi, kas būtu jāņem vērā ikvienam. Galvenokārt jāpielāgo trīs iestatījumi – cikla garums, cikla ātrums un ūdens temperatūra. Ņem vērā, ka dažādās ierīcēs šīs funkcijas var atšķirties, vairumā gadījumu tās regulēt atsevišķi, tomēr citreiz tās darbojas kopā, noteiktās mazgāšanas programmās.

Cikla garums (taimeris) ir laiks, cik ātri veļas mašīna izmazgā veļu. Izmanto īsākus ciklus mazāk netīrām un smalkām drēbēm, savukārt garākus ciklus ļoti netīrām un biezām drēbēm. Vienmēr izvēlies īsāko iespējamo ciklu – jo mazāk veļa tiek mazgāta, jo ilgāk tā kalpos.

Cikla ātrums attiecas uz ātrumu un spēku, ar kādu apģērbs tiek apstrādāts mazgāšanas un griešanas ciklos. Izmanto mazāku ātrumu un spēku mazāk netīrām un smalkām drēbēm, savukārt lielāku spēku un mazāku ātrumu ļoti netīrām un biezām drēbēm. Vienmēr izvēlies mazāko iespējamo ātrumu – jo vairāk apgriezienu, jo ātrāk apģērbs savelsies.

Attiecībā uz ūdens temperatūru, jāpatur prātā trīs lietas. Pirmkārt, mazgāšanas līdzekļu un veļas mazgājamo mašīnu specifikas dēļ mūsdienās gandrīz visu veļu var mazgāt, izmantojot aukstu ūdeni. Aukstais ūdens sniedz divas priekšrocības: taupa enerģiju un nodara mazāku kaitējumu. Otrkārt, tumšam apģērbam vajadzētu izmantot aukstu ūdeni, savukārt gaišam un ļoti netīram apģērbam – karstu ūdeni. Treškārt, šaubu gadījumā izmanto aukstu ūdeni, jo karsts ūdens ar laiku izbalina veļu.

Šķiro veļu

Tā kā mūsdienu veļas mašīnām ir daudz un dažādas funkcijas, kā arī konkrēti iestatījumi, piemēram, tikai zīdaiņu apģērbam, daudzi uzskata par lieku šķirot mazgājamo veļu. Tomēr jāsaprot, ka arī zīdaiņu apģērbs ir veidots no dažādiem audumiem, līdz ar to ir ļoti svarīgi, lai netiktu sajaukti kopā dažādi audumi. Smalkas drēbes vajadzētu nošķirt no raupjākām drēbēm – tādā veidā iespējams parūpēties par veļas ilgtspēju.  

Pirms mazgā veļu, apskati katras drēbes etiķeti, kur jābūt norādītam, kādā temperatūrā konkrēto vienumu ieteicams mazgāt. Tāpat uz etiķetes var būt arī kādi citi, specifiski ieteikumi, kas attiecas uz konkrēto audumu.

Šķiro veļu ne tikai pēc auduma tekstūras, bet arī pēc netīrības pakāpes – mazāk netīras drēbes nevajadzētu mazgāt kopā ar ļoti netīrām drēbēm. Pievērs uzmanību arī krāsu intensitātei, jo ne velti ir līdzekļi, kas paredzēti melnai/baltai un krāsainai veļai. Ņem vērā, ka visātrāk izbalē sarkanas un melnas krāsas veļa, tādēļ to ieteicams mazgāt ar līdzīgas krāsas veļu!

Izvēlies piemērotu līdzekļa daudzumu

Lai pēc veļas mašīnas atvēršanas nenāktos konstatēt, ka veļa nav izmazgājusies, izvēlies piemērotu līdzekļa daudzumu! Līdzekļa daudzums atkarīgs no ūdens cietības, kā arī apģērba netīrības pakāpes.

Nezini, kāds ir Tava mājokļa ūdens cietības līmenis? To vari noskaidrot, apskatot komunālo pakalpojumu rēķinu vai sazinoties ar pakalpojumu sniedzēju, dažādas aprēķina formulas iespējams atrast arī internetā.

Lai būtu drošs, ka līdzeklis ir pietiekami, taču tajā pašā laikā tā nav par daudz, izmanto dozēšanas trauku! Lieliska opcija mūsdienās ir arī veļas mazgāšanas kapsulas, kurās jau dozēts nepieciešamais daudzums līdzekļa, tomēr ielāgo – kapsulas sāk šķīst tikai pie 40 grādu temperatūras, līdz ar to tās piemērotas tikai atsevišķos gadījumos. Izvēloties piemērotu līdzekļa daudzumu, spēsi nodrošināt, ka drēbes ar laiku nezaudē savu elastību, krāsu un kvalitāti.

Tāpat, protams, regulāri vajadzētu pārbaudīt, vai veļas mašīna ir labā tehniskā stāvoklī. Ja konstatē, ka tai ir darbības traucējumi, nekavējoties nogādā to remontā vai iegādājies jaunu ierīci – labāk konstatēt ātrāk nekā pēc tam cīnīties ar sekām, tai skaitā sabojātu apģērbu.

Izvēlies sev uzticamus palīgus – veļas mazgājamās mašīnas un arī veļas žāvētāji plašā izvēlē pieejami interneta veikalā Elkor.lv!

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Pašvaldības administrācijas Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJU (uz nenoteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: • pārzināt Pašvaldības autoparku, kā arī nepieciešamības gadījumā sniegt atbalstu Pašvaldības iestādēm/struktūrvienībām tā uzturēšanā; • koordinēt darbības, kas saistītas ar Pašvaldības autotransporta reģistrēšanu Ceļu satiksmes drošības direkcijā, Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā, pasažieru autobusu licenču saņemšanu Autotransporta direkcijā; • nodrošināt Pašvaldības administrācijas ēku Lāčplēša ielā 2 un Rīgas ielā 25C, Valmierā, Valmieras novadā funkcionālo uzturēšanu; • piedalīties saimniecisko preču iegādes, uzskaites un izsniegšanas organizēšanā; • sagatavot specifikācijas noteiktu preču iepirkumu konkursiem Pašvaldības administrācijas vajadzībām - mēbeļu iegādei, grīdas segumu un logu mazgāšanai, ķīmiskās tīrīšanas pakalpojumiem u.c.; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība; • vismaz 2 gadu darba pieredze līdzīgā amatā; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī; • labas prasmes darbā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģijām; • B kategorijas autovadītāja apliecība; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību, pašiniciatīva, precizitāte, spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 1015 EUR līdz 1045 EUR, un darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Saimniecības vadītāja/-as amatam” līdz 2021.gada 21.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-12-21 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

TEHNISKAIS STRĀDNIEKS TAVA DARBA PIEREDZE NAV IZŠĶIROŠA: Citur Latvijā līdzīgu darba pieredzi iegūt nevar, tāpēc visu nepieciešamo darbam mēs iemācīsim. TAVOS IKDIENAS PIENĀKUMOS IETILPS: pārvietot un novietot norādītajā vietā saražoto produkciju, palīgmateriālus u.c.; veikt primāro produkcijas kvalitātes novērtēšanu, šķirot neatbilstošas kvalitātes produkciju; sagatavot produkciju tālākai pārstrādei (šķirošana, svēršana, ievadīšana datu bāzē, pavadzīmes izdrukāšana, reģistrēšana žurnālā); racionāli organizēt savu darbu, iekļauties maiņas uzdevuma izpildei noteiktajā laikā. TU BŪSI PIEMĒROTS ŠIM DARBAM, JA TEV PIEMĪT: vēlme mācīties un prasme strādāt komandā; augsta atbildības sajūta; spēja strādāt fizisku aktīvu darbu; noturīga uzmanība un precizitāte. MĒS TEV PIEDĀVĀJAM: apmaksātu profesionālo apmācību darbavietā; paredzamu maiņu grafiku, kas zināms visam gadam (darbs 12 h maiņās - dienas maiņas 06:00-18:00 un naktsmaiņas 18:00-06:00); atalgojumu sākot no 900-1100 EUR pirms nodokļu nomaksas; attīstību un karjeras izaugsmes iespējas; veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem un labumu grozu atbilstoši koplīgumam; darbu stabilā ražošanas uzņēmumā ar 58 gadu pieredzi. Darbavietas adrese: Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras novads. CV* ar norādi TEHNISKAIS STRĀDNIEKS sūti uz e-pastu adresi darbs@valmiera-glass.com. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu. *Piesakoties darbā, es piekrītu, ka mani personas dati tiks izmantoti darba atlases vajadzībām. Profesija: TEHNISKAIS STRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-07 Kontaktpersona: Ieva Laktiņa

Mūsu partneri