Valmieras Ziņas

27% iedzīvotāju aktīvi šķiro bioloģiskos atkritumus

Lasīšanas laiks: 3 min

SIA  “ZAAO” (turpmāk – ZAAO) aizvadītā gada nogalē veica aptauju, kurā piedalījās vairāk nekā 1000 Latvijas iedzīvotāju, sniedzot detalizētu ieskatu sabiedrības atkritumu šķirošanas paradumos. Pētījums atklāj pozitīvu tendenci – tikai 11% aptaujāto atkritumus nešķiro vispār, kamēr 6% to dara daļēji, kā argumentu minot informācijas trūkumu.

Aptauja liecina, ka 27% respondentu aktīvi šķiro bioloģiskos atkritumus, kas saskaņā ar jaunajām prasībām ir obligāti daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem un uzņēmumiem dažādās Latvijas teritorijās. Uzņēmumiem ir jānodrošina bioloģisko atkritumu dalītā vākšana, ja to apjoms pārsniedz 80 litrus nedēļā.

Atbildes liecina, ka 52% respondentu saprot, kas jāmet bioloģisko atkritumu konteinerā, tomēr tikai 5% uzskata, ka pārzina šo jomu ļoti labi. 25% respondentu nevarēja norādīt savu zināšanu līmeni šajā jautājumā.

ZAAO pētījums arī norāda uz atkritumu šķirošanas paradumiem: 58%-59% respondentu šķiro plastmasu, papīru un kartonu, 55% nodod stiklu pārstrādei, savukārt 44% nodod elektropreces. Turklāt 36% aptaujāto šķiro metālu, un 32% nodrošina, ka lielgabarīta atkritumi, piemēram, mēbeles un remonta atlikumi, nonāk poligonā.

ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis uzsver: “Informatīvās kampaņas “Šķirot BIO? Loģiski!” ietvaros tapušais pētījums atklāj – jo ilgāk ir pieejams  pakalpojums, jo tā izmantošana pieaug. Tas liecina, ka sabiedrība nesteidzas mainīt savus atkritumu šķirošanas paradumus pie pirmajām izmaiņām, ir jāveicina pakāpeniska sabiedrības izpratne par izmaiņu nepieciešamību.”

42% aptaujāto atzīst, ka labākā motivācija sākt šķirot būtu pakalpojums bez maksas, bet 34% vēlas sajust vismaz kādus ekonomiskus ieguvumus. Pareizi nodalot bioloģiskos atkritumus no sadzīves atkritumiem, izmaksas par to izvešanu samazinās – 2024. gadā bioloģisko atkritumu izvešanas tarifs ir par 40% zemāks nekā sadzīves atkritumu izvešanas maksa.

21% aptaujas dalībnieku sagaida vairāk informācijas, piemēram, praktiskus padomus, savukārt 12% ir būtiski zināt ietekmi uz vidi, dabu un cilvēku veselību. ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas veiktie pētījumi norāda, ka trešā daļa no pasaulē saražotās pārtikas – apmēram 1,3 miljardi tonu gadā – tiek izmesta atkritumos, kas veido aptuveni  30% no saražoto produktu daudzuma. Šo atkritumu neatbilstoša apsaimniekošana rada būtiskas siltumnīcas efekta gāzu emisijas. Dalīti vācot un atsevišķi pārstrādājot bioloģiskos atkritumus, mēs varam palīdzēt samazināt negatīvo ietekmi uz vidi.

Atziņas no ZAAO pētījuma ir svarīgas ne tikai atkritumu šķirošanas prakses uzlabošanai, bet arī izpratnes veicināšanai par vides aizsardzības nozīmi Latvijā. Omnibusa aptauju rīkoja “Norstat Latvija”, aptaujājot 1010 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Vairāk par SIA “ZAAO” un bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas sistēmu https://zaao.lv/skirot-bio-logiski/

SIA “LEGROLATVIA” (reģistrācijas nr. LV44103109749), kūdras substrātu ražošanas un iepakošanas uzņēmums aicina darbā “Laboratorijas vadītāju” (1223 03) (darba vietas atrašanās vieta: “Lakstīgalas”, Rūpnieki, Valmieraspagasts, Burtnieku novads, LV-4219, t.i. 6 km no Valmieras). Darba pienākumi: Organizēt, vadīt un koordinēt darbu laboratorijā, kontrolēt ražotāsprodukcijas kvalitāti ,ienākošās kūdras kvalitāti, gatavās produkcijaskvalitāti, veikt attiecīgās analīzes un pārbaudes . Uzturēt tehniskā kartībā laboratorijasiekārtas. Darba laiks 8.oo – 17.oo. Pēc nepieciešamības pagarināts vai maiņudarba laiks. Prasības: Atbilstoša izglītība, zināšanas par laboratorijas procesiem un iekārtām.Vēlama iepriekšēja pieredze līdzīgā amatā.  Valodas zināšanas – obligāti latviešuun angļu. B kategorijas autovadītāja apliecība, savs transports.  Iemaņas: Pozitīva attieksme pret darbu un darba kolēģiem, prasme strādāt komandā,pozitīva komunikācija. Vēlme mācīties,apgūt darba specifiku un strādāt ar atbildību, nezaudējot darba kvalitāteslīmeni. Piedāvājam: Darbu starptautiskā uzņēmumā, labus darba apstākļus un atsaucīguskolēģus.  Apmācību jaunajā amatā. Darba alga 1500 EUR bruto.  Veselības apdrošināšanas polise pēc pārbaudes laika. CV sūtīt uz info@seda.lv, ar norādi “Laboratorijasvadītājs”. Konfidencialitāti garantējam.Jautājumu gadījumā zvanīt 22498474 Profesija: LABORATORIJAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lakstīgalas, Rūpnieki, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-12

Aicinām darbā AUTOBUSA VADĪTĀJU VALMIERAS AUTOPARKĀ DARBA PIENĀKUMI: pasažieru pārvadāšana saskaņā ar darba grafiku biļešu pārdošana darbs ar elektronisko kases aparātu pasažieru kvalitatīva apkalpošana PRASĪBAS PRETENDENTIEM: D kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecība, vēlams 95. kods vēlams D vai D 1 kategorijas transportlīdzekļa vadītāja stāžs vismaz divi gadi labas saskarsmes un komunikācijas prasmes latviešu valodas zināšanas UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: darbu stabilā uzņēmumā darba samaksu no 1200 EUR līdz 1600 EUR (pirms nodokļu nomaksas) pilnas sociālās garantijas daļēju ceļa izdevumu apmaksu no dzīvesvietas uz darbavietu 95. koda apmācības apmācību pirms darba pienākumu uzsākšanas veselības apdrošināšanas iespējas iespēju savienot ar darbu citā uzņēmumā ikgadējās un 95. koda apmācības CV ar norādi vakancei „Autobusa vadītājs Valmieras autoparkā” iesniegt: sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv personīgi SIA „VTU Valmiera” personāla daļā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 („Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Valmieras novads, Reģ.nr. 40003004220) Informācijai 29231565 * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: AUTOBUSA VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-12

Mūsu partneri