Valmieras Ziņas

Vīrieši – krācēji: vai tas tiešām liecina par labu miegu?

Lasīšanas laiks: 6 min

Dr. med. Anda Nodieva, pneimonologs.

KRĀKŠANA. Lai arī krākšana tautā biežāk asociējas ar dziļu un labu miegu, tas varētu atbilst patiesībai tikai tajā gadījumā, ja krākšana ir vienmērīga un klusa, ko varētu salīdzināt ar murrāšanu. Tomēr nereti ir situācijas, kad šāds priekšstats ir maldinošs un miegā cilvēks ir spiests izciest lielas mokas. Kā rodas krākšana? Miega laikā ķermenis atslābst. Arī rīkles un mēles muskuļi, kuri nomodā notur cilvēka augšējos elpceļus atvērtus, atslābst. Tā rezultātā augšējie elpceļi kļūst šaurāki, tie var arī īslaicīgi saplakt. Gaisam plūstot, atslābušo audu vibrācijas mēs saklausām kā krākšanu. Jo izteiktāka ir elpceļu atslābšana, jo stiprāka krākšana. Neliela iekrākšanās parasti veselības traucējumus neizsauc, tā var būt traucējoša tikai citiem. 

Turpretī skaļa krākšana ar pārtraukumiem, traucē gan blakus gulētāju, gan arī rada nopietnas veselības problēmas pašam krācējam. Gulēt vienā istabā ar cilvēku, kurš ar savu skaļo krākšanu Jūs var pamodināt vairākas reizes naktī un tā katru nakti, ir īsts pārbaudījums attiecībām ģimenē. Sieva no neizgulēšanās un nervu spriedzes var kļūt ilgstoši nogurusi un viegli aizkaitināma. Bieži sievai meklējot naktsmieru citā istabā aiz aizvērtām durvīm, krācējs guļamistabā tiek atstāts viens pats. 

Vai elpošanas traucējumi miegā vīriešiem un sievietēm ir atšķirīgi? Gan novērojumi, gan pētījumi rāda, ka VĪRIEŠI KRĀC divas reizes BIEŽĀK nekā sievietes. Krākšanas dzimumu atšķirības tiek skaidrotas ar īpatnībām gan augšējo elpošanas ceļu anatomijā un fizioloģijā, gan tauku nogulsnēšanās veidā. Jau izsenis ir novērots fakts, ka ar gadiem abiem dzimumiem krākšanas biežums un intensitāte tikai pieaug. Labā ziņa – krākšanu var ārstēt. Tomēr ir svarīgi noskaidrot, vai tā ir tikai krākšana!

MIEGA APNOJA. Skaļa krākšana ar ilgākiem pārtraukumiem signalizē par daudz nopietnāku miega traucējumu esamību: elpošanas apstāšanos miegā ilgāk nekā uz 10 sekundēm – miega apnoju. Arī miega apnoja, tāpat kā krākšana, VĪRIEŠIEM SASTOPAMA BIEŽĀK. Tā vidēja un vecāka gadagājuma cilvēkiem pēc Šveicē veiktā pētījuma “HypnoLaus” datiem, kuri 2015. gadā tika publicēti prestižajā medicīnas profesionāļu žurnālā The Lancet, vidēji smagas un smagas pakāpes miega apnojas sindroms bija sastopams 50% vīriešu un 23% sieviešu. Cilvēkiem ar savlaicīgi neatklātu un neārstētu miega apnoju laika gaitā pievienojas tādas nopietnas hroniskas slimības kā: 2. tipa cukura diabēts, progresējoša aptaukošanās, paaugstināts arteriālais asinsspiediens, sirds ritma traucējumi, smadzeņu asinsrites traucējumi, depresija un vēl daudzas citas. 

Vai Jūs zinājāt, ka regulāra urinācija naktīs nav vienīgi palielināta priekšdziedzera simptoms vecākiem vīriešiem, kā to varētu iedomāties pēc reklāmām televīzijā? Tās iemesls var būt gan sirds un nieru mazspēja, gan arī miega apnoja.  

Vīrieši biežāk slimo arī ar hronisku obstruktīvu plaušu slimību (HOPS) jeb tautā saukto “smacējošo bronhītu”, kura biežākais iemesls ir smēķēšana vai ilgstoša citu kaitīgu vielu (putekļu, dūmu) ieelpošana. Pēdējos gados medicīnas presē bieži ir aprakstīta HOPS un elpošanas traucējumu miegā, tai skaitā obstruktīvas miega apnojas (OMA) pārklāšanās sindroms. Kādēļ tas ir svarīgi? Slimniekiem ar HOPS un OMA pārklāšanās sindromu ir daudz izteiktāks skābekļa trūkums asinīs nakts laikā, vairāk ar to saistīto blakusslimību un augstāka mirstība nekā katrai slimībai atsevišķi. Tādēļ pacientiem ar jau diagnosticētu vienu no slimībām noteikti jāveic testi otras slimības riska izvērtēšanai un diagnostikai.

Kā atklāt šo potenciāli bīstamo slimību? Lai atklātu miega apnoju, ir svarīgi gan simptomi, gan blakusslimības, gan blakus gulētāja novērojumi. Un te starp abiem dzimumiem ir redzamas atšķirības: vīriešiem biežāk ir vērojama krākšana un miegainība; sievietes biežāk cieš no bezmiega, nemierīgām kājām, murgiem, depresijas un sirdsklauvēm. 

Kā zināt, kāda Jums ir iespēja slimot ar miega apnoju? Lūdzu, atbildiet uz sekojošiem STOP-Bang testa jautājumiem, lai izvērtētu tieši Jūsu miega apnojas risku! 

STOP–Bang tests obstruktīvas miega apnojas riska noteikšanai.
Modificēts pēc Chung et al, 2008, 2012, 2014. 

1. Krākšana (Snoring)?
Vai Jūs krāciet skaļi (pietiekami skaļi, lai to varētu dzirdēt caur aizvērtām durvīm vai arī blakus gulētājs Jūs tā dēļ modina)?

                                   

2. Nogurums (Tired)?
Vai nomodā Jūs bieži jūtieties noguris vai esiet miegains?

                                   

3. Novērojumi (Observed)?
Vai kāds Jums ir novērojis elpošanas apstāšanos vai gaisa kampšanu miegā?

                                   

4. Asinsspiediens (Pressure)?
Vai Jums ir paaugstināts asinsspiediens, varbūt Jūs lietojat zāles tā ārstēšanai?

                                   

5. Ķermeņa masas indekss – ĶMI (Body mass index)?
Vai Jūsu ĶMI pārsniedz 35 kg/m2? (Aprēķina: svars (kg) : augums (m)2)

                                   

6. Vecums (Age)?
Vai esiet vecāks par 50 gadiem?

                                   

7. Kakla apkārtmērs (Neck size)?
Vai Jūsu kakla apkārtmērs pārsniedz 41 cm sievietēm un 43 cm vīriešiem?

                                     

8. Dzimums (Gender)?
Vai Jūs esiet vīrietis?

                                     

Miega apnojas risks ir: Ja atbildēts ar “Jā” uz:
Zems 0-2 jautājumiem
Vidējs  3-4 jautājumiem
Augsts 5-8 jautājumiem vai
≥ 2 STOP jautājumiem + vīriešu dzimums vai
  ≥ 2 STOP jautājumiem + ĶMI >35 kg/m2 vai
  ≥2 STOP jautājumiem + kakla apkārtmērs >41/43cm

Ja, izvērtējot miega apnojas risku, Jums tas ir vidējs vai augsts, piesakieties konsultācijai pie ārsta, lai veiktu miega diagnostiku – poligrāfiju. Jo savlaicīgāk slimība tiks atklāta, jo efektīvāka būs ārstēšana, nepieļaujot citu smagu slimību attīstību.

Elpošanas traucējumu miegā, tai skaitā arī krākšanas un miega apnojas, diagnostika un ārstēšana iespējama arī Vidzemē, ja vērsīsieties Andas Nodievas ārsta praksē Smiltenē, Blaumaņa ielā 2A. Tālrunis pierakstam 24406181. Vairāk informācijas mājaslapā www.elposim.lv 

Cilvēkiem ar zemu miega apnojas risku (pēc STOP-Bang testa) maija mēnesī piedāvājam noteikt krākšanas parametrus un veikt miega apnojas skrīninga izmeklējumu par puscenu – 15 EUR. 

Avoti:

1. http://www.sleepeducation.org/essentials-in-sleep/snoring/overview-and-facts

2. http://www.todayifoundout.com/index.php/2014/10/men-snore-women

3. https://www.dreams.co.uk/sleep-matters-club/do-men-snore-more-than-women

4. Lin CM et al. Gender diferences in obstructive sleep apnea and treatment implications. Sleep Med Rev. 2008; 12(6)

5. Heinzer R et al. Prevalence of sleep-disordered breathing in the general population: the HypnoLaus study. Lancet Respir Med. 2015 Apr;3(4):310-8.Epub 2015 Feb 12.

6. Jin MH and Moon DG. Practical management of nocturia in urology. Indian J Urol. 2008;24(3)

7. Qwens RL et al. Sleep-disordered breathing and COPD: The overlap syndrome. Respir Care. 2010; 55(10)

8. http://dx.doi.org/10.1016/j.smrv.2007.11.003

9. http://www.stopbang.ca/osa/screening.php

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat ielu un ceļu uzturēšanas kvalitāti Valmieras pilsētā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA „Firma Madara’89”- viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu pārdevējam (-ai) veikalā “top!” Valmierā,Rīgas ielā 64. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, atbildības sajūta. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā uzņēmumā,mūsdienīgu darba vidi; Papildus sociālās garantijas pēc nostrādāta gada; Svētku dāvanas; Atmaksātus papildatvaļinājumus; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas; Darba alga no EUR 740-800 (bruto); Darba laiks maiņās no plkst. 8.00-22.00. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs Valmierā,Rīgas ielā,vai pieteikties WhatsApp +371 22307468. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 64, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-15 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv vai pieteikties sūtot ziņu uz WhatsApp +371 22307468 Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Ugunsdzēsības aparātu korpusu un metāla degvielas kannu ražošanas uzņēmums Valmierā, SIA VALPRO, aicina darbā: Pārdošanas asistentu/-i (uz noteiktu laiku) Galvenie pienākumi: Klientu pasūtījumu apstrāde Informācijas un dokumentācijas apstrāde un uzturēšana Ikdienas atbalsts pārdošanas komandai Sagaidām kandidātu ar: interesi par pārdošanas un ražošanas procesiem labām angļu valodas zināšanām/ vēlamas krievu valodas zināšanas labām datorlietošanas prasmēm (MS Office) vēlama augstākā izglītība atbilstošā jomā vēlama augstākā izglītība vai atbilstošas specialitātes pēdējā kursa students pieredzi pārdošanā un tehniskas zināšanas uzskatīsim par priekšrocību loģisko domāšanu, analītiskām spējām un prasmi strādāt ar lielu informācijas apjomu precizitāti, atbildību un iniciatīvu darbā aktīvu, komunikablu ,uz sadarbību un rezultātu orientētu personību Piedāvājam: Interesantu un dinamisku darbu stabilā, uz attīstību orientētā Latvijas kapitāla uzņēmumā Iespēju mācīties, gūt profesionālu pieredzi un realizēt sevi dinamiskā darba vidē un darbā ar starptautiskiem tirgiem Darba rezultātiem, prasmēm un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu no EUR 900 mēnesī Dažādus papildu labumus un bonusus Sakārtotu, ērtu darba vidi draudzīgā kolektīvā E-pasts pieteikuma nosūtīšanai: darbs@valpro.lv Tālrunis papildus informācijai: 64207235. Pateicamies par atsaucību un informējam, ka sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz pārrunām! Nosūtot pieteikumu, Jūs piekrītat, ka personas datu pārzinis SIA "VALPRO" (Reģ. nr. 40003058280) iekļauj Jūsu personas datus savā datubāzē un uzglabā 1 gadu no pieteikuma saņemšanas brīža. Piekrišanu Jums ir tiesības atsaukt, rakstot uz norādīto e-pasta adresi. VALPRO ir viens no lielākajiem metāla apstrādes uzņēmumiem Latvijā. Jau vairāk kā 50 gadus piedāvājam augstākās kvalitātes metāla produktus un metāla apstrādes pakalpojumus klientiem visā pasaulē. 91% saražoto produktu piedāvājam vairāk kā 30 valstīs. Uzņēmuma produkti ir iemantojuši atpazīstamību un lietotāju atzinību civilajā un militārajā sektorā ne vien Eiropā, bet arī Austrālijā, Ziemeļamerikā, Āzijā un Āfrikā. Profesija: PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTA ASISTENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Linarda Laicena iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-01 Kontaktpersona: E-pasts: darbs@valpro.lv; Tālr.: 64207235; Adrese:Alejas iela 12A,Valmiermuiža,Valmieras pag.

Aicina darbā IT PROJEKTU VADĪTĀJU DARBA PIENĀKUMI: apzināt un dokumentēt informācijas sistēmu lietotāju prasības izstrādāt datu analīzes sistēmas modeli, veikt tā ieviešanu un uzturēšanu veikt atskaišu prasību izzināšanu, analīzi un izstrādi, pārskatu veidošanu un datu modelēšanu, tehniskās dokumentācijas izstrādi ieviest esošo informācijas sistēmu uzlabojumus (sadarbībā ar iekšējiem/ārējiem partneriem) pārstāvēt uzņēmuma intereses grāmatvedības uzskaites sistēmas jaunas versijas izstrādē, veikt lietotāju prasību apzināšanu un koordinēt sadarbību ar izstrādātāju PRASĪBAS PRETENDENTIEM: izglītību IT vai finanšu jomā un pieredzi līdzvērtīgu projektu izstrādē pieredzi darbā ar Microsoft Power BI vai līdzvērtīgu risinājumu izstrādi Microsoft piedāvāto tehnoloģiju un pakalpojumu pārzināšana un pielietošana teicamas zināšanas datu bāzu tehnoloģijās, vēlams SQL vēlamas zināšanas datu izgūšanā no Microsoft Dynamics NAV un Horizon analītisku domāšanu un spēju proaktīvi risināt problēmsituācijas labas sadarbības un komunikācijas prasmes ļoti labas latviešu un angļu valodas zināšanas precizitāti un augstu atbildības sajūtu prasmi efektīvi apgūt jaunas tehnoloģijas spēju efektīvi strādāt gan individuāli, gan komandā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: darbu stabilā uzņēmumā darba samaksu 1550 EUR (bruto) pilnas sociālās garantijas veselības apdrošināšanas iespējas dinamisku un profesionālu darba vidi CV un pieteikuma vēstuli ar norādi vakancei „IT projektu vadītājs” līdz š.g. 12. jūlijam (ieskaitot) iesniegt: sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: PROJEKTA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-07-12 Kontaktpersona: CV un piet. vēstuli ar vakances norādi sūtīt uz info@vtu-valmiera.lv

Mūsu partneri