Valmieras Ziņas

Vienības laukumā atklāta grafiti siena “Various Artists”

Trešdien, 18.novembrī, Valmierā, Vienības laukumā, spītējot lietainajam laikam, tika atklāts vides objekts – grafiti siena. Ikviens aicināts to papildināt ar saviem mākslas darbiem. Kā pirmie to atklāšanā izdarīja jaunie mākslinieki no Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas.

Vides objekts VA jeb Various Artists (angliski “Dažādi mākslinieki”) ir tapis publiskās mākslas programmas “KOPĀ” ietvaros. Objekta autori Alvis Berngards, Nameda Zemīte un Zahars Ze, aicinot ikvienu iesaistīties grafiti sienas tapšanā, stāsta, ka “publiskajai mākslai ir jābūt publiski pieejamai vārda vistiešākajā nozīmē. Iesaistot dažādas paaudzes cilvēkus, kuri katrs dos savu pienesumu VA nemitīgā pārveidē, akcentēsim radošumu un veidu, kā iedzīvotāji izvēlas pavadīt brīvo laiku”.

Alvis Berngards pastāstīja: “Grafiti siena tapusi ar domu par vietējās mākslinieku kopienas iesaisti. Latvijā ir problēma, ka grafiti vairāk asociējas ar huligānisko mākslu. Taču trūkst vietu, kur mākslinieki varētu legāli izpausties, papildinot pilsētvidi ar saviem darbiem. Mēs izvēlējāmies Valmieru kā vietu, kur realizēt savu ideju, jo pilsēta aktīvi iesaistījās projektā un šeit ir mākslas skola, kurā mācās daudz jauno mākslinieku. Sākotnējā doma bija uzstādīt grafiti sienu skeitparkā, kur tā vislabāk iederētos, jo tur pārsvarā satiekas šīs subkultūras pārstāvji. Vienības parkā uzstādītā siena ir prototips, kur jaunieši var izmēģināt veidot savus mākslas darbus. Pēc skeitparka pārbūves varētu tapt tāda pati siena citā materiālā, un tā varētu tur atrasties pastāvīgi. Jau aizvadītajā sestdienā mēs izveidojām savus mākslas darbus uz sienas, lai tā nebūtu tukša un iedrošinātu jaunos māksliniekus papildināt to ar saviem darbiem. Mēs neteikti nebūsim bēdīgi, ja mūsu mākslas darbiem pāri taps citi. Siena nekad nebūs pabeigta, jo tā darbojas ielu māksla – viens mākslinieks papildina citu un veido darbus, aizsedzot iepriekšējos.”

Publiskās mākslas programmu “KOPĀ” īsteno Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs, finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija, projekta sadarbības partneris ir vairākas pašvaldības, tostarp arī Valmieras pilsētas pašvaldība. Konkursa kārtībā programma atbalsta desmit jaunu pilsētvides objektu tapšanu, kas tiks izvietoti dažādās vietās Latvijā. Tie ir publiski pieejami no 17.novembra. Programmas mājaslapa www.programmakopa.lv no 23.novembra būs ērts palīgrīks objektu atrašanā arī mobilajos telefonos. No 30.novembra līdz 13.decembrim Latvijas sabiedrisko mediju vietnē www.lsm.lv būs sabiedrības balsojums par iemīļotāko objektu.

Vides objekts apskatei un papildināšanai Vienības laukumā būs pieejams līdz 31.decembrim.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri