Valmieras Ziņas

Vidzemes slimnīcas mediķu ieteikumi, kā pasargāt sevi un bērnus no pārkaršanas

Lasīšanas laiks: 2 min

Vadām dienas, kad pār mums veļas “karstuma vilnis”, ko izraisa nevis kāds vīruss, bet visu ziemu ilgi gaidītā saulīte. Kā allaž, kad kaut kas tiek dots vai ņemts par daudz, iejaucas mediķi un aicina ievērot piesardzību, lai izvairītos no nopietnām veselības problēmām. Karstuma vai saules dūrienam var būt pakļauts ikviens, kurš uzturas tiešajā saulē dienas viskarstākajā laikā no pulksten 11.00 līdz 15.00, nav izvēlējies atbilstošu apģērbu un pietiekamā daudzumā nedzer ūdeni.

“Taču īpaši apdraudēti ir mazi bērni”, stāsta Vidzemes slimnīcas bērnu ārste Elita Smoļina, “kas paši nejūt, kad viņu organismā sākas atūdeņošanās, tāpēc ir atkarīgi no pieaugušo uzmanības. To, ka bērns, iespējams, pārkarsis, vecāki var pamanīt pēc tādām pazīmēm kā miegainība, apātiskums, galvassāpes, temperatūra, samazināta urinācija, nevēlēšanās ne ēst, ne dzert vai gluži pretēji – lielas slāpes,

Lai no tā izvairītos, vecākiem vienmēr pa rokai jābūt ūdens pudelītei un regulāri jāpiedāvā bērnam padzerties.

Pats, pats svarīgākais, kas jāievēro vecākiem – zīdaiņus vai mazus bērnus nekad nedrīkst atstāt automašīnā vienus pašus! Nekad, pat ne uz brīdi un arī tad ne, ja auto atstāts vaļā logs! Pieaugušie taču zina, cik ātri svelmē uzkarst auto salons un kā paši tādā jūtas. Maziem bērniem termoregulācija vēl nav nostabilizējusies, viņiem ļoti strauji sākas ķermeņa pārkaršana, un īsā laikā bērns var iet bojā.

Esmu redzēju jaunās māmiņas, kas pārsegušas bērnu ratus – it kā lai pasargātu mazuli no saules. Taču arī plāns, gaišs vai elpojošs audums mazina gaisa cirkulāciju, tādēļ paaugstinās temperatūra ratu kulbā. Lai izvairītos no iespējamas pārkaršanas, mazuļus labāk vest pastaigās rīta stundās vai vakarpusē, bet dienas vidū uzturēties ēnā vai vēdinātās iekštelpās

Vēl svarīgs drošībai ir bērna apģērbs. Visas sintētiskā auduma drēbītes vajadzētu atstāt plauktā un izvēlēties “elpojošu” apģērbu no lina vai kokvilnas, bet galvā noteikti uzlikt cepurīti vai lakatiņu”.

Dr. E. Smoļina atzīst, ka lielākā daļa no šiem ieteikumiem par bērnu veselību attiecas arī uz pieaugušajiem. Tie ir – ilgstoši neuzturēties saulē, izvēlēties ēnu vai iekštelpas, valkāt galvassegu un vieglu apģērbu, izvairīties no fiziskas piepūles dienas karstākajā laikā, hronisko slimību pacientiem akurāti lietot ārstu izrakstītās zāles, visiem lietot daudz šķidruma.

Bet, ja pēc uzturēšanās saulē veselības stāvoklis strauji pasliktinās, sākas ķermeņa trīcēšana, drebuļi, augsta temperatūra, pavisam nopietna organisma atūdeņošanās un pilnīgs urīna iztrūkums, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji vai samaņas zudums – jābrauc uz slimnīcas uzņemšanas nodaļu vai jāsauc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests 113.

VSIA “Valmieras drāmas teātris” aicina darbā AUDIO IEKĀRTU OPERATORU Galvenie pienākumi: veikt izrāžu un mēģinājumu apskaņošanu gan stacionārā, gan izbraukumos uzstādīt un noņemt skaņu aparatūru Prasības: vidējā vispārējā vai profesionālā izglītība vēlama pieredze darbā ar skaņu iekārtām precizitāte un augsta atbildības sajūta spēja strādāt komandā prasme plānot spēja pielāgoties elastīgam darba laikam Mēs piedāvājam: pilnas slodzes darbu sociālās garantijas apmācību darba vietā dinamisku, interesantu darbu radošā vidē draudzīgu kolektīvu atalgojums no 1000.- līdz 1150.- eiro mēnesī (bruto) Pieteikumu un CV sūtīt līdz 13.februārim uz e-pastu: vdt@vdt.lv ar norādi “Audio iekārtu operatora vakancei”. Lūdzam ievērot, ka sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks izvirzīti otrajai atlases kārtai (darba intervijai). Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu pretendentu atlasi. Personas datu apstrādes pārzinis ir VSIA “Valmieras drāmas teātris”. Pēc konkursa noslēgšanās, Jūsu personas dati tiks dzēsti vai iznīcināti. Profesija: AUDIO IEKĀRTU OPERATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Kultūra / Māksla Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-02-13 Kontaktpersona: CV un motivāc. vēstuli sūtīt uz e-pastu vdt@vdt.lv vai nodādāt personīgi teātrī. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri