Valmieras Ziņas

Vecmātes un fotogrāfa satikšanās

Aprīlī Valmierā jau tradicionāli notiek Mākslas dienas. Šogad tās caurvij dzimšanas tēma. Īpaša fotosesija, veltīta dzimšanas brīnumam, norisinājās Vidzemes slimnīcā, fotogrāfam Raivo Sarelainenam tiekoties ar vecmātēm. Kopdarbs – fotostāsts “Viņas” – apskatāms Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas Izstāžu telpā. Tur arī tikās un piedzīvoto atcerējās Vidzemes slimnīcas vecmāte Antra Kupriša un fotogrāfs Raivo Sarelainens.

“Par vecmāti es patiesībā kļuvu diezgan nejauši. Skolā man interesēja divas lietas: medicīna un kultūra. Kad absolvēju vidusskolu, saistošāka šķita kultūras nozare, jo pasākumu organizēšana man patika un arī labi padevās. Braucu iestāties konservatorijā režisoros. Iestājeksāmenu laikā mitinājos Kultūras darbinieku tehnikuma kopmītnēs,  bet iepretim bija vecmāšu skola. Kamēr tur dzīvoju, lai kārtotu pārbaudījumus un kļūtu par režisori, pārdomāju. Iestājos Rīgas 1. medicīnas skolā, lai kļūtu par vecmāti,” par ceļu līdz profesijai stāsta Antra.

 “Savukārt man vienmēr ir paticis fotografēt, tikai nesaskatīju to kā profesiju, bet hobiju. Esmu diplomēts autoatslēdznieks. Vairāk fotogrāfa profesijai pievērsos pēc skolas absolvēšanas, esot paziņu kāzās. Tur bija fotogrāfs, man patika, kā viņš bildē, kā darbojas. Pēc šīm kāzām man parādījās ļoti liela interese par fototehniku. Sapratu, ka kaut kas dzīvē ir jāmaina. Iegādājos fotoaparātus, bildēju un mācījos. Patiesībā joprojām mācos no pasaules līmeņa fotogrāfiem, jo tehnika un paņēmieni strauji attīstās.” Antra piekrīt, ka nemitīga pilnveidošanās ir kopīga abās profesijās – vecmātēm jāapgūst jaunas zināšanas.

Turpinot sarunu par kopīgajām iezīmēm, Antra stāsta: “Vecmātes profesijā ir jāprot gaidīt, jābūt pacietīgai, kas ir pretstatā mūsdienu straujajam skrējienam, kad pierasts, ka viss notiek ļoti ātri. Dzemdību procesā jāprot iepauzēt, neskatoties uz to, ka dzīve mēdz steidzināt. Vecmātei jānoķer miers un jāļaujas dzemdību procesa ritmam, kas katra bērniņa dzimšanā ir atšķirīgs.” Raivo piekrīt: “Arī kāzās fotogrāfs jaunajam pārim, jo īpaši līgavai, spēj iedot mieru, ka diena ir lieliska un viss ir kārtībā. Ja pāris un viesi redz, ka fotogrāfs ir mierīgs, visi pārējie arī ir mierīgi. Fotogrāfam jāprot atrast īstos vārdus, lai uzmundrinātu. Reizēm atliek parādīt vienu fotogrāfiju, kas tikko tapusi, lai cilvēks redzētu, cik skaisti viss izskatās, atslābtu.” Arī vecmātēm ir savi knifiņi, kā parādīt, ka viss notiek tā, kā tam jānotiek: “Vecmātes dzemdību procesā reizēm izmanto spoguli, lai sieviete redzētu, cik tālu bērniņš ticis. Dzemdību procesā ļoti svarīga tēta klātbūtne. Viņš atbalsta un var sekot līdzi notiekošajam,” norāda Antra.

Kā vēl vienu līdzīgu iezīmi profesijās abi stāsta varoņi akcentē to, ka nav atšķirības, vai ir svētku diena vai brīvdiena, nakts vai diena, jo ir vienmēr jābūt gatavam strādāt. Antra saka: “Savu brīvo dienu plānot varu, bet bieži vien plāni ir jāmaina.”

Jautāti, ko domā viens par otra profesiju, abi stāsta varoņi norāda, ka ir apbrīna. “Manuprāt, būt fotogrāfam ir ļoti grūti. Man nepatīk fotografēties, bet Raivo prot nodibināt labu kontaktu, un bildes izdodas ļoti skaistas. Šī arī varētu būt viena no mūsu profesiju līdzībām. Man šķiet, ka Raivo ļoti vienkārši un mierpilni piegāja fotostāsta tapšanai un dzemdību procesam. Arī pārējās vecmātes viņam uzticējās un paļāvās, ka viss būs labi. Esmu ļoti apmierināta ar galarezultātu un priecīga, ka tik daudzas vecmātes iesaistījās un atsaucās fotostāsta idejai. Skatoties uz šīm bildēm, var gūt pozitīvas emocijas. Sievietei, ieraugot vecmāti, kura palīdzējusi viņas bērniņam nākt pasaulē, uzreiz raisās atmiņas par laiku, kad pati gaidīja mazulīti. Šis fotostāsts raisa prieku un mīļumu.”

Raivo piekrīt, ka tieši to ir vēlējies ar šo fotostāstu piedāvāt. “Manuprāt, daudzi cilvēki, jo īpaši vīrieši, baidās no dzemdību procesa. Šajās bildēs var redzēt, ka bērniņa nākšana pasaulē ir ļoti skaists un dabisks process. Iemūžināju arī savas meitas pirmos brīžus šajā pasaulē. Tikai žēl, ka nav neviena bilde, kur var redzēt manas emocijas, sagaidot meitiņu. Skudriņas skrien pa ķermeni un taurenīši dejo vēderā.”

Jāpiemin, ka fotogrāfa Raivo ģimenē aptuveni pirms pusotra mēneša Vidzemes slimnīcā piedzima meitiņa, kurai pasaulē palīdzēja nākt vecmāte Natālija. Antra un Raivo, aplūkojot fotostāstu, spriež, ka, iespējams, fotostāsts ir izdevies tik sirsnīgs un mīļš, jo fotogrāfs tā tapšanas laikā pats kļuva par tēti un četras dienas kopā ar sava bērniņa mammu pavadīja Vidzemes slimnīcas Dzemdību nodaļā. “Šādus darbus nevar vienas dienas laikā radīt,” uzsver Raivo. 

Fotostāsts “Viņas” Valmieras Sv.Sīmaņa baznīcas izstāžu telpā apskatāms līdz 9.maijam. Savukārt no 11.maija fotostāsts tiks izvietots un interesentiem būs pieejams Vidzemes slimnīcas telpās. 

Dažādās jomās strādājošu valmieriešu satikšanās, sagaidot Latvijas simtgadi, ir Valmieras pilsētas pašvaldības aicinājums paskatīties, cik atšķirīgi esam, vienlaikus ieraugot līdzības. Stāsta varoņi akcijā iesaistās brīvprātīgi un iepazīst cits cita ikdienu. Viņi ne tikai “apmainās” stāstiem, bet arī uzzina, kādu papildinājumu viņa stāstam “rakstītu” otrs varonis. “Rakstnieka” lomā jau iejutušies aktrise Ruta Birgere un māksliniece Malvīne Mennika, bibliotekāre Anita Apine un spēkavīrs Mārtiņš Krūze, daiļslidotāja Lueta Siliņa un koklētāja Dace Cerbule, pirmsskolas izglītības skolotāja Inita Miglava un karavīrs Vilnis Pavlovičs, kā arī SIA “VTU Valmiera” autobusa vadītājs Edgars Zaķis un Valmieras Drāmas teātra dekoratore un pilsētas svētku noformējuma autore Inta Skrastiņa.

Sagaidot Latvijas simtgadi, Valmierā būs 12 šādas neparastas sadarbības dažādu paaudžu un dažādās jomās strādājošiem cilvēkiem, kuri citkārt, iespējams, kopīgā sarunā nesatiktos.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ugunsdzēsības aparātu korpusu un metāla kannu ražošanas uzņēmums SIA „VALPRO” aicina darbā: cnc metālapstrādes darbgaldu iestatītāju- operatoru Galvenie pienākumi: Apstrādes procesa programmu sastādīšana, detaļu izgatavošana (frēzēšanas, izvirpošanas, urbšanas u.c. darbi) uz vertikālās frēzēšanas apstrādes centra DOOSAN DNM 400 ar Fanuc vadības sistēmu; Darbgalda iestatīšana un regulēšana, izvēloties detaļu izgatavošanai piemērotus griezējinstrumentus un palīgierīces; Detaļu parametru kontrolēšana, izstrādājumu kvalitātes atbilstības nodrošināšana. Prasības: Pieredze darbā ar ciparu programmas vadības darbgaldiem; Izpratne un zināšanas par detaļu mehānisko apstrādi; Rasējumu lasītprasme; Vēlama atbilstoša izglītība vai atbilstošas programmas pēdējo kursu students; Vēlme mācīties un apgūt jaunas zināšanas un prasmes; Uzņēmība, atbildības sajūta, godprātīga un pozitīva attieksme pret darbu. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā, uz attīstību orientētā uzņēmumā; Regulāri izmaksātu, kvalifikācijai un prasmēm atbilstošu ikmēneša atalgojumu no 900 Eur; Sociālās garantijas, nelaimes gadījumu un veselības apdrošināšanu, citus papildu labumus; Apmācības iespējas; Sakārtotu darba vidi; Palīdzību dzīvesvietas atrašanā. Ja atbilstat minētajām prasībām, sūtiet pieteikumu uz: E-pasts: darbs@valpro.lv Tālrunis informācijai: 642 07235 Adrese: SIA “VALPRO”, L.Laicena iela 2, Valmiera, LV-4201 Pateicamies par atsaucību un informējam, ka sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz pārrunām! VALPRO ir viens no lielākajiem metāla apstrādes uzņēmumiem Latvijā. Jau vairāk kā 50 gadus piedāvājam augstākās kvalitātes metāla produktus un metāla apstrādes pakalpojumus klientiem visā pasaulē.  Uzņēmuma produkti ir iemantojuši atpazīstamību un lietotāju atzinību civilajā un militārajā sektorā ne vien Eiropā, bet arī Austrālijā, Ziemeļamerikā, Āzijā un Āfrikā. Profesija: FRĒZĒTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Linarda Laicena iela 2, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-02-19 Kontaktpersona: E-pasts: darbs@valpro.lv , tālr. 64207235, 29413500 Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras pilsētas pirmsskolas izglītības iestāde “Buratino” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā uz noteiktu laiku pirmsskolas izglītības skolotāju, darba vietas adrese: Beātes iela 42, Valmiera, pilna darba likme (40 stundas nedēļā). Ja Tev ir vēlme: plānot un nodrošināt kvalitatīvu, izglītojamo vecumam atbilstošu mācību procesu; veikt izglītojamo attīstības dinamikas izpēti; sadarbībā ar pirmsskolas izglītības skolotājiem, organizēt svētkus, tematiskos pasākumus, jautros brīžus un citas aktivitātes; rūpēties par materiālo bāzi; plānot savu darbību, sagatavot amata veikšanai nepieciešamo dokumentāciju e-vidē; iesaistīties Iestādes attīstības plānošanā un īstenošanā atbilstoši kompetencei; un ja Tev ir: izglītība un pedagogu profesionālā pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām (Ministru kabineta noteikumi Nr.569); valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: atalgojumu 790.00 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli un izglītības dokumenta kopiju gaidīsim līdz 2021.gada 27.janvārim  e-pastā: buratino@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai 29151878 Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 42, Valmiera Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-01-27 Kontaktpersona: CV, piet.vēst. un izgl.dok.kopiju iesniegt pers. vai sūtīt uz buratino@valmiera.edu.lv, 29151878. Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

SIA „VTU Valmiera” Reģ. Nr. 40003004220 aicina darbā AUTOBUSA VADĪTĀJU Rūjienas autoostā DARBA PIENĀKUMI: pasažieru pārvadāšana ar autobusu saskaņā ar grafiku darbs ar kases aparātu biļešu pārdošana pasažieriem pasažieru apkalpošana PRASĪBAS PRETENDENTIEM: vidējā izglītība D kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecība ar ierakstu par profesionālajām zināšanām (95.kods) labas saskarsmes un komunikācijas prasmes latviešu valodas un vēlamas svešvalodas zināšanas atbilstoši darba raksturam UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: ·darbu stabilā uzņēmumā ·darba samaksu 800 – 1100 EUR (bruto) ·sociālās garantijas ·dinamisku un profesionālu darba vidi · profesionālu apmācību un karjeras izaugsmes iespējas Īsu profesionālās dzīves aprakstu (CV) - ar norādi „Autobusa vadītājs Rūjienas autoostā” iesniegt: ·sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv ·personīgi Rūjienas autoostas kasē Brīvības ielā 12,Rūjienā,Rūjienas novadā,LV-4240 vai SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas „Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Kocēnu novads, 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 · Sazināsimies ar pretendentiem, kuri būs izvirzīti nākamajai atlases kārtai. Informācija: 26481361 * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: AUTOBUSA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Brīvības iela 12, Rūjiena, Rūjienas nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-02-18 Kontaktpersona: CV ar norādi „Autobusa vadītājs Valmieras autoparkā” sūtīt uz info@vtu-valmiera.lv Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri