Valmieras Ziņas

Valsts nenoteiktās robežas kavē atkritumu apsaimniekošanas sistēmas attīstību

Lasīšanas laiks: 3 min

Februāra vidū Vidzemes reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas reģionā ietilpstošās pašvaldības tikās, lai diskutētu par Vidzemes atkritumu reģiona nākotnes izaicinājumiem, jo viens no uzdevumiem ir reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna izstrāde, kura sagatavošanai traucē valsts neapstiprinātie normatīvie akti, portālu “Valmieras Ziņas” informēja SIA ZAAO sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Kovala Sēne.

15. februārī SIA “ZAAO” Reģionālajā atkritumu apsaimniekošanās centrā “Daibe” (RAAC “Daibe”) notika Vidzemes reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna 2023. – 2027. gadam (turpmāk tekstā – Plāns) izstrādes progresa darba grupas sanāksme, kurā piedalījās gan tā izstrādātāji, gan Vidzemes apsaimniekošanas reģionā ietilpstošo pašvaldību un poligonu pārstāvji.

Sanāksmes laikā Plāna izstrādātāji – SIA “Geo Consultants” klātesošos iepazīstināja ar Plāna satura progresu, prezentējot darba grupā noteiktās veicamās darbības un sasniedzamos kvalitātes rādītājus galvenajos darbības virzienos, lai nodrošinātu atkritumu apsaimniekošanu un RAAC darbību Plānā iezīmētajā reģionā.

Lai turpinātu veiksmīgi strādāt gan pie Plāna izstrādes, gan reģiona kopējās atkritumu apsaimniekošans sistēmas attīstības, vismaz 2 gadus tiek gaidīta vairāku reglamentējošo dokumentu izstrāde, kuru apstiprināšana šobrīd būtiski tiek kavēta no valsts puses, uzsver SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis: “Atkritumu nozare ir dinamiska. Eiropas direktīvās noteiktie mērķi mudina mūs meklēt risinājumus, iespējas sistēmas pilnveidei, Eiropas Savienības fondu finansējuma piesaistei, tādēļ neesam varējuši gaidīt un esam uzsākuši Plāna izstrādi, neskatoties uz to, ka normatīvo aktu, kuri noteiktu atkritumu reģiona precīzās robežas, šobrīd vēl nav. Vēl joprojām gaidām, kad tiks apstiprinātas teritorijas un būs zināms, kurām pašvaldībām kopā plāns jāizstrādā un pēc tam savās teritorijās tas jāievieš. Laiks rit, Eiropas direktīvās noteiktie termiņi tuvojas, bet mums vēl ir daudz neskaidrību. Līdzīgi ir ar dalīti vāktiem bioloģiski noārdāmiem atkritumiem – Latvijas reģionos sistēma jāievieš ar nākamā gada 1. janvāri, bet ieviešanas kritēriju nav. Līdz ar to nezinām, vai lauku viensētā Igaunijas pierobežā un pilsētās, piemēram, Valmierā, Cēsīs, Limbažos, būs līdzvērtīgi kritēriji? Vai tomēr laukos dzīvojošie iedzīvotāji varēs bioloģiski noārdāmos atkritumus pārstrādāt to rašanās vietā kompostējot, kas nepārprotami būtu daudz lētāk?”

Nākamajā Plāna izstrādes posmā tiks strādāts pie paredzēto pasākumu īstenošanas investīciju izmaksu novērtējuma un finansēšanas modeļiem, kuru izstrādi arī šobrīd traucē normatīvā regulējuma neesamība, t.sk. regulējums attiecībā uz Eiropas Savienības fondu atbalstu, norāda SIA “Geo Consultants” pārstāvis Dr.sc.ing. Kaspars Kļavenieks: “Šobrīd reģionā radīto atkritumu plūsma ir ap 84 000 t/gadā, kas ir pietiekami liels apjoms, lai investīcijas sistēmas attīstībā būtu pamatotas un tiktu nodrošināta investīciju atpelnīšanai un sekmīgai sistēmas uzturēšanai nepieciešamā naudas plūsma. Plāna izstrādes nākamajā posmā tiks strādāts pie investīciju, ekspluatācijas izmaksu novērtējuma, ko varēs izstrādāt tad, kad būs skaidras visas plānā ietvertās aktivitātes, ko paredzēts īstenot šajā reģionā. Lai to varētu iezīmēt pēc iespējas precīzāk, ir būtiski saprast pašvaldību plānus un ieceres attiecībā uz atkritumu apsaimniekošana sistēmas attīstību, bet vissvarīgākais – nepieciešams konkrēts normatīvais regulējums, kas definē kritērijus jaunu atkritumu plūsmu dalītās vākšanas sistēmas ieviešanai”.

Darbs pie Plāna uzsākts 2022. gadā, un tā izstrāde atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021. – 2028. gadam tika noteikta līdz 2022. gada 30. decembrim. Šobrīd Atkritumu apsaimniekošanas likumā kā Plāna izstrādes termiņš noteikts 2023. gada 30. jūnijs. Taču, ņemot vērā Saeimas š.g. 16. februārī otrajā lasījumā atbalstītos grozījumus likuma pārejas noteikumos, gaidāms, ka Plāna izstrādes termiņš tiks pagarināts līdz 2023. gada 31. decembrim. Pēc Plāna izstrādes tas tiks nodots apstiprināšanai Vidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā ietilpstošo pašvaldību domju sēdēs.

Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021.-2028. gadam Vidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā šobrīd iekļautas 11 pašvaldības – Alūksnes, Balvu, Cēsu, Gulbenes, Limbažu, Madonas, Saulkrastu, Smiltenes, Valkas, Valmieras, Varakļānu novadi, ar kopējo iedzīvotāju skaitu ap 240 tūkstoši. Plāns tiek izstrādāts ar mērķi izpildīt Valsts atkritumu apsaimniekošanas plānā noteikto un sasniegt Eiropas savienības direktīvās izvirzītos mērķus.

Attēlā: Atkritumu apsaimniekošanas reģionu (AAR) optimizācijas 5 AAR modelis. Avots: Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāns 2021.-2028. gadam.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” ar 2024.gada 2.septembri aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (darba vietas adrese: Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 40 stundas nedēļā (likme – 1,0). Ja Tev ir vēlme: · palīdzēt pirmsskolas izglītības skolotājai organizēt bērnu ikdienas gaitas; · uzkopt pirmsskolas grupu telpas, saskaņā ar telpu un aprīkojuma uzkopšanas un dezinfekcijas grafiku un sanitāri higiēnisko normu prasību ievērošanu; un ja Tev ir: · vismaz vispārējā vidējā izglītība; · valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; · kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: · darba samaksu pārbaudes laikā 702 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 731,00 EUR pirms nodokļu nomaksas; · darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; · drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV), lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu pienenite@valmiera.edu.lv  ar norādi “Skolotāja palīga vakancei” līdz 2024.gada 09.augustam plkst.16.00. Tālrunis informācijai: 64231693 Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2024-08-09 Kontaktpersona: pienenite@valmiera.edu.lv 64231693

Mūsu partneri