Valmieras Ziņas

Valsts nenoteiktās robežas kavē atkritumu apsaimniekošanas sistēmas attīstību

Lasīšanas laiks: 3 min

Februāra vidū Vidzemes reģionālajā atkritumu apsaimniekošanas reģionā ietilpstošās pašvaldības tikās, lai diskutētu par Vidzemes atkritumu reģiona nākotnes izaicinājumiem, jo viens no uzdevumiem ir reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna izstrāde, kura sagatavošanai traucē valsts neapstiprinātie normatīvie akti, portālu “Valmieras Ziņas” informēja SIA ZAAO sabiedrisko attiecību vadītāja Inga Kovala Sēne.

15. februārī SIA “ZAAO” Reģionālajā atkritumu apsaimniekošanās centrā “Daibe” (RAAC “Daibe”) notika Vidzemes reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna 2023. – 2027. gadam (turpmāk tekstā – Plāns) izstrādes progresa darba grupas sanāksme, kurā piedalījās gan tā izstrādātāji, gan Vidzemes apsaimniekošanas reģionā ietilpstošo pašvaldību un poligonu pārstāvji.

Sanāksmes laikā Plāna izstrādātāji – SIA “Geo Consultants” klātesošos iepazīstināja ar Plāna satura progresu, prezentējot darba grupā noteiktās veicamās darbības un sasniedzamos kvalitātes rādītājus galvenajos darbības virzienos, lai nodrošinātu atkritumu apsaimniekošanu un RAAC darbību Plānā iezīmētajā reģionā.

Lai turpinātu veiksmīgi strādāt gan pie Plāna izstrādes, gan reģiona kopējās atkritumu apsaimniekošans sistēmas attīstības, vismaz 2 gadus tiek gaidīta vairāku reglamentējošo dokumentu izstrāde, kuru apstiprināšana šobrīd būtiski tiek kavēta no valsts puses, uzsver SIA “ZAAO” valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis: “Atkritumu nozare ir dinamiska. Eiropas direktīvās noteiktie mērķi mudina mūs meklēt risinājumus, iespējas sistēmas pilnveidei, Eiropas Savienības fondu finansējuma piesaistei, tādēļ neesam varējuši gaidīt un esam uzsākuši Plāna izstrādi, neskatoties uz to, ka normatīvo aktu, kuri noteiktu atkritumu reģiona precīzās robežas, šobrīd vēl nav. Vēl joprojām gaidām, kad tiks apstiprinātas teritorijas un būs zināms, kurām pašvaldībām kopā plāns jāizstrādā un pēc tam savās teritorijās tas jāievieš. Laiks rit, Eiropas direktīvās noteiktie termiņi tuvojas, bet mums vēl ir daudz neskaidrību. Līdzīgi ir ar dalīti vāktiem bioloģiski noārdāmiem atkritumiem – Latvijas reģionos sistēma jāievieš ar nākamā gada 1. janvāri, bet ieviešanas kritēriju nav. Līdz ar to nezinām, vai lauku viensētā Igaunijas pierobežā un pilsētās, piemēram, Valmierā, Cēsīs, Limbažos, būs līdzvērtīgi kritēriji? Vai tomēr laukos dzīvojošie iedzīvotāji varēs bioloģiski noārdāmos atkritumus pārstrādāt to rašanās vietā kompostējot, kas nepārprotami būtu daudz lētāk?”

Nākamajā Plāna izstrādes posmā tiks strādāts pie paredzēto pasākumu īstenošanas investīciju izmaksu novērtējuma un finansēšanas modeļiem, kuru izstrādi arī šobrīd traucē normatīvā regulējuma neesamība, t.sk. regulējums attiecībā uz Eiropas Savienības fondu atbalstu, norāda SIA “Geo Consultants” pārstāvis Dr.sc.ing. Kaspars Kļavenieks: “Šobrīd reģionā radīto atkritumu plūsma ir ap 84 000 t/gadā, kas ir pietiekami liels apjoms, lai investīcijas sistēmas attīstībā būtu pamatotas un tiktu nodrošināta investīciju atpelnīšanai un sekmīgai sistēmas uzturēšanai nepieciešamā naudas plūsma. Plāna izstrādes nākamajā posmā tiks strādāts pie investīciju, ekspluatācijas izmaksu novērtējuma, ko varēs izstrādāt tad, kad būs skaidras visas plānā ietvertās aktivitātes, ko paredzēts īstenot šajā reģionā. Lai to varētu iezīmēt pēc iespējas precīzāk, ir būtiski saprast pašvaldību plānus un ieceres attiecībā uz atkritumu apsaimniekošana sistēmas attīstību, bet vissvarīgākais – nepieciešams konkrēts normatīvais regulējums, kas definē kritērijus jaunu atkritumu plūsmu dalītās vākšanas sistēmas ieviešanai”.

Darbs pie Plāna uzsākts 2022. gadā, un tā izstrāde atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021. – 2028. gadam tika noteikta līdz 2022. gada 30. decembrim. Šobrīd Atkritumu apsaimniekošanas likumā kā Plāna izstrādes termiņš noteikts 2023. gada 30. jūnijs. Taču, ņemot vērā Saeimas š.g. 16. februārī otrajā lasījumā atbalstītos grozījumus likuma pārejas noteikumos, gaidāms, ka Plāna izstrādes termiņš tiks pagarināts līdz 2023. gada 31. decembrim. Pēc Plāna izstrādes tas tiks nodots apstiprināšanai Vidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā ietilpstošo pašvaldību domju sēdēs.

Atkritumu apsaimniekošanas valsts plānā 2021.-2028. gadam Vidzemes atkritumu apsaimniekošanas reģionā šobrīd iekļautas 11 pašvaldības – Alūksnes, Balvu, Cēsu, Gulbenes, Limbažu, Madonas, Saulkrastu, Smiltenes, Valkas, Valmieras, Varakļānu novadi, ar kopējo iedzīvotāju skaitu ap 240 tūkstoši. Plāns tiek izstrādāts ar mērķi izpildīt Valsts atkritumu apsaimniekošanas plānā noteikto un sasniegt Eiropas savienības direktīvās izvirzītos mērķus.

Attēlā: Atkritumu apsaimniekošanas reģionu (AAR) optimizācijas 5 AAR modelis. Avots: Atkritumu apsaimniekošanas valsts plāns 2021.-2028. gadam.

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GRĀMATVEDI (profesiju klasifikatora koda Nr. 3313 01) uz nenoteiktu laiku Piedāvājam: · 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā · Stabilu atalgojumu (no 1071 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas, ar iespēju papildus iesaistīties projektos) · Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise, papildatvaļinājums) · Apmaksātu profesionālo pilnveidi · Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā · Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Galvenie darba pienākumi: · Atlīdzības, avansa norēķinu, stipendiju, bezskaidras naudas darījumu un krājumu grāmatvedības uzskaite, aprēķināšana un pārskaitīšana · Grāmatvedības uzskaite finanšu vadības resursu sistēmā Horizon · Ceļazīmju pārbaude un kontrole · Pilnīgu un daļēju inventarizāciju veikšana · Pārskatu sagatavošana un iesniegšana EDS un Centrālās statistikas pārvaldē · Dalība mēneša, ceturkšņa un gada pārskata sastādīšanā Prasības pretendentam: · Izglītība ekonomikā vai grāmatvedībā · Praktiskā darba pieredze grāmatveža amatā vismaz 2 gadi · Iemaņas darbā ar finanšu vadības resursu sistēmu Horizon · Par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze darbā ar dokumentu vadības sistēmu “Namejs” · Labas zināšanas darbā ar datoru (Ms Office) un biroja tehniku · Spēja operatīvi apstrādāt liela apjoma informāciju · Labas komunikācijas prasmes Tālrunis informācijai: Galvenā grāmatvede Madara Vilne T:28678088 CV, pieteikumu un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Grāmatveža vakancei” līdz 2023.gada 12.jūnijam plkst.16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē.

Mūsu partneri