Valmieras Ziņas

Valodas diena Kauguros – veltījums valodai un Jāņa Endzelīna dzimtajam pagastam

Lasīšanas laiks: 4 min

2023. gada 15. septembrī pulksten 12.30 Valmieras novada Kauguru Kultūras namā notiks pirmā novadu Valodas diena, ko rīko Latvijas Universitātes (LU) Latviešu valodas institūts sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru, Jāņa Endzelīna Kauguru pamatskolu un divām Kauguru pagasta bibliotēkām. Jāņa Endzelīna dzimtajā pagastā valodnieki kopā ar novadpētniekiem vāks vietvārdus un apvidvārdus, stāstīs par to vērtību un neparasto skaistumu, pārbaudīs pagastļaužu zināšanas valodas viktorīnā, aicinās piedalīties vārdu talkās un piedāvās izgatavot vārdu piespraudītes, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.

Ideja par Valodas dienu ir izaugusi no līdz šim rīkotajām Vietvārdu dienām, kas ik gadu tika rīkotas kādā no Latvijas novadiem (2018. gadā Valkas novada Turnā, 2019. gadā Viesītē, 2020. gadā Gaiķos, 2022. gadā – Galēnos). Godinot Jāņa Endzelīna 150. dzimšanas dienu, LU Latviešu valodas institūts šogad ir nolēmis to rīkot valodnieka dzimtajā pagastā, nosaukt par Valodas dienu un paplašināt ar trīs dienu lauka pētījumiem, izzinot ne tikai vietvārdus un vietu stāstus, bet arī apvidvārdus un vēl dzīvās izlokšņu iezīmes. Divas dienas pirms Valodas dienas (13.–14. septembrī) zinātnieki Kauguru pagastā dosies lauka pētījumos, vācot vietvārdus, vietu stāstus un apvidvārdus. Valodas datus iecerēts savākt, ne tikai uzklausot vietējos iedzīvotājus, bet arī aicinot novada pārstāvjus reģistrēt sev zināmos vārdus vietvārdu un apvidvārdu vākšanas pūļpakalpes vietnēs (https://apvidvardi.lu.lv/; https://vietvardi.lu.lv) un ekscerpējot LU Latviešu valodas  institūta un novada arhīvu datus visa turpmākā gada garumā.

Gan lauka pētījumos, gan Valodas dienā savāktie vārdi un stāsti tiks reģistrēti, salīdzināti un papildināti ar pagājušajā gadsimtā iegūtajiem datiem un zinātniski aprakstīti. Nākamajā posmā 2024. gadā plānots tos publicēt nelielā izdevumā, ar Kauguru pagasta valodas kopumu aizsākot sēriju „Tēvzemes atlants”, ko savulaik bija iecerējis Imanta Ziedoņa vadītais „Kultūras fonds”. Katrs vācējs un datu papildinātājs tiks iekļauts krājuma veidotāju sarakstā. Savāktie, apkopotie un zinātniski aprakstītie Kauguru pagasta valodas dati ļaus iepazīt neliela Latvijas reģiona valodas vēsturiskos un reģionālos aspektus – tie palīdzēs ieraudzīt latviešu valodas dialektālās atšķirības, daudzveidību un dinamiku. Tā kā vidus dialekts (īpaši apvidū ap Jāņa Endzelīna dzimto Kauguru pagastu) ir pamatā latviešu literārajai valodai, pēc iegūtajiem datiem, iespējams, varēs veikt vispārīgākus secinājumus par latviešu valodu kopumā.

Valodas diena – 15. septembris – būs kā apkopojošs valodnieku ekspedīcijas noslēgums, kurā varēs ne tikai uzklausīt zinātnieku un novadpētnieku pieredzi valodas datu vākšanā un izpētē, bet arī iesaistīties ar valodu saistītās aktivitātēs. Pasākums tiks veidots divās daļās. Pirmajā daļā par vietvārdiem un apvidvārdiem, to nozīmi, daudzveidību un neparasto skaistumu stāstīs LU Latviešu valodas institūta pētnieces Sanda Rapa un Anta Trumpa, ar senajiem Kauguru vietu nosaukumiem un mūsdienu vietvārdu atspoguļošanu kartē iepazīstinās Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras Toponīmikas laboratorijas pārstāves Vita Strautniece un Ineta Rušmane, bet par Jāni Endzelīnu pastāstīs Mūrmuižas bibliotēkas vadītāja Gundega Lapiņa. Otrajā daļā pasākuma dalībniekiem būs iespēja piedalīties Kauguru vietvārdu un apvidvārdu viktorīnā un izgatavot vietvārdu piespraudītes, kā arī klausīties Jāņa Endzelīna Kauguru pamatskolas meiteņu ansambļa, 8. klases skolnieka Laura Ādamsona un skolotāja Sandra Dubova priekšnesumu.

Uzkrājot, saglabājot un aprakstot vēl dzīvo novadu valodu – reģionālās identitātes elementus, valodnieki cenšas rūpēties un aizsargāt Latvijas nemateriālo mantojumu, kā arī dot ieguldījumu latviešu vēsturisko zemju izpētē, jo vietvārdi un apvidvārdi ir ne tikai noturīgi valodas liecību glabātāji gadsimtu ilgumā, bet arī vieni no visspēcīgākajiem nacionālās identitātes sargātājiem un stiprinātājiem. To lakoniskajā formā ietvertā enciklopēdiskā informācija (ziņas par valodas iezīmēm, vietas ģeogrāfiju, folkloru, kontaktiem, notikumiem, kultūru utt.) veido tautas kopīgo atmiņu.

Lauka pētījumi un Valodas diena tiek organizēta ar Valsts kultūrkapitāla fonda un valsts pētījumu programmas projekta „Latviešu valodas daudzveidība laikā un telpā” (Nr.VPP-LETONIKA-2021/4-0003) atbalstu.

Kauguru Kultūras nams atrodas Kauguros, Kauguru pagastā, Valmieras novadā.

SIA "BONO" Meža īpašumu, Cirsmu un Lauksaimniecības zemju  Pārdevēju BONO ir kokrūpniecības un mežsaimniecības nozares uzņēmums. Uzņēmuma darbības virzieni aptver kokmateriālu ieguvi, loģistiku, pirmapstrādi, tālākapstrādi, tirdzniecību un koka māju ražošanu. BONO ir kļuvis par pilnībā integrētu uzņēmumu grupu, kas tiecās izmantot vismodernākās tehnoloģijas un ražošanas metodes, lai koksne iegūtu augstāku pievienoto vērtību visos vērtību ķēdes posmos. GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: ▪ Veikt izejošos zvanus potenciālajiem klientiem, lai identificētu interesi par meža īpašuma/lauksaimniecības zemes pārdošanu vai meža izstrādi. ▪ Pārliecināt potenciālos klientus par izteiktā piedāvājuma priekšrocībām un vienoties par darījumu; ▪ Sadarboties ar citām uzņēmuma nodaļām-vērtēšanas/projektu vadības/juridisko nodaļu u.c. pēc nepieciešamības, lai veiksmīgi novērtētu īpašumus, nodotu informāciju par plānoto darījumu kolēģiem. ▪ Izpētīt un saprast uzņēmuma meža īpašumu; cirsmu un lauksaimniecības zemju pirkšanas piedāvājumus. GALVENĀS PRASĪBAS: ▪ Spēja efektīvi un laipni komunicēt, izmantojot tālruni; ▪ Iepriekšēja pieredze zvanu centrā, telemārketingā vai aktīvā pārdošanā pa telefonu B2C sektorā tiks uzskatīta par priekšrocību; ▪ Vēlme apgūt un izprast meža īpašumu; cirsmu un lauksaimniecības zemju biznesa nianses; ▪ Izturība un motivācija ikdienā strādāt ar lielu zvanu apjomu; ▪ Spēja strādāt komandā un sadarboties ar citiem departamentiem; ▪ Labas latviešu un vēlamas krievu valodas prasmes gan mutiski, gan rakstiski. MĒS PIEDĀVĀJAM: ▪ Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; ▪ Apmācības un iespēju attīstīties uzņēmumā; ▪ Iespēja strādāt no mūsdienīgas un ērtas darba vides Beātes iela 5; Valmiera; LV-4201. ▪ Konkurētspējīgu atalgojumu sākot no 1800EUR bruto + kvartāla bonusu sistēma - balstīta uz sasniegto rezultātu; ▪ Draudzīgu darba vidi un atbalstošu kolektīvu; ▪ Apmaksātus telekomunikācijas pakalpojumus CV sūtīt uz e-pastu recruitment@bonotimber.com Profesija: PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Lauksaimniecība / Vide Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-21

Mēs, AS Brink’S Latvia, esam daļa no Amerikas Savienoto Valstu koncerna Brink’S, kas ir globāls līderis skaidras naudas pārvadājumu jomā. Šobrīd mēs aktīvi meklējam savā komandā inkasentu (-i) darbam Valmierā. Mēs lepojamies ar savu 120 cilvēku lielu un stabilu komandu Latvijā un 165 gadu pieredzi pasaulē. Mēs ar prieku sniedzam pakalpojumus vairāk kā 600 klientiem visā Latvijā. Mūsu vērtības ir Drošība, Fokuss uz klientiem, Ētika un godīgums, Darbinieku pieredze, Pastāvīgi uzlabojumi, Dažādība un komanda. Regulāri veikto personāla lojalitātes aptauju rezultāti rāda, ka mūsu darbinieki augstāk par visu vērtē savus kolēģus un darba saturu. Pievienojoties mums, TU iegūsi valstij nozīmīgu darbu starptautiskā, nozares lielākajā uzņēmumā, kā arī: - profesionālu kolēģu un zinoša vadītāja atbalstu - apmācības veiksmīgai darba uzsākšanai - finansiālu atbalstu apsardzes sertifikāta iegūšanai un pagarināšanai - veselības apdrošināšanu ar pirmo darba dienu - atalgojumu 6.2-7.0 EUR bruto/h, vienmēr laikā - darba apģērbu ērtam darbam, dienesta ieroci un citu ekipējumu Mēs TEV uzticēsim materiālo vērtību inkasāciju, apsardzi un pārvadāšanu, nodrošinot izcilu servisu mūsu klientiem. Mēs sagaidām, ka Tev ir: apsardzes sertifikāts un nepieciešamie dokumenti ieroča nēsāšanas apliecības noformēšanai, B kategorijas autovadītāja apliecība, latviešu valodas prasme un augsta atbildības sajūta. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: hr.lv@brinks.com AS “Brink's Latvia” apstrādās Jūsu personas datus, kas iegūti atlases procesā, lai veiktu atlasi amatam, uz kuru pretendējat, un aizsargātu mūsu intereses strīdu rašanās gadījumā. Atkarībā no amata mēs varam kopīgot Jūsu personas datus ar citiem Brink’s uzņēmumiem, kas ir iesaistīti atlases procesā, un daži no uzņēmumiem var atrasties ārpus ES. Ja Jūs netiksiet pieņemts darbā, mēs iznīcināsim Jūsu datus tā kalendārā gada beigās, kas seko gadam, kurā pieteicāties darbam. Ja vēlaties iegūt plašāku informāciju par to, kā mēs apstrādājam Jūsu datus, lūdzam sazināties ar mums pirms pieteikšanās šim amatam. Ja vēlaties saņemt piedāvājumus dalībai citos konkursos, tostarp uz citiem amatiem, lūdzam norādīt to savā pieteikumā. Lūdzam ņemt vērā, ka šādos gadījumos Jūsu dati tiks kopīgoti Brink's grupas ietvaros (tostarp ārpus ES), kā arī Jūs varat saņemt piedāvājumus dalībai konkursos no citiem Brink's grupas uzņēmumiem. Pateicamies par atsaucību. Profesija: INKASENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-31 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: hr.lv@brinks.com

Mūsu partneri