Valmieras Ziņas

Valmieras Valsts ģimnāzijā atklās izstādi “Krodera teātris”

Ceturtdien, 12. aprīlī, plkst. 13.00 Valmieras Valsts ģimnāzijā, 2. stāvā tiks atklāta fotogrāfa Jura Kmina fotoizstāde “Krodera teātris”. Līdz 31. maijam izstāde apskatāma darba dienās no plkst. 15.00 līdz 18.00, bet no 1. līdz 20. jūnijam no plkst. 12.00 līdz 15.00. Ieeja bez maksas, portālu “Valmieras Ziņas” informēja izstādes kuratore Agita Mačuka.

Izstāde veltīta ievērojamā latviešu teātra režisora Oļģerta Krodera (1921–2012) 90 gadu jubilejai, ko Meistars sagaidīja, iestudējot Tenesija Viljamsa lugu “Orfejs pazemē” Valmieras drāmas teātrī (VDT). Fotoizstāde ir stāsts par Oļģerta Krodera dzīves noslēdzošo periodu, kurā ir dokumentēts mēģinājumu process no izrādēm “Hamlets”, “Orfejs pazemē”, “Mākoņains, iespējams skaidrosies”.

Izstādes atklāšanā piedalīsies Krodera fonda pārstāve – Valmieras teātra direktore Evita Sniedze un Valmieras Valsts ģimnāzijas direktors Artūrs Skrastiņš.

Oļģerts Kroders ir dzimis 1921. gadā Rīgā žurnālista, tulkotāja un teātra kritiķa Roberta Krodera un aktrises Hertas Vulfas ģimenē. Pēc Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas beigšanas iestājies Latvijas Universitātes Filoloģijas un filozofijas fakultātē, bet pēc pirmā kursa 1941. gada jūnija deportācijas laikā kopā ar vecākiem izsūtīts uz Sibīriju. 1956. gadā atgriezies Latvijā, tajā pašā gadā sācis rakstīt teātra izrāžu recenzijas un pieņemts darbā Dailes teātrī par režisora palīgu. 1959. gadā sācis darboties Liepājas teātrī, kur arī debitēja kā režisors.

Kroders strādājis visos Latvijas teātros, izņemot Daugavpils teātri. Visilgāk pastāvīgi bijis Liepājas teātra (1959–1964, 1974–1989), Valmieras teātra (1964–1974, 2001–2012) un Nacionālā teātra (1990–1995) režisors. Filmējies Rīgas kinostudijas un vairāku PSRS kinostudiju filmās.

Miris 2012. gada 10. oktobrī Valmierā. Apglabāts Valmierā, Dīvala kapos.
Krodera fonds kopj režisora Oļģerta Krodera piemiņu, veidojot katru gadu “Krodera pirmdiena” pasākumu, kad sabrauc visas Latvijas teātra ļaudis, lai kopā svinētu svētkus un apbalvotu kultūrā nozīmīgākās personības ar “Krodera balvu” – ābeli, kuras autors ir tēlnieks Aivars Vilipsons. Pēc šī meta tiks reiz uzstādīts Valmierā piemineklis “Krodera ābele”, lai būtu piemiņas vieta izcilajam režisoram Oļģertam Kroderam.

Šī izstāde iepriekš tika izstādīta vairākās mākslas telpās Latvijā: “Latvijas nacionālajā bibliotēkā”, mākslas telpā Siguldā “Tornis”,  Talsu tautas namā, Rīgas mākslas un mediju tehnikumā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri