Valmieras Ziņas

Valmieras radio un televīzijas tornis – mūsu brīvības piemineklis

Šodien aprit 30 gadu kopš Latvijas Republikas Augstākā padome 1990. gada 4. maijā ar 138 deputātu balsīm pieņēma deklarāciju “Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu”. Šajos svētkos kā jau ierasts visā Latvijā ir izkārti valsts karogi. Tradīcija pacelt karogu Zaķusalas televīzijas tornī valsts svētkos sākās 2014.gada nogalē, bet 2018.gada novembra karogs tiek pacelts arī citur Latvijā, kur radio un televīzijas torņos izveidoti speciāli karoga masti. Šajos svētkos arī Valmieras augstākajā celtnē – 204 metrus augstajā radio un TV tornī lepni plīvo valsts karogs. Šis ir dziļi simbolisks fakts, jo sava īpaša loma tornim un tā darbiniekiem bija Latvijas neatkarības atjaunošanas laikā.

Tagadējais Valmieras radio un televīzijas stacijas (RTS) vadītājs Ilmārs Markovskis šajā iestādē strādā jau 45 gadus, neskaitot divus gadus, kad nācies pavadīt laiku PSRS armijā Afganistānā. Viņš darbu pēc studijām sāka tolaik nesen uzbūvētajā Valmieras radio un televīzijas tornī, kas tika atklāts 1972.gadā.

Īpaša loma Valmieras RTS bija Latvijas neatkarības atjaunošanas laikā. Ilmārs Markovskis atceras, ka gatavošanās iespējamai X stundai sākusies jau 1990.gada beigās, kas Valmierā ieradies Radio un Televīzijas tehniskās kontroles vadītājs Aivars Mauriņš. Viņš vēlējies pārbaudīt, vai iespējams reportiera magnetofonu „pa tiešo” pieslēgt pie radio raidītāja. Veicos naktī pārbaudi, tā izrādījās veiksmīga. Pēc tam sekoja Barikāžu laiks, kad Valmierā ieradies Latvijas radio žurnālists Pēteris Tabūns, kam līdzi bijis magnetofons ar ierakstītu Daiņa Īvāna uzrunu tautai X stundā. Pavadījis divas dienas Valmierā, Pēteris Tabūns devies atpakaļ uz Rīgu, bet magnetofons ar ierakstu palicis glabāšanā mājās pie Ilmāra Markovska.

Barikāžu laikā X stunda vēl nepienāca, taču tālredzīgs bija plāns laikus gatavot rezerves sakaru līniju gadījumam, ja tiktu ieņemts Latvijas radio un Zaķusalas radio un televīzijas tornis.

Ilmārs Markovskis stāsta, ka darbs noritējis slepenībā. Visi iesaistītie cilvēki viens par otra pienākumiem pat nav zinājuši. Valmierā par slepeno misiju zinājis tikai viņš, tā laika radio un televīzijas stacijas vadītājs Arnis Peršēvics, kā arī “Latvenergo” telekomunikāciju inženieris Juris Misa. Viņi noskaidrojuši, ka no Valmieras RTS pastāvēja savienojums ar pasta ēku pilsētas centrā. Pasta sakaru centrālei bijis arī savienojums ar Ziemeļu elektrisko tīklu ēku Raiņa ielā. Par to, uz kurieni kabeli tālāk vedis no ZET ēkas, Ilmārs Markovskis uzzinājis krietni vēlāk – pēc vairākiem gadiem, jo 1991.gadā šī bijusi ļoti slepena informācija.

Slepenais plāns pilnībā atklājies, kad Juris Misa pēc vairākiem gadiem jau neatkarīgajā Latvijā aicinājis uz kādu tikšanos Salaspilī, kur tika aicināti visi iesaistītie cilvēki, kur palīdzēja nodrošināt Latvijas radio darbību 1991.gada augusta puča laikā. Tikai tad Ilmāram Markovskim tapis skaidrs, no kurienes skanēja Dzintra Kolāta balss.

„Atceros, ka Dzintris Kolāts ik pa brīdim, runājot no pagrīdes studijas, pieminēja – mēs te no Rīgas raidām. Tikmēr omonieši kā traki suņi skrēja pa Rīgu un meklēja pagrīdes studiju. Esot pat aizspērušies uz Siguldu, taču tā arī neatrada slepeno studiju,”

stāsta I.Markovskis.

Kopumā pagrīdes radio raidīja divas dienas 20 un 21. augustā, laikā, kad Latvijas radio māju bija ieņēmuši omonieši. Tikai dažus mirkļus pēc radio mājas ieņemšanas sāka raidīt pagrīdes studija. Svarīga loma, lai Latvijas radio turpinātu skanēt, bija Valmieras radio un televīzijas tornim, kas saņemto signālu no Salaspils retranslējis Valmieras apkārtnē, kā arī pārraidījis uz Dundagu, lai nodrošinātu radio dzirdamību arī Kurzemē. Kā ļoti emocionālu momentu Ilmārs Markoviskis atceras brīdi, kas Latvijas radio ar valsts himnas atskaņošanu pēc divām dienām atsācis darbu no Doma laukuma.

Diemžēl televīzijas pagrīdes studiju pirms 1991.gada puča nav izdevies izveidot, tādēļ valmierieši organizējuši ārzemju ziņu kanāla pārraides. 19. augustā steidzami uzstādīta uzverošā satelītantena. Nav izdevies „noķert” CNN signālu, jo Kocēnu kapsētas koki bijuši priekšā. Taču izdevies uztvert „Sky News” signālu, kas ticis retranslēts PSRS Centrālās televīzijas kanāla vietā. Tāpat signāls pa releja līniju tika pārraidīts uz Siguldu un tālāk uz Cesvaines, Rēzeknes un Daugavpils televīzijas torņiem. Par laimi, omonieši neieradās Valmierā, lai pārbaudītu, kas tiek raidīts ēterā.

Ilmārs Markovkis atzīst, ka ļoti labi saprata, kādas būtu sekas, ja puča notikumu gaitai būtu cits scenārijs, taču tolaik viņam bijusi sajūta, ka citādi rīkoties nevar. Tāpat Ilmāram un pārējiem kolēģiem bijusi tīri profesionāla interese un azarts, vai to ir tehniski iespējams izdarīt. Viņiem tas izdevās!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai ārkārtējās situācijas ieviešana apturēs Covid-19 izplatīšanos?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Rimi veikals Valmierā, Rīgas ielā 74, aicina darbā PĀRDEVĒJU (vitrīnas zonā). Ja Tev ir svarīgi: Algas pieaugums pēc pārbaudes laika - 3 mēnešiem Atlaides Tev un Tavam tuviniekam līdz 15% pirkumiem mūsu veikalos Apmaksāta pirmreizējā obligātā veselības pārbaude Veselības apdrošināšana pēc 1 gada Apmaksāti nodokļi, atvaļinājums, slimības lapas Elastīgs darba grafiks un bezmaksas pusdienas Kopīgi darba pasākumi, pabalsti, dāvanas Ievad apmācība darbā un karjeras izaugsmes iespējas Apmaksāts transports, braucot strādāt uz Rīgu Draudzīgi, atsaucīgi kolēģi un pozitīva darba vide Ja Tev ir: Vēlme strādāt un iegūt jaunas prasmes un zināšanas Latviešu valodas zināšanas Spēja strādāt precīzi un augsta atbildības sajūta Pozitīva attieksme un spēja strādāt komandā Iepriekšēja pieredze mazumtirdzniecībā vai klientu apkalpošanā tiks uzskatīta par priekšrocību Mēs Tev uzticēsim: Veidot pozitīvu un profesionālu uz klientu orientētu servisa līmeni Nodrošināt efektīvu, ātru pircēju apkalpošanu, konfliktsituāciju novēršanu Veikt skaidras un bezskaidras naudas norēķinus Atalgojums: 3.40 EUR/h – 3.80 EUR/h dienas maiņā (pirms nodokļu nomaksas) 6.80 EUR/h – 7.60 EUR/h svētku dienā (pirms nodokļu nomaksas) Iespēja saņemt ikmēneša bonusu līdz 80 EUR Piesakies, sūtot savu CV uz e-pastu personals@rimibaltic.com (norādot vakanci: Pārdevējs Valmierā) vai zvanot uz tālruni 80007464. Informējam, ka iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat, ka Jūsu un/vai Jūsu likumiski aizbilstamā personas dati tiks apstrādāti, lai izvērtētu pieteikumu Rimi Latvia atlases procesa gaitā, saskaņā ar Rimi Latvia Informāciju par personas datu apstrādi atlases procesu ietvaros, ar kuras pilnu versiju varat iepazīties Rimi mājas lapā sadaļā Privātuma noteikumi. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 74, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-10 Kontaktpersona: CV sūtīt uz personals@rimibaltic.com (norādot amatu_Valmierā) vai zvanot uz 80007464. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Sociālās korekcijas izglītības iestāde „Naukšēni” (reģ.Nr.4418000073) aicina pastāvīgā darbā internāta skolotāju. Pretendentiem izvirzītās prasības: Augstākā izglītība pedagoģijā vai augstākā izglītība citā nozarē un gatavība apgūt B programmu pedagoģijā 72 stundu apjomā; Komunikācijas un sadarbības prasmes, pozitīva attieksme; Spēja pieņemt lēmumus, risināt konfliktus un prasme rīkoties nestandarta situācijās. Galvenie amata pienākumi: Izglītojamo audzināšanas darba plānošana un īstenošana atbilstoši normatīvo aktu prasībām; Nodrošināt iekšējo kārtības noteikumu, dienas režīma ievērošanu un uzdoto pienākumu izpildes kvalitāti izglītojamajiem. Darba vietas adrese: Sociālās korekcijas izglītības iestāde „Naukšēni”, „Naukšēnu muiža”, Naukšēni, Naukšēnu pagasts, Naukšēnu novads. Attālumi: Rūjiena-Naukšēni – 7 km, Valmiera-Naukšēni – 45 km. Mēnešalga 1027,00 EUR. Darbs maiņās. Stundu apmaksa. Pieteikumu un CV lūdzam sūtīt uz e-pastu info@skiinaukseni.lv vai iesniegt personīgi Sociālās korekcijas izglītības iestādē „Naukšēni”. Telefons papildus informācijai 29293630 (direktors). Profesija: INTERNĀTA, DIENESTA VIESNĪCAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Naukšēnu muiža, Naukšēni, Naukšēnu pag., Naukšēnu nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-23 Kontaktpersona: CV sūtīt uz info@skiinaukseni.lv vai iesniegt personīgi, t. 29293630 (direktors).

Mūsu partneri