Valmieras Ziņas

Valmieras novada tūrisma uzņēmējdarbības pieredzes stāsts – “Ēdiendara” garšu inženieri – Ēriks un Danija Pudniki-Lindes

Lasīšanas laiks: 5 min

Laikā, kad sirdī jau sāk plaukt pirmie pavasara asni, dodamies ciemos pie “Ēdiendara” saimniekiem Ērika un Danijas Pudnikiem-Lindēm uz kafejnīcu “Būda”, lai uzzinātu, kāpēc divi rīdzinieki ir pārcēlušies uz Mazsalacu un kā tie kļuvuši par tūrisma uzņēmējiem.

Ir spirgts februāra rīts, viens no tiem skaistajiem ziemas rītiem, kad saule gozējas ledus pielietās ceļmalās un Salacas krastos gandrīz nemanāmi kūp ūdens. Kafejnīcas krāsniņa dūc sparīgu dziesmu, un mēs uzsākam sarunu ar Ēriku un Daniju, kuri nu jau piecus gadus sniedzas pretim savam sapnim – būt neatkarīgiem dzīvē un biznesā. Sākums nav bijis viegls, bijusi nepieciešama drosme krasi mainīt savu ikdienu, dzīvesvietu, noticēt pašiem sev un savam sapnim. Pirmais tapa zīmols “Ēdiendaris”, kas likumsakarīgi apzīmē ēdienu gatavošanu, un pēc tam tika izveidota kafejnīca “Būda”. Nevar īsti saprast, vai abi jaunieši izvēlējās Mazsalacu vai drīzāk Mazsalaca izvēlējās viņus, bet pēc meklējumiem abi saimnieki tika pie sava kārotā lauku īpašuma Vidzemes pusē. Sākumā tika apvienota Rīgas dzīve un braucieni uz Mazsalacu brīvdienās, tam sekoja pārvākšanās uz Valmieru un pēc kāda laika, tieši lielākajā marta salā, saimnieki pilnībā iesakņojās dzīvei laukos.

Pirmais lielais izaicinājums abiem uzņēmējiem bija atrast budžetam atbilstošu vietu kafejnīcai, nākamais – to atjaunot un labiekārtot pēc savām vēlmēm. Lielākoties visi remontdarbi veikti pašu rokām, daži – ar radinieku iesaisti. Sava veida izaicinājums uzņēmējdarbībā ir bijis pieredzes un diennakts stundu – laika trūkums. Kā jaunam uzņēmējam, sākumā sarežģītāk šķita iziet cauri arī dažādiem ar uzņēmējdarbības uzsākšanu saistītiem procesiem. Augot un attīstoties, pagājušajā vasarā saimnieki pieņēma lēmumu algot darbiniekus, un turpmāk bija jārēķinās ne tikai ar sevi, bet arī ar citiem.

Viesmīlības sfēra saimniekiem arī iepriekš nav bijusi sveša, atrast īstos garšu baudījumus nekad nav bijis liels sarežģījums. Abus garšu inženierus iedvesmo ārzemju ēdienu gatavošanas raidījumi, ceļošana un viesošanās pie citiem ēdienu gatavošanas meistariem. Kā vienu no Latvijas brīvdienu TOP gardēdības galamērķiem ārpus Valmieras novada Ēriks un Danija min Kuldīgu, toties kā gardākās ārzemju valstis – Indiju un Gruziju, kur pašiem arī sanācis pabūt. Saimnieki sapņo kādu dienu aizceļot uz Itāliju un smelties iedvesmu arī tur.

Kafejnīcu “Būda” galvenokārt apmeklē tūristi, kas nereti iegriežas ciemos pēc kāda kulinārijas raidījuma noskatīšanās par “Ēdiendari”, šādi, mērķtiecīgi viesi, TV raidījumu ietekmē, speciāli braukuši pat no Kurzemes. Daudzi apmeklētāji savu Mazsalacas un “Būdas” vizīti apvieno arī ar Skaņākalna dabas parka apmeklējumu. Kafejnīcā bieži viesi ir arī igauņi, kurus viesmīlīgi sagaida ēdienkarte igauņu valodā. Pozitīvi, ka apmeklētāji ierodas ne tikai brīvdienās, bet arī darba dienās, vietējie arī ir iecienījuši kafejnīcas piedāvājumu. Visvairāk viesi izvēlas nobaudīt tieši burgeri, kā recepti un īsto garšu saderību izlolojuši paši saimnieki. Ēriks un Danija kulinārijas pasaulē vadās pēc gardu ēdienu piedāvāšanas – tādu, kas pašiem garšo un iet pie sirds. Iepriekšējā viesmīlības pieredze ļauj jau prātā iztēloties, kā garšas varētu kombinēties un saskanēt, parasti šāda iztēlošanās arī realizācijas procesā nav kļūdaina. Sarunas laikā jūtam, ka saimnieki patiesi darbojas tandēmā, paši atzīst, ka arī garšu salikumos reti kad atšķiras viedokļi un ēdienu gatavošana noteikti ir viņu pašizpausmes un mākslas veids. Paveicies arī ar komandu – jauni, sparīgi cilvēki, kuri paši vēlējušies pievienoties “Ēdiendara” komandai, viņi nereti tiek iesaistīti arī jauno garšu degustācijas procesā, lai visi zina, kas tiek piedāvāts viesiem.

Saimnieki uzskata, ka veiksmīgas uzņēmējdarbības pamatā ir pašu saimnieku iesaiste ikdienas lietu procesos un personīga pieeja viesiem, sniegtajiem pakalpojumiem un vietas identitātei. Tūrisma jomā neiztikt arī bez radošuma, unikalitātes un sava skatījuma. Jāmāk saredzēt iespējas un jāuzņemas risks tās izmantot. Tieši šādā veidā saimnieku pārziņā ir ne tikai “Ēdiendaris” un kafejnīca “Būda”, bet arī klusumā un mierā ieskautā lauku māja “Vači”, kur var baudīt netraucētu atpūtu ar senatnīgu auru. Ēriks un Danija uzskata, ka neveiksme ir jāiemācās izprast, lai ātri tiktu tai pāri. Un galu galā – problēmu risināšana uzņēmējdarbībā var būt pat interesanta.

Šis gads ir pirmais, kad kafejnīca darbojas arī ziemas periodā. Ziemā saimnieki klusākus vakarus ir centušies kliedēt, veidojot dažādus galda spēļu vakarus, kuros labprāt iesaistījušies vietējie mazsalacieši. Ir nonākts pie pirmajām atziņām – ziemas sezonā nepieciešamas lielākas telpas, un risinājums jau top turpat pāri ielai esošajā “Āža krogā”. Kādreizējais krogs tuvākajā nākotnē piedzīvos būtiskas pārmaiņas, sevī ietverot jaunu kultūrtelpu un pasākumu vietu ar skatuvi, būs pieejamas arī ēdināšanas un izmitināšanas iespējas, iespējams pat labjūtes pakalpojumi. Pēc jaunās kultūrtelpas atklāšanas savu darbību turpinās arī kafejnīca “Būda” ar vasaras piedāvājumu. Ēriks ar Daniju uzskata, ka sadarbība ar apkārtējiem uzņēmējiem ir laba. Veidojot biznesu Mazsalacā, arī vietējie ir priecājušies par piedāvājuma papildinājumu pilsētā un uzņēmuši viesmīlīgi. “Ēdiendaris” šobrīd visciešāk sadarbojas ar “Vidusmežu keramikas” mākslinieci Lindu Zeltu, uz kuras veidotajiem traukiem tiek pasniegti “Būdas” ēdieni. Turpat trauki pieejami arī iegādei, un nākotnē plānots papildināt arī “Āža kroga” piedāvājumu ar “Vidusmežu keramikas” darbnīcu.

Sarunas noslēgumā saimnieki dod ceļavārdus tiem, kuri vēl tikai prāto, vai sākt darboties tūrismā. Abi saimnieki atzīst, ka vislabākais bizness ir tāds, kas atrisina kādu problēmu un pašam iet pie sirds, tādēļ nepieciešams saprast savas vēlmes, to, cik daudz laika būsi gatavs veltīt darbam un to, cik ļoti vēlies iesaistīties visos darba procesos. Ēriks un Danija vēl citiem nebaidīties, uzdrīkstēties, ieklausīties sevī, problēmām meklēt raitus risinājumus, fokusēties uz savu mērķi, būt radošiem un nepazaudēt savu unikalitāti.

Nākammēnes ciemosimies Burtnieku pusē pie “Vidzemes laivas” saimnieka.

SIA „Firma Madara 89” - viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā un ēdināšanā, piedāvā darbu PAVĀRAM (-EI) ēdināšanas uzņēmumā “Pasēdnīca”, Rīgas ielā 64, Valmierā. Prasības kandidātiem: vēlama atbilstoša izglītība vai darba pieredze pavāra amatā; godīgums un augsta atbildības sajūta; pozitīva attieksme pret darbu; spēja strādāt komandā un maiņu darbā. Galvenie darba pienākumi: garšīga un kvalitatīva ēdiena gatavošana saskaņā ar kalkulācijām; tehnoloģisko procesu pārzināšana un ievērošana; sekot produkcijas kvalitātei, produktu glabāšanas un gatavās produkcijas realizācijas termiņiem. Piedāvājam: mūsdienīgu darba vidi; papildus sociālās garantijas pēc nostrādāta gada; svētku dāvanas; atmaksātus papildatvaļinājumus; profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas; darba alga no EUR 950-1000 (bruto). CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv, ar norādi – PAVĀRS VALMIERĀ vai pieteikties personīgi pie veikala vadītājas WhatsApp vai zvanot pa mob.tel.nr. +371 26 167 218. Profesija: PAVĀRS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 64, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-04-14 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: cv@madara89.lv Vai pieteikties WhatsApp: +371 26167218

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Attīstības pārvaldes Teritorijas un pilsētplānošanas nodaļas arhitekta palīgu uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • būt daļai no Teritorijas un pilsētplānošanas nodaļas komandas un līdzdarboties Valmieras novada līdzsvarotas pilsētvides un teritorijas veidošanā; • identificēt problēmjautājumus novada telpiskajā attīstībā un sniegt priekšlikumus to risināšanā; • sagatavot projektēšanas uzdevumus Pašvaldības ēku un labiekārtojuma projektēšanai; • koordinēt Pašvaldības pasūtītos būvprojektus; • izskatīt un sniegt vērtējumu būvprojektiem, kuriem nepieciešams Pašvaldības skaņojums; • organizēt plenērus, metu un citus ar telpisko attīstību saistītus konkursus; un ja Tev ir: • pirmā līmeņa augstākā izglītība arhitektūrā (otrā līmeņa profesionālā vai augstākā izglītība arhitektūrā, vai pietuvinātā specialitātē, arhitekta prakses sertifikāts tiks uzskatīts par priekšrocību); • darba pieredze ar iegūto izglītību saistītā jomā vismaz divus gadus (zināšanas un pieredze pilsētplānošanā un būvniecībā tiks uzskatīta par priekšrocību), kā arī jaunāko šo jomu tendenču pārzināšana; • valsts valodas prasme augstākā līmenī un labas svešvalodu zināšanas; • kompetences: ļoti labas organizatoriskās un saskarsmes spējas, argumentācijas un publiskās uzstāšanās prasmes; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus; analītiskās spējas; augsta atbildības sajūta; precizitāte; spēja strādāt komandā; pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus;; • labas iemaņas darbā ar datoru (MS Office), biroja tehniku un CAD programmatūru (ZwCAD, AutoCAD vai citas). Prasmes darbā ar grafiskajām programmām (Adobe), 3d modelēšanas programmām un GIS programmatūru tiks uzskatītas par priekšrocību; • vēlama B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • atbildīgu un dinamisku darbu uz attīstību vērstā Pašvaldībā, ar iespēju rosināt un īstenot pārmaiņas Pašvaldības procesos; • pamatalgu pārbaudes laikā 1189 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 1399 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. Motivācijas vēstuli (līdz vienai A4 lapai datorrakstā Arial fontā, ar burtu lielumu “11”), CV, augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads ar norādi „Arhitekta palīga amatam”, līdz 2023.gada 11.aprīlim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: ARHITEKTA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-04-11

Mūsu partneri