Valmieras Ziņas

Valmieras novada pašvaldība lemj par rūpnieciskās zvejas limitu būtisku samazināšanu Burtnieku ezerā

Lasīšanas laiks: 5 min

Valmieras novada pašvaldība, kas kopš šī gada 1.jūlija organizē zvejas tiesību izmantošanu Burtniekā, 29.jūlija ārkārtas domes sēdē pieņēma lēmumu par rūpnieciskās zvejas limitu samazināšanu Burtnieku ezerā. Tādējādi pašvaldība turpina bijušās Burtnieku novada pašvaldības uzsākto virzību uz ilgtspējīgu zivju resursu apsaimniekošanu ilgtermiņā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa.

Virzība uz ilgtspējīgu zivju resursu ilgtermiņa apsaimniekošanu paredz lielāku Burtnieku ezera pievienotās vērtības un rekreācijas potenciāla izmantošanu, veicot:

  • kompleksus pasākumus ezera ekoloģiskā stāvokļa un ūdens kvalitātes uzlabošanai, tostarp ezera aizaugšanu veicinošo vielu (fosfora un slāpekļa) ieplūšanas ierobežošanu Burtnieku ezera pietekās;
  • komerciālās un perspektīvā arī pašpatēriņa zvejas apjoma samazināšanu, nozvejoto lomu pozicionējot kā produktu ar augstāku pievienot vērtību, paaugstinot tā konkurētspēju, atpazīstamību un pieprasījumu viesmīlības nozarē;
  • makšķerēšanai pieejamo resursu palielināšanos Burtnieku ezerā un apkārtnē, lai Burtnieku ezers kļūtu par vienu no populārākajiem makšķernieku tūrisma galamērķiem Baltijā, veicinātu tūrisma uzņēmēju konkurētspēju un atpūtas piedāvājuma pilnveidi.

“Burtnieks ir Latvijai nozīmīgs dabas un rekreācijas resurss. Zīmols “Burtnieka zandarts” šobrīd veido nepilnu desmito daļu no Burtnieku ezerā rūpnieciski nozvejotā zivju apjoma. Taču tas jau ir kļuvis par atpazīstamu Burtnieku puses lepnumu. Burtnieka zandarta vērtība vienlaikus ceļ arī citu ezera savvaļas zivju nozīmīgumu restorānu tirgū. To ir svarīgi virzīt iekļaušanai aizsargātu cilmes vietas nosaukumu vai citā līdzīgā Eiropas Savienības mēroga reģistrā. Nepieciešama arī Burtnieka zandarta vērtības izcelšana restorānu ēdienkartēs, pretstatā bezpersoniskam zemas cenas zivju masas eksportam uz ārvalstu tirgiem. Jaunās Valmieras novada pašvaldības pienākums un prioritāte tādēļ ir uzņemties aktīvu iniciatīvu un virzīt esošo Burtnieka zvejniecību uz uzņēmējdarbības modeļu pārorientāciju. Tai būtu jābūt ar “mazāku apgrozījumu par augstāku cenu”, nevis, kā lielākoties ir šobrīd, ar “lielu apgrozījumu par zemu cenu”. Tā rezultātā būsim spēruši nozīmīgu soli vietējās uzņēmējdarbības prestiža celšanā, veicinājuši šīs zvejniecības ilgtspēju, kā arī turpinājuši iepriekš uzsākto, pētījumos balstīto ezera zivju resursu apsaimniekošanu,” skaidro Dr.geogr. Andris Klepers, Valmieras novada domes deputāts, Tautsaimniecības, vides un attīstības lietu komitejas loceklis.  

Jau 2018.gadā, Vides risinājumu institūtam izstrādājot Zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumus, tika uzsvērts, ka Burtniekā ir vidēju un mazu līdaku un zandartu procentuālā dominance. Tas liecina par pārāk intensīvu šo zivju nozveju. Tās rezultātā līdakas un zandarti nespēj pietiekamā daudzumā izēst ezerā savairojušās karpveidīgās zivis. Lauksaimniecībā augsnes bagātināšanā izmantotā fosfora un slāpekļa šī brīža ietekme, kas Burtniekā ar lietus un gruntsūdeņiem iekļūst no ezera sateces baseina, rada labvēlīgu vidi karpveidīgu zivju attīstībai. Savukārt augsts karpveidīgo zivju blīvums, līdztekus fosfora un slāpekļa ietekmei, atstāj negatīvu ietekmi uz ezera ūdens kvalitāti. Vienlaikus secināts, ka līdaku un zandartu dabiskais nārsts ir efektīvs. Tādēļ mākslīga zivju resursu papildināšana uzskatāma par nelietderīgu.

2020.gadā SIA “Saldūdeņu risinājumi” Burtnieku ezerā veica atkārtotu zivsaimniecisko izpēti, liekot secināt, ka zivju sabiedrības struktūra kopš iepriekšējās datu ievākšanas 2013.-2014.gadā nav uzlabojusies. Pētījuma eksperti atkārtoti uzsver nepieciešamību samazināt karpveidīgo zivju un palielināt plēsīgo zivju īpatsvaru.

2020.gada 19.novembrī bijusī Burtnieku novada pašvaldība, lai saglabātu zivju resursus, kā arī attīstītu rekreācijas nolūkos veicamas darbības publiskajos ūdeņos, pieņēma lēmumu veikt nepieciešamās darbības rūpnieciskās zvejas aizliegšanai Burtnieku ezerā. Taču, saņemot lēmuma negatīvu novērtējumu no Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” ekspertiem un Zemkopības ministrijas, 2021.gada jūnijā bijušā Burtnieku novada pašvaldības dome pieņēma lēmumu rosināt rūpnieciskās zvejas nozvejas limitu mazināšanu plēsīgajām zivīm. Jaunā Valmieras novada pašvaldības dome, pārskatot šo lēmumu, secinājusi, ka ir pamats vēl lielākam plēsīgo zivju limita un kopējā pieļaujamā tīklu garuma samazinājumam.

Būtiski, ka atbilstoši Eiropas Padomes Regulai Nr.1224/2009 atpūtas zvejā iegūtu nozveju tirdzniecība ir aizliegta. Taču Burtniekā noķertie lomi, īpaši zandarts un līdaka, būtiski dažādo viesmīlības jomas piedāvājumu, tādēļ rūpnieciskās zvejas pilnīga aizliegšana nav racionāla. Īstermiņā zivju resursu ilgtspējīgai apsaimniekošanai nepieciešama ne tikai zvejas apjoma samazināšana plēsīgajām zivīm, bet arī pašpatēriņa zvejas apjoma pielīdzināšana makšķernieku pieļautajiem lomiem. Būtiski ir arī vismaz divu sezonu garumā samazināt makšķernieku lomu pieļaujamo lielumu, kā arī nepieciešama stingrāka lomu kontrole. Būs nepieciešams turpināt arī melioratīvo zveju lielāka apjoma karpveidīgo zivju izķeršanai, ja līdz šim īstenotā eksperimentālā melioratīvā zveja izrādīsies efektīva.

Lai jau ar 2022.gadu rūpnieciskā zveja noritētu ar pārskatītiem rūpnieciskās zvejas limitiem, Valmieras novada pašvaldības dome 29.jūlijā nolēma:

  • ierosināt Burtnieku ezera līdaku rūpnieciskās nozvejas apjoma limitu samazināt no 12 tonnām uz četrām tonnām, zandarta limitu – no 26 tonnām uz sešām tonnām, nemainot kopējo 49 tonnu nozvejas apjomu;
  • turpināt paredzēt lielāka apjoma karpveidīgo zivju melioratīvo zveju, ja 2021.gadā veiktā eksperimentālā melioratīvā zveja tiks atzīta par efektīvu;
  • ierosināt samazināt zivju tīklu limitu Burtnieku ezerā no 2500 metriem līdz 1000 metriem;
  • kā arī pastiprināt nozvejas un makšķerēšanas lomu kontroli.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajam institūtam “BIOR” mēneša laikā jāveic pašvaldības priekšlikuma izvērtēšana, jāapkopo iepriekšējā gada nozvejas dati, kā arī jāsagatavo zinātnisks pamatojums ar secinājumiem un ieteikumiem. Tas jāiesniedz izvērtēšanai Zemkopības ministrijā, kas to jau kā atbilstoši tiesību akta projektu iesniedz apstiprināšanai Ministru kabinetā.

“Pašvaldības ierosinātajiem Burtnieku ezera rūpnieciskās zvejas ierobežojumiem stājoties spēkā, būtiska loma būs savstarpējai solidaritātei un skaidriem noteikumiem, kā arī zvejnieku izpratnei un vēlmei mainīties. Arī pašvaldība izprot šo izmaiņu ietekmi uz uzņēmējdarbību un būs gatava iesaistīties ar atbalstu, palīdzot stiprināt Burtnieka zandarta zīmolu,” piebilst Andris Klepers.

40,07 km2 Burtnieks ir ceturtais lielākais ezers Latvijā. Ezers atrodas Valmieras novada Burtnieku, Matīšu un Vecates pagastā. 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai esi vakcinēts (-ta) pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Uzņēmums SIA VMF LATVIA, mežu nozarē strādā kopš 1998. gada, saviem klientiem (valsts, pašvaldību, privātie uzņēmumi) sniedzot pakalpojumus visu meža industrijas izejvielu novērtēšanā. Piedāvājam pievienoties mūsu komandai KOKMATERIĀLU UZMĒRĪTĀJUS/ -AS Ja Jūs piesaista: spēja strādāt patstāvīgi un atbildēt par pieņemto lēmumu, dinamisks darbs vēlme būt augsta līmeņa profesionālim uzmērīšanā, precizitāte un godīgums. Tad Jums uzticēsim: veikt kokmateriāla un smalcinātās koksnes uzmērīšanu un kvalitātes vērtēšanu, veikt uzmērīto datu reģistrēšanu informācijas sistēmās uzturēt uzņēmumā noteiktos darba kvalitātes mērķus Jums ir: vidējā/tehniskā izglītība mežsaimniecībā, mežizstrādē vai kokapstrādē, iemaņas darbā ar datoru, B kategorijas autovadītāja apliecība, Personīgais autotransports Mēs piedāvājam: Interesantu, aktīvu darbu Profesionālās pilnveides iespējas Darba algas stundas likme: 5.62-6.92 EUR bruto Par darba kvalitāti papildus bonusa stundas likme 2.29 EUR bruto Veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas Uz nenoteiktu laiku CV un pieteikuma vēstuli lūdzam sūtīt uz e-pastu: vmflatvia@vmf.lv Pateicamies visiem pretendentiem, bet lūdzam ņemt vēra, ka sazināsimies ar otrās atlases kārtas kandidātiem. Profesija: KOKMATERIĀLU UZMĒRĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Lauksaimniecība / Vide Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-11-29 Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Valmieras novada pašvaldība aicina darbā Grāmatvedības nodaļā kasieri Strenču apvienības pārvaldē (uz noteiktu laiku) Ja Tev ir vēlme: - veikt kasiera pienākumus Strenču pilsētas kasē, Sedas pilsētas kasē un Jērcēnu pagasta kasē; - uz attaisnojošo dokumentu pamata grāmatot kases darījumus; - reģistrēt kasē saņemtos maksājumus citās uzskaites programmās; un ja Tev ir: - vidējā vai vidējā profesionālā izglītība; - izpratne par skaidras un bezskaidras naudas darījumiem, pieredze atbilstošu dokumentu sagatavošanā; - resursu vadības sistēmu/programmu Horizon, Gvedis, NINO un NOMA lietošanas prasme tiks uzskatīta par priekšrocību; - valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; - augsta atbildības sajūta un precizitāte; - vēlama B kategorijas autovadītāja apliecība; - sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: - atalgojumu (atbilstoši 5.mēnešalgu grupai no 670 EUR līdz 750 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); - sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; - labus darba apstākļus. CV un motivācijas vēstuli, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Kasieris” līdz 2021.gada 8.novembrim plkst. 17:00. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: KASIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 16, Strenči, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-11-08 Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes Īpašumu un infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļā BŪVINŽENIERI (uz nenoteiktu laiku) (2 vakances) Ja Tev ir vēlme: • organizēt un piedalīties būvniecības procesos Pašvaldības un tās iestāžu būvprojektu realizācijas laikā; • piedalīties būvprojektēšanas uzdevumu sagatavošanā, izvērtēt būvprojektus to izstrādes procesā; • veikt Pašvaldības būvju vizuālo/ tehnisko apsekošanu, atzinumu sagatavošanu, sniegt priekšlikumus un ieteikumus par prioritāri nepieciešamajiem Pašvaldības ēku un būvju remontdarbiem; • izstrādāt/ organizēt Pašvaldības vajadzībām nepieciešamās remontdarbu tāmes, veikt izmaksu aplēses investīciju projektiem; • piedalīties ES struktūrfondu līdzfinansēto būvobjektu projektu pieteikumiem un atskaitēm nepieciešamās būvprojektu un būvniecības dokumentācijas sagatavošanā; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība (vai tai pielīdzināma augstākā izglītība) būvniecības jomā; • vismaz trīs gadu praktiskā pieredze būvniecības jomā; • sertifikāts ēku būvdarbu vadīšanā, būvuzraudzībā tiks uzskatīts par priekšrocību; • normatīvo aktu pārzināšana būvniecības jomā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, “Būvniecības informācijas sistēma” (BIS) portālā, Būvju informācijas modelēšanas (BIM) sistēmā un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 12.mēnešalgu grupai no 1360 EUR līdz 1455 EUR (pārbaudes laikā), atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Būvinženiera/-es amatam” līdz 2021.gada 8.novembrim plkst. 17:00. Tālrunis papildu informācijai: 64207138. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BŪVINŽENIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-11-08 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri