Valmieras Ziņas

Valmieras muzejs aicina uz puzuru izstādi un meistarklasi

Lasīšanas laiks: 3 min

Sestdien, 25.novembrī, kad ārā vijās baltas puteņa vērpetes, Valmieras muzeja Izstāžu namā tika atklāta puzuru izstāde, kas ikvienu apmeklētāju apbūra ar zeltainu mirdzumu. Puzuris ir Visuma simbols, un izstādes apmeklētāji īpašu sazemēšanos un enerģiju saņēma arī dziesmu un bungu aplī, ko vadīja mūzikas terapeite Baiba Vanaga ar atbalsta grupu, bet dažās dziesmās kāds neliels mūzikas instruments bija rokās vai ikvienam izstādes apmeklētājam.

Iespējams, jaunākā paaudze nemaz nezina, kas ir puzuris un kā tas izskatās, jo ierasts, ka Ziemassvētkos māju un eglīti rotā elektriskās lampiņas un citi spožumi, bet senākos laikos puzuri bija ne tikai mājas dekori Ziemassvētkos, bet arī Lieldienās, Mārtiņos, kristībās un citos godos. Un puzuri nebūt nav tikai latviešu rotājums, tie pazīstami arī Somijā, Zviedrijā un citās pasaules valstīs, tikai tur puzurus sauc par himmeli, kas tulkojumā nozīmē „debesis”.

2021.gadā puzuru veidošana iekļauta Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Kā atklāšanā minēja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Arta Rozīte, organizējot izstādi, bijusi vēlme pārmantot un izprast šo mūsu senču mantojumu, turpināt un attīstīt tālāk puzuru darināšanas prasmes. Izstādē visvairāk ir puzuru, ko veidojusi jelgavniece, viena no zināmākajām puzuru veidotājām Latvijā Ausma Spalviņa, kas tiem devusi arī nosaukumus: „Dzimtas koks”, „Pļava”, „Sasala jūrīna”, „Garā pupa”, „Linu druva” u.c. Te ir kultūras centra „Iļģuciems” studijas „Ataudze” dalībnieku darinājumi (tajā darbojas pat japāniete Akiko Mizoguchi!)  un, protams, mūsu pašu valmieriešu darbi – kopā 12 dalībnieku 42 lielāki un mazāki puzuri, kurus papildina ābolīši, spalvas, izpūstas olas… Limbažniecei Aijai Brikmanei tapis savdabīgs puzuris „Burtiņi” no papīra, bet vislielākais puzuris atrodas Izstāžu nama 2.stāvā, to darinājusi Ārija Bērze no Siguldas. Uz to skatoties, nāk prātā latviešu tautasdziesma:

Pilna Māras istabiņa
Sīku, mazu šūpulīšu:
Kad to vienu kustināja,
Visi līdzi līgojās.

Ausma Spalviņa uzskata, ka puzuru darināšanā nav nekā sarežģīta, tā ir tīrā ģeometrija un meditācija, svarīgākais ir savākt materiālus. Mazās detaļas top ātri, grūtāk ir visu samontēt kopā, nolīdzsvarot. Ausmas skolniece Inga Geduševa puzuri salīdzina ar dvēseles spoguli. Tas ir mazs kristāliņš, kas izaug arvien lielāks un atspoguļo to, ko un kā mēs jūtam.

Rīdziniece Vita Bogana puzurus sākusi darināt jau pirms 30-40 gadiem un to veidošanu savulaik mācījusies no Rucavas sievām:

Process ir tikpat svarīgs kā iznākums. Tā ir sevis sakārtošana, nomierināšana. Šo darbu nevar darīt steigā, tad visi salmi plīst. Ir jābūt iekšējam līdzsvaram, mieriņam. Laiks pazūd, un ir vienkārši labi. Arī izstādē aplūkot puzurus nevajag steigā.

Vērojot puzurus, skatoties gaismas un ēnas rotaļas, izstādes apmeklētāji klausās un dzied līdzi latviešu spēka dziesmas „Rāmi tek(a)  rūnavots”, „Sidrabiņa lietiņš lija” un citas latviešu tautas dziesmas, bet, kad izstāžu zāli piepilda bungu rībēšana, šķiet, telpā ienāk maģija un pār ķermeni pārskrien skudriņas. Šķiet, ka kāds augšā patiešām visu ir atbilstoši sakārtojis: baltā daba, mūzika un puzurīši ar 12 stiebriņiem (gada 12 mēneši) veido spēcīgu trīsvienību. Lai arī līdz ziemas saulgriežiem vēl ir gandrīz mēnesis, sajūtas ir kā Ziemassvētkos.

Muzeja vadītāja un izstādes krustmāte Iveta Blūma jau ilgus gadus domājusi par šādu izstādi: Tas nav tikai telpas rotājums, tā ir mūsu pasaules uztvere. Ceru, ka ikviens, kas apmeklēs šo izstādi, mēģinās arī pats kaut ko radīt.

Lai radīšana būtu veiksmīgāka un bagātīgāka, ikviens interesents aicināts piedalīties puzuru darināšanas meistarklasē, ko 9.decembrī plkst.14.00 vadīs Ausma Spalviņa, Aija Brikmane un Inga Geduševa. Praktiskās nodarbības papildinās Gunas Mednes stāstījums, un arī meistarklasē solās būt klāt latviskās dzīvesziņas praktiķe Baiba Vanaga, kas Valmierā radījusi muzikāli terapeitisku vidi – Skaņu istabu.

Puzuru meistarklasē dalībniekus nodrošinās ar materiāliem un dalība ir bezmaksas, to atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Izstāde apskatāma līdz 2024.gada 24.janvārim.

SIA "BONO" Meža īpašumu, Cirsmu un Lauksaimniecības zemju  Pārdevēju BONO ir kokrūpniecības un mežsaimniecības nozares uzņēmums. Uzņēmuma darbības virzieni aptver kokmateriālu ieguvi, loģistiku, pirmapstrādi, tālākapstrādi, tirdzniecību un koka māju ražošanu. BONO ir kļuvis par pilnībā integrētu uzņēmumu grupu, kas tiecās izmantot vismodernākās tehnoloģijas un ražošanas metodes, lai koksne iegūtu augstāku pievienoto vērtību visos vērtību ķēdes posmos. GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: ▪ Veikt izejošos zvanus potenciālajiem klientiem, lai identificētu interesi par meža īpašuma/lauksaimniecības zemes pārdošanu vai meža izstrādi. ▪ Pārliecināt potenciālos klientus par izteiktā piedāvājuma priekšrocībām un vienoties par darījumu; ▪ Sadarboties ar citām uzņēmuma nodaļām-vērtēšanas/projektu vadības/juridisko nodaļu u.c. pēc nepieciešamības, lai veiksmīgi novērtētu īpašumus, nodotu informāciju par plānoto darījumu kolēģiem. ▪ Izpētīt un saprast uzņēmuma meža īpašumu; cirsmu un lauksaimniecības zemju pirkšanas piedāvājumus. GALVENĀS PRASĪBAS: ▪ Spēja efektīvi un laipni komunicēt, izmantojot tālruni; ▪ Iepriekšēja pieredze zvanu centrā, telemārketingā vai aktīvā pārdošanā pa telefonu B2C sektorā tiks uzskatīta par priekšrocību; ▪ Vēlme apgūt un izprast meža īpašumu; cirsmu un lauksaimniecības zemju biznesa nianses; ▪ Izturība un motivācija ikdienā strādāt ar lielu zvanu apjomu; ▪ Spēja strādāt komandā un sadarboties ar citiem departamentiem; ▪ Labas latviešu un vēlamas krievu valodas prasmes gan mutiski, gan rakstiski. MĒS PIEDĀVĀJAM: ▪ Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; ▪ Apmācības un iespēju attīstīties uzņēmumā; ▪ Iespēja strādāt no mūsdienīgas un ērtas darba vides Beātes iela 5; Valmiera; LV-4201. ▪ Konkurētspējīgu atalgojumu sākot no 1800EUR bruto + kvartāla bonusu sistēma - balstīta uz sasniegto rezultātu; ▪ Draudzīgu darba vidi un atbalstošu kolektīvu; ▪ Apmaksātus telekomunikācijas pakalpojumus CV sūtīt uz e-pastu recruitment@bonotimber.com Profesija: PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Lauksaimniecība / Vide Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-21

Mēs, AS Brink’S Latvia, esam daļa no Amerikas Savienoto Valstu koncerna Brink’S, kas ir globāls līderis skaidras naudas pārvadājumu jomā. Šobrīd mēs aktīvi meklējam savā komandā inkasentu (-i) darbam Valmierā. Mēs lepojamies ar savu 120 cilvēku lielu un stabilu komandu Latvijā un 165 gadu pieredzi pasaulē. Mēs ar prieku sniedzam pakalpojumus vairāk kā 600 klientiem visā Latvijā. Mūsu vērtības ir Drošība, Fokuss uz klientiem, Ētika un godīgums, Darbinieku pieredze, Pastāvīgi uzlabojumi, Dažādība un komanda. Regulāri veikto personāla lojalitātes aptauju rezultāti rāda, ka mūsu darbinieki augstāk par visu vērtē savus kolēģus un darba saturu. Pievienojoties mums, TU iegūsi valstij nozīmīgu darbu starptautiskā, nozares lielākajā uzņēmumā, kā arī: - profesionālu kolēģu un zinoša vadītāja atbalstu - apmācības veiksmīgai darba uzsākšanai - finansiālu atbalstu apsardzes sertifikāta iegūšanai un pagarināšanai - veselības apdrošināšanu ar pirmo darba dienu - atalgojumu 6.2-7.0 EUR bruto/h, vienmēr laikā - darba apģērbu ērtam darbam, dienesta ieroci un citu ekipējumu Mēs TEV uzticēsim materiālo vērtību inkasāciju, apsardzi un pārvadāšanu, nodrošinot izcilu servisu mūsu klientiem. Mēs sagaidām, ka Tev ir: apsardzes sertifikāts un nepieciešamie dokumenti ieroča nēsāšanas apliecības noformēšanai, B kategorijas autovadītāja apliecība, latviešu valodas prasme un augsta atbildības sajūta. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: hr.lv@brinks.com AS “Brink's Latvia” apstrādās Jūsu personas datus, kas iegūti atlases procesā, lai veiktu atlasi amatam, uz kuru pretendējat, un aizsargātu mūsu intereses strīdu rašanās gadījumā. Atkarībā no amata mēs varam kopīgot Jūsu personas datus ar citiem Brink’s uzņēmumiem, kas ir iesaistīti atlases procesā, un daži no uzņēmumiem var atrasties ārpus ES. Ja Jūs netiksiet pieņemts darbā, mēs iznīcināsim Jūsu datus tā kalendārā gada beigās, kas seko gadam, kurā pieteicāties darbam. Ja vēlaties iegūt plašāku informāciju par to, kā mēs apstrādājam Jūsu datus, lūdzam sazināties ar mums pirms pieteikšanās šim amatam. Ja vēlaties saņemt piedāvājumus dalībai citos konkursos, tostarp uz citiem amatiem, lūdzam norādīt to savā pieteikumā. Lūdzam ņemt vērā, ka šādos gadījumos Jūsu dati tiks kopīgoti Brink's grupas ietvaros (tostarp ārpus ES), kā arī Jūs varat saņemt piedāvājumus dalībai konkursos no citiem Brink's grupas uzņēmumiem. Pateicamies par atsaucību. Profesija: INKASENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-31 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: hr.lv@brinks.com

Mūsu partneri