Valmieras Ziņas

Valmieras muzejs aicina uz puzuru izstādi un meistarklasi

Lasīšanas laiks: 3 min

Sestdien, 25.novembrī, kad ārā vijās baltas puteņa vērpetes, Valmieras muzeja Izstāžu namā tika atklāta puzuru izstāde, kas ikvienu apmeklētāju apbūra ar zeltainu mirdzumu. Puzuris ir Visuma simbols, un izstādes apmeklētāji īpašu sazemēšanos un enerģiju saņēma arī dziesmu un bungu aplī, ko vadīja mūzikas terapeite Baiba Vanaga ar atbalsta grupu, bet dažās dziesmās kāds neliels mūzikas instruments bija rokās vai ikvienam izstādes apmeklētājam.

Iespējams, jaunākā paaudze nemaz nezina, kas ir puzuris un kā tas izskatās, jo ierasts, ka Ziemassvētkos māju un eglīti rotā elektriskās lampiņas un citi spožumi, bet senākos laikos puzuri bija ne tikai mājas dekori Ziemassvētkos, bet arī Lieldienās, Mārtiņos, kristībās un citos godos. Un puzuri nebūt nav tikai latviešu rotājums, tie pazīstami arī Somijā, Zviedrijā un citās pasaules valstīs, tikai tur puzurus sauc par himmeli, kas tulkojumā nozīmē „debesis”.

2021.gadā puzuru veidošana iekļauta Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Kā atklāšanā minēja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Arta Rozīte, organizējot izstādi, bijusi vēlme pārmantot un izprast šo mūsu senču mantojumu, turpināt un attīstīt tālāk puzuru darināšanas prasmes. Izstādē visvairāk ir puzuru, ko veidojusi jelgavniece, viena no zināmākajām puzuru veidotājām Latvijā Ausma Spalviņa, kas tiem devusi arī nosaukumus: „Dzimtas koks”, „Pļava”, „Sasala jūrīna”, „Garā pupa”, „Linu druva” u.c. Te ir kultūras centra „Iļģuciems” studijas „Ataudze” dalībnieku darinājumi (tajā darbojas pat japāniete Akiko Mizoguchi!)  un, protams, mūsu pašu valmieriešu darbi – kopā 12 dalībnieku 42 lielāki un mazāki puzuri, kurus papildina ābolīši, spalvas, izpūstas olas… Limbažniecei Aijai Brikmanei tapis savdabīgs puzuris „Burtiņi” no papīra, bet vislielākais puzuris atrodas Izstāžu nama 2.stāvā, to darinājusi Ārija Bērze no Siguldas. Uz to skatoties, nāk prātā latviešu tautasdziesma:

Pilna Māras istabiņa
Sīku, mazu šūpulīšu:
Kad to vienu kustināja,
Visi līdzi līgojās.

Ausma Spalviņa uzskata, ka puzuru darināšanā nav nekā sarežģīta, tā ir tīrā ģeometrija un meditācija, svarīgākais ir savākt materiālus. Mazās detaļas top ātri, grūtāk ir visu samontēt kopā, nolīdzsvarot. Ausmas skolniece Inga Geduševa puzuri salīdzina ar dvēseles spoguli. Tas ir mazs kristāliņš, kas izaug arvien lielāks un atspoguļo to, ko un kā mēs jūtam.

Rīdziniece Vita Bogana puzurus sākusi darināt jau pirms 30-40 gadiem un to veidošanu savulaik mācījusies no Rucavas sievām:

Process ir tikpat svarīgs kā iznākums. Tā ir sevis sakārtošana, nomierināšana. Šo darbu nevar darīt steigā, tad visi salmi plīst. Ir jābūt iekšējam līdzsvaram, mieriņam. Laiks pazūd, un ir vienkārši labi. Arī izstādē aplūkot puzurus nevajag steigā.

Vērojot puzurus, skatoties gaismas un ēnas rotaļas, izstādes apmeklētāji klausās un dzied līdzi latviešu spēka dziesmas „Rāmi tek(a)  rūnavots”, „Sidrabiņa lietiņš lija” un citas latviešu tautas dziesmas, bet, kad izstāžu zāli piepilda bungu rībēšana, šķiet, telpā ienāk maģija un pār ķermeni pārskrien skudriņas. Šķiet, ka kāds augšā patiešām visu ir atbilstoši sakārtojis: baltā daba, mūzika un puzurīši ar 12 stiebriņiem (gada 12 mēneši) veido spēcīgu trīsvienību. Lai arī līdz ziemas saulgriežiem vēl ir gandrīz mēnesis, sajūtas ir kā Ziemassvētkos.

Muzeja vadītāja un izstādes krustmāte Iveta Blūma jau ilgus gadus domājusi par šādu izstādi: Tas nav tikai telpas rotājums, tā ir mūsu pasaules uztvere. Ceru, ka ikviens, kas apmeklēs šo izstādi, mēģinās arī pats kaut ko radīt.

Lai radīšana būtu veiksmīgāka un bagātīgāka, ikviens interesents aicināts piedalīties puzuru darināšanas meistarklasē, ko 9.decembrī plkst.14.00 vadīs Ausma Spalviņa, Aija Brikmane un Inga Geduševa. Praktiskās nodarbības papildinās Gunas Mednes stāstījums, un arī meistarklasē solās būt klāt latviskās dzīvesziņas praktiķe Baiba Vanaga, kas Valmierā radījusi muzikāli terapeitisku vidi – Skaņu istabu.

Puzuru meistarklasē dalībniekus nodrošinās ar materiāliem un dalība ir bezmaksas, to atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Izstāde apskatāma līdz 2024.gada 24.janvārim.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja esi precīzs un saimniecisks, mīli kārtību un spēsi veikt sadzīvisku remontu, transportlīdzekļu apkopi, tad iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078)Administratīvā departamenta Saimniecības vadītāja amatā (viena darbinieka amata vieta uz nenoteiktu laiku)  Mēs piedāvājam:  interesantu un radošu darbu; vērtīgu pieredzi un profesionālās izaugsmes iespējas ; mēnešalgu no 932 līdz 1398 EUR pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši zināšanām un pieredzei; veselības apdrošināšanu, atvaļinājuma pabalstu, papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu kādā no mūsu birojiem - Valmierā vai Madonā.   Uzticēsim Tev:   pārzināt un pārvaldīt Dienesta nekustamos īpašumus; rūpēties un materiāli tehniski nodrošināt Valmieras un Madonas biroju; sniegt atbalstu kolēģiem transporta jautājumos; veikt transportlīdzekļu, tai skaitā ūdens transportlīdzekļu lietošanas, remontu, nobraukumu un degvielas izlietojumu uzraudzību; uzraudzīt un rūpēties par iekārtām un biroja tehniku; organizēt darba aizsardzības un ugunsdrošības prasību ievērošanu.   Sagaidām, lai Tev ir:  profesionālā pieredze līdzīgā amatā, vēlams valsts pārvaldes iestādē; zināšanas un prasmes ēku un teritoriju apsaimniekošanā un autoparka uzturēšanā, tehniskās zināšanas par ēkās iebūvēto sistēmu darbību un pamatprasmes ēku remontdarbos; vēlama augstākā izglītība; labas iemaņas darbā ar standarta datorprogrammām un biroja tehniku; spēja precīzi un operatīvi izpildīt uzdevumus, darbu plānošanas prasmes, augsta atbildības sajūta, noturība stresa situācijās; B kategorijas autovadītāja apliecība; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Saimniecības vadītājs”) Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-07 Kontaktpersona: Dokumentus sūtīt uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Ja vēlies iegūt profesionālo pieredzi administratīvajās tiesībās, Tev rūp vides aizsardzība un Tevi interesē darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandāValsts vides dienesta Juridiskā departamenta Administratīvo sodu piemērošanas daļas vecākā inspektora (jurista) amatā (viena ierēdņa amata vieta uz nenoteiktu laiku) Piedāvājam: vērtīgu profesionālo pieredzi valsts pārvaldē administratīvā pārkāpuma procesa jomā; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; mēnešalgu no 1008 līdz 1512 euro pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši kvalifikācijai un prasmēm; darba vietu kādā no mūsu birojiem Valmierā vai Madonā, ar iespēju strādāt daļēji attālināti. Uzticēsim Tev: izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un pieņemt lēmumus par administratīviem pārkāpumiem vides piesārņošanas, atkritumu apsaimniekošanas, zvejas un dabas resursu izmantošanas jomā; sekot līdzi piemēroto administratīvo sodu samaksai. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; otrā līmeņa augstākā izglītība tiesību zinātnēs; vēlama pieredze dokumentu sagatavošanā un tiesību normu piemērošanā; vēlamas zināšanas par vides aizsardzības normatīvajiem aktiem un administratīvā pārkāpuma procesu; spēja analizēt informāciju un pieņemt lēmumu, labas plānošanas un organizēšanas prasmes, un komunikācijas prasmes. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – ASPD_jurists”)  Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045.  Profesija: JURISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-06 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri