Valmieras Ziņas

Valmierā viesosies uzturvielu nepietiekamības skrīninga tūre

Lasīšanas laiks: 3 min

Lai veicinātu sabiedrības izpratni par uzturvielu nepietiekamības riskiem un iespējām saņemt valsts apmaksātu medicīnisko papilduzturu, rīt, 28. martā, “Nutricia uzturvielu nepietiekamības skrīninga tūre” apmeklēs Valmieru. Šīs tūres laikā vietējiem iedzīvotājiem būs iespēja veikt bezmaksas uzturvielu nepietiekamības skrīningu un saņemt informatīvu konsultāciju pie uztura speciālista par uzturvielu nepietiekamību. Bezmaksas skrīnings un konsultācijas norisināsies pie Valmieras veselības centra no plkst. 10.00 līdz plkst. 17.00, portālu “Valmieras Ziņas” informēja uzņēmuma Nutricia pārstāvji.

“Nutricia uzturvielu nepietiekamības skrīninga tūre” norisinās kampaņas “Svara zudums – noskaidro savu uzturvielu nepietiekamības risku!” ietvaros. Valmieras iedzīvotājiem būs iespēja veikt uzturvielu nepietiekamības skrīningu, kā arī noteikta uzturvielu nepietiekamības riska gadījumā saņemt konsultāciju pie uztura speciālista. Katrā no pilsētām līdztekus uztura speciālistam piedalīsies arī topošie uztura speciālisti un uzturzinātnieki no Rīgas Stradiņa universitātes.

Kas ir uzturvielu nepietiekamība?

Uzturvielu nepietiekamība jeb malnutrīcija Latvijā kļūst par arvien nopietnāku veselības problēmu, kas bieži paliek nepamanīta. Galvenās uzturvielu nepietiekamības pazīmes ir svara, apetītes zudums, izteikts nogurums, muskuļu vājums, kā arī nomākts garastāvoklis, biežas infekcijas. Uzturvielu nepietiekamība ir bieži nepamanīta veselības problēma, kas rodas, ja cilvēks nesaņem pietiekami daudz uzturvielu vai organisms tās nespēj pienācīgi uzsūkt.

Tās cēloņi var būt dažādi –  slimības izraisītas sekas, piemēram, apetītes zudums, slikta dūša, grūtības norīt vai vemšana. Pati slimība arī var ietekmēt vielmaiņu, kā rezultātā pieaug uzturvielu vajadzības, bet cilvēks nespēj uzņemt sev nepieciešamo uzturvielu daudzumu. Par iemeslu var būt arī finansiālas grūtības, tātad piekļuve kvalitatīvam uzturam. Pārāk bieži uzturvielu nepietiekamības riski paliek nepamanīti. Tos laicīgi nerisinot, var tikt apgrūtināta ne tikai atveseļošanās, bet arī pati terapija. Cilvēka ķermenis paliek vājš, nespējīgs un ilgtermiņā – mainās ķermeņa uzbūve, tajā skaitā samazinās muskuļu masa un cieš dzīvībai svarīgo orgānu darbība.

Uzturvielu nepietiekamība biežāk pavada pacientus, kam nesen veiktas apjomīgas kuņģa un zarnu trakta operācijas, bijis insults, ķīmijterapija vai staru terapija, ja ir onkoloģiska saslimšana, smagas infekcijas, zarnu iekaisums vai cita veida veselības traucējumi. 2021. gada Magazine of European Medical Oncology[1] pētījums rāda, ka īpaši liels risks ir onkoloģijas pacientiem – nepietiekama uztura izplatība atkarībā no onkoloģiskās slimības lokalizācijas ir aptuveni 20% līdz 80% gadījumu. Turklāt no 10% līdz 20% onkoloģijas pacientu nāves cēlonis ir nevis pats vēzis, bet uzturvielu nepietiekamība.

Tūres mērķis – veicināt sabiedrības un līdzcilvēku izpratni par uzturvielu nepietiekamību

Kampaņas “Svara zudums – noskaidro savu uzturvielu nepietiekamības risku” un tūres mērķis ir informēt par uzturvielu nepietiekamības simptomiem, riskiem, kā arī par iespēju saņemt speciālista konsultācijas un valsts apmaksātus medicīniskā papilduztura produktus uzturvielu nepietiekamības pacientiem.

“Kopš 2023. gada cilvēki ar uzturvielu nepietiekamību var saņemt valsts apmaksātu medicīnisko papilduzturu. Joprojām daudzi cilvēki neizprot šo veselības problēmu un ārstu redzeslokā nonāk novēloti. Lai efektīvāk cīnītos ar šo problēmu, ir svarīgi palielināt Latvijas iedzīvotāju informētību par uzturvielu nepietiekamības cēloņiem, pazīmēm un iespējām saņemt valsts apmaksātu medicīnisko papilduzturu, tāpēc mūsu mērķis ar šo tūri ir veicināt izpratni un atgādināt, kādas ir galvenās pazīmes un uzturvielu nepietiekamības riski,” norāda Dainis Rudovičs, Nutricia medicīnas attiecību un tirgus pieejamības vadītājs Baltijā.

Aicinām visus interesentus izmantot šo iespēju un noskaidrot savu uzturvielu nepietiekamības risku!

Par kampaņu “Svara zudums – noskaidro savu uzturvielu nepietiekamības risku!”:

Lai veicinātu Latvijas sabiedrības izpratni par uzturvielu nepietiekamību un informētību par iespēju saņemt valsts apmaksātu medicīnisko papilduzturu no 2025. gada 24. marta līdz 4. aprīlim uzņēmums Nutricia organizē “Nutricia uzturvielu nepietiekamības skrīninga tūri”, kur kopā ar Rīgas Stradiņa universitātes studentiem tiks apmeklētas sešas Latvijas pilsētas – Rīga, Liepāja, Valmiera, Ventspils, Jelgava un Daugavpils. Kampaņas sadarbības partneri ir Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācija (LDUSA) un pacientu organizācija “Onkoalianse”. Tūres mērķis ir veicināt izpratni par uzturvielu nepietiekamības pazīmēm un iespējām saņemt valsts apmaksātu medicīnisko papilduzturu uzturvielu nepietiekamības pacientiem.

[1] 2021. Magazine of European Medical Oncology. Malnutrition and cancer, diagnosis and treatment. https://link.springer.com/article/10.1007/s12254-020-00672-3

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras bibliotēka aicina darbā Dikļu pagasta bibliotēkas (turpmāk – bibliotēka) vadītāju, valsts un pašvaldības vienotā klientu apkalpošanas centra speciālistu/-i uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: ● nodrošināt bibliotēkas darbību, tai skaitā dokumentu apriti, finanšu plānošanu; ● kvalitatīvi veikt bibliotēkas lietotāju bibliotekāro un informacionālo apkalpošanu; ● palīdzēt iedzīvotājiem digitālo rīku lietošanā un izglītot iedzīvotāju grupas digitālajās prasmēs; ● organizēt bibliotēkas profilam atbilstošus pasākumus un sadarboties ar Valmieras novada bibliotēkām un citām organizācijām; ● veikt bibliotēkas krājuma uzskaiti, organizēšanu un papildināšanu; ● veikt novadpētniecības darbu; ● nodrošināt valsts un pašvaldības vienotā klientu apkalpošanas centra darbu Dikļu pagasta bibliotēkā; un ja Tev ir: ● augstākā izglītība; ● valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; ● teicamas zināšanas un iemaņas darbā ar informācijas tehnoloģijām un vēlme tās pilnveidot un praktizēt darbā; ● kompetences: labas komunikācijas un prezentācijas prasmes; teicamas darba plānošanas un organizēšanas prasmes; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus, atbildības sajūta; mēs piedāvājam: ● pamatalgu pārbaudes laikā 999,00 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 1052,00 EUR pirms nodokļu nomaksas; ● iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; ● darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; ● interesantu, atbildīgu un dinamisku darbu; ● profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas; ● drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV un augstākās izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz kristine.kine@vb.valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras bibliotēkā, adrese: Cēsu iela 4, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi “Pieteikums Dikļu pagasta bibliotēkas vadītāja/-as amatam”, līdz 2025. gada 20. novembra plkst. 16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64250830. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Bibliotēkas struktūrvienības VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cielaviņa, Dikļi, Dikļu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-11-20 Kontaktpersona: kristine.kine@vb.valmierasnovads.lv 64250830

Mēs esam Tet oficiālais sadarbības partneris, kas paplašina klientu konsultantu komandu. Meklējam 2 kolēģus  🔧 Tavi pienākumi: Darbs ar jauniem un esošiem klientiem. Konsultēt par Tet pakalpojumu un produktu (internets, televīzija, viedie risinājumi, elektrība) Esošo pakalpojumu piedāvāšana un piemērotāko risinājumu atrašana Individuālo un komandas mērķu sasniegšana Lieliskas klientu pieredzes radīšana 🎯 Tu esi ideāls kandidāts, ja: Tev patīk komunicēt un Tu viegli radi kontaktu ar cilvēkiem Tu vēlies pelnīt, attīstīties un iesi gatavs izkāpt no komforta zonas Tev ir pozitīva attieksme, enerģija un spēja mācīties Esi azartisks un enerģisks Vēlies mācīties, attīstīties un pelnīt Esi motivēts/-a sasniegt rezultātus un nedomā palikt "komforta zonā" 🎁 Mēs piedāvājam:  Profesionālas apmācības un mentoru atbalstu Tirgū konkurētspējīgu atalgojumu Motivējošu, draudzīgu kolektīvu un mūsdienīgu darba vidi Ātras izaugsmes iespējas tiem, kas vēlas vairāk 💰 Darba alga : 1300–2500 € 📩 Sūti savu CV ar norādi "Valmiera" uz: cv@balticsalessolutions.lv. Profesija: KONSULTANTS Algas izmaksas veids: Akordalga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Uzņēmuma līgums Darbības joma: Informācijas tehnoloģijas / Telekomunikācijas Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Uzņēmuma līgums Aktuāla līdz: 2025-11-30 Darba sākšanas datums: 2025-11-07 Kontaktpersona: Sūti savu CV uz cv@balticsalessolutions.lv

Mūsu partneri