Valmieras Ziņas

Valmierā sākas 24 stundu klavierspēles maratons

Ar neredzīgās pianistes Annas Dubovnikas un Edija Fukša priekšnesumu pie Vidzemes Augstskolas sestdien, 25.jūlijā, sākās Valmieras novada fonda (VNF) organizētais 24 stundu maratons.

Pasākuma organizators Mārcis Bogdanovs, VNF brīvprātīgais, “Valmieras Ziņām” pastāstīja, ka publiskās klavieres atradīsies ne tikai pie Vidzemes Augstskolas, bet arī pie Dzirnavu ezeriņa “Bastiona” kāpnēm un Valmieras Mūzikas skolas. Vietas izvēlētas gan pēc tā, ka tās ir skaistas un apmeklētas, gan tā, ka, ja kādam nakts vidū sagribētos uzspēlēt, citu naktsmiers netiktu traucēts.

Bogdanovs atzīst, ka spēlēt gribētāju aktivitāte ir viduvēja. Dienas vidus ir aizpildīts, taču no rīta un naktī ir tukšums. Pasākuma organizētājs pieļauj, ka tukšajā laikā varētu pats sēsties pie klavierēm, taču arī tiem, kuri nav pieteikušies, bet vēlas uzspēlēt, būs tāda iespēja.

Valmieras Mūzikas vidusskolas direktors Aivars Cepītis pasākumu vērtē pozitīvi un cer, ka brīvi pieejamās klavieres spēlēs ne tikai tie, kas grib pārbaudīt, ko ar šo instrumentu var iesākt, bet arī tie, kas patiešām to māk. Cepītis atklāja, ka pats spēlēs maratona sākumā. Kādu skaņdarbu iecerējis atskaņot, viņš gan atteicās izpaust.

Savukārt Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš “Valmieras Ziņām” atzinās, ka vēl īsti nezina, ko spēlēs. Visticamāk tā būs improvizācija vai kāds paša sacerēts skaņdarbs.

Gatis Krūmiņš spēlēs 26.jūlijā plkst.17, noslēdzot klavierspēles maratonu. Viņš pastāstīja, ka līdzko uzzinājis, ka Valmierā notiks šāds pasākums, zinājis, ka, ja iespējas ļaus, piedalīsies. Protams, vēlāk arī nācis aicinājums no organizatoriem. Šobrīd vienīgie uztraukumi ir par to, kādā stāvoklī būs instruments pēc diennakti ilgas atrašanās ārā.

Krūmiņš pasākumu vērtē pozitīvi un uzskata, ka šis ir labs veids, kā popularizēt mūziku, “padarīt to tautai tuvāku”. Viņaprāt, šī būs iespēja paspēlēt klavieres arī cilvēkiem, kuriem ikdienā nav pieejas šim mūzikas instrumentam: “Man arī reizēm ir tā – gribas uzspēlēt, bet nav kur. Ja viņas (klavieres) veselu mēnesi būs pretim manam darbam, tas būs ļoti pozitīvi.”

Publiskās klavieres minētajās vietās atradīsies līdz 2. septembrim. Vienas klavieres pēc tam nonāks Tautas Harmonijas centrā. Bogdanovs informē, ka pašlaik norit sarunas ar Latvijas Dzelzceļu par vienu klavieru novietošanu stacijā. Ideja – šis instruments paliks publiski spēlējams. Trešās klavieres vēl meklē nākamās mājas.

Aivars Cepītis “Valmieras Ziņām” atzinās, ka ir nobažījies, kā laika apstākļi ietekmēs klavieres un vai tās pēc 2.septembra joprojām būs spēlēšanas kārtībā. Taču viņš izteica cerību, ka laika apstākļi būs labvēlīgi, kā arī cilvēki nesabojās mūzikas instrumentus.

Iedvesmu pasākumam Mārcis Bogdanovs smēlies no ārvalstu kustība “Play me, I’m Yours”, kas dzimusi Anglijā pirms septiņiem gadiem, bet tagad jau aptver 50 pilsētas visā pasaulē. Kustības dalībnieki publiskās vietās novieto klavieres, kas pieejamas jebkuram spēlēt gribētājam.

Maratons un klavieres ir VNF dāvana Valmierai un tās iedzīvotājiem fonda desmit gadu jubilejā. Klavieres nākušas no Siguldas, Rīgas un Mazsalacas.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri