Valmieras Ziņas

Valmiera, Otrais pasaules karš un pilsētas svētki septembrī…?

Lasīšanas laiks: 3 min

Šis stāsts sākas ar 1983. gada laikraksta ”Liesma” septembra numura nonākšanu mūsu redakcijā. Jautāsiet, kas īpašs šim izdevumam un gadam? 1983. gadā Valmieras pilsēta atzīmēja savu 700 gadu jubileju, bet pavisam drīz – nākamajā nedēļā atzīmēsim jau 739. pilsētas gadadienu. 

Aplūkojot Valmieras pilsētas 700 gadu jubilejas kultūras programmu neparādās nekas, kas liktos ārpus normas attiecīgajam laika periodam, tomēr pamanām kādu interesantu faktu:  dzimšanas diena tiek atzīmēta septembrī, lai gan mums taču zināms, ka Valmiera savu dzimšanas dienu katru gadu atzīmē jūlijā. Tad kāpēc septembris? 

Izrādās, ka Padomju okupācijas laikā, no 1944. gada pilsētas svētki Valmierā svinēti septembrī un ar šo faktu pilsētas vēsturē saistās kāds ne pārāk patīkams, tomēr būtisks notikums – Valmieras vēsturiskā centra degšana 1944. gada 23. septembrī.

Fakts, ka gandrīz gadu pirms Otrā pasaules kara beigām izdega Valmieras vēsturiskais centrs ir skaidrs, tomēr versijas par to kā un kāpēc tas noticis vēl salīdzinoši nesen izskanēja dažādas. Sākotnējā notikumu versija bija sekojoša:

Lielāko Otrā pasaules kara laiku Valmiera atradās nacistiskās Vācijas okupācijas režīmā, tomēr nacistiem zaudējot spēkus 1944. gada septembrī no Valmieras nācās atkāpties un pilsētu pārņēma padomju okupanti.

Padomju vara pilsētas dedzināšanā vainoja vietējos iedzīvotājus. Tika nostiprināta sava veida oficiālā notikumu versija: pilsētu apzināti aizdedzinājuši un paši aizbēguši tie valmierieši, kuri ieņēma amatus vācu pārvaldē un sadarbojās ar nacistu okupācijas režīmu.

Šaubas, vai 1944. gada septembra notikumi ir bijuši tādi, kādus tos atainoja padomju propaganda, publiski parādījās līdz ar Latvijas neatkarības atjaunošanu. Ja līdz neatkarības atgūšanai visi stāsti par pilsētas degšanu saistījās ar teoriju par bēgošo vācu karaspēku un viņu ”palīgiem”, kuri it kā pametot pilsētu ar domu “ja nav man, tad nav nevienam” dedzināja visu, kas trāpījās pa ceļam, tad nu jau šie notikumi sāka iezīmēties pavisam citā gaismā.

Proti, 1944. gada septembrī Sarkanā armija uzbruka vācu bruņotajiem spēkiem, kuri atkāpās Rīgas virzienā. Lai nepieļautu, ka vācieši uzspridzina stratēģiski svarīgos tiltus pār Gauju, Sarkanā armija veica artilērijas uzbrukumu pilsētai. Naktī pa Valmieru izšāva piecas zalves, kopsummā tie ir vairāk nekā 900 “katjušas” šāvienu. Metāls detonācijas brīdī sasniedz 600–700 grādu temperatūru, un tas nozīmē, ka Valmieras koka apbūvē ielidoja desmitiem tūkstošu nokaitētu dzelzs detaļu, izraisot masveidīgu ugunsgrēku.

Svarīgs pavērsiens noticis 2021. gadā, kad Ziloņu ielas rekonstrukcijas laikā atrasts Padomju armijas raķetes fragments, kuru datējot atpakaļ tiešām apstiprinās fakts, ka Padomju armija ir apšaudījusi pilsētu, kā rezultātā visticamāk izcēlusies apjomīgā Valmieras degšana. Līdz šim nav bijuši izvērsti pētījumi par izdegušo un nojaukto ēku skaitu, kas nozīmē, ka pateikt precīzi cik lielus postījumus nodarīja pilsētas degšana 1944. gadā nav iespējams. Degšanu izplatību ārpus pilsētas centra visticamāk ierobežoja dzirnavu ezeriņš un Gauja.

Šajā stāstā arī rodam atbildi jautājumam par Valmieras dzimšanas dienu un septembri. Padomju okupācijas laikā 23. septembri vēlāk ik gadu atzīmēja kā Atbrīvošanas dienu un melīgi uzsvēra Sarkanās armijas nozīmi Valmieras izglābšanā no pilnīgas nodegšanas. 

Lai gan Valmieras pilsēta savā pastāvēšanas laikā pārcietusi vairākas okupācijas, ne vienu vien ugunsgrēku un dažādas citas likstas, pilsēta ir spējusi attīstīties un savā attīstības ceļā apvienot vēsturisko ar moderno. Un lai vai kā – Valmiera ir mūsu pilsēta, valmierieši ir izteikti lokālpatriotiski un savas pilsētas izaugsmei seko līdzi ar lielu interesi.

Sagaidot Valmieras pilsētas svētkus ieskatīsimies vēl kādā zīmīgā pilsētas vēstures lappusē – tajā kā radās pilsēta. Materiāli rakstu sērijai iegūti sadarbībā ar Valmieras muzeju.

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Finanšu un Ekonomikas nodaļas FINANŠU ANALĪTIĶI (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • piedalīties Pašvaldības darbā, veicot Pašvaldības sniegto maksas pakalpojumu cenu aprēķinus un monitoringu; • sekot līdz Eiropas Savienības struktūrfondu un citu politiku instrumentu līdzfinansēto investīciju projektu budžetu izpildei un veikt dažādā monitoringa datu apkopojumus; • koordinēt savstarpējos norēķinus par izglītības iestāžu sniegtiem pakalpojumiem ar citām pašvaldībām; • kontrolēt noteiktu Pašvaldības iestāžu budžeta izpildi; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība ekonomikas, finanšu vai grāmatvedības jomā; • ne mazāk kā 3 gadu iepriekšēja profesionālā darba pieredze finanšu jomā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: augsta atbildība, precizitāte, analītiska domāšana, labas komunikācijas prasmes; spēja strādāt patstāvīgi, uzņemties atbildību; • teicamas iemaņas darbā ar MS Office programmām (t.sk. Word, Excel), kā arī ar kādu no grāmatvedības uzskaites datorprogrammām. Kā priekšrocība tiks uzskatīta iepriekšēja darba pieredze ar programmām Horizon un/vai MicroStrategy; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 1090 EUR līdz 1135 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Pieteikums Finanšu analītiķa/-ķes amatam” līdz 2022.gada 16.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207130. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: FINANŠU ANALĪTIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Bankas / Apdrošināšana / Finanses/Grāmatvedība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-16 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā VISPĀRĒJĀS PAMATIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJU (profesijas klasifikatora kods 2341 01), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku (0,275 likmes jeb 8,262 stundas nedēļā). Ja Jūs vēlaties: īstenot izglītības programmu “Datorika” mācību priekšmetā atbilstoši Valsts izglītības standartam; sniegt individuālu un diferencētu atbalstu izglītojamajiem mācību priekšmetā; veicināt izglītojamo individuālo sasniegumu attīstību; sekot līdzi jaunākajām tendencēm pedagoģijas nozares attīstībā; izstrādāt piedāvājumu mācību priekšmeta, Iestādes radošai un inovatīvai izaugsmei; sadarboties ar citu mācību priekšmetu skolotājiem; un ja Jums ir: izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; kompetences: komunikācijas un sadarbības prasmes; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; spēja reaģēt uz izglītojamo vajadzībām, kā arī motivēt izglītojamos darbam; mēs piedāvājam: atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022.gada 30. decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv . Tālrunis informācijai: 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VISPĀRĒJĀS PAMATIZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30

Valmieras novada pašvaldības Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā SKOLOTĀJU LOGOPĒDU (profesijas klasifikatora kods 2352 01), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku 0,535 likmes jeb 16,05 stundas nedēļā Galvenie pienākumi: veikt darbu saskaņā ar katra izglītojamā izglītības programmu, valodas attīstības traucējumiem un attīstības īpatnībām; veikt izglītojamo attīstības dinamikas izpēti; konsultēt grupas skolotājus, palīgus un vecākus; kārtot dokumentāciju. Prasības pretendentam: iegūta augstākā pedagoģiskā izglītība un skolotāja logopēda kvalifikācija vai augstākā izglītība un logopēda vai audiologopēda kvalifikācija, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569; latviešu valodas augstākā pakāpe; labas saskarsmes spējas, prasme elastīgi reaģēt uz pārmaiņām, prasme strādāt komandā; augsta atbildības sajūta; spēja plānot un organizēt savu darbu; Mēs piedāvājam: Alga (BRUTO) no 481,50 Alga (BRUTO) līdz 481,50 darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022. gada 30. decembrim. e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv, tālrunis informācijai 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJS LOGOPĒDS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30

Mūsu partneri