Valmieras Ziņas

Valmierā diskutē par meža nozares lomu Latvijas ekonomiskās neatkarības nodrošināšanā

Trešdien, 4.februārī, Valmierā, Vidzemes Augstskolā Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) kopā ar Latvijas Kokrūpniecības federāciju (LKF) un Vidzemes Augstskolu (ViA) rīkoja ekspertu diskusiju “Meža nozare un Latvijas ekonomiskā neatkarība”.

“Swedbank” galvenais ekonomists Latvijā Mārtiņš Kazāks uzsvēra, ka eksportam ir izšķiroša nozīme Latvijas ekonomiskajā attīstībā. Meža nozarei eksporta apjomā ir būtiska loma. Eksperts atzina, ka uz Krieviju kā eksporta tirgu nevar paļauties, jo šīs valsts ekonomika turpinās krist. Nopietnas problēmas tajā ir novērojamas jau kopš 2012.gada. Politiskais fons tikai pastiprina ekonomisko lejupslīdi. Tāpat nav vēlams domāt par eksportu uz Baltkrieviju un Ukrainu, kuru ekonomika ir ļoti atkarīga no Krievijas.

Atšķirībā no 2008.gadā sākušās krīzes, kad visi tirgi piedzīvoja kritumu, pozitīvā ziņa ir tāda, ka vairākos citos eksporta tirgos ir vērojums kāpums, tādēļ ražotājiem būtu jāorientējas uz tiem.

Kā prognozēja ekonomists, Latvijas ekonomikas galvenais vilcējs tuvākajā nākotnē būs mājsaimniecību patēriņš, ekonomika turpina bremzēties. Šogad izaugsme varētu būt zem 2% no IKP. Galvenie attīstības resursi uzņēmumiem no Eiropas Savienības struktūrfondiem būs pieejami tikai 2016.gadā. Tāpat cerības vieš arī tā sauktais Junkera plāns, kas paredzēts Eiropas Savienības ekonomikas stimulēšanai.

Savukārt LKF  izpilddirektors Kristaps Klauss norādīja, ka ekonomiskie procesi pasaulē ir vērtējami no vairākiem aspektiem.

Lai gan īstermiņā naftas cenu kritums ir izdevīgs kokrūpniecības uzņēmumiem, jo tas ļauj ietaupīt uz degvielas izmaksu rēķina, taču ilgtermiņā zemās naftas cenas var samazināt atjaunojamo resursu patēriņu, samazinot noieta tirgu.

K.Klauss uzsvēra mežrūpniecība ir nozare, kurā mežs tiek apzināti audzēts tā turpmākajai izstrādei. Lai nodrošinātu ātrāku augšanu un iegūtu augstvērtīgu koksni, mežs ir jākopj, atšķirībā no rezervātiem, kur tas aug dabiskā veidā. Visi Latvijā augošie koki, izņemot egli ir saulmīļi, tādēļ ir jāveic mežu kailcirtes noteiktos sektoros, lai varētu nodrošināt gaismu koku augšanai.

K.Klauss pastāstīja, ka kokrūpniecības uzņēmumi būtiski kāpinājuši produktivitāti, modernizējot ražotnes.

Pašlaik saražotajai produkcijai ir trīs reizes lielāka vērtība pie tā paša ciršanas apjoma, kāds bija 2000.gadā.

Taču modernizācija nozīmē arī to, ka nozarē nodarbināto skaits saglabāsies tajā pašā līmenī, pieaugot uzņēmumu skaitam.

K.Klauss atbalstīja ideju par Vidzemes industriālā parka veidošanu, kurā viens no galvenajiem uzņēmumiem nodarbosies ar koksnes skaidu pārstrādi. Kā norādīja runātājs, pašlaik lielākā OSB plātņu rūpnīca atrodas Bolderājā, kur nav vērojama apkārtējās vides kvalitātes pasliktināšanās. Atšķirībā no rūpnīcas Bolderājā, kas vairāk izmanto skuju kokus, plānotā rūpnīcā plānots pamatā izmantot lapkoku koksni. Šis resurss Latvijā netiek pilnīgi izmantots. 

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultātes dekāns Dagnis Dubrovskis savā referātā kliedēja mītu par nekontrolētu meža izciršanu, kas var pārvērst Latviju tuksnesī.

Latvijā meži aizņem 49,5% no teritorijas. Latvijā ir tikpat liela meža platība, cik Lielbritānijā, lai gan tās platības ir 3,7 reizes lielāka, nekā mūsu valstij. 

Pēc Meža statistiskās inventarizācijas datiem ikgadējais Latvijas koksnes resursu pieaugums ir 25,79 miljoni kubikmetru. Savukārt katru gadu nocirsta tiek krāja 11-13 miljonu kubikmetru.

No pieejamajiem izciršanai resursiem, skuju koksne tiek izmantota 100%, savukārt lapu koku segmentā netiek izcirsti ap 30%. Tāpat netiek pilnībā izmantoti enerģētiskās koksnes resursi. Latvijā pieejamais enerģētiskās koksnes resursu potenciāls lēšams ap 9 miljoni kubikmetru gadā.

Arī D.Dubrovskis norādīja, ka kailcirtes ir efektīvākais meža izstrādes un apsaimniekošanas veids. Turklāt Latvijā kailcirtēs notiekot aktīva meža atjaunošana. 12% no mežu platības ir jaunaudzes. 

Referātu lasīja arī Vidzemes Augstskolas lektors Valdis Zaķis, kas pastāstīja par koka ēku dzīvescikla prognozēm Latvijā.

Turpinājumā sekoja ekspertu un klausītāju diskusija par par kokrūpniecību kā vienu no reģionu attīstības iespējām.

Dalībnieki atzina, ka viena no lielākajām problēmām Latvijas ekonomikai un arī meža nozarei ir kvalificēta darbaspēka trūkums.

“Šobrīd darbaspēka problēma ir ļoti aktuāla. Vismaz reizi nedēļā es saņemu zvanu no kāda no Latvijas Koka būvniecības klastera uzņēmumiem, vai mums ir zināms kāds kvalificēts inženieris. Ir skaidrs, ka darbaspēka trūkst, tāpēc ir jāturpina skaidrot sabiedrībai, ka šie speciālisti ir nepieciešami. Tas ir tāpat kā izglītot sabiedrību par Latvijas mežizstrādi, tās ilgtspēju un nepieciešamību – tas ir mūsu ekonomikas stūrakmens, tas ir jāizmanto, jo mūsu resursi to atļauj. Arī šie inženieri tāpat kā meža nozare būs nākotnē pieprasīti – tas nozīmē arī braucienus uz Eiropu, labu karjeru un attīstību,” pieredzē dalījās Latvijas Koka būvniecības klastera izpilddirektors Gatis Zamurs.

ViA rektors Gatis Krūmiņš atzina, ka viņam pašam kā meža īpašniekam ir labi redzams meža nozares potenciāls. Puse no Valmieras reģiona teritorijas ir meži, kur sadzīvo gan lieli gan mazi uzņēmumi, kuriem ir potenciāls attīstīties, turklāt ViA ir nozīmīgākais izglītības centrs reģionā, kurš ņem vērā reģiona vajadzības, tāpēc arī pašlaik ir izveidota iespēja augstskolā apgūt koka ēku celtniecības un ekobūves studiju programmu.

“Lai panāktu attīstību mežu nozarē un darbaspēka trūkuma mazināšanā, sabiedrībai ir jāmainās domāšanā. Šobrīd ir situācija, ka darba devēji meža nozarē ir gatavi maksāt pat ļoti labas algas, piemēram, vairāk nekā 1000 eiro pēc nodokļu nomaksas.

Taču mūsdienu jauniešiem ir jāsaprot, ka sevi ir jāprot pierādīt, ir jācenšas, “jādzen” sevī iekšā zināšanas.

Cik labi būsim mēs katrs pats un kādu devumu dosim valsts “kopējā katlā”, tik laba būs arī Latvija. Valsts var dot tikai tik, cik mēs paši kopā esam devuši, kas attiecas arī uz nodokļu sistēmu un budžeta apjomu,” skaidroja LKF izpilddirektors Kristaps Klauss.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā uz nenoteiktu laiku Valmieras novada Izglītības pārvaldes METODISKĀ DIENESTA VADĪTĀJU! Ja Tev ir vēlme:   nodrošināt Metodiskā dienesta darbu: konsultēt, informēt un sniegt metodisko atbalstu Valmieras novada izglītības iestāžu pedagogiem, skolu vadības komandām, jomu koordinatoriem, mācīšanās konsultantiem; plānot un organizēt pētījumus, datu ievākšanu un analīzi par mācīšanas darba kvalitāti un tās uzlabošanas iespējām Pašvaldības izglītības iestādēs; · apkopot un publiskot metodiskos materiālus un labās prakses piemērus izglītības procesa kvalitātes pilnveidei, veicināt zināšanu pārnesi; · rosināt metodisko materiālu izstrādi un savstarpējo mācīšanos; · piedalīties ar izglītību saistītu inovāciju un investīciju projektu izstrādāšanā un ieviešanā; · veidot aptaujas par izglītības jautājumiem, analizēt aptauju rezultātus un sniegt priekšlikumus izglītības kvalitātes celšanai;  un ja Tev ir: · otrā līmeņa augstākā izglītība pedagoģijā vai izglītības vadībā; · darba pieredze pedagoģijā, metodiskajā darbā vai izglītības vadībā ne mazāk kā 3 gadi; · valsts valodas prasme augstākajā līmenī un vismaz vienas Eiropas Savienības oficiālās valodas prasmes profesionālajai darbībai nepieciešamajā apjomā; · zināšanas jomu reglamentējošo normatīvo aktu normu piemērošanā; · labas prasmes darbā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģijām; · kompetences: labas komunikācijas, prezentācijas un saskarsmes prasmes; prasme analizēt situācijas, atrast piemērotākos risinājumus; spēja analizēt liela apjoma datus; precizitāte un augsta atbildības sajūta; vēlme strādāt komandā; izvirzīt un sasniegt mērķus; mēs piedāvājam: labus darba apstākļus sakārtotā darba vidē; stabilu atalgojumu (atbilstoši 12.mēnešalgu grupai no 1195 EUR līdz 1400 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); profesionālās pilnveidošanās iespējas; sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam. Motivācijas vēstuli, CV, augstākās izglītības dokumenta kopiju, kā arī redzējumu par Metodiskā dienesta darbības principiem un attīstības vīziju līdz divām A4 lapām datorrakstā, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads ar norādi „Metodiskā centra vadītāja/-as amatam”, līdz 2021.gada 4.oktobrim plkst.12:00. Tālrunis papildu informācijai: 64207148, 26121155. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: GALVENAIS SPECIĀLISTS METODIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-10-04

Sociālās korekcijas izglītības iestāde „Naukšēni” (reģ.nr.4418000073), sākot ar 2021./2022. mācību gadu piedāvā darbu IZGLĪTĪBAS PSIHOLOGAM Darba slodze: 15 stundas nedēļā. Mēnešalga 540,00 EUR. Pretendentiem izvirzītās prasības: Izglītības atbilstība MK noteikumiem Nr.569 ,,Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību” Galvenie amata pienākumi: Veikt psiholoģisko izpēti un sniegt atbalstu izglītojamajiem Veikt izglītojamo audzināšanas apstākļu izpēti un piedalīties konfliktsituāciju risināšanā Analizēt ar izglītojamo izglītošanu, attīstību saistītās problēmas, piedāvāt risinājumus Darba vietas adrese: Sociālās korekcijas izglītības iestādē „Naukšēni”, „Naukšēnu muiža”, Naukšēnu pagasts, Valmieras novads. Pieteikumu un CV uz sūtīt uz e-pastu info@skiinaukseni.lv vai pieteikties personīgi pie direktora (tālrunis 29293630) līdz 2021.gada 15.oktobrim Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Algas izmaksas veids: Akordalga Darba vietas adrese: LATVIJA, Naukšēnu muiža, Naukšēni, Naukšēnu pag., Valmieras nov. Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-10-15 Kontaktpersona: Pieteikumu un CV sūtīt uz info@skiinaukseni.lv vai iesniegt personīgi, t. 29293630 (direktors). Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Mūsu partneri