Valmieras Ziņas

Valmierā ceļojošā izstādē apskatāmi Oļģerta Krodera, Mārtiņa Meiera, Jura Žagara un citu slavenību vecie mobilie tālruņi

Lai aicinātu Latvijas iedzīvotājus neuzglabāt mājās nolietotos mobilos tālruņus un neizmest tos sadzīves atkritumu konteineros, Latvijas Mobilais Telefons (LMT) sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu turpina kampaņu “Visu cieņu vecajam telefonam!”. Lielākos klientu apkalpošanas centrus visā Latvijā apceļo īpaša izstāde, kurā apskatāmi vecie telefoni, ko pārstrādei nodevuši sabiedrībā zināmi cilvēki. Kopš 10. oktobra izstāde piestājusi LMT Klientu centrā Valmierā, kur papildināta ar unikāliem eksponātiem, tai skaitā režisora Oļģerta Krodera tālruni.

Akcijas septiņos mēnešos Latvijas iedzīvotāji atkārtotai pārstrādei nodevuši 7192 nolietotos mobilos tālruņus, ziedojot 8117,65 eiro Latvijas Bērnu Dzirdes centram. Vairāk nekā pusi jeb 53% tālruņu otrreizējai pārstrādei novēlējuši Latvijas reģionu iedzīvotāji, un 28% veco telefonu pārstrādei nodoti Vidzemē.

Baibas Sipenieces-Gavares, Jura Žagara, Oskara Melbārža, Samantas Tīnas un daudzu citu slavenību tālruņiem Valmierā pievienojušās ierīces, kas piederējušas Valmieras drāmas teātra direktorei Evitai Ašeradenai, aktierim Mārtiņam Meieram un peldētājam Uvim Kalniņam. Izstāde ieguvusi arī kādu unikālu eksponātu – leģendārā režisora Oļģerta Krodera veco “Nokia” telefonu, ko laipni atvēlējis Valmieras drāmas teātris.  Daļa izstādē apskatāmo telefonu mūsdienās ieguvuši teju vai vēsturisku statusu, turklāt tie papildināti ar personīgiem un asprātīgiem īpašnieku stāstiem. Savus vecos telefonus nodevuši arī Valmieras mērs Jānis Baiks un Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš, taču šajā izstādē tie nav apskatāmi.

Viens no ievērojamākiem eksponātiem ir LMT prezidenta Jura Bindes pirmais mobilais telefons, kas tobrīd, 1992.gadā, bija pats mazākais “Nokia” modelis. To gan grūti nosaukt par kabatas telefonu, jo nēsāšanai bija paredzēta īpaša somiņa, ko varēja piestiprināt pie bikšu siksnas.

Izstādes atklāšanā piedalījās arī Mārtiņš Meiers, kura telefons ir apskatāms izstādē. Viņš pastāstīja arī kādu gadījumu, kas vieno viņa veco telefonu un Oļģerta Krodera mobilo tālruni. Pirms daudziem gadiem, esot ASV, viņš saņēmis zvanu no leģendārā režisora ar piedāvājumu piedalīties topošajā izrādē. Aktiera atklāja, ka viņam nepiemīt paradums bieži mainīt telefonus, jo viņš pierod pie tiem, tādēļ esot grūti šķirties.

“Mūsdienu dzīves temps diktē arī noteikumus tehnoloģiju lietojumā. Cilvēki savā starpā biežāk sazinās virtuāli nekā satiekas dzīvē. Tas nozīmē, ka telefons gandrīz vienmēr ir mums blakus. Taču arī pēc tam, kad tas zaudējis savu funkcionalitāti, nevajag to glabāt mājās atvilktnē! Dod tam otro iespēju un nodod pārstrādei!

Mikroshēmas, pusvadītāji, šķidrā kristāla displejs, akumulators un plastmasas korpuss – tie visi ir dabai bīstami elementi, kurus par laimi varam pārstrādāt, samazinot bīstamo atkritumu daudzumu un taupot dabas resursus,”

uzsver “Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis. Viņš norāda, ka 5000 telefonu pārstrāde ietaupa tikpat daudz enerģijas, cik mājsaimniecība patērē gadā; pārstrādājot vienu telefonu, ar ietaupīto enerģiju var 44 stundas lādēt datoru, bet 731 telefona pārstrāde samazina izmešu daudzumu, kas ekvivalents vienas automašīnas izmešu daudzumam gadā.

Izstāde apskatāma LMT klientu centrā Tirdzniecības centra “Valleta” 2. stāvā, Rīgas ielā 4, līdz oktobra beigām.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā vērtējat Saeimas vēlēšanu rezultātus?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri