Valmieras Ziņas

Valmierā atklāta Ģīmes dabas taka (+VIDEO)

Lasīšanas laiks: 5 min

Ceturtdien, 12. jūlijā, pie Ģīmes dzirnavu dīķa Valmierā atklāta ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu veidotā Ģīmes dabas taka. Atklāšanā piedalījās projekta idejas autors Jānis Zemļickis, Latvijas vides aizsardzības fonda administrācijas direktors Jānis Rudzītis, projekta plānotāji un realizētāji, vēstures un dabas pētnieki, vides izglītības entuziasti un ikviens, kurš vēlējās iepazīt dzīvās dabas daudzveidību, uzzināt vairāk par kukaiņiem, zivīm, putniem un citām dzīvības formām, kas atrodas mums visapkārt.

“Dabas daudzveidība ir mūsu bagātība. Valmiera vienmēr ir centusies saglabāt balansu starp pilsētas strauju attīstību un dabas līdzāspastāvēšanu. Esmu gandarīts, ka Valmierā ir aizrautīgi cilvēki ar lielām un interesantām idejām, kas atrod īstos ceļus, īstos sadarbības partnerus, un idejas tiek realizētas. Ģīmes dabas taka ir ieguvums ne tikai skolēniem un vides entuziastiem, bet ikvienam valmierietim, lai paplašinātu savu redzesloku, kā arī iepazītu pārsteidzošo pasauli, kas pastāv mums līdzās,”

saka Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks.

Takas koncepcijas, satura, dizaina un maketu autori ir hidrobiologi Loreta Urtāne un Andris Urtāns. Loreta Urtāne “Valmieras Ziņām” pastāstīja, ka ideja par takas veidošanu radusies pirms septiņiem gadiem toreizējam Valmieras Valsts ģimnāzijas direktoram Jānim Zemļickim. Viņam bija doma blakus skolai izveidot modeļu ekosistēmu, lai uzskatāmi parādītu, kāds ir augstais un zemais purvs, kas ir dīķis, kas ir upe ar to iemītniekiem. Toreiz ideja netika īstenota, jo līdzekļus neizdevās atrast. Pērn tika rasts finansējums un ideja atdzima jaunā veidolā, jo gadu gaitā bija nākušas klāt arī jaunas ieceres.

Takas koncepcijas pamatā ir doma, ka pasaule pastāv no trim elementiem – zemes, gaisa un ūdens. Atspoguļojot šos elementus, uzsvars ir likts uz to, kā jūtas būtnes un kā tās pielāgojas apkārtējai video, dzīvojot gaisā, ūdenī un uz zemes.

Dabas izziņas taka savieno Leona Paegles un Smilšu ielas. Visā takas garumā ir izbūvēti dažādi labiekārtojuma elementi – virs Ģīmes upītes slūžām Leona Paegles ielā atrodas skatu platforma, gar Ģīmes dzirnavu dīķa malu stiepjas ūdens dzīves izziņas laipa, laipas galā, ievērojot universālā dizaina principus, ir izbūvēta laivu piestātne. Takā atrodas arī skatu paviljons, brīvdabas klase un skatu platforma. Takā ir izvietoti informācijas stendi ar dažādiem interaktīviem elementiem un interesantiem uzskates materiāliem. Lai takas apmeklētājiem būtu iespējams iepazīties ar dīķa zemūdens pasauli, uz laipas margām izvietoti 48 Ģīmes upītē un Ģīmes dzirnavu dīķī sastopamu zivju un ūdensorganismu 3D telpiski ciļņi – mulāžas.

Takā izmantotas mūsdienu tehnoloģijas, piemēram, QR kodi, ko noskenējot ar viedierīci, var iegūt plašāku informāciju par takā redzamo, dzirdamo un taustāmo. Tāpat divos stendos iespējams iesniegt paša savākto informāciju.

Pašlaik stendā ir informācija par Ģīmes dīķī sastopamo zivju rekordiem Latvijā, taču makšķernieki, noķerot zivis Ģīmes dīķī, var informāciju par to svaru un izmēru nodot takas veidotājiem. Tādējādi drīzumā stenda informāciju par Latvijas rekordistēm varēs nomainīt ar informāciju par Ģīmes dīķa zivju rekordiem. Vēl atgriezenisko saiti paredzēts izmantot arī putnu stendā. Latvijā kopumā sastopamas 379 putnu sugas, no kurām 37% ir redzētas Valmierā. Takas veidotāji aicina cilvēkus vērot putnus pilsētā un dalīties ar informāciju, izmantojot stendā atrodamo QR kodu vai aizpildot anketu Valmieras Tūrisma informācijas centrā.

Ģīmes takā ieviesta Latvijā vēl nebijusi informācija par skaņas ainavām. Šo jomu pasaulē pēta atsevišķa zinātnes nozare. Tās mērķis ir izzināt dažādu skaņu rašanās iemeslus un kā tās ietekmē cilvēkus un apkārtējo vidi. Noskenējot QR kodu, var noklausīties viedierīcē trīs skaņu ainavu ierakstus un pēc tam arī baudīt Ģīmes dīķa apkārtnes skaņu ainavu.

Īpaša uzmanība daba Ģīmes dīķa takā veltīta izcilajam komponistam Jāzepam Vītolam, kurš 1863.gadā dzimis Ģīmes dzirnavās, kas pašlaik vairs dabā neeksistē. Stendā dabas takas sākumā L.Paegles ielas malā var uzzināt par komponista saistību ar Valmieru un noklausīties viņa veltīto skaņdarbu mūsu pilsētai. Skaņdarbu “Valmieras suvenīrs” ierakstā izpilda pianiste Aiva Tauriņa-Šariņa.

Savukārt putnu stendā var uzzināt arī par ievērojamiem putnu pētniekiem, kuri dzīvojuši Valmieras apkārtnē. Tie ir baltvācieši Haralds fon Loudons un Nikolajs fon Tranzē, kuri darbojušies Latvijas dabas izpētes un latviešu izglītošanas jomā, un putnu pētnieks Kārlis Vilks.

Loreta Urtāne uzsvēra, ka taka ir veidota ar skatu nākotnē. Jau pašlaik ūdensdzīvnieku un zivju ciļņus redzes invalīdi var aptaustīt un gūt ieskatu dabas daudzveidībā, taču nākotnē taku var papildināt ar stendiem Braila rakstā, lai neredzīgie varētu iegūt pilnīgāku informāciju. Jau pašlaik taka ir pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem, tostarp arī laivu piestātne, kas pielāgota, lai cilvēks no ratiņkrēsla varētu pārsēties laivā.

Pavisam tuva nākotnes iecere tiks īstenota pilsētas svētkos. Pie brīvdabas klases tiks izvietota divas skulptūras – mulāžas, kurās anatomiski precīzi cilvēka augumā būs atveidots sikspārnis un divvāku gliemene. Abu skulptūru autore ir Sarmīte Inberga, kas ir veidojusi arī ūdensdzīvnieku un zivju mulāžas.

Paredzēta arī takas saturam atbilstoša metodiskā materiāla sagatavošana. Mācību gada sākumā notiks mācības Valmieras skolu dabaszinību pedagogiem par takas izmantošanu mācību procesā.

Dabas taka būvēta projekta “Vides izglītības infrastruktūras objekta “Ģīmes upes dabas taka” izveide” ietvaros, saņemot 60 000 EUR Latvijas vides aizsardzības fonda līdzfinansējumu, kā arī Valmieras pilsētas pašvaldības finansējumu. Atbilstoši iepirkuma rezultātiem takas izveidi veica SIA “Būvinženieris”. Jauno vides izglītības konstrukciju saglabāšanai ilgtermiņā taka aprīkota arī ar pašvaldības policijas Operatīvās informācijas centra uzraudzītu videonovērošanas sistēmu.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs tumsā lietojat atstarotāju vai atstarojošu apģērbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras tehnikums aicina darbā APKOPĒJU (profesiju klasifikatora koda Nr.9112 01) Piedāvājam: 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā Stabilu atalgojumu (500 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas) Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā Prasības pretendentam: Pamatizglītība Prasme strādāt kārtīgi, kvalitatīvi un ar atbildības sajūtu Prasme strādāt ar telpu uzkopšanas līdzekļiem un darbarīkiem Atbilstība Ministru kabineta noteikumu Nr.662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 104.punktam Iespēja uzsākt darbu nekavējoties Tālrunis informācijai: Personāla speciāliste Guna Čečiņa 22020228 CV un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Apkopēja vakancei” līdz 2021.gada 8.decembrim plkst.16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valmieras tehnikums informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs vakances atlases konkursa norisi; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valmieras tehnikums, reģistrācijas Nr. 90009612809, Vadu iela 3, Valmiera, LV-4201, skola@valmierastehnikums.lv. Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-12-08 Izglītības līmenis: Pamatizglītība

ŠĶIEDRAS CIRTĒJS TAVA DARBA PIEREDZE NAV IZŠĶIROŠA: Citur Latvijā līdzīgu darba pieredzi iegūt nevar, tāpēc visu nepieciešamo darbam mēs iemācīsim. TAVOS IKDIENAS PIENĀKUMOS IETILPS: · Atbilstošā apjomā un kvalitātē ražot cirstās šķiedras produktu; · Atbilstoši klienta vajadzībām svērt, pakot un marķēt produkciju; · Savlaicīgi iekārtot darba vietu ar izejmateriāliem un palīgmateriāliem; · Rūpīgi ievērot ražojamā produkta tehnoloģiskos parametrus; · Kontrolēt saražotās produkcijas kvalitāti; · Savlaicīgi un kvalitatīvi veikt doto ražošanas uzdevumu; · Savlaicīgi veikt ciršanas iekārtu un ventilācijas sistēmas apkopi, veikt iekārtu darba detaļu nomaiņu; · Sadarbība ar kolēģiem ražošanas mērķu sasniegšanai. TU BŪSI PIEMĒROTS ŠIM DARBAM, JA TEV PIEMĪT : · Vēlme mācīties un prasme strādāt komandā; · Augsta atbildības sajūta; · Spēja strādāt fizisku aktīvu darbu; · Precizitāte, apzinīgums, spēja organizēt savu darbu; · Noturīga uzmanība un precizitāte. MĒS TEV PIEDĀVĀJAM: Apmaksātu profesionālo apmācību darbavietā; Paredzamu maiņu grafiku, kas zināms visam gadam (darbs 12 h maiņās - dienas maiņas 06:00-18:00 un naktsmaiņas 18:00-06:00); Atalgojumu sākot no 1000-1300 EUR pirms nodokļu nomaksas; Attīstību un karjeras izaugsmes iespējas; Organizētu transports uz-no darba 5 maršrutos; Veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem un labumu grozu atbilstoši koplīgumam; Darbu stabilā ražošanas uzņēmumā ar 58 gadu pieredzi. Darbavietas adrese: Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras novads. CV* ar norādi ŠĶIEDRAS CIRTĒJS  sūti uz e-pastu adresi darbs@valmiera-glass.com. SazInāsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu. *Piesakoties darbā, es piekrītu, ka mani personas dati tiks izmantoti darba atlases vajadzībām. Profesija: ŠĶIEDRU CIRTĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cempu iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-07 Kontaktpersona: Ieva Laktiņa

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes Īpašumu un infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļā BŪVINŽENIERI (uz nenoteiktu laiku) (2 vakances) Ja Tev ir vēlme: • organizēt un piedalīties būvniecības procesos Pašvaldības un tās iestāžu būvprojektu realizācijas laikā; • piedalīties būvprojektēšanas uzdevumu sagatavošanā, izvērtēt būvprojektus to izstrādes procesā; • veikt Pašvaldības būvju vizuālo/ tehnisko apsekošanu, atzinumu sagatavošanu, sniegt priekšlikumus un ieteikumus par prioritāri nepieciešamajiem Pašvaldības ēku un būvju remontdarbiem; • izstrādāt/ organizēt Pašvaldības vajadzībām nepieciešamās remontdarbu tāmes, veikt izmaksu aplēses investīciju projektiem; • piedalīties ES struktūrfondu līdzfinansēto būvobjektu projektu pieteikumiem un atskaitēm nepieciešamās būvprojektu un būvniecības dokumentācijas sagatavošanā; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība (vai tai pielīdzināma augstākā izglītība) būvniecības jomā; • vismaz trīs gadu praktiskā pieredze būvniecības jomā; • sertifikāts ēku būvdarbu vadīšanā, būvuzraudzībā tiks uzskatīts par priekšrocību; • normatīvo aktu pārzināšana būvniecības jomā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, “Būvniecības informācijas sistēma” (BIS) portālā, Būvju informācijas modelēšanas (BIM) sistēmā un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; • sadarbspējīgs COVID-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 12.mēnešalgu grupai no 1360 EUR līdz 1455 EUR (pārbaudes laikā), atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Būvinženiera/-es amatam” līdz 2021.gada 13.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207138. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BŪVINŽENIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2021-12-13

Mūsu partneri