Valmieras Ziņas

Valmierā 15. reizi atzīmēta Rozes diena

Lasīšanas laiks: 6 min

8.marts – Starptautiskā sieviešu diena, Tulpīšu svētki, veca padomju tradīcija – kā nu kuram. Tām sievietēm, kam ir kāda saistība ar Zonta Intenational, 8.marts ir arī Rozes diena. Valmierā šogad tā notika jau 15.reizi, un metālmākslinieka Andra Dukura darināto svečturi rozes formā, kā arī Valmieras Zonta kluba Atzinību saņēma Rudīte Markus, Valmieras 5.vidusskolas direktore, vācu valodas skolotāja, biedrības „Valmieras – Gīterslo reģionu sadarbībai” koordinatore, Valmieras pilsētas pašvaldības „Balva izglītībā 2010” ieguvēja.

Starptautiskā nevalstiskā labdarības organizācija Zonta International dibināta 1919. gadā Bufalo, ASV, Latvijā Zonta organizācijas darbība sākusies 1993. gadā, pašlaik Zonta klubi ir Rīgā, Valmierā, Jelgavā un Ogrē. Valmieras Zonta klubs dibināts 2002. gadā, bet kopš 2006. gada (izņemot 2008. gadu) tiek atzīmēta Rozes diena, kad Zonta kluba Atzinības raksts un metālmākslinieka Andra Vārpas svečturis rozes formā tiek pasniegts izcilai novada vai ar novada dzīvi saistītai sievietei par  ieguldījumu vietējās sabiedrības  attīstībā. Šo balvu savulaik saņēmusi māksliniece Biruta Jansone, uzņēmēja Iveta Boša, latviešu valodas skolotāja un dzejniece Daina Sirmā, laikraksta „Liesma” redaktore un žurnāliste Anta Lāce un daudzas citas enerģiskas sievietes. Pasākums visus šos gadus notiek ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu.

Šī gada Rozes dienu vadīja Valmieras bibliotēkas galvenā bibliotekāre Anita Apine, vispirms vārdu dodot Valmieras bibliotēkas direktorei un Zonta kluba eksprezidentei Daigai Rokpelnei:

Man ir gods un prieks atklāt 2021. gada Rozes dienu, kad godinām īpašu sievieti, kas darījusi vairāk nekā paredz amata apraksts. Pirms 15 gadiem mēs lauzām stereotipu par Starptautisko sieviešu dienu kā padomju tradīciju. Šī Rozes diena ir jaunā – tiešsaistes formātā, bet pamatvērtības – sieviete un viņas ieguldījums sabiedrības labā nemainās.

Valmieras Europe Direct informācijas centra vadītāja Malva Šķēle akcentēja, ka, neskatoties uz sniegu un aukstumu, šie ir skaisti pavasara svētki, bet tajā pašā laikā pēdējais gads, kad 2020.gada martā sākās pandēmija, ir bijis īpaši smags tieši sievietēm. Veselības jomā 88% strādājošo ir sievietes, ļoti liels īpatsvars ir arī izglītības un tirdzniecības jomā. Ir trīs lielas problēmas, kas satrauc un par kurām jārunā šajā gadā visā Eiropas Savienībā: 1) pārslodze, nevienlīdzīgais darbs, jo pārsvarā tieši sievietēm joprojām jātiek galā gan ar tiešajiem darba pienākumiem, gan mājas darbiem; 2) darba samaksa; 3) vardarbības pieaugums ģimenēs.

Turpinājumā uzstājās Latvijas Zontu klubu stipendijas koordinatore Iveta Rībena. Kopš 2008.gada sadarbībā ar Vītolu fondu katru gadu tiek piešķirta stipendija kādai jaunietei, kas vēlas iegūt labu izglītību. Pagājušajā mācību gadā to saņēma Valmieras Dizaina un Mākslas vidusskolas absolvente Renāte Taurīte, kas tagad studē RTU Arhitektūras fakultātē. Šogad stipendiju saņems kāda jauniete no Ogres.

Rozes dienas turpinājumā 52 tiešsaistes vērotājiem bija iespēja tikties ar šīsdienas galveno vaininieci – Rudīti Markus un noskatīties video, kur klātienē ar rozes svečturi un Zonta kluba Atzinības rakstu Daiga Rokpelne sveic Rudīti, uzsverot viņas plašo sirdi un prātu, ar izcilu un godprātīgu darbu veidojot un stiprinot sadarbību ar Gīterslo apriņķi Vācijā.

Rudīte Markus pateicās par izrādīto godu un darba novērtējumu, bet uzsvēra, ka viņa nav viena:

Liels paldies skolas kolēģiem! Mums ir draudzīgs un saprotošs kolektīvs, kas virzīts uz sadarbību un attīstību, bet pašlaik ļoti pietrūkst skolas pasākumu.

Jau 34.gadu Valmieru varu saukt par savu pilsētu. Pasaulē nav lieku gabaliņu, un arī es esmu viena no Valmieras lielās puzles. Attiecībā uz Gīterslo cilvēkiem varu teikt, ka katra tikšanās bagātina, dod pozitīvu lādiņu, protams, sadarbībai ir arī ekonomisks ieguvums. Paldies pilsētas un novadu aktīvistiem, ar kuriem kopā bijusi iespēja stiprināt šo sadarbību!

Šajā sarežģītajā laikā ikvienam novēlu atrast balansu starp darbu, atpūtu un ģimeni!

Rudīte Markus jau 18 gadus vada 5.vidusskolas saimi. Jau 29 gadus Gīterslo un Valmiera bagātina viena otru ar dažādiem projektiem un darba pieredzi, no tiem 21 gadu koordinatores darbu veic Rudīte Markus.

Nelielā pauzē starp oficiālo daļu un sarunu visi varēja noskatīties video atskatu un atcerēties, kuras sievietes un kurā gadā bijušas Valmieras Zonta kluba  Atzinības laureātes.

Tradicionāli Rozes dienas īpašo viesi izvēlas laureāte, tāpēc šoreiz pēc Rudītes Markus ieteikuma – radio balss, TV šovu un pasākumu vadītājs Valdis Melderis. Šoreiz viņa sarunu tēma – „Izdzīvošanas taktika 2021: ģimene, darbs, tu”, bet pirms tam uzslavas vārdi visām klātesošajām sievietēm:

Klausos un priecājos, cik jaudīgas jūs visas esat! Un patiess prieks, ka mākat šajā laikā uzsist viena otrai uz pleca!

Sarunas ievadā Valdis Melderis atklāj, ka nāk no savas bērnības, no 2018., bet visvairāk no 2019. gada. Abi ar sievu 2018. gadā ar motocikliem veikuši tūkstošiem garu pārbraucienu pa Ameriku, bet 2019. gads bijis episks, ģeniāls, fantastisks, izcils, lielisks – piedalījies starptautiskās konferencēs un festivālos Monako, Stokholmā, Slovēnijā, un tad pienācis 2020. gada 12. marts…

Turu rokās savu izcilā pasākuma vadītāja diplomu un domāju, kur es to varētu uzspraust? Jo tajā brīdī tam ir nulles vērtība!

Valdis Melderis kā radio balss ir pieradis, ka neredz savus klausītājus, un arī pašam nav jāiespringst, kā izskatās, tomēr tiešsaistes pasākumos vienmēr ģērbjoties savā parādes žaketē, labākajos džinsos un kurpēs – ja nu kamera apgāžas… Par savu un citu pieredzi vebināros viņš dalījās ar komiskiem atgadījumiem iz dzīves – pašam īsi pirms vebināra apgāzusies krūze ar latte un viņš parādījies kadrā ar lupatu rokās, otrā reizē 5 minūtes norunājis ar izslēgtu mikrofonu, bet vēl kādā reizē ignorējis brīdinošās telefona gaismiņas un 15 minūtes norunājis pa tukšo – izrādās, jau pirmajā minūtē uzkāries internets… Ļoti svarīgs ir arī fons, ko kamerā redz citi. Tas var palīdzēt uztvert informāciju, bet var arī nojaukt galveno domu. Valdis Melderis dalās ar pēdējā gada atziņām:

Visa mana iepriekšējā pieredze neko nedod, viss jāsāk no nulles! Nevajag iespringt uz ideālu un nevajag uztvert sevi pārāk nopietni – kā būs, tā būs, kad būs, tad būs! Labāk ir dot sev atlaidi, izturēt šo grūto posmu, nevis censties būt ideālam un nojūgties. Nekad neesmu tik daudz mācījies no saviem bērniem, tāpēc vajag visu laiku uzturēt ar viņiem labas attiecības… Un nevajag aizbildināties ar laika trūkumu, katrs var atrast 30 sekundes, lai samīļotu otru, lai ir sajūta, ka tevi mīl. Mums mājās svarīgs arī mammas moratorijs – kad sieva atnāk no darba, bērniem 30 minūtes viņa jāliek mierā un tikai tad drīkst mesties virsū ar saviem jautājumiem un problēmām (laba ideja!).

Valdis Melderis dalījās arī ar savu pieredzi radio, kur svarīgs ir normalitātes garants, miera osta: Ir viegli krist panikā un lamāt valdību, bet ir jādomā, ko darīt. Neslēpsim to, ka ir slikti, bet arī neteiksim visas sliktās ziņas vienā dienā, neapkrausim sevi ar lēmumu pieņemšanu. Reizēm ir svarīgi ievērot Skārletas principu – par to es domāšu rīt! Tāpat ir svarīgi komunicēt ar citiem nevis “high level”, bet “eyes level” – tātad nevis augstā, bet acu līmenī.

Tāpat kā mums visiem, arī Valdim Melderim pietrūkst apskāvienu, dzīvās auditorijas. Tā kā viņam mājās ir trīs dāmas, vēl arī mamma un māsa, kā arī darba kolēģes, Valdis Melderis atzīstas, ka pietrūkst īstu “tusiņu ar večiem”, draugu kompānijas.

Pasākuma ievadā un arī nobeigumā relaksējošus brīžus instrumentālās mūzikas izpildījumā sniedza grupas “Dzelzs Vilks” mūziķis Kaspars Tobis, pirms un pasākuma laikā aizkadra lietas kārtoja Valmieras bibliotēkas direktores vietniece Kristīne Kīna.

Uz tikšanos Rozes dienā nākamgad!

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” ar 2024.gada 2.septembri aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (darba vietas adrese: Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 40 stundas nedēļā (likme – 1,0). Ja Tev ir vēlme: · palīdzēt pirmsskolas izglītības skolotājai organizēt bērnu ikdienas gaitas; · uzkopt pirmsskolas grupu telpas, saskaņā ar telpu un aprīkojuma uzkopšanas un dezinfekcijas grafiku un sanitāri higiēnisko normu prasību ievērošanu; un ja Tev ir: · vismaz vispārējā vidējā izglītība; · valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; · kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: · darba samaksu pārbaudes laikā 702 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 731,00 EUR pirms nodokļu nomaksas; · darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; · drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV), lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu pienenite@valmiera.edu.lv  ar norādi “Skolotāja palīga vakancei” līdz 2024.gada 09.augustam plkst.16.00. Tālrunis informācijai: 64231693 Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2024-08-09 Kontaktpersona: pienenite@valmiera.edu.lv 64231693

Mūsu partneri