Valmieras Ziņas

Uzsākta latvāņu apkarošana pašvaldības īpašumos Valmierā

Lasīšanas laiks: 2 min

Sosnovska latvānis ir Latvijas dabai neraksturīga  augu suga, kas apdraud vietējās sugas, to dzīvotnes, kā arī saskarsmē ar ādu cilvēkam var radīt ķīmiskus apdegumus. Tas konstatēts arī Valmierā un Valmieras novadā. Likumdošana nosaka, ka ikviena zemes īpašnieka vai valdītāja pienākums ir invazīvās augu sugas iznīcināt, ja tās izplatījušās zemē, kas atrodas viņa īpašumā vai valdījumā.

Pašvaldības īpašumos Valmierā 3000 m2 platībā šogad tiek veikta Sosnovska latvāņa mehāniskā apkarošana, to nopļaujot. Atbilstoši cenu aptaujas rezultātiem latvāņu mehānisko pļaušanu pašvaldības īpašumos Valmierā veic SIA “Risinājums I”. Valmierā ar invazīvo Sosnovska latvāni ir invadēti pašvaldības īpašumi ap Rātes upīti pie Rubenes ielas, kā arī tālāk gar Dzirnavu ezeriņu tā kreisajā krastā, arī pļavā pie Beverīnas ielas un industriālās teritorijas pie Kauguru, Eksporta un Zāļu ielas, kā arī īpašumā Rūpniecībās ielā 1. Sosnovska latvānis konstatēts arī nogāzē pie deviņstāvu mājām Plostnieku ielā. 

Latvāņu apkarošana veikta arī Vecates, Burtnieku un Ēveles pagastos vairāk nekā 10 hektāru platībā, tos miglojot ar selektīviem herbicīdiem.

Sosnovska latvāņa ierobežošanas metodes ir atkarīgas no latvāņu augšanas vietas un stadijas. Pilsētvidei vispiemērotākā latvāņu apkarošanas metode ir to mehāniskā nopļaušana. Būtiska ir arī zemes īpašnieku savstarpēja, sistemātiska sadarbība, lai nepieciešamie pasākumi tiktu veikti visos blakus esošajos skartajos īpašumos. Plašāka informācija par invazīvajām augu sugām, tostarp Sosnovska latvāni, pieejama Valsts augu aizsardzības dienesta mājaslapā. Aicinām arī ziņot par vietām Valmieras novadā, kur vēl ir izplatījies invazīvais Sosnovska latvānis, zvanot pašvaldības Operatīvās informācijas centram pa tālruni 8484 vai sūtot informāciju ar fotogrāfijām un koordinātām uz e-pastu oic@valmierasnovads.lv.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri