Valmieras Ziņas

“Tā pirmā pavāru grāmata, no vāces grāmatām pārtulkota” – Latvijas grāmatu mākslas konkursa laureāte

Kocēnu novada pašvaldības pārizdotā Latvijā pirmā pavārgrāmata “Tā pirmā pavāru grāmata, no vāces grāmatām pārtulkota”, kas pirms vairāk nekā 200 gadiem tika nodrukāta Rubenē, kļuvusi par uzvarētāju Latvijas grāmatu mākslas konkursa “Zelta ābele 2020” Lasītāju balsojumā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Kocēnu novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Upīte.

Šogad Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas jau 28. reizi rīkotajā konkursā 69 izdevēji iesniedza 141 grāmatu, no kurām tālākai žūrijas vērtēšanai tika izvirzīti pieci izdevumi septiņās kategorijās – dzeja, proza, dokumentālie izdevumi, zinātniskā literatūra, mākslas izdevumi, grāmatas bērniem un jauniešiem, kā arī uzziņu literatūra, kurā nominantu vidū bija arī Kocēnu novada pašvaldības izdotā “Tā pirmā pavāru grāmata, no vāces grāmatām pārtulkota”.

Latvijā pirmo pavārgrāmatu no vācu valodas iztulkoja un 1795. gadā Rubenes driķētavā izdeva Rubenes luterāņu draudzes mācītājs Kristofs Harders. Tā atklāja muižniecības dzīves smalkumus, domājot par latviešu tautības muižu pavāriem un pavārēm. Pavārgrāmatas oriģināls pieejams pētniekiem vien trīs eksemplāros Latvijas Nacionālās bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā un Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas Rokrakstu un reto grāmatu krājumā.

Kocēnu novada domes priekšsēdētāja vietniece Evija Nagle: “Grāmata ir spilgta rokoko laika muižu jeb elegantās pasaules lieciniece, laika, kur ikviena joma tika pārvērsta mākslā un īpaši kulinārija. Grāmata ir bagāta ar 414 riktēm (ēdienu receptēm) no 18. gadsimta deviņās nodaļās. Iedvesmojoties no grāmatas tapšanas laikmeta iezīmēm un pateicoties mākslinieces Ineses Hofmanes un Jelgavas tipogrāfijas sadarbībai, arī šodien šī grāmata ir kā mākslas darbs un vēstures lieciniece. Īpaši novērtējams un izceļams ir tulkotājas Dr. Philol. Egitas Provejas devums, jo grāmata precīzi saglabā 18. gadsimta izteikšanās manieri un K.Hardera bagātīgo latviešu valodas vārdu krājumu.”

Savukārt Rundāles pils restorāna direktore Sanita Millere šo pavārgrāmatu dēvē par “bībeli virtuvē”. S.Millere senās receptes pēta jau 27 gadus un uzskata grāmatas pārizdošanu par ļoti svarīgu notikumu kulinārajā pasaulē.

Kopš aizvadītā gada nogales, pamatojoties uz interesentu pieprasījumu, grāmata ir nodrukāta papildu tirāžā, un šobrīd tā ir pieejama iegādei visās Kocēnu novada pašvaldības kasēs, Valmieras Tūrisma informācijas centrā, “Jānis Rozes” grāmatnīcās (klātienē un internetā), kā arī to iespējams pasūtīt, zvanot uz Kocēnu kasi (tālr. 27891655), un saņemt ar Latvijas Pasta piegādi.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

ReTV Ziņu dienests aicina darbā ŽURNĀLISTU/-I Ja esi gatavs mesties izaicinājumos un kļūt par žurnālistu vienā no straujāk augošajiem Ziņu dienestiem, pievienojies ReTV komandai! Darba pienākumi: • Raidījumu un sižetu veidošana – informācijas meklēšana un informācijas avotu pārbaude, dalība filmēšanas procesā, montāžas plāna veidošana un dalība montāžas procesā, sižeta/raidījuma iesniegšana vadītājiem; • Radošu ideju ģenerēšana un ieteikumu iesniegšana producentam; • Sekot aktualitātēm politikā, kultūrā, ekonomikā un sabiedrībā. Nepieciešams: • Izpratne par TV nozares specifiku; • Teicamas komunikācijas, analītikas un argumentācijas prasmes; • Teicamas laika plānošanas prasmes un atbildība par padarīto; • Labas latviešu valodas zināšanas. Piedāvājam: • Profesionālo un personīgo attīstību; • Iespēju patstāvīgi plānot savu darba laiku; • Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; • Algu EUR 600-1200 (bruto) – atkarībā no padarītā apjoma; • Darba vietu Valmierā. Ja vēlies pievienoties ReTV Ziņu dienestam, sūti savu CV un motivētu pieteikumu līdz 20.maijam uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv ar norādi "Žurnālista vakance". Profesija: ŽURNĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12A, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-20 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv

Mūsu partneri