Valmieras Ziņas

Skolēni mācās par plastmasu un tās kaitīgo ietekmi uz vidi

Lasīšanas laiks: 2 min

Otrdien, 9. aprīlī, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas 1. kursa skolēniem norisinājās apmācības par plastmasu un tās ietekmi uz vidi un cilvēku veselību. Apmācības vadīja biedrības “Baltijas Vides Foruma” vides ekspertes Irina Paegle un Agnese Meija-Toropova, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vides komunikācijas projektu vadītāja Elizabete Ločmele.

Apmācību ievadā skolēni klausījās ekspertu sagatavoto prezentāciju par plastmasu, tās veidiem, ražošanu un milzīgajiem patēriņa apjomiem, no kuriem liela daļa nonāk atkritumu poligonos un apkārtējā vidē, īpaši okeānos un jūrās. Tāpat skolēni uzzināja par dažādām piedevām, ko pievieno plastmasai, lai uzlabotu tās īpašības. Interesanti un reizē biedējoši bija dzirdēt par plastmasas un tās sastāvā esošo vielu negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību, kā arī zivju un citu dzīvnieku veselību.

Lai gan plastmasas izgudrošana un tās izmantošana ir atvieglojusi cilvēku ikdienu, bieži tā tiek izmantota neapdomīgi un nelietderīgi. Mācību mērķis bija motivēt skolēnus aizdomāties par plastmasas patēriņu ikdienā, padomāt par to, kā ikdienā tās patēriņa daudzumu varētu samazināt vai to neizmantot vispār.

Apmācības noslēdzās ar praktisku uzdevumu – skolēniem bija nepieciešams identificēt plastmasas veidus dažādiem priekšmetiem.

Turpmāko nedēļu skolēni divās mācību telpās atsevišķi nodalīs ikdienā radušos plastmasas atkritumus. Savāktos plastmasas atkritumus un to daudzumu pēc tam analizēs ar īpašu rīku, kurā skolēniem viens no uzdevumiem būs izvirzīt mērķus, kā samazināt radušos atkritumu daudzumu. Ieviešot jaunus paradumus, plastmasas atkritumu mērījumus veiks atkārtoti, lai varētu salīdzināt, vai ikdienā ieviestie risinājumi ir palīdzējuši samazināt patērētās plastmasas daudzumu.

Apmācības norisinājās Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta “BALTIPLAST” ietvaros. Viens no projekta partneriem ir biedrība “Baltijas Vides Forums”. Plašāk par projektu un tajā plānotajām aktivitātēm var lasīt projekta tīmekļvietnē interreg-baltic.eu/project/baltiplast/.

VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca”  aicina savā komandā uz nenoteiktu laiku: Apkopēju uz pilnu darba slodzi Darba pienākumi: veikt nodaļas telpu tīrīšanas un uzkopšanas darbus atbilstoši higiēniskā un pretepidēmiskā režīma plāna prasībām; uzturēt darba kārtībā nepieciešamo inventāru. Prasības kandidātiem: godprātīga attieksme pret darbu un augsta atbildības sajūta; spēja strādāt kvalitatīvi un intensīvi, spēja strādāt komandā; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valodas likumu; Piedāvājam: amatam atbilstošu, konkurētspējīgu un stabilu atalgojumu;  pretimnākošus un profesionālus kolēģus;  darbam nepieciešamo apmācību; teicamus darba apstākļus sakārtotā vidē; veselības apdrošināšanu pēc 6 mēnešu darba slimnīcā. Darbs uzsākams nekavējoties vai pēc vienošanās. Atalgojums: stundas tarifa likme 5.12 EUR pirms nodokļu nomaksas, papildus noteikta piemaksa par darbu kaitīgos apstākļos. Atbilstoši VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” iekšējiem normatīvajiem aktiem un darba vides risku novērtējumam ir noteikta piemaksa par darbu īpašos apstākļos – 10% no noteiktās mēnešalgas. Pretendenti aicināti pieteikties, iesniedzot profesionālās darbības aprakstu (CV) sūtot uz e-pastu - svetlana.karanikova@strencupns.lv vai pa pastu uz adresi - Valkas iela 11, Strenči, Valmieras novads, LV-4730, ar norādi vakancei “Apkopējs” līdz 27.06.2024. Jautājumu gadījumā zvanīt VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” personāla vadītājai Svetlanai Karaņikovai, tālr. 25480530. 1) Pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs atlases konkursa norisi. Profesija: APKOPĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 11, Strenči, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-27

Mūsu partneri