Valmieras Ziņas

Skatītāji Valmierā tiekas ar filmas “Melānijas hronika” veidotājiem

Ir pagājušas tikai 10 dienas, kopš notika Viestura Kairiša spēlfilmas “Melānijas hronika” pirmizrāde Latvijas kinoteātros, un tā jau ir ieņēmusi līderpozīciju uz lielajiem ekrāniem demonstrēto filmu topā. Tas nozīmē, ka mūsu tautu interesē Latvijas vēsture, ka nedzīvojam tikai fantastikas, trilleru, pašmāju un ārzemju seriālu pasaulē.

Žurnāls “Ir”, “Ieva”, mūsu pašu “Liesma”, TV raidījums “Nacionālie dārgumi. 100 grami kultūras” u.c. – intervijas un raksti par šo filmu kā lavīna ir pārpludinājusi medijus. Droši vien arī daudzi Valmieras iedzīvotāji lasījuši un skatījušies intervijas ar pašu režisoru Viesturu Kairišu, Šveices aktrisi un galvenās lomas atveidotāju Sabīni Timoteo, Melānijas Vanagas vedeklu Rūtu Vanagu, bet šodien, 10.novembrī, Valmieras kinoteātrī “Gaisma” pirms kino seansa ar skatītājiem tikās un uz žurnālista Filipa Lastovska jautājumiem atbildēja aktrise Lilita Bērziņa, filmas operators-inscenētājs Gints Bērziņš un producents Gints Grūbe.

Aktrise Lilita Ozoliņa tikšanās sākumā uzsvēra, ka filmas atslēga ir Melānijas Vanagas atmiņu romāns „Veļupes krastā” un viņai bijis liels gods piedalīties šajā filmā. Tāpat aktrise uzsvēra latviešu sieviešu sīkstumu un izturību – tikai sievietes var klusējot, sakožot zobus sevi upurēt savu bērnu un ģimenes labā.

Savukārt filmas veidotāji akcentēja melnbaltā kino nozīmi un salīdzināja to ar labu viskiju. Krāsu kino skatītājs redz aktieru kostīmus, bet melnbaltajā kino atklājas cilvēka dvēsele. To lieliski atklāja šveiciešu aktrise Sabīne Timoteo, kura pirms tam izlasīja gan pārtulkoto Melānijas Vanagas romānu, gan Sandras Kalnietes grāmatu „Ar balles kurpēm Sibīrijas sniegos”. Tāpat liela nozīme ir bijusi arī masu skatu dalībniekiem, visas komandas profesionālajam darbam, lai Sibīrijas ainas būtu ticamas, filmējot Latvijas pierobežu un skatus Somijā. Sākumā gan bijusi doma filmu precīzi uzņemt tur, kur bijusi izsūtīta Melānija Vanaga, taču maz ticams, ka Krievijas valdība to pieļautu.

Operatoram Gintam Bērziņam šī filma bijusi ar vislielāko grūtības pakāpi, tās uzņemšana gan finansiālu, gan citu apstākļu dēļ ilgusi četrus gadus, bet kā atzina paši filmas veidotāji – ja filma būtu tapusi viegli, kaut kas nebūtu kārtībā. Smagākajos brīžos saņēmuši uzmundrinājumu: “Melānija palīdzēs!”

Savukārt tikšanās noslēgumā aktrise Lilita Bērziņa visiem klātesošajiem novēlēja: “Ticiet savai sirdij!”

Filmas pirmizrāde apzināti tika plānota novembra mēnesī. Liekas, ka šajā laikā visa latviešu tauta kļūst stiprāka, saliedētāka, patriotiskāka. Arī šajā vakarā daudziem skatītājiem pie apģērba bija sarkanbaltsarkanās lentītes, ap kaklu – sarkanbaltsarkanās, latvju ornamentiem rotātās šalles.

Filma ir patiess stāsts par ciešanu pilnajiem likteņiem izsūtījumā, par badu, salu, izdzīvošanas brīnumu un gara spēku, par visas mūsu tautas lielo traģēdiju, bet šī filma liek padomāt un novērtēt savu garīgo spēku arī šodien – cik mēs esam stipri mūsu modernajā pasaulē, vai pārāk bieži nečīkstam par sīkām ķibelēm, vai nepadodamies pie pirmajām grūtībām?

Kinoteātrī “Gaisma” filmu demonstrēs līdz 18.novembrim, bet filmas galvenās varones Sabīnes Timoteo seju tagad var ieraudzīt arī grāmatnīcās, jo izdevniecība “Jumava” atkārtoti laidusi klajā Melānijas Vanagas atmiņu grāmatu “Veļupes krastā”.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Mūsu partneri