Valmieras Ziņas

Šefpavārs Valters Zirdziņš Rubenē atjauninās pirmās pavārgrāmatas receptes

Svētdien, 12. jūlijā, Livonijas Indriķa dienas pasākuma laikā Kocēnu novada Rubenē tiks atjauninātas senas receptes no 1795. gadā tieši Rubenē drukātās pirmās pavārmākslas grāmatas latviešu valodā, portāls “Valmieras Ziņas” uzzināja Kocēnu novada pašvaldībā.

Pēc dievkalpojuma Rubenes baznīcā, kas sāksies plkst. 11.00, un konferences par Rubenes kultūrvēsturisko mantojumu “Rubenē satiekas pagātne un nākotne” plkst. 12.30 Rubenes pamatskolā, brīvā dabā pie Zaļās atpūtas takas plkst. 16.00 notiks pasākums gardēžiem “Mielasts pie Indriķa”, kura laikā šefpavārs Valters Zirdziņš cienās ar ēdieniem, pagatavojot tos pēc senajām receptēm no 1795. gadā Rubenē drukātās pirmās pavārmākslas grāmatas latviešu valodā.

Vēsturiski fakti liecina, ka Kocēnu novada Rubenes draudzē 18. gs. beigās izdota Latvijā pirmā pavārgrāmata latviešu valodā. Rubenes luterāņu draudzes mācītājs Kristofs Harders bija viens no izciliem apgaismības laika ļaudīm Vidzemē un 1795. gadā viņš, tulkojot no vācu valodas, turpat mācītājmājā nodrukāja pavārmākslas grāmatu ar nosaukumu „Tā pirmā pavāru grāmata”.

Grāmata ar 334 lappusēm bija neparasti apjomīga, kas liecina par muižnieku ģimeņu gaumi, ēšanas paradumiem un izvēlīgumu. Receptes ietver ne tikai virkni eksotisku ēdienu, bet arī daudzus šodien aizmirstus ēdienus, kas pagatavoti no vietējām dabas veltēm. Ēdienu nosaukumi vācu un latviešu valodā liecina, ka grāmata veltīta muižu pavāriem, kas pārsvarā bija latvieši. Pavārgrāmatu par 25 markām varēja nopirkt pie paša izdevēja, kā arī pie Valmieras skolas rektora un tirgotāja Rīgā.

Grāmatas oriģināls ir saglabājies un atrodas Latvijas Nacionālās bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu nodaļā. Tur atrodas divi šīs grāmatas eksemplāri – viens piederējis slavenajam Vidzemes karšu autoram  – grāfam Ludvigam Augustam Melīnam, bet otrs – noslēpumainajam latviešu grāmatu kolekcionāram Albertam Fortiņam.

Jau vēstīts, ka 12. jūlijā vietā, kur savulaik Imeras katoļu priesteris Indriķis (Henricus de Lettis) sarakstīja bagātīgāko no vēsturiskajiem pirmavotiem par tagadējās Latvijas un Igaunijas teritoriju – Indriķa Livonijas hroniku, pirmo reizi notiks pasākums “Indriķa diena”, iedibinot to kā ikgadēju tradīciju. Plkst. 11.00 Rubenes baznīcā notiks dievkalpojums, plkst. 12.30 Rubenes pamatskolā norisināsies konference par Rubenes kultūrvēsturisko mantojumu “Rubenē satiekas pagātne un nākotne”, bet plkst. 16.00 notiks pasākums gardēžiem “Mielasts pie Indriķa”. Pasākumu organizē Kocēnu novada dome, Rubenes evaņģēliski luteriskā draudze, Lutera akadēmija. Livonijas Indriķa dienas pasākumu norises ir bez ieejas maksas, laipni aicināts ikviens interesents! Vairāk informācijas – www.kocenunovads.lv.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā vērtējat VARAM piedāvāto pašvaldību reformas modeli?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri