Valmieras Ziņas

Režisore Linda Olte kino skatītājus iepazīstina ar “Māsām”

Lasīšanas laiks: 3 min

Jau kādu laiciņu Valmieras kinoteātrī “Gaisma” latviešu kino cienītāji var noskatīties vienu no jaunākajām spēlfilmām – sociālo ģimenes drāmu “Māsas”, kas stāsta par dzīvi bērnunamā un trim māsām: vecāko māsu Jūliju, spuraino trīspadsmitgadnieci Anastasiju un deviņgadīgo Diānu. Otrdien, 15.novembrī, ar skatītājiem tikās filmas režisore Linda Olte, kurai šī filma ir debija.

Jautāta, kā radās ideja šāda satura filmai, režisore atceras, ka doma pievērsties šai sabiedrībā neērtajai tēmai zemapziņā varbūt bijusi jau no 16 gadu vecuma, kad kā brīvprātīgā piedalījusies bāreņu nometnēs un redzējusi šo bērnu sāpi un vēlmi pēc mīlestības, ģimeniskām attiecībām.

Filmas pamatā ir patiesi notikumi, un idejas sākumā režisore šo bija iecerējusi kā dokumentālo filmu, taču atteikusies datu aizsardzības likuma un bērnu emocionālās pašsajūtas dēļ. Režisorei (un arī citiem) liekas absurda pašreizējā situācija – 2021.gadā pieņemtie grozījumi Bērnu tiesību aizsardzības likumā vairs neļauj adoptēt bērnus uz ASV, arī uz citām attīstītām valstīm ieviesti stingrāki nosacījumi, bet tajā pašā laikā Latvijas bērnus var adoptēt uz Baltkrieviju un citām maz attīstītām valstīm. It kā bērnu aizsardzībai un bērnu interesēs, bet vai tiešām?  Nenoliedzami, ka daudzi bērni Amerikā būtu garīgi un finansiāli daudz labāk nodrošināti nekā Latvijā.

Pati esmu augusi mīlošā, veselīgā ģimenē ar vecākiem un māsām. Bija, protams, emocionāli sāpīgi un skaudri veidot šo filmu, bet tas tomēr ir skats no malas, jo pati neesmu piedzīvojusi šādas situācijas, tas mani nav skāris. Filma ir kā rokasgrāmata, kā Bībele un mācību materiāls visiem tiem, kas strādā bērnu namos, ir audžuvecāki un sociālie darbinieki, jo filma parāda dažādus aspektus no bērnu, vecāku, audžuvecāku un sociālo dienestu viedokļa.

Pirms filmas režisore ir veikusi pamatīgu izpētes darbu, tikusies un runājusi ar dažādiem cilvēkiem, lai labāk izprastu un parādītu problēmas. Pēc filmas uzņemšanas tā rādīta daudziem cilvēkiem, kas strādā šajās jomās, filma ir atzīta un novērtēta.

“Māsas” ir Latvijas un Itālijas kopražojums. Lai gan filmas darbība notiek Latvijā, pēc sadarbības noteikumiem trīs dienas bija jāfilmē arī Itālijā, kur uzņemtas baznīcas un meža ainas. Arī komponists un kostīmu māksliniece ir no Itālijas. Filmēšana notika 2021.gadā, kad visi bija ierauti  pandēmijas virpulī. Arī filmas uzņemšanas komandā kāds saslima ar kovidu un visiem bija jāievēro 2 nedēļu karantīna, tāpēc filmēšana notika izkaisītā laikā no februāra līdz jūnijam, kopumā aizņemot 33 dienas.

Režisore dalās arī savā redzējumā par aktieriem:

Aktieru atlasei ir ļoti liela nozīme, un manās acīs svarīga vērtība ir dabiskumam.  Uz māsu lomām bija pieteikušās 1500 meitenes! Galveno – Anastasijas lomu ieguva Emma Skirmante, mani uzrunāja pusaudzes īstums un atbrīvotība kameras priekšā. Nostrādāja arī fakts, ka uz kādu atlases kārtu Emma bija atnākusi ar suni, kas bija paredzēts arī filmas scenārijā. Ar mazo māsu bija grūtāk. Visas mazās meitenītes grib filmēties, bet viņas ir pārāk daudz saskatījušās Youtube un Tik-Tok, tāpēc bieži vien izturas samāksloti.

Emmai Skirmantei, tāpat kā režisorei, šī ir debija, bet skatītāji var vērot arī profesionālos aktierus: Indru Briķi, Igoru Šelegovski, bērnu nama direktores lomā iejutusies Elita Kļaviņa, māsu bioloģisko māti Allu brīnišķīgi atveido Iveta Pole, neliela policista loma ir valmierietim Tomam Veličko.

Skatoties filmu, ir daudz gan pārdomu, gan jautājumu, bet uz dažiem jautājumiem filmā izskan arī atbildes. Kāpēc ne vienmēr bērni izvēlas labāko piedāvājumu? (“Es viņiem nepiestāvu…”) Kāpēc pat pēc vairākkārtējiem meliem un vilšanās bērni notic vecākiem, nevis sociālo dienestu darbiniekiem? Tā ir asins radniecība, asinsbalss? Kādi cilvēki un kāpēc izvēlas kļūt par audžuvecākiem? Kāpēc māsām ir tik atšķirīga nostāja pret Džonsonu ģimenes piedāvājumu? Kāpēc īstie vecāki atsakās no saviem bērniem? (“Ne visi cilvēki piemēroti vecāku lomai.”) Kāda ir bērnu un pusaudžu dzīve bērnu namos, SOS ciematos un audžuģimenēs? Kāda būs turpmākā Anastasijas dzīve: ies mātes-dzeguzes pēdās vai izvēlēsies pareizo dzīves ceļu?

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Jaunatnes centrs “Vinda” aicina darbā jaunatnes darbinieku/-ci uz nenoteiktu laiku. Ja Tu vēlies: • organizēt darbu ar jaunatni Valmieras pilsētā; • sadarboties ar jaunatnes politikas īstenošanā iesaistītajām personām un institūcijām; • īstenot un koordinēt informatīvus un izglītojošus pasākumus; • konsultēt jauniešus par pasākumu un projektu izstrādi, īstenošanu, kā arī veicināt jauniešu personības attīstību; un Ja Tev ir : • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • labas angļu valodas zināšanas; • kompetences: vēlme strādāt radoši un piemīt pašiniciatīva; labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; pozitīva un atbildīga attieksme pret darbu; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus un organizēt savu darbu, saskaņā ar valsts un pašvaldības izvirzītajām prioritātēm jaunatnes politikas jomā; Par priekšrocību tiks uzskatīta: • pieredze jaunatnes politikas īstenošanā; • zināšanas un izpratne par jaunatnes lietām un tās reglamentējošiem dokumentiem; • augstākā izglītība sociālajās zinībās un apgūta jaunatnes darbinieka apmācību programma; mēs piedāvājam: • pamatalgu pārbaudes laikā 720 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 758 EUR pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • interesantu, radošu, dinamisku un atbildīgu darbu; • darba vietu Valmieras Jauniešu mājā; • radošu, atsaucīgu kolektīvu; • iespējas profesionāli pilnveidoties un īstenot inovatīvas idejas. Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz vinda@valmiera.edu.lv, vai personīgi Valmieras Jaunatnes centrā “Vinda”, adrese: Rīgas iela 42, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Valmieras Jaunatnes centra “Vinda” jaunatnes darbinieka/-ces amatam”, līdz 2023.gada 14.jūnijam. Tālrunis papildu informācijai: 25663933. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu, atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: JAUNATNES DARBINIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 42, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-06-14

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs”  Jāņa Daliņa sporta komplekss aicina pievienoties savai komandai  ADMINISTRATORU/-I Darbs uz nenoteiktu laiku Amata pienākumi: Uzņemt un apkalpot klientus, koordinēt apmeklētāju plūsmu; Reģistrēt un piešķirt viesiem viesnīcas numurus, darbs ar viesnīcas programmatūru; Ierādīt ģērbtuves saskaņā ar treniņu vai sacensību grafiku; Izsniegt un pieņemt telpu un viesnīcu numuriņu atslēgas; Iekasēt maksu par viesnīcas un sporta infrastruktūras izmantošanu; Veikt citus pienākumus saskaņā ar darba pienākumu aprakstu; Prasības kandidātam: Labas latviešu un angļu valodas zināšanas; Teicamas iemaņas darbā ar datoru; Augsta atbildības sajūta, iniciatīva un entuziasms; Elastīga domāšana, spēja veltīt uzmanību vairākiem uzdevumiem vienlaicīgi, nezaudējot kvalitāti; Vēlamas iemaņas darbā ar kases aparātu un POS terminālu; Citu valodu zināšanas, izglītība viesmīlības vai sporta jomā, kā arī iepriekšējā pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: Pilnas slodzes darbu; Summēto darba laiku, darbu maiņās arī nakts maiņās; Dinamisku darbu draudzīgu un profesionālu kolēģu komandā; Iespēju katru dienu sastapt interesantus cilvēkus, kas dod labu pieredzi profesionālajā izaugsmē; Stabilu atalgojumu un sociālās garantijas; Studentiem viesmīlības jomā apvienot prakses vietu ar darbavietu; Atalgojums: Stundas tarifa likme pārbaudes laikā– 4.80 €/h (pēc pārbaudes laika 5,50 €/h) Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam sūtīt līdz 16.06.2023. uz e-pastu – megija.stalberga@voc.lv. Tiks izskatīti tikai tie pieteikumi, kuros būs gan CV, gan motivācijas (pieteikuma) vēstules. Vairāk informācijas, rakstot e-pastā vai pa tālr. +371 27079858 Profesija: ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-06-16 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā vidējās izglītības skolotāju angļu valodā (uz nenoteiktu laiku). ja Tev ir vēlme: • īstenot izglītības programmu mācību priekšmetā Angļu valoda atbilstoši Valsts izglītības standartam; • piedalīties Iestādes pedagoģiskajās sēdēs, mācību priekšmeta jomas darbā, metodiskajās sanāksmēs; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: psiholoģiskā noturība un augsta emocionālā inteliģence; precizitāte; prasme strādāt komandā; komunikācijas un sadarbības prasmes; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; spēja reaģēt uz izglītojamo vajadzībām, kā arī motivēt izglītojamos darbam; mēs piedāvājam: • atalgojumu no 1020 EUR mēnesī par vienu pedagoģisko likmi pirms nodokļu nomaksas; • pilnu darba slodzi (30 kontaktstundas/nedēļā, 1320 kontaktstundas/gadā); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli un CV lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz vdmv@valmiera.edu.lv, vai personīgi Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā, adrese: Purva iela 12, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Angļu valodas skolotājs/-a”, līdz 2023.gada 1.jūlijam. Tālrunis papildu informācijai: 64207362. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VISPĀRĒJĀS VIDĒJĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-07-01

Mūsu partneri