Valmieras Ziņas

ReTV: Sāls ietvēm un ceļiem: efektīvs, lēts, bet lielos daudzumos videi bīstams

“Kas dabīgs, nav kaitīgs” ir aplams priekšstats – tā par sāls daudzumu, ko ik gadu kaisa uz ceļiem un ietvēm, stāsta vides pētniece Jana Simanovska.

Vides eksperte Jana Simonovska atzīst: “Ja mēs sāli ļoti daudz lietojam, tas vidē nonāk ļoti lielās koncentrācijās, un tad jau tas ir kaitīgs.” Viņa stāsta, ka to pētījusi ir Gunta Čekstere. Secināts, ka Rīgas liepas cieš no pārmērīga sāls daudzuma.

Sāls daudzums kaitē arī meža zvēriem un mājdzīvniekiem, bojā apavus, mašīnu virsbūves un namu apmetumus. Jana Simanovska bilst, ka, ja tiek kaisītas smiltis, tās piedalās pie putekļu piesārņojuma, par ko Rīga saņēmusi aizrādījumus no Eiropas komisijas.

Viegli pieejams, lēts un efektīvs – sāls kā kaisāmais materiāls. Jana Simanovska atzīst – pilnībā ierobežot sāls daudzumu nav iespējams, jo tā esot autoceļu uzturēšana, kā arī nedrīkst pieļaut, ka cilvēki slīd, krīt un lauž kaulus. Viņa arī aicina: “Tur, kur mums ļoti, ļoti nepieciešami pretslīdes līdzekļi, tomēr skatīties uz alternatīvam. Un alternatīvas ir ļoti daudz.”

Granīta šķembas, kuras lieto ziemeļvalstīs, citviet pat kafijas biezumi. Esot pat izpētīts, ka efektīvs ir glicerīna šķīdums ar nelielu daudzumu sāls piejaukuma. Protams, citi risinājumi izmaksā dārgāk – kalcija hlorīds pat 10 reizes vairāk. 

ReTV aptaujātās pašvaldības Vidzemē atzīst – sāls izmantošana lielas problēmas nesagādā un tiek kaisīts samērīgos daudzumos.

Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāve Inese Kokenberga stāsta, ka esot svarīgi ne tikai nokrišņi un gaisa temperatūras, bet arī ielas segums. Tad tiek pieņemts lēmums par konkrētā kaisāmā materiāla lietošanu. “Mēs esam centušies līdz minimumam samazināt šo sāls patēriņu. Mašīnas ir aprīkotas ar dozatoriem,” tiek atzīts.

Inese Kokenberga vēl piebilst, ka uz gājēju ietvēm izmantots sāls un smilts maisījums, kur sāls proporcija ir neliela.

Kaisāmā materiāla izmantošana ir atkarīga arī no noslodzes uz ceļa. Piemēram, Valmierā ielas sadalītas vairākās klasēs, un katrai no tām ir atšķirīga pieeja, kā tās kopt un uzturēt. Arī ceļu apsaimniekotāji SIA “Valmieras Namsaimnieks” atzīst – sāls Latvijas apstākļiem ir piemērotākais.

SIA “Valmieras Namsaimnieks” Jānis Teteris pauž: “Šogad ir izmantots apmēram 200 tonnas sāls, kas ir gan ietvju kaisīšanā, gan ceļu kaisīšanā. Bet, nu, kopējais apjoms ir kādas 750 tonnas, un tas apjoms aptuveni, lai nokaisītu ielas, pietiek 2500 kilometriem.”

Balansējot starp ieguvumiem un zaudējumiem, drošību uz ceļa un videi draudzīgākiem risinājumiem, pašvaldības priekšroku dod sālim. Tikmēr vides pētniece mierina – reģionos mazākas satiksmes dēļ sāls uz ceļiem netiek pārdozēts. 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras Viestura vidusskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā lietvedības sekretāru/-i uz noteiktu laiku Ja Tev ir vēlme: noformēt, veidot, kārtot, uzglabāt dokumentus atbilstoši nomenklatūrai, dokumentu pārvaldības kārtībai; pārvaldīt Iestādes arhīvu; veikt personāla lietvedību (darba līgumu slēgšana, rīkojumu sagatavošana); veikt ierobežotas pieejamības dokumentu apstrādi (reģistrācija un nosūtīšana adresātiem); sagatavot Iestādes personāla atvaļinājuma grafikus, kontrolēt to izpildi; nodrošināt savlaicīgu informācijas un dokumentu apriti ar Iestādes administrāciju, darbiniekiem, Valmieras pilsētas pašvaldību un citām institūcijām; un ja Tev ir: vidējā profesionālā vai augstākā izglītība lietvedības jomā; iepriekšēja pieredze lietveža amatā izglītības iestādē tiks uzskatīta par priekšrocību; prasme strādāt ar datoru Windows vidē, izmantot interneta iespējas un datu bāzes; prasme orientēties normatīvajos aktos un pielietot tos darbā; labas saskarsmes un komunikācijas prasmes, precizitāte, augsta atbildības sajūta; precizitāte un atbildība darbā; mēs piedāvājam: atalgojumu 720 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; darbu radošā, draudzīgā kolektīvā; stabilu, sakārtotu darba vidi renovētā izglītības iestādē. Pretendentus aicinām pieteikties, iesniedzot savu profesionālās darbības aprakstu (CV) ar norādi „Lietveža vakancei” uz e-pastu: vvv@valmiera.edu.lv vai iesniegt personīgi Valmieras Viestura vidusskolas lietvedībā (108.kabinetā, Viestura alejā 3, Valmierā) līdz 2021.gada 15 martam (ieskaitot). Tālrunis informācijai: 29286619. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: LIETVEDĪBAS SEKRETĀRS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Viestura aleja 3, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-03-15 Kontaktpersona: CV ar amata norādi iesniegt pers. vai sūtīt uz vvv@valmiera.edu.lv, t. 29286619.

Mūsu partneri