Lasīšanas laiks: 3 min
Deviņās reģionu pašvaldībās šobrīd gatavojas lielo vakcinācijas centru izveidei. Tuvākās trīs nedēļas būs darbīgas, jo ir jāapzina resursi, tehniskie risinājumi, darbinieki un jāsagatavo telpas.
Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņēviča stāsta: “Pašvaldību iesaiste dalāma 3 blokos. Infrastruktūra. Svarīgi apdzīvot telpas, kas ir plašas līdz 1000 kvadrātmetriem.” “Tad pašvaldības ir konceptuāli piekritušas dalīties telpu aprīkojumā un elektro instalāciju, komutācijā. Ar katru no pašvaldībām individuāli mēs runāsim par atbalsta personālu,” tiek piebilsts.
Birojs, skaidrojot plānu un gatavību, izpelnījās arī kritiku no premjera Krišjāņa Kariņa. Viņš teica – nevar būt tā, ka vakcīnas ir piegādātas, taču centru vēl nav.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš pauž: “Vakcinācijas birojam un Veselības ministrijai (VM) ir jātiek galā. Viņiem tas vienkārši jāizdara. Ar jebkādiem līdzekļiem. Viņi šobrīd ir izveidojuši šādu biroju – vai kāds birojs to dara, vai kāds cits VM to dara, bet, kā valdības vadītājam, man tas šobrīd maz interesē. Man interesē rezultāts.”
Valmierā un Cēsīs, kur arī būs liela mēroga vakcinācijas centri, atzīst – pašvaldības ir gatavas iesaistīties, taču šobrīd vēl ir daudz nezināmā.
Cēsu novada pašvaldības pārstāvis Kārlis Pots: “Vislielākais šķērslis ir neziņa. Tajā brīdī, kad zināsim šo te vakcinācijas biroja izvēlēto pakalpojuma sniedzēju no Nacionālā veselības dienesta puses, tajā brīdī, kad būs gatava šī te shēma, kā šie centri jāiekārto, tad es domāju, ka būsim pietiekami “fleksibli”.”
Jānis Baiks, Valmieras pilsētas pašvaldības priekšsēdētājs, saka: “Tas, kas šobrīd pašvaldībai jānodrošina. Jāsaka, ka informācija nav pārāk daudz, viņa vēl tiek detalizēta. Pēc šiem noteikumiem, kas šobrīd ir pieejami, redzam, ka droši vien, ka tas ir kultūras centrs, kur ir pietiekami plaši, vairākas izejas.”
Cēsīm solīts, ka pakalpojumu sniedzējs būšot zināms marta vidū, tas arī ļaus precizēt piemērotāko ēku. ReTV Ziņām Kārlis Pots atzīst – tas ir izdarāms, bet šobrīd pašvaldība ir gaidīšanas režīmā.
Arī Valmierā tiek apzinātas skolu medmāsas. Tikmēr arī izdevies aprēķināt, ka Vidzemes slimnīcas un Veselības centra spēkos būtu dienā vakcinēt ap 500 cilvēku.
Latvijā kopā 9 lielajos centros būs 105 vakcinācijas komandas. Cik katrā – šobrīd vēl nav zināms. ReTV Ziņām Cēsīs un Valmierā atzina, ka ierīkot centru ir iespējams līdz aprīļa sākumam. Tiek norādīts uz vēl risināmajiem jautājumiem, piemēram, transports.
Jānis Baiks: “Pašvaldībā tiks runāts par to loģistiku, rindu veidošanu, kas to regulē un pieskata. Arī par tiem cilvēkiem mēs viennozīmīgi padomāsim. Bet tā arī nebūs lielākā problēma.”
Kopā deviņos reģionu centros nedēļas laikā plānots vakcinēt 40 500 iedzīvotāju. Darbs noritēs 7 dienas nedēļā, 16 stundas dienā un divās maiņās. Cēsīs un Valmierā, katrā no centriem, nedēļā izlietos 3000 vakcinācijas vienības.