Valmieras Ziņas

Rehabilitācija pēc pārslimota Covid-19

Lasīšanas laiks: 5 min

Vidzemes Rehabilitācijas centrs (VRC) piedāvā jaunu pakalpojumu – medicīniskā rehabilitācija pēc pārslimotas Covid-19 vīrusa infekcijas.

Covid-19 pārslimojušajiem pacientiem, atkarībā no saslimšanas smaguma pakāpes, vērojami dažādi veselības traucējumi. Biežāk sastopamās komplikācijas ir elpas trūkums, muskuļu vājums, nespēks, aizdusa, ilgstošs klepus, atmiņas, koncentrēšanās spēju un uzvedības traucējumi. Tie var saglabāties mēnešiem ilgi vai arī izpausties pēc kāda laika. Tāpēc, lai palīdzētu šiem cilvēkiem atgūt darbaspējas un iepriekšējo dzīves kvalitāti, nepieciešama rehabilitācija.

Kompleksa rehabilitācija notiek VRC dienas stacionārā, un to nodrošina speciālistu komanda pēc katram pacientam individuāli sagatavota rehabilitācijas plāna. Plānu izveido fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts pēc pacienta veselības stāvokļa izvērtēšanas un sūdzību uzklausīšanas.

Atkarībā no rehabilitācijas plāna procesā tiek iesaistīts fizioterapeits, ergoterapeits, audiologopēds, psihologs, tiek nozīmētas fizikālās terapijas procedūras, ārstnieciskā vingrošana, nūjošana.

Neveicot rehabilitācijas pasākumus pēc Covid-19,” skaidro VRC fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Inta Kezika, “vidēji smagas vai smagas slimības gaitas, pagarinās periods, kas nepieciešams, lai atgūtu iepriekšējo funkcionēšanas līmeni un darbaspējas. Veicot rehabilitāciju profesionālas komandas uzraudzībā, jau pēc 2-3 nedēļām ievērojami uzlabojas pacienta kustību spējas un pašsajūta.

Stacionārās rehabilitācijas ietvaros, lai atvieglotu pacienta pārvietošanos un pašaprūpi, tiek piemēroti palīglīdzekļi, kas nav pieejami mājas apstākļos, bet ir ļoti nepieciešami agrīnā atveseļošanās periodā. Tā kā atveseļošanās posmā pacienti bieži izjūt nespēku, trauksmi, izmaiņas sirdsdarbībā un periodiskus elpas trūkumus pat pie nelielas slodzes, ir svarīgi, lai būtu iespēja ātri saņemt speciālistu konsultācijas un nepieciešamos izmeklējumus, kurus nodrošina rehabilitācijas nodaļa”.

Speciālisti atzīst, ka pēc rehabilitācijas kursa vērojamas pozitīvas izmaiņas pacienta veselības stāvoklī – uzlabojas elpošanas funkcija, uzlabojas plaušu ventilācija, uzlabojas bronhu drenāža un atklepošanās spējas, samazinās muskuļu vājums un nogurums, palielinās fiziskā izturība un stabilizējas arī emocionālais stāvoklis.

Medicīniskā rehabilitācija pēc pārslimota Covid-19 ir valsts apmaksāts pakalpojums. Lai to saņemtu, nepieciešams ģimenes ārsta vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta nosūtījums. Pakalpojumus saņemot dienas stacionārā, pieaugušajiem pacientiem jāveic līdzmaksājums 7,00 eiro dienā. Ja pacients ir atbrīvots no pacienta iemaksas likumā noteiktajā kārtībā, nepieciešama izziņas kopija par piederību atbrīvotajai pacientu grupai (uzrādot oriģinālu).

Ja pacients vēlas un veselības stāvoklis atļauj, viņš var izmantot arī citus VRC maksas pakalpojumus (pēc cenrāža) – ūdensdziedniecības procedūras, masāžas.

Uzturoties dienas stacionārā, pacientam tiek nodrošināta iespēja procedūru starplaikos atpūsties komforta krēslos VRC telpās.

Ja pacients vēlas visu rehabilitācijas laiku uzturēties Rehabilitācijas nodaļā, viņš var izmantot izmitināšanas pakalpojumu (10,00 eiro par nakti, bez ēdināšanas, ar ēdināšanu -1,50 eiro par ēdienreizi).

Pacients var izmantot arī slimnīcas kafejnīcas piedāvājumu un iegādāties (plkst. 8.30-15.00) ēdienu līdzņemšanai.

Vairāk informācijas – tālr. 64202584, 26310234 (VRC administratore).

Pacienta pieredze:

Aivars ir siguldietis, seniors, uz Vidzemes slimnīcu atvests ar “ātrajiem”, kad trešajā dienā pēc simptomu parādīšanās kļuvis ļoti slikti.

“Organisms sabruka”, stāsta Aivars, “tik strauji kā sniegavīrs, kam uzliets karsts ūdens. Trīs dienās man vairs nebija 70 % plaušu. Gulēju ar skābekļa masku uz sejas un kā pa miglu dzirdēju dakteri sakām: tev ir trīs dienas – vai nu ķepurojies, vai… Tikko bija piedzimis jaunākais mazdēls, ko vēl netiku redzējis, negribēju visu tā pamest…”

Ceturtajā dienā Aivaru no reanimācijas nodaļas pārveda uz Covid-19 pacientu nodaļu, kurā viņš ārstējās trīs nedēļas. Bija skābekļa atkarīgais, neko nevarēja ieēst. Organisms cīnījās. Personāls pūlējās un rūpējās. Pavisam pamazām pacienta veselības stāvoklis sāka uzlaboties. Tad viņam piedāvāja medicīnisko rehabilitāciju turpat Vidzemes slimnīcā Rehabilitācijas nodaļā. Bez skābekļa maskas Aivars varēja noiet vien piecus soļus, sestais jau bija “bezfilmā”.

“Zināju, ka man jāceļas”, savu atgriešanos dzīvē komentē Aivars, “sapratu, ka man jāiet un jāmēģina. Ārsts var iedot zāles, var dot padomu, bet ārsts nevar neko izdarīt manā vietā. Tā kā biju nolēmis, ka tikšu uz strīpas, klausīju ārstiem, centos un cēlu sevi kājās”.

Elpošanas un plaušu ventilācijas uzlabošanai ārste nozīmēja vingrojumus fizioterapeita vadībā. Aivars atzīst, viņš, kurš līdz 36 gadu vecumam bijis iesaistīts lielajā sportā, bijis sporta meistars planierismā, slēpojis, piedalījies ziemas trīscīņā, skrējis orientēšanos, sākumā skeptiski uztvēris vienkāršos vingrinājumus un nolēmis: ja pēc nedēļas nebūs rezultāti, braucu mājās! Pa rokai visu laiku turējis oksimetru un pirms un pēc vingrošanas mērījis skābekļa līmeni asinīs. Rezultāti uzlabojušies ar katru dienu!

It kā vienkāršie vingrojumi palīdzēja iekustināt krūšukurvi, paplašināt plaušas un arvien garāku laika sprīdi iztikt bez skābekļa balona, uzlabojās arī sirdsdarbība. Tas mudinājis turpināt un ļauties speciālistu padomiem. Pamēģinājis arī veloergometru. Sākumā varējis pamīties vien 20 minūtes uz pašiem zemākajiem apgriezieniem. Rehabilitācijas trešajā nedēļā spēks bijis jau stundai, saziņā ar savu fizioterapeiti pēcpusdienā viņš trenējies vēl otru stundu. Un tad jau varējis iztikt bez skābekļa balona palīdzības. Ārste brīnījusies, kā pacientam izdevies tik ātri to sasniegt. “Pašam arī ir jāgrib izārstēties”, uzsver Aivars, “ja pats to negribēsi, tevi ļoti ilgi ārstēs…”

Viņa ārstēšanās statistika – 3 nedēļas Covid-19 nodaļā, pēc tam vēl 3 nedēļas rehabilitācijas nodaļā. Pēc izrakstīšanās vēl turpināšot rehabilitāciju ambulatori.

Sportojot gūto traumu dēļ savulaik pabijis neskaitāmās slimnīcās Latvijā un ārpus tās. Taču tik dziedinošu un labiekārtotu vidi un tik laipnu, profesionālu, pacietīgu, pozitīvu un rūpīgu personālu piedzīvojis pirmoreiz.

Tiem, kas brīnās, ka sportiski rūdīts cilvēks var tik smagi saslimt, Aivars paskaidro, ka, iespējams, sportiskais rūdījums viņam vispār ļāvis izķepuroties. “Gan fiziski, gan garīgi”, skaidro Aivars, “jo sasniegumi sportā iegūstami tikai ar sava ķermeņa pazīšanu, apzinātu tā vadīšanu un milzīgu mērķtiecību – vispirms jau galvā”. Kopš pandēmijas sākuma viņš daudz lasījis un interesējies par ārkārtīgi viltīgo jauno koronavīrusu, par saslimšanu, ārstēšanās vadlīnijām, komplikāciju novēršanu. Atlabšanai noderējušas arī šīs zināšanas, jo palīdzējušas saprast, kas notiek ar ķermeni, kad tajā plosās vīruss.

Fizioterpeites Maritas Klodžas komentārs:

“Aivars bija ļoti motivēts un līdzestīgs pacients. Viņš uzklausīja mūsu padomus un līdzdarbojās, iemācījās kontrolēt savu veselības stāvokli pirms un pēc nodarbībām, akurāti tam sekoja un ievēroja jebkādas izmaiņas, par kurām uzdeva jautājumus, lai saprastu notiekošo. Sasniegtais rezultāts patiešām vērtējams kā labs, īpaši, ja atceramies, ka pie mums viņš ieradās kā skābekļa atkarīgais. Te piemērs, cik svarīga nozīme ir pacienta līdzestībai un gribai izveseļoties. Rezultātu ietekmēja arī tas, ka pacients uzreiz no Covid nodaļas nokļuva šeit un nekavējoši uzsākām medicīnisko rehabilitāciju”.

“Aicinām covidu pārslimojušos nenogaidīt”, uzsver VRC vadītāja Līga Svile, “un savlaicīgi vērsties pie ģimenes ārsta vai ārsta speciālista pēc nosūtījumu un uzsākt atbilstošu medicīnisko rehabilitāciju. Mūsu speciālistu komanda sniegs visu nepieciešamo un iespēju robežās palīdzēs jums atgriezties ierastajā dzīves ritmā”.

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā sociālo pedagogu (profesijas klasifikatora kods 2359 01) uz nenoteiktu laiku, sākot ar 2024./2025. mācību gadu. Ja Jūs vēlaties: • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, Iestādes vadību un izglītojamo vecākiem, kā arī informēt par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: spēja patstāvīgi plānot un organizēt darbu, atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus, komunikācijas prasme, spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; mēs piedāvājam: • darba laiku 8 stundas (0.271 likmes) nedēļā; • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • atbildīgu, interesantu un radošu darbu. CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 15.jūlijam, sūtīt iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv , vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads ar norādi “Sociālais pedagogs”. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-15 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā pirmsskolas izglītības mūzikas skolotāju (profesijas klasifikatora kods 2342 03) uz nenoteiktu laiku, sākot ar 2024./2025. mācību gadu. Ja Jūs vēlaties: • īstenot pirmsskolas izglītības satura apguvi kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību jomā; • plānot pedagoģisko darbu saskaņā ar Iestādes nolikumu un pirmsskolas audzināšanas galvenajiem darba virzieniem; • organizēt mācību darbu bērnu muzikālo, pašizpausmes, intelektuālo spēju attīstīšanai; • izvērtēt un analizēt savu pedagoģisko darbu ar bērniem un sniegt atskaiti par paveikto; un Jums ir: • augstākā izglītība pedagoģijā (atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”) ar kvalifikāciju – pirmsskolas izglītības mūzikas skolotājs vai students augstākās izglītības studiju programmā – mūzikas skolotājs; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: spēja patstāvīgi plānot un organizēt darbu, atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus, komunikācijas prasme, spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; mēs piedāvājam: • darba laiku 30 stundas (0,750 likmes) nedēļā; • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • atbildīgu, interesantu un radošu darbu. CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 15.jūlijam, sūtīt iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv , vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads ar norādi “Pirmsskolas izglītības mūzikas skolotājs/-a”. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SPORTA SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-15 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri