Valmieras Ziņas

Rehabilitācija pēc pārslimota Covid-19

Lasīšanas laiks: 5 min

Vidzemes Rehabilitācijas centrs (VRC) piedāvā jaunu pakalpojumu – medicīniskā rehabilitācija pēc pārslimotas Covid-19 vīrusa infekcijas.

Covid-19 pārslimojušajiem pacientiem, atkarībā no saslimšanas smaguma pakāpes, vērojami dažādi veselības traucējumi. Biežāk sastopamās komplikācijas ir elpas trūkums, muskuļu vājums, nespēks, aizdusa, ilgstošs klepus, atmiņas, koncentrēšanās spēju un uzvedības traucējumi. Tie var saglabāties mēnešiem ilgi vai arī izpausties pēc kāda laika. Tāpēc, lai palīdzētu šiem cilvēkiem atgūt darbaspējas un iepriekšējo dzīves kvalitāti, nepieciešama rehabilitācija.

Kompleksa rehabilitācija notiek VRC dienas stacionārā, un to nodrošina speciālistu komanda pēc katram pacientam individuāli sagatavota rehabilitācijas plāna. Plānu izveido fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts pēc pacienta veselības stāvokļa izvērtēšanas un sūdzību uzklausīšanas.

Atkarībā no rehabilitācijas plāna procesā tiek iesaistīts fizioterapeits, ergoterapeits, audiologopēds, psihologs, tiek nozīmētas fizikālās terapijas procedūras, ārstnieciskā vingrošana, nūjošana.

Neveicot rehabilitācijas pasākumus pēc Covid-19,” skaidro VRC fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Inta Kezika, “vidēji smagas vai smagas slimības gaitas, pagarinās periods, kas nepieciešams, lai atgūtu iepriekšējo funkcionēšanas līmeni un darbaspējas. Veicot rehabilitāciju profesionālas komandas uzraudzībā, jau pēc 2-3 nedēļām ievērojami uzlabojas pacienta kustību spējas un pašsajūta.

Stacionārās rehabilitācijas ietvaros, lai atvieglotu pacienta pārvietošanos un pašaprūpi, tiek piemēroti palīglīdzekļi, kas nav pieejami mājas apstākļos, bet ir ļoti nepieciešami agrīnā atveseļošanās periodā. Tā kā atveseļošanās posmā pacienti bieži izjūt nespēku, trauksmi, izmaiņas sirdsdarbībā un periodiskus elpas trūkumus pat pie nelielas slodzes, ir svarīgi, lai būtu iespēja ātri saņemt speciālistu konsultācijas un nepieciešamos izmeklējumus, kurus nodrošina rehabilitācijas nodaļa”.

Speciālisti atzīst, ka pēc rehabilitācijas kursa vērojamas pozitīvas izmaiņas pacienta veselības stāvoklī – uzlabojas elpošanas funkcija, uzlabojas plaušu ventilācija, uzlabojas bronhu drenāža un atklepošanās spējas, samazinās muskuļu vājums un nogurums, palielinās fiziskā izturība un stabilizējas arī emocionālais stāvoklis.

Medicīniskā rehabilitācija pēc pārslimota Covid-19 ir valsts apmaksāts pakalpojums. Lai to saņemtu, nepieciešams ģimenes ārsta vai fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsta nosūtījums. Pakalpojumus saņemot dienas stacionārā, pieaugušajiem pacientiem jāveic līdzmaksājums 7,00 eiro dienā. Ja pacients ir atbrīvots no pacienta iemaksas likumā noteiktajā kārtībā, nepieciešama izziņas kopija par piederību atbrīvotajai pacientu grupai (uzrādot oriģinālu).

Ja pacients vēlas un veselības stāvoklis atļauj, viņš var izmantot arī citus VRC maksas pakalpojumus (pēc cenrāža) – ūdensdziedniecības procedūras, masāžas.

Uzturoties dienas stacionārā, pacientam tiek nodrošināta iespēja procedūru starplaikos atpūsties komforta krēslos VRC telpās.

Ja pacients vēlas visu rehabilitācijas laiku uzturēties Rehabilitācijas nodaļā, viņš var izmantot izmitināšanas pakalpojumu (10,00 eiro par nakti, bez ēdināšanas, ar ēdināšanu -1,50 eiro par ēdienreizi).

Pacients var izmantot arī slimnīcas kafejnīcas piedāvājumu un iegādāties (plkst. 8.30-15.00) ēdienu līdzņemšanai.

Vairāk informācijas – tālr. 64202584, 26310234 (VRC administratore).

Pacienta pieredze:

Aivars ir siguldietis, seniors, uz Vidzemes slimnīcu atvests ar “ātrajiem”, kad trešajā dienā pēc simptomu parādīšanās kļuvis ļoti slikti.

“Organisms sabruka”, stāsta Aivars, “tik strauji kā sniegavīrs, kam uzliets karsts ūdens. Trīs dienās man vairs nebija 70 % plaušu. Gulēju ar skābekļa masku uz sejas un kā pa miglu dzirdēju dakteri sakām: tev ir trīs dienas – vai nu ķepurojies, vai… Tikko bija piedzimis jaunākais mazdēls, ko vēl netiku redzējis, negribēju visu tā pamest…”

Ceturtajā dienā Aivaru no reanimācijas nodaļas pārveda uz Covid-19 pacientu nodaļu, kurā viņš ārstējās trīs nedēļas. Bija skābekļa atkarīgais, neko nevarēja ieēst. Organisms cīnījās. Personāls pūlējās un rūpējās. Pavisam pamazām pacienta veselības stāvoklis sāka uzlaboties. Tad viņam piedāvāja medicīnisko rehabilitāciju turpat Vidzemes slimnīcā Rehabilitācijas nodaļā. Bez skābekļa maskas Aivars varēja noiet vien piecus soļus, sestais jau bija “bezfilmā”.

“Zināju, ka man jāceļas”, savu atgriešanos dzīvē komentē Aivars, “sapratu, ka man jāiet un jāmēģina. Ārsts var iedot zāles, var dot padomu, bet ārsts nevar neko izdarīt manā vietā. Tā kā biju nolēmis, ka tikšu uz strīpas, klausīju ārstiem, centos un cēlu sevi kājās”.

Elpošanas un plaušu ventilācijas uzlabošanai ārste nozīmēja vingrojumus fizioterapeita vadībā. Aivars atzīst, viņš, kurš līdz 36 gadu vecumam bijis iesaistīts lielajā sportā, bijis sporta meistars planierismā, slēpojis, piedalījies ziemas trīscīņā, skrējis orientēšanos, sākumā skeptiski uztvēris vienkāršos vingrinājumus un nolēmis: ja pēc nedēļas nebūs rezultāti, braucu mājās! Pa rokai visu laiku turējis oksimetru un pirms un pēc vingrošanas mērījis skābekļa līmeni asinīs. Rezultāti uzlabojušies ar katru dienu!

It kā vienkāršie vingrojumi palīdzēja iekustināt krūšukurvi, paplašināt plaušas un arvien garāku laika sprīdi iztikt bez skābekļa balona, uzlabojās arī sirdsdarbība. Tas mudinājis turpināt un ļauties speciālistu padomiem. Pamēģinājis arī veloergometru. Sākumā varējis pamīties vien 20 minūtes uz pašiem zemākajiem apgriezieniem. Rehabilitācijas trešajā nedēļā spēks bijis jau stundai, saziņā ar savu fizioterapeiti pēcpusdienā viņš trenējies vēl otru stundu. Un tad jau varējis iztikt bez skābekļa balona palīdzības. Ārste brīnījusies, kā pacientam izdevies tik ātri to sasniegt. “Pašam arī ir jāgrib izārstēties”, uzsver Aivars, “ja pats to negribēsi, tevi ļoti ilgi ārstēs…”

Viņa ārstēšanās statistika – 3 nedēļas Covid-19 nodaļā, pēc tam vēl 3 nedēļas rehabilitācijas nodaļā. Pēc izrakstīšanās vēl turpināšot rehabilitāciju ambulatori.

Sportojot gūto traumu dēļ savulaik pabijis neskaitāmās slimnīcās Latvijā un ārpus tās. Taču tik dziedinošu un labiekārtotu vidi un tik laipnu, profesionālu, pacietīgu, pozitīvu un rūpīgu personālu piedzīvojis pirmoreiz.

Tiem, kas brīnās, ka sportiski rūdīts cilvēks var tik smagi saslimt, Aivars paskaidro, ka, iespējams, sportiskais rūdījums viņam vispār ļāvis izķepuroties. “Gan fiziski, gan garīgi”, skaidro Aivars, “jo sasniegumi sportā iegūstami tikai ar sava ķermeņa pazīšanu, apzinātu tā vadīšanu un milzīgu mērķtiecību – vispirms jau galvā”. Kopš pandēmijas sākuma viņš daudz lasījis un interesējies par ārkārtīgi viltīgo jauno koronavīrusu, par saslimšanu, ārstēšanās vadlīnijām, komplikāciju novēršanu. Atlabšanai noderējušas arī šīs zināšanas, jo palīdzējušas saprast, kas notiek ar ķermeni, kad tajā plosās vīruss.

Fizioterpeites Maritas Klodžas komentārs:

“Aivars bija ļoti motivēts un līdzestīgs pacients. Viņš uzklausīja mūsu padomus un līdzdarbojās, iemācījās kontrolēt savu veselības stāvokli pirms un pēc nodarbībām, akurāti tam sekoja un ievēroja jebkādas izmaiņas, par kurām uzdeva jautājumus, lai saprastu notiekošo. Sasniegtais rezultāts patiešām vērtējams kā labs, īpaši, ja atceramies, ka pie mums viņš ieradās kā skābekļa atkarīgais. Te piemērs, cik svarīga nozīme ir pacienta līdzestībai un gribai izveseļoties. Rezultātu ietekmēja arī tas, ka pacients uzreiz no Covid nodaļas nokļuva šeit un nekavējoši uzsākām medicīnisko rehabilitāciju”.

“Aicinām covidu pārslimojušos nenogaidīt”, uzsver VRC vadītāja Līga Svile, “un savlaicīgi vērsties pie ģimenes ārsta vai ārsta speciālista pēc nosūtījumu un uzsākt atbilstošu medicīnisko rehabilitāciju. Mūsu speciālistu komanda sniegs visu nepieciešamo un iespēju robežās palīdzēs jums atgriezties ierastajā dzīves ritmā”.

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

  Vairāk par mums uzzināsi šeit: www.vid.gov.lv VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTS (reģ. Nr. 90000069281) izsludina konkursu uz Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes Starptautisko darījumu riska novēršanas daļas galvenā nodokļu inspektora ierēdņa amatu (2 vakances uz nenoteiktu laiku) Iespēja strādāt Rīgā, Bauskā, Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī, Vamierā, Jēkabpilī vai Rēzeknē. Nodokļu nomaksas veicināšanas pārvaldes kompetencē ir Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) pamatdarbības un atbalsta funkcijas īstenošana labprātīgas nodokļu, nodevu, citu valsts noteikto obligāto maksājumu un tieši piemērojamos Eiropas Savienības normatīvajos aktos par muitas lietām noteikto maksājumu saistību izpildes, aprēķināšanas un maksāšanas pareizības kontroles, atbalsta un nodokļu parādu piedziņas jomā. Ja Tev ir: akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība; zināšanas/izpratne par kapitālsabiedrību finanšu un/vai pārrobežu darījumu analīzi; prasme analizēt liela apjoma un daudzveidīgu informāciju; ļoti labas angļu valodas zināšanas; pamatprasmes darbā ar MS Outlook, Word, Excel un PowerPoint; atbilstība likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; nevainojama reputācija. Ja vēlies ieguldīt savas zināšanas un prasmes interesantā un dinamiskā vidē un: analizēt uzņēmumu finanšu rādītājus un identificēt uzņēmumu ienākuma nodokļa riskus transfertcenu jomā, lai īstenotu pasākumus, kas veicinās nodokļu maksātāju nodokļu saistību izpildi izvērtēt nodokļu maksātājuiesniegumus iepriekšējas vienošanās noslēgšanai par darījuma tirgus cenas noteikšanu, sagatavot lēmumus un iepriekšējas vienošanās līgumus par darījuma tirgus cenas noteikšanu; sagatavot un aizstāvēt argumentētu viedokli transfertcenu lietās, kas tiek izskatītas savstarpējā saskaņošanas procedūrā ar citu valstu nodokļu administrācijām un starptautiskajā arbitrāžā (padomdevējkomisijā), lai novērstu nodokļu dubulto uzlikšanu saistīto uzņēmumu peļņas korekcijas gadījumos; sagatavot lēmumu projektus par transfertcenu dokumentācijas iesniegšanas termiņa vai sagatavošanas prasību neievērošanu; izskatīt iesniegumus un sagatavot atbilžu projektus nodokļu maksātājiem, iestādēm un organizācijām. izstrādāt un aktualizēt iekšējos normatīvos aktus un metodiskos materiālus, sagatavot uzziņas nodokļu maksātājiem par tiesībām konkrētajā tiesiskajā situācijā. Pievienojies mūsu kolektīvam, jo mēs piedāvājam: stabilu atalgojumu, mēnešalga no 1399 līdz 1799 EUR (bruto), pārbaudes laikā līdz 1599 EUR, atkarībā no Tavas profesionālās pieredzes ilguma attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā; personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; iespēju piedalīties dažādās, tostarp starptautiskās, apmācību programmās; sociālās garantijas; attālināta darba iespējas; elastīgu darba laiku; veselības apdrošināšanas polisi; papildatvaļinājuma dienas. Priekšrocības pretendentam ar: akadēmisko vai otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību ekonomikā vai komerczinībās un administrēšanā, vai tiesību zinātnē; pieredzi nodokļu administrēšanā vai uzņēmējdarbībā, vai finanšu vadībā, vai finanšu analīzē, vai grāmatvedībā, vai auditā vai tiesību zinātnē ne mazāk kā divi gadi; zināšanām/izpratni par transfertcenām un/vai pastāvīgajām pārstāvniecībām. Ierēdņa dienesta vieta: Talejas iela 1, Rīga; Pasta iela 11, Bauska; Rīgas iela 4/6, Daugavpils; Jūras iela 25/29, Liepāja; Dzintaru iela 18, Ventspils; Beātes iela 49, Valmiera; Draudzības aleja 2, Jēkabpils; 18.novembra iela 16, Rēzekne. Pēc pārbaudes laika ir iespēja strādāt attālināti. Pieteikuma vēstuli, dzīvesgaitas aprakstu (Curriculum Vitae (CV)), izglītību apliecinoša dokumenta kopiju 20 dienu laikā no šī sludinājuma publicēšanas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā lūdzam nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, vai uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Konkurss uz NNVP_SDRND_GNI_2v_Vards_Uzvards”. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā. Sazināsimies ar tiem pretendentiem, kuri tiks izvirzīti personāla atlases otrajai kārtai. Piesakot savu kandidatūru vakantajam ierēdņa amatam, pretendents apliecina, ka atbilst likuma “Par Valsts ieņēmumu dienestu” 17.panta pirmās daļas un Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām. Pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem nodarbinātības jomā. Personas datu apstrādes pārzinis ir VID Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, tālr. +371 67122633. Papildu informāciju par Personas datu apstrādi VID var iegūt tīmekļa vietnē Personas datu apstrāde VID un par VID atlases procesa privātuma politiku VID var iegūt tīmekļa vietnē Privātuma politika. Jautājumos par amata pienākumiem zvani uz tālruņa numuru +371 67121548. Ja Tev ir neskaidrības par konkursu, zvani uz tālruņa numuru +371 67122633 vai uzdod savu jautājumu, rakstot uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Jautājums par konkursu”. Profesija: GALVENAIS NODOKĻU INSPEKTORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 49, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-06-06 Kontaktpersona: Tālrunis: 67122633 E-pasts: vid.konkursi@vid.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

SIA “ZAAO”, VRN 44103015509, sniedz kvalitatīvus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus – atkritumu savākšanu, šķirošanu, transportēšanu, apstrādi un apglabāšanu videi draudzīgā veidā, kā arī veic sabiedrības informēšanu un izglītošanu. AICINĀM SEZONAS DARBĀ: Atkritumu savācēju (9611 01)  PIEDĀVĀJAM: Pilnu darba slodzi uz noteiktu laiku līdz 2023.gada 31.augustam; Labus darba apstākļus; Bruto atalgojumu no 750 EUR mēnesī; Piemaksas par papildus darba apjomu; Degvielas izdevumu kompensācija darbinieka nokļūšanai uz darbu; Sociālās garantijas; ; Nelaimes gadījumu apdrošināšana uzsākot darbu; Transporta bāzes vieta: Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov.; Ģimenei draudzīgu darba vietu. PIENĀKUMI: Sadzīves atkritumu, lielgabarīta atkritumu un šķiroto atkritumu savākšana saskaņā ar maršruta lapu; Pārvietojot konteinerus (fizisks darbs) ievērot darba drošības noteikumus; Strādājot lietot darba apģērbu un individuālos aizsardzības līdzekļus; Prasme pielietot darbā tehnisko inventāru.  PRASĪBAS: Vidējā vai pamatizglītība; Godprātīga attieksme pret darbu un kolēģiem; Komunikācijas prasmes, kas orientētas uz klientu apkalpošanu. PIETEIKTIES: CV (dzīves apraksts) lūdzam iesūtīt e-pastā darbs@zaao.lv līdz 2023.gada 6.jūnijam Tālrunis informācijai: 26207402 Pateicamies par atsaucību! Informējam, ka Jūsu pieteikumu dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu apstrādes pārzinis ir SIA “ZAAO”, Rīgas iela 32, Valmiera, LV-4201. Profesija: ATKRITUMU SAVĀCĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-06-06 Kontaktpersona: Personāla Speciālists Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri