Valmieras Ziņas

Reforma turpinās pat pandēmijas laikā…

Kopš ārkārtas situācijas ieviešanas Latvijā viss un ap Covid – 19 kļuvis par ziņu topu. Ar satraukumu un nepacietību gaidām jaunāko informāciju par saslimušo skaitu, pētām, vai tas skar mūsu novadu. Pārējās ziņas savu aktualitāti zaudējušas. Esam aizmirsuši Grētas Tunbergas klimata glābšanas aktivitātes, nerunājam par administratīvi teritoriālo (reģionālo) reformu…

Darbs ministrijās un Saeimā turpinās, un no ieplānotās reģionālās reformas nekur neizbēgsim. Pēc pieejamās informācijas, Saeima attiecīgo likumprojektu noslēdzošajā lasījumā sāks izskatīt pēc Lieldienām.

Nākamajā gadā atzīmēsim Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanas trīsdesmito gadadienu.

Ja reforma notiktu tikai pašvaldībām labprātīgi vienojoties, tā, visticamāk, nebeigtos arī 21. gadsimtā.

Savi argumenti ir gan pašvaldībām, gan arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) un Saeimai. Kā ierasts, abas puses operē ar puspatiesībām un sagrozītiem faktiem. VARAM, lai pierādītu savu taisnību, demonstrē karti, kurā parādīts Igaunijas, Latvijas un Lietuvas administratīvais iedalījums. Latvija salīdzinoši izskatās ļoti raiba. Noklusēts gan tiek tas, ka Igaunijā un Lietuvā saglabājušās vairāku līmeņu pašvaldības. Kā savulaik Latvijā ar pagastiem un rajoniem vai apriņķiem. Tāpat pašvaldību pusei nevajadzētu biedēt iedzīvotājus ar ekonomikas sabrukumu, izveidojot lielākus novadus. Kaimiņvalstīs neko tādu redzēt nevar. Un nebūtu īsti vietā runāt par novadu vēsturisko identitāti. Ja gribam vēsturi, tad vajadzētu atjaunot pirmskara laika apriņķus. Visticamāk, ka sliktāk nebūtu.

Mani personīgi neuztrauc, kā sauksies novads, kurā dzīvošu. Jo arī iepriekšējā novada identitāte bija mākslīgi veidota. Atsevišķos gadījumos, protams, var būt izņēmumi, taču tie drīzāk saistās ar personībām. Valku varētu pievienot Smiltenes novadam, bet ko darīt ar Valkas mēru?

Jebkuras reformas izraisa neskaidrību, nedrošību, bailes. Būs jāpārkārto ierastā esošo pašvaldību institūciju darbība, daži cilvēki, iespējams, būs spiesti mainīt vai pat zaudēs darbu. Vismaz lielākā daļa mazo novadu deputātu. Esošajā situācijā gribētos, lai jaunie novadi laikus sāktu domāt par nākotni un spētu nodrošināt nepieciešamos pakalpojumus.

Daudzās ikdienišķās situācijās, visticamāk, būsim ieguvēji. Lielākai daļai Burtnieku novada iedzīvotāju daudz vieglāk sasniegt vajadzīgo iestādi Valmierā, nekā nokļūt Valmieras pagasta centrā. Tīri teorētiski, būs pieejams dažādu fondu finansējums, kuru iepriekš nevarēja saņemt nelielā iedzīvotāju skaita dēļ. Piemēram, ūdensapgādes rekonstrukcijai kādā ciemā. Baidos, ka nomales tas tāpat neskars, un lielākā finansējuma daļa aizķersies novadu centros. Mazie pierobežas pagasti tāpat būs Dieva un deputātu aizmirsti.

VARAM sāk plānot deputātu skaitu jaunajās pašvaldībās. Valmieras novadā pēc plāna varētu būt 19 deputāti.

Nemainoties vēlēšanu sistēmai, ir skaidrs, ka lielāko daļu ievēlēs Valmiera, varbūt kāda vieta tiks Rūjienai, Mazsalacai vai Kocēniem. Pārējiem iedzīvotājiem vietējais vēlētais pārstāvis būs tikpat tālu kā Saeimas deputāts. Tas gan tā, teorētiski. Baidos, ka arī realitātē būs līdzīgi.

Likumu pieņems un tad sāks labot, kā jau pie mums ierasts. Nacionālā apvienība gan kaut ko gudro par vietējo kopienu pārstāvniecību, bet šo ideju laikam saprot tikai viņi paši. Vajadzētu taču kaut kādu teikšanu pagastu līmenī. Pagastu pārstāvjus gatavojas iebīdīt „nulles” līmenī. Pirmais un nulles līmenis neliekas loģiski. Vai nu ir divu līmeņu pašvaldības, vai nav.

Zinoši cilvēki runā, ka visrūpīgāk izstrādātais likums kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas esot Medību likums. Tā nu gadījies, ka par šo tēmu kaut ko esot zinājusi lielākā daļa deputātu. Atliek cerēt, ka ar administratīvo reformu būs līdzīgi.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai ārkārtējās situācijas ieviešana apturēs Covid-19 izplatīšanos?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Rimi veikals Valmierā, Rīgas ielā 74, aicina darbā PĀRDEVĒJU (vitrīnas zonā). Ja Tev ir svarīgi: Algas pieaugums pēc pārbaudes laika - 3 mēnešiem Atlaides Tev un Tavam tuviniekam līdz 15% pirkumiem mūsu veikalos Apmaksāta pirmreizējā obligātā veselības pārbaude Veselības apdrošināšana pēc 1 gada Apmaksāti nodokļi, atvaļinājums, slimības lapas Elastīgs darba grafiks un bezmaksas pusdienas Kopīgi darba pasākumi, pabalsti, dāvanas Ievad apmācība darbā un karjeras izaugsmes iespējas Apmaksāts transports, braucot strādāt uz Rīgu Draudzīgi, atsaucīgi kolēģi un pozitīva darba vide Ja Tev ir: Vēlme strādāt un iegūt jaunas prasmes un zināšanas Latviešu valodas zināšanas Spēja strādāt precīzi un augsta atbildības sajūta Pozitīva attieksme un spēja strādāt komandā Iepriekšēja pieredze mazumtirdzniecībā vai klientu apkalpošanā tiks uzskatīta par priekšrocību Mēs Tev uzticēsim: Veidot pozitīvu un profesionālu uz klientu orientētu servisa līmeni Nodrošināt efektīvu, ātru pircēju apkalpošanu, konfliktsituāciju novēršanu Veikt skaidras un bezskaidras naudas norēķinus Atalgojums: 3.40 EUR/h – 3.80 EUR/h dienas maiņā (pirms nodokļu nomaksas) 6.80 EUR/h – 7.60 EUR/h svētku dienā (pirms nodokļu nomaksas) Iespēja saņemt ikmēneša bonusu līdz 80 EUR Piesakies, sūtot savu CV uz e-pastu personals@rimibaltic.com (norādot vakanci: Pārdevējs Valmierā) vai zvanot uz tālruni 80007464. Informējam, ka iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat, ka Jūsu un/vai Jūsu likumiski aizbilstamā personas dati tiks apstrādāti, lai izvērtētu pieteikumu Rimi Latvia atlases procesa gaitā, saskaņā ar Rimi Latvia Informāciju par personas datu apstrādi atlases procesu ietvaros, ar kuras pilnu versiju varat iepazīties Rimi mājas lapā sadaļā Privātuma noteikumi. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 74, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-10 Kontaktpersona: CV sūtīt uz personals@rimibaltic.com (norādot amatu_Valmierā) vai zvanot uz 80007464. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Sociālās korekcijas izglītības iestāde „Naukšēni” (reģ.Nr.4418000073) aicina pastāvīgā darbā internāta skolotāju. Pretendentiem izvirzītās prasības: Augstākā izglītība pedagoģijā vai augstākā izglītība citā nozarē un gatavība apgūt B programmu pedagoģijā 72 stundu apjomā; Komunikācijas un sadarbības prasmes, pozitīva attieksme; Spēja pieņemt lēmumus, risināt konfliktus un prasme rīkoties nestandarta situācijās. Galvenie amata pienākumi: Izglītojamo audzināšanas darba plānošana un īstenošana atbilstoši normatīvo aktu prasībām; Nodrošināt iekšējo kārtības noteikumu, dienas režīma ievērošanu un uzdoto pienākumu izpildes kvalitāti izglītojamajiem. Darba vietas adrese: Sociālās korekcijas izglītības iestāde „Naukšēni”, „Naukšēnu muiža”, Naukšēni, Naukšēnu pagasts, Naukšēnu novads. Attālumi: Rūjiena-Naukšēni – 7 km, Valmiera-Naukšēni – 45 km. Mēnešalga 1027,00 EUR. Darbs maiņās. Stundu apmaksa. Pieteikumu un CV lūdzam sūtīt uz e-pastu info@skiinaukseni.lv vai iesniegt personīgi Sociālās korekcijas izglītības iestādē „Naukšēni”. Telefons papildus informācijai 29293630 (direktors). Profesija: INTERNĀTA, DIENESTA VIESNĪCAS SKOLOTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Naukšēnu muiža, Naukšēni, Naukšēnu pag., Naukšēnu nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-12-23 Kontaktpersona: CV sūtīt uz info@skiinaukseni.lv vai iesniegt personīgi, t. 29293630 (direktors).

Mūsu partneri