Valmieras Ziņas

Prezentē izcilajam valmierietim Jānim Daliņam veltītu pastmarku

Lasīšanas laiks: 4 min

Šodien, 23.oktobrī, Valmieras integrētajā bibliotēkā norisinājās pastmarkas atklāšana, kas veltīta soļotājam Jānim Daliņam. Klātesot izcilā sportista mazdēlam Pēterim Daliņam, sabiedrībai tika prezentēts filatēlijas jaunums, ko izdevis Latvijas Pasts sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību. 

Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks uzsvēra, ka Valmieras galvenā vērtība ir cilvēki. “Mēs lepojamies ar valmieriešu panākumiem un gribam par tiem stāstīt, lai  mudinātu līdzināties cilvēkiem, kas ir kaut ko ievērojamu sasnieguši. Mācoties no talantīgiem cilvēkiem, mēs varam daudz ko paši panākt. Es patiesi lepojos ar Valmieras cilvēkiem, kas nes mūsu valsts vārdu pasaulē. Viens no viņiem bija Jānis Daliņš, kurš pirms 88 gadiem izcīnīja Latvijas valsts vēsturē pirmo olimpisko medaļu. 1938.gadā, pateicoties viņam, Valmierā tika atklāts stadions, kas tagad nes izcilā sportista vārdu. Daliņš bija tas, kurš uzsāka sporta līdzjutēju kustību Latvijā. Joprojām šīs tradīcijas ir spēcīgas Valmierā, ko apliecina fakts, ka “Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola” basketbola komandas spēles ir apmeklētākās Latvijā starp visiem komandu sporta veidiem. Man ir prieks, ka šī izcilā sportista un goda cilvēka piemiņu mēs varam iemūžināt arī Latvijā izdotā vērtspapīrā, kas nonāks apgrozībā ne tikai mūsu valstī, bet visā pasaulē.”

Mērs atgādināja, ka J.Daliņa vārds tika iemūžināts 1988.gadā, nosaucot Valmieras ielu, kā arī stadionu viņa vārdā. Savukārt 2018.gadā tika sākta J.Daliņa stadiona pārbūve, kas noslēgsies nākamgad.

Pēteris Daliņš, kurš kopā ar Jāni Baiku šodien apmeklēja stadiona būvlaukumu, atzina, ka viņa vectēvs noteiktu būtu priecīgs un lepns par šo sporta būvi, kas nodrošinās sportistiem lieliskus apstākļus treniņiem. Savā runā viņš pateicās Latvijas Pastam un Valmieras pilsētai par izrādīto godu, izdodot Jānim Daliņam veltīto pastmarku, kas viņa ģimenei ir ļoti īpašs notikums. “Vectēvs zināja, ka sapni par brīvu Latviju nepiedzīvos, bet nezaudēja pārliecību, ka pēcnācējiem būs iespēja šeit atgriezties. Man un ģimenei ir prieks, ka varam klātienē piedalīties šajā pasākumā. Žēl gan, ka mans tēvs šeit nav kovida dēļ. Jau plānoja no vasaras būt šeit, bet tā nebija lemts. Viņš sūta jums pateicības, ka godināt viņa tēvu.”

Pēteris Daliņš pastāstīja, ka pirms viena gada, īstenojot vectēva sapni, ir pārcēlies uz dzīvi Latvijā. Valmierā pirmo reizi viņš bijis pirms 30 gadiem. Tādēļ viņš var novērtēt pilsētas attīstību un atzīst, ka paveikts ir daudz un tagad jūtās šeit kā Eiropā.

Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns, runājot par J.Daliņam veltīto pastmarku,  atzina, ka ir izdevies labs kopdarbs. Viņš pauda cerību, ka ikviens atgādinājums par šo izcilo sportistu, nosaucot viņa vārdā ielu un stadionu, izdodot pastmarku vai citā veidā godinot, kalpos par iedvesmu un mudinājumu jauniešiem tiekties uz augstiem mērķiem sportā un citās dzīves jomās. Latvijas Pasta vadītājs uzsvēra, ka pastmarkas ir vienīgie mūsu valsts izdotie vērtspapīri. Tādēļ tiek īpaši domāts par to saturu un dizainu. “Veltot kādam cilvēkam pastmarku, tas ir cieņas apliecinājums viņa sasniegumiem un devumam valsts labā. Tikai retais var šādu godu izpelnīties,” teica Mārcis Vilcāns.

Pasākuma dalībnieki varēja aplūkot vēstures skolotāja Jura Mūrnieka filatēlijas kolekcijas izstādi. Viņaprāt, Latvijas Pasts līdz šim nav pievērsis pietiekamu uzmanību Latvijas izcilo personību godināšanai. Jānim Daliņam veltīto pastmarku vajadzējis izdot jau sportista simtajā jubilejā. Filatēlists ir neslēpj prieku, ka ar Valmieras pašvaldības gādību pastmarka beidzot ir izdota, un aicina turpināt iesākto darbu. Juris Mūrnieks atgādināja, ka Valmiera un kopumā topošai novads var lepoties ar sešiem olimpisko spēļu medaļu ieguvējiem. Tie ir – Jānis Daliņš, kā arī soļotājs Adalberts Bubenko, kurš 1936. gadā olimpiskajās spēlēs ieguva bronzas medaļu; grieķu-romiešu stila cīkstonis, rūjienietis Edvīns Bietags, 1936. gada vasaras olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs; soļotājs Aigars Fadejevs, 2000. gada vasaras olimpisko spēļu sudraba medaļas ieguvējs; Māris Šrombergs, divkārtējais olimpisko spēļu čempions BMX riteņbraukšanā; bobslejists Oskars Melbārdis, vienas zelta un divkārtējs bronzas medaļu ieguvējs olimpiskajās spēlēs.

Jānim Daliņam veltītā pastmarka izdota 100 000 eksemplāru tirāžā, savukārt īpašā aploksne – 1000 eksemplāros. Pastmarkas nominālvērtība ir 1.00 EUR, un tā atbilst vēstuļu korespondences apmaksai svara kategorijā līdz 20 gramu Latvijas teritorijā. Filatēlijas jaunumu dizains tapis sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību.

Pastmarkas vizuālajā noformējumā izmantots fotoattēls no Valmieras muzeja arhīva. To muzejs saņēma no kādas valmieriešu ģimenes, kas savulaik bijuši dedzīgi Jāņa Daliņa atbalstītāji. Izcilais soļotājs redzams sacensībās Rīgā 1930.gados. Savukārt uz aploksnes redzams soļotāja Jāņa Daliņa vārdā nosauktais stadions Valmierā.

Aktuālais jautājums

Vai jums traucē mācību transporta līdzekļu pārvietošanās Valmieras ielās?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri