Valmieras Ziņas

Praktiski padomi mājsaimniecībām, izvēloties piemērotāko elektroenerģijas tirgotāju

Lasīšanas laiks: 3 min

2015.gada 1.janvārī brīvai konkurencei tiks atvērts elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām, sniedzot iespēju izvēlēties sev piemērotāko piedāvājumu. “Swedbank” Privātpersonu finanšu institūts ir apkopojis praktiskas lietas, kam būtu jāpievērš uzmanība, izdarot savu izvēli.

Nepieciešams izanalizēt savu esošo un prognozēt sagaidāmo elektroenerģijas patēriņu, jo tirgotāju piedāvājumi ir atšķirīgi dažādiem patēriņa līmeņiem. Ņemiet vērā, ka ikmēneša patēriņš vasaras un ziemas periodā var ievērojami atšķirties.

Vairāki pakalpojumi – viens rēķins. Neatkarīgi no izvēlētā tirgotāja, elektroenerģijas piegādes ceļš nemainās – to joprojām nodrošina AS “Sadales tīkls”, paliekot visu elektroenerģijas tirgotāju partneris. Arī pēc 2015.gada 1.janvāra mājsaimniecības ik mēnesi saņems tikai vienu rēķinu, kurā būs iekļauta maksa par visām komponentēm.

Lai arī teorētiski pastāv iespēja mainīt tirgotāju kaut vai katru mēnesi, to ierobežo līguma nosacījumi, atsevišķos gadījumos paredzot līgumsodu par līguma laušanu pirms termiņa. Dažādiem piedāvājumiem līgumsods ir atšķirīgs, un dažkārt tas var būt pat virs 100 eiro! Noteikti rūpīgi iepazīstieties ar līguma nosacījumiem.

Izdarot izvēli, ņemiet vērā visas izmaksas – gan kopējo elektroenerģijas cenu, gan iespējamo pakalpojuma nodrošināšanas vai abonenta mēneša maksu, rēķina nosūtīšanas maksu, soda naudas, līgumsodus u.c. izmaksas.

Izvērtējiet, cik izdevīgi un pieņemami būtu izmantot piedāvājumu elektroenerģiju iegādāties komplektā ar citiem pakalpojumiem – televīziju, internetu, telefonsakariem.

Ja skaidri zināt, ka nozīmīgu daļu elektroenerģijas patērējat vai patērēsiet darba dienu naktīs, laikā no plkst. 23 līdz plkst. 7, un nedēļas nogalēs, ir vērts apsvērt bezmaksas divu laika zonu skaitītāja uzstādīšanu. Maksa par elektrību šajā gadījumā būs dalīta – dienā augstāka, naktīs un nedēļas nogalēs zemāka. Piemēram, pie elektroenerģijas patēriņa mēnesī 400kWh un 16A ievadaizsardzības aparāta strāvas lieluma, laika zonu dalīta uzskaite izdevīgāka kļūst tikai brīdī, kad vismaz trešdaļa patērētā ir naktīs un nedēļas nogalēs. Pārbaudīt, vai divu laika zonu uzskaite Jums būs izdevīga, iespējams šeit.

Lai saņemtu pakalpojumus no izvēlētā elektroenerģijas tirgotāja jau 2015.gada 1.janvārī, līgums ar šo uzņēmumu jānoslēdz ne vēlāk kā 2014.gada 15.decembrī. Ja to nepagūsiet izdarīt, elektroenerģijas piegādi turpinās nodrošināt esošais tirgotājs AS “Latvenergo” pēc “Universālā” piedāvājuma līdz brīdim, kad veiksiet izvēli.

Lai saņemtu valsts atbalstu, kas paredzēts trūcīgajiem un maznodrošinātajiem, 2015.gadā jāpaliek par AS “Latvenergo” klientu. Atbalsts tiek piešķirts par elektroenerģijas patēriņu līdz 100kWh/mēn, nodrošinot cenu 0,1164 eur/kWh. Par patēriņu virs 100kWh/mēn – atbilstoši izvēlētājam tirgus piedāvājumam. Trūcīgā vai maznodrošinātā statusu personai (ģimenei) piešķir konkrētās pašvaldības sociālais dienests, kas par to tālāk informē AS”Latvenergo”.

Lai saņemtu valsts atbalstu, kas paredzēts daudzbērnu ģimenēm, 2015.gadā jāpaliek par AS”Latvenergo” klientu. Atbalsts tiek piešķirts par elektroenerģijas patēriņu līdz 300kWh/mēn, nodrošinot cenu 0,1164 eur/kWh. Par patēriņu virs 300kWh/mēn – atbilstoši izvēlētājam tirgus piedāvājumam. Šajā gadījumā jāvēršas pie AS „Latvenergo”, apliecinot atbilstību daudzbērnu ģimenes statusam.

Lai arī izskanējusi informācija, ka elektroenerģiju būs iespējams iegādāties pat no sešiem dažādiem uzņēmumiem, pašlaik cenas nosaukuši tikai trīs. Iedzīvotājiem, kuri neizskata iespēju iegādāties elektroenerģiju komplektā ar citiem pakalpojumiem no SIA “Baltcom TV”, izvēle ir tikai starp diviem tirgotājiem – AS “Latvenergo” un SIA “WIN Baltic”.

Līdz ar tirgus atvēršanu lielai daļai mājsaimniecību jārēķinās ar elektroenerģijas izmaksu pieaugumu. Visbūtiskāk to izjutīs mājsaimniecības, kas patērē līdz 100 kWh/mēnesī, tādējādi līdz šim iekļaujoties “Starta tarifā”, un, kas neatbilst daudzbērnu ģimenes vai trūcīgā/maznodrošinātā statusam. Piemēram, ar vismaz 16% sadārdzinājumu jārēķinās mājsaimniecībai, kas:

  • vidēji mēnesī patērē 400kWh elektroenerģijas;
  • neatbilst daudzbērnu ģimenes vai trūcīgā/maznodrošinātā statusam;
  • nevēlas iegādāties elektroenerģiju komplektā ar citiem pakalpojumiem.
  • Salīdzinājumā attiecīgai mājsaimniecībai ar vidējo mēneša elektroenerģijas patēriņu 100kWh – ar vismaz 43% sadārdzinājumu.

Ja mājsaimniecība apsver iespēju iegādāties fiksētu elektroenerģijas apjomu komplektā ar citiem pakalpojumiem: internetu, televīziju vai telefonsakariem, ir vērts izskatīt SIA “Baltcom TV” piedāvājumu. Tomēr izdevīgumu vispārīgi novērtēt grūti, jo fiksētā summa būs jāmaksā arī gadījumā, ja komplektā iekļautais elektroenerģijas apjoms mēneša laikā pilnībā netiks iztērēts. Šajā gadījumā lēmumam jābūt jo īpaši rūpīgi pārdomātam, ņemot vērā augsto līguma pirmstermiņa laušanas maksu.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandā! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Buratino” aicina darbā skolotāja palīgu (40 stundas nedēļā (viena likme)) uz nenoteiktu laiku.  Darba vietas adrese: Beātes ielā 42, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • veicināt un nostiprināt bērniem pašapkalpošanās prasmes un kultūrhigiēniskās iemaņas; • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • nodrošināt telpu uzkopšanu saskaņā ar higiēnas noteikumu prasībām; • sadarboties ar grupas pedagogiem; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība; • valsts valodas prasme atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu 714 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • radošu un interesantu darbu atsaucīgā un draudzīgā kolektīvā; • profesionālās pilnveides iespējas un izaugsmes iespējas; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu buratino@valmiera.edu.lv, līdz 2024.gada 15.martam. Tālrunis papildu informācijai: 29151878. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 42, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-15

Ja Tev rūp vides aizsardzība, Tev ir drosme pārstāvēt valsti darbā par zaļāku un labvēlīgāku vidi un Tevi nebaida darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,  iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078) Vidzemes reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas Valmieras sektora inspektora amatā (divas ierēdņa amata vietas uz noteiktu un nenoteiktu laiku) Piedāvājam: interesantu un atbildīgu darbu valsts pārvaldē; daudzpusīgu darba pieredzi vides aizsardzības jomā un profesionālās attīstības iespējas; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; darbā ievadīšanas apmācību, kā arī kvalifikācijas paaugstināšanas iespējas; mēnešalgu no 932 līdz 1398 euro pirms nodokļu nomaksas; veselības apdrošināšanu, papildatvaļinājumu no astoņām līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu L.Paegles ielā 13, Valmierā. Uzticēsim Tev: kontrolēt vides aizsardzības normatīvo aktu ievērošanu un izskatīt sūdzības par piesārņojumu; kontrolēt A, B un C kategorijas piesārņojošo darbību uzņēmumu darbību atbilstību vides aizsardzības prasībām; veikt pārbaudes par labāko tehnisko paņēmienu piemērošanu; sagatavot dokumentus un administratīvos aktus par vides aizsardzības un dabas resursu izmantošanu. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; augstākā akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība, vēlams vides zinātnē, dabas zinībās vai vides inženierzinātnēs, taču izskatīsim arī pieteikumus ar augstāko izglītību citās jomās; profesionālā darba pieredze vides aizsardzības nozarē pēdējo piecu gadu laikā tiks uzskatīta par priekšrocību, novērtēsim iepriekšēju pieredzi dokumentācijas sagatavošanā atbilstoši LR likumdošanai; labas analītiskās, komunikācijas un sadarbības prasmes; prasme un vēlēšanās strādāt komandā; prasme strādāt ar liela apjoma informāciju, spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus savas kompetences robežās; augsta atbildības izjūta; labas datora lietošanas prasmes (Microsoft Office); B kategorijas vadīšanas apliecības; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Vidzemes_RVP_PKD_inspektors”) Tālrunis uzziņām: 67084310 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: INSPEKTORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-18 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv

Mūsu partneri