Valmieras Ziņas

Praktiski padomi, kā pareizi sagatavot malku un pārbaudīt apkures sistēmas drošību

Lasīšanas laiks: 4 min

Uguntinis stipris vīrs,

Jātur cieti rociņās;

Kad palaida vējiņā,

Daudziem bira asariņas

Pamācoša latviešu tautas dziesma no K.Barona Dainu skapja. Lai izdotos šo uguntiņu cieši saturēt, lūkosim, vai esam veikuši nepieciešamos pasākumus, kādi jāveic pirms apkures sezonas sākuma.

Autors: Egīls Kaužēns

Kārtīgs saimnieks laikus parūpējas par kurināmā nodrošināšanu ziemas sezonai. Šodien kurināmā izvēle ir gana plaša – varam iegādāties briketes, granulas, ogles, bet joprojām apkurei plaši tiek izmantota malka.

Lai apkures sistēma ilgāk un kvalitatīvāk kalpotu, svarīgi ir ievērot, kā tiek sagatavota malka. Malkas zāģēšanai mežā piemērotākais ir aukstākais gada laiks, sagarināšanu un skaldīšanu var atlikt līdz pavasarim. Ņemot vērā sentēvu tradīcijas, zināms, ka lapu kokus cērt vecā (dilstošā) mēnesī, bet skuju kokus – jaunā (augošā) mēnesī. Zāģēšanai un žāvēšanai piemērotākais laiks ir no marta līdz maija beigām.

Lietot tikai skujkoku malku nebūtu ieteicams, jo krāsns un skurstenis tiek piesārņots ar sveķiem, tā zaudējot 30 procentus no efektivitātes, tāpēc ieteicams kurināt lapu koku un skuju koku malkas sajaukumu.

Pirms malku novietot šķūnītī, to žāvē, un, ja vieta atļauj, tā var palikt samesta kaudzē vai sakrauta nelielās pāris rindu grēdiņās. Izžāvētai malkai nevajadzētu pārsniegt 20% mitruma.

Ne mazāk svarīga ir apkures sistēmas apkope. Apkures ierīces, kuras pēc kurināšanas neakumulē siltumu ilgāk par 3 stundām, sauc par ilgdedzes apkures ierīcēm. Šādam krāsnīm kurināšana notiek ilgstoši, un šo krāšņu un dūmvadu tīrīšanu (saskaņā ar Ugunsdrošības noteikumiem) jāveic 2 reizes – pirms apkures sezonas (līdz 1.novembrim) un vienu reizi apkures sezonā (no 1.novembra līdz nākamā gada 1.martam). Savukārt apkures ierīču, kuras izkurinot situmu saglabā ilgāk par 3 stundām (virtuves plītis ar sildmūri, podiņu, ķieģeļu krāsnis), apkopi jāveic pirms apkures sezonas 1x gadā (līdz 1.novembrim).

Veicot krāsns un skursteņu tīrīšanu, vienmēr ir jāvērš uzmanība skursteņa stāvoklim – vai skursteņa spice virs jumta bez defektiem (nav plaisas, ķieģeļi turas cieši samūrēti), vai bēniņos skurstenis ir nobalsināts vai nokrāsots ar gaišu ugunsdrošu krāsu (tas palīdz atklāt iespējamās bojātās vietas). Viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir pārbaudīt, vai ēku konstrukcijas no degošiem materiāliem ir ugunsdrošā attālumā no skursteņa. Tās jāaplūko, sākot no jumta konstrukcijām (spāres, latas, kokskaidu plāksnes), līdz starpstāvu pārsegumiem gan no bēniņu puses, gan no dzīvojamās telpas puses.

Biežākie ugunsgrēka izcelšanās iemesli ir savlaicīgi netīrītas krāsnis, nepareizi izvēlēta apkures ierīce un kurināšanai izmantoti tam nepiemēroti materiāli.

Ekonomiskas saimniekošanas nolūkos daudzi krāsnīs mēdz dedzināt dažādus sintētiskos materiālus, kā, piemēram, polietilēna maisiņus, tetrapakas u.c. lietas. Šādi mēs tikai samazinām apkures ierīces mūžu un veicinām negaidītas nelaimes piezagšanos. Uz apkures ierīces un skursteņa sieniņām veidojas kreazota (ļoti ciets, darvai līdzīgs produkts), kuru ar skursteņslauķu darba instrumentiem nav iespējams iztīrīt. Savlaicīgi netīrīts skurstenis un nekvalitatīvs kurināmais ir lielākais drauds jūsu skurstenim. Aizdegoties skurstenī sakrājušies sodrējiem, temperatūra strauji paceļas līdz 1100 grādiem. Pie šādas temperatūras skursteņa konstrukcijas izplešas un materiālu šuvēs rodas plaisas, caur kurām dzirksteles nokļūst uz ēkas degošām konstrukcijām, un nelaime ir klāt.  

Svarīgi ir krāsnis nepārkurināt. Labāk kurināt biežāk un nepārkurinot, nekā retāk un no sirds, kad krāsns dabū trūkties.

No šādām nelaimēm ir iespējams izvairīties, ja esat veikuši minētos pasākumus. Bet, ja to neesat veikuši, – neatlieciet uz rītdienu vai nākamo apkures sezonu. Aiciniet ciemos skursteņslauķi vai paši veiciet krāsns un skursteņu apkopi un pārbaudi tūlīt!

Ļoti svarīgi ir nodrošināt mājokli ar dūmu detektoru. Kā ugunsdzēsēji stāsta, cilvēki vakarā pirms gulēt iešanas mēdz kārtīgi izkurināt, lai nakts saldais miedziņš ir siltā istabiņā. Bet naktī gulēt aiziet arī oža, un, ja šajā laikā izceļas uguns nelaime, detektors jūs pamodinās un būsiet glābts.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs” aicina savā komandā  BIROJA ADMINISTRATORU/-I Galvenie amata pienākumi: nodrošināt biroja ikdienas darbības nepārtrauktību un efektivitāti; koordinēt un pārvaldīt dokumentu apriti, arhivēšanu un lietvedību; veikt ienākošās un izejošās korespondences apstrādi; organizēt un protokolēt kapitālsabiedrības valdes un dalībnieku sēdes; sniegt atbalstu uzņēmuma struktūrvienību vadītājiem un darbiniekiem ikdienas jautājumos; komunicēt ar klientiem un sadarbības partneriem; sagatavot atskaites. Prasības kandidātiem: darbības sfērai atbilstoša vidējā profesionālā vai augstākā izglītība (vēlams administrācijas, vadības vai lietvedības jomā); ne mazāk kā divu gadu pieredze līdzīgā amatā; teicamas organizatoriskās un komunikācijas prasmes; prasme strādāt ar biroja tehniku un IT sistēmām; pieredzējuša lietotāja pieredze un laba izpratne par dokumentu vadības sistēmām, priekšroka kandidātiem ar pieredzi darbā ar DVS Namejs; augsta atbildības sajūta un pašorganizācijas līmenis, analītiska domāšana un precizitāte darbā. Piedāvājam: darbu uz nenoteiktu laiku; draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; sociālās garantijas; veselības apdrošināšanas polisi pēc nostrādātiem 6 mēnešiem; dažāda veida “bonusus” pēc pārbaudes laika; atalgojumu no EUR 1400 līdz EUR 1600 pirms nodokļu nomaksas. CV un motivācijas vēstuli lūdzu sūtīt elektroniski uz danuta.zerbele@valmierasoc.lv līdz 05.06.2024. Tālrunis uzziņām +371 20021028 Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Pretendentu iesūtītie dokumenti un personas dati, uz vakances laiku un noteiktu laiku pēc norādītā termiņa beigām, pārziņa leģitīmo interešu ietvaros tiks uzglabāti pārziņa lietvedībā. Iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat savu personas datu apstrādei norādītās vakances pretendentu izvērtēšanas un atlases procesā un saziņai ar Jums. Nosūtītajos dokumentos lūgums neiekļaut sensitīvus (īpašās kategorijas) personas datus. Savu piekrišanu datu apstrādei norādītajiem mērķiem varat atsaukt jebkurā laikā, sazinoties ar pārzini. Pārzinis garantē nenodot pretendenta personas datus trešajām personām, bez pretendenta rakstveida saskaņojuma. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Čempionu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Vadība / Administrēšana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-05 Kontaktpersona: Danuta Žērbele Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs”  Jāņa Daliņa sporta komplekss aicina pievienoties savai komandai  ADMINISTRATORU/-I Darbs uz nenoteiktu laiku Amata pienākumi: Uzņemt un apkalpot klientus, koordinēt apmeklētāju plūsmu; Reģistrēt un piešķirt viesiem viesnīcas numurus, darbs ar viesnīcas programmatūru; Ierādīt ģērbtuves saskaņā ar treniņu vai sacensību grafiku; Izsniegt un pieņemt telpu un viesnīcu numuriņu atslēgas; Iekasēt maksu par viesnīcas un sporta infrastruktūras izmantošanu; Veikt citus pienākumus saskaņā ar darba pienākumu aprakstu; Prasības kandidātam: Labas latviešu un angļu valodas zināšanas; Teicamas iemaņas darbā ar datoru; Augsta atbildības sajūta, iniciatīva un entuziasms; Elastīga domāšana, spēja veltīt uzmanību vairākiem uzdevumiem vienlaicīgi, nezaudējot kvalitāti; Vēlamas iemaņas darbā ar kases aparātu un POS terminālu; Citu valodu zināšanas, izglītība viesmīlības vai sporta jomā, kā arī iepriekšējā pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: Pilnas slodzes darbu; Summēto darba laiku, darbu maiņās arī nakts maiņās; Dinamisku darbu draudzīgu un profesionālu kolēģu komandā; Iespēju katru dienu sastapt interesantus cilvēkus, kas dod labu pieredzi profesionālajā izaugsmē; Stabilu atalgojumu un sociālās garantijas; Studentiem viesmīlības jomā apvienot prakses vietu ar darbavietu; Atalgojums: Stundas tarifa likme pārbaudes laikā– 5.50 EUR/h, pēc pārbaudes laika 6.00 EUR/h Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam sūtīt līdz 07.06.2024. uz e-pastu – megija.stalberga@valmierasoc.lv. Tiks izskatīti tikai tie pieteikumi, kuros būs gan CV, gan motivācijas (pieteikuma) vēstules. Vairāk informācijas, rakstot e-pastā vai pa tālr. +371 27079858 Profesija: ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-07 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs” aicina savā komandā ĒKAS INŽENIERTEHNISKO UZRAUGU uz noteiktu laiku – līdz 31.10.2024. Amata pienākumi: piedalīties Jāņa Daliņa sporta kompleksa ikdienas saimniecisko darbu veikšanā, tajā skaitā strādāt ar traktortehniku, mehanizēto un teritoriju uzkopšanas tehniku; uzraudzīt un uzturēt darba kārtībā Jāņa Daliņa sporta kompleksa teritoriju, inventāru un tehnisko aprīkojumu. Uzraudzīt un uzturēt kārtībā Daliņu pludmali; tehniskā atbalsta sniegšana pasākumu organizatoriem, izmantojot stadiona un manēžas infrastruktūru un aprīkojumu; komunikācija un sadarbība ar darbu izpildītājiem, un dalība Jāņa Daliņa sporta kompleksa realizētajos projektos savas kompetences ietvaros. Prasības kandidātiem: vidējā izglītība; augsta atbildības sajūta, precizitāte, prasme orientēties tehniskas dabas jautājumos; pozitīvu un godīgu attieksmi pret darbu un kolēģiem; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valsts valodas likumu; pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: teicamus darba apstākļus mūsdienīgā darba vidē; darba apģērbu; apmācības darbu uzsākot; atalgojums – 1280 EUR pirms nodokļu nomaksas; sociālās garantijas; darba vieta: Jāņa Daliņa sporta komplekss, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera CV lūdzam sūtīt uz megija.stalberga@valmierasoc.lv Kontaktpersona: Megija Stalberga (e-pasts: megija.stalberga@valmierasoc.lv; tālr.Nr. +371 27079858) Pieteikumu iesniegšanas termiņš – 07.06.2024. Profesija: Ēkas inžniertehnisko sistēmu UZRAUGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-07 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri