Valmieras Ziņas

Gatis Krūmiņš: Pirmais maijs vēsturē un mūsu apziņā

Nav daudz tādu datumu, kuros ir bijis tik plašs dažādu notikumu klāsts, kā pirmajā maijā. Savā ziņā pirmais maijs ir līdzīgs Ziemassvētkiem, kad svētkus svin gan Rietumu kristīgā pasaule, gan pagānisku rituālu piekritēji. Un arī lielākā daļa sabiedrības, kurus nevarētu pieskaitīt pārliecinātiem kristīgās vai kādas alternatīvas ticības piekritējiem. Kopīga ir svētku sajūta, neatkarīgi no pārliecības. Tās ir brīvdienas, cilvēki atpūšas un priecājas.

Ļoti līdzīgi ir ar pirmo maiju.

Kopīga mums ir sajūta, ka tā ir brīvdiena, tātad svētki.

Padomju laikā tās bija plašas valsts līmenī organizētas demonstrācijas, dalībnieku skaita ziņā mūsdienās to varam salīdzināt vien ar Dziesmusvētku dalībnieku gājienu. Man, kā tā laika skolniekam, pirmā asociācija ar pirmā maija demonstrācijām bija pozitīva – tā bija ļoti laba iespēja nopelnīt. Mani, kā mūzikas skolas audzēkni, regulāri rekrutēja rūpnīcas “Sarkanais Kvadrāts” pūtēju orķestris, un par šo izlīdzēšanu maksāja tā laika skolniekam milzu naudu – 25 rubļus.

Taču notikumi pirmajā maijā ir bijuši ļoti dažādi un arī Latvijas vēsturē ļoti nozīmīgi. Nesenākais protams ir 2004.gadā notikusī oficiālā Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai.

Par to, vai šis lēmums bija pareizs vai nē, visticamāk vēsturnieki, ekonomisti un politiķi strīdēsies vēl vairākas desmitgades. Šobrīd, Krievijas teritoriālās ekspansijas kontekstā, skeptiķi gan ir pieklusuši, bet esmu pilnīgi drošs, ka diskusijas ik pa laikam atjaunosies ar jaunu sparu. Pēdējos desmit gados mēs esam pārdzīvojuši gana daudz, gan kara apmēriem līdzvērtīgus iedzīvotāju zaudējumus, gan smagu ekonomisko krīzi. Tanī pašā laikā esam atgriezušies un nostiprinājušies tanī pasaules daļā, kurai vienmēr esam gribējuši līdzināties.

Savukārt 1920.gada pirmajā maijā uz savu pirmo sēdi sanāca Latvijas Satversmes sapulce. Vēlēšanās piedalījās 85 procenti balsstiesīgo – tas bija skaidrs apliecinājums tam, ka nācija nacionālas valsts idejai tic.

Tās bija pirmās vispārējās vēlēšanas Latvijas teritorijā, šāda veida pieredze lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju iepriekš nebija bijusi. Satversmes sapulce pieņēma daudzus drosmīgus lēmumus, likvidēja aristokrātijas privilēģijas un akceptēja radikālās agrārās reformas īstenošanu. Ratificēja miera līgumu ar Krieviju un izlīga ar Vāciju, kurai iepriekš bijām pieteikuši karu. Par daudziem būtiskiem lēmumiem vienoties bija ļoti grūti, valsts Satversmes otrā daļa tā arī netika apstiprināta. Darbības laikā izskatīt nepaspēja pat pusi no iesniegtajiem likumprojektiem. Taču kopumā Satversmes sapulce ielika stingrus pamatus Latvijas valstij, kurā dzīvojam joprojām.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Attīstot savu darbību, aicinām pievienoties mūsu komandai PALĪGSTRĀDNIEKU. 1. Veikt būvobjektos nepieciešamos palīgdarbus, veikt vienkāršus zemes darbus, pārvieto celtniecības materiālus un palīgmateriālus celtniecības objektā, veikt materiālu izkraušanu un nokraušanu, palīdzēt uzstādīt un demontēt dažādas būvkonstrukcijas un būvizstrādājumus, sagatavot dažādas virsmas tālākai apdarei, novākt būvgružus, prast strādāt ar rokas un vienkāršiem elektriskiem instrumentiem; 2. Savlaicīga un precīza darba vadītāja rīkojumu izpilde; 3. Citi pienākumi pēc darba devēja norādījumiem; 4. Darba vietā ievērot darba kārtības, darba aizsardzības, drošības tehnikas noteikumus, darba higiēnas prasības un citu Latvijas Republikā pastāvošo normatīvo aktu prasības. Lūdzam ņemt vērā, ka sazināsimies tikai ar nākamajai atlases kārtai izvirzītajiem pretendentiem! Ja pretendents nesaņem atbildi līdz 2021.gada 16.jūnijam, tas nozīmē, ka 1.atlases kārta nav izturēta. Pieteikties, sūtot CV uz e-pasta adresi jolantaacc@gmail.com Profesija: PALĪGSTRĀDNIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 7 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-06-16 Darba sākšanas datums: 2021-06-01 Kontaktpersona: Cv sūtīt uz e-pasta adresi; jolantaacc@gmail.com Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri