Valmieras Ziņas

Patīkamā un daudzveidīgā gaisotnē aizvadīti IX Kokmuižas svētki

Lasīšanas laiks: 4 min

9.septembrī Kocēnos norisinājās IX Kokmuižas svētki „Muižas riktes un etiķete”. Kā ierasts, rīts sākās ar tirgu un iepirkšanos, bet pēc tam visas dienas garumā notika dažādi koncerti un aktivitātes. Bagātīgā diena noslēdzās ar balli, bet visu svētku programmu vadīja Robijs Trankalis.

 Jau plkst. 11.00 interesenti varēja baudīt muižas dejas ar seno deju grupu “Ballare” no Rīgas un “Magnolia” no Cēsīm, kurām pievienojās arī vietējie – VPDK “Savieši”.  Viesu grupu vadītāja Guna Ezermale sniedza bagātīgu informāciju par katru deju, ģērbšanās stilu, deju soļiem un manierēm konkrētā valstī un laika posmā, kā arī deju skolotāja lomu galmā 16-19.gadsimtā:

Deju skolotāji bija augstā činā, ļoti novērtēti un labi atalgoti, jo viņi mācīja labi uzvesties un veidoja galma un muižas atmosfēru, kādu to redzam filmās un lasām grāmatās (Džeinas Ostinas romānu ekranizējumi „Prāts un jūtas”, „Lepnums un aizspriedumi” u.c.) 

Žēl, ka pilnīgai baudai traucēja mūzikas atskaņošanas problēmas…

Kupls interesentu pulks bija sanācis mājīgajā Kokmuižas saimniecības ēkā uz lekciju “Galda noformējums svētkiem”, kur savas dekorēšanas prasmes rādīja un par savu pieredzi stāstīja Baiba Prindule-Rence:

Māksla ir kaut kas tāds, ko nevar iemācīties skolā. Var iemācīties tehniskās un teorētiskās lietas, bet ņuhs un sajūta rodas kaut kur ķermenī iekšā. Arī šeit atbraucu bez konkrētas vīzijas, kā tas izskatīsies tālāk. Man Rīgā ir 500 m² noliktava ar viskautko, un tad nu es savācu lietas, kas vēl bez bērnu ratiņiem ielīda mašīnā. Tā būs improvizācija, bet, protams, ir lietas, ko es ievēroju.

Baibas galdu noformējumā dominē nekrāsas un dabīgie materiāli: lins, metāls, stikls, akmens, māls. Kā uzsvēra Baiba, lai arī kādas krāsas katrs izvēlas, vajadzētu turēties pie skaitļa trīs, lai noformējums būtu gaumīgs un harmonisks. Iespējams, ka tiem, kas turas pie stingri noteiktiem rāmjiem un grāmatās aprakstītiem galda klāšanas likumiem, Baibas noformējums neliksies pieņemams. Uz Baibas klātā galda dominēja pelēkie, brūnie toņi un melnā krāsa: galdauta vietā – dažādi saburzīti linu aizkari un salvetes, melnas un pelēkas sveces, melni metāla svečturi, piesātināti brūns dekors no auduma strēmeļu pušķīšiem, pašas veidotas mākslinieciskas galda kartes, balti sīpoli, baltas sēnītes, garie redīsi un galda vidū izbērta cukura kaudze… Lielisks radošo domu lidojums galda noformējumam šeit un tagad!

Baiba ar dekorēšanu nodarbojas jau 14 gadus, šobrīd viņas komandā ir astoņi cilvēki. Viņa nākusi no Liepas, mācījusies Cēsīs, studējusi psiholoģiju un režiju, bet pirms trim gadiem pabeigusi Vides dizaina nodaļu Latvijas Mākslas akadēmijā. Kā atzīst pati Baiba, daudzas lietas viņas dzīvē notikušas ačgārni – vispirms daudz ko intuitīvi darījusi ikdienā un tikai pēc tam lekcijās sapratusi, KĀPĒC tā ir darījusi. Katrai lietai, katram priekšmetam ir savs emocionālais stāsts, arī viss process nav naudas pelnīšana, bet sirds darbs, kas ik vārdā bija jūtams arī Baibas stāstījumā.

Pēc Baibas lekcijas ģimenes ar bērniem turpat varēja noskatīties arī īsfilmu “Zelta uzvedība. Galda kultūra”.

Pēcpusdienā Kocēnos iestājās klusāks brīdis, jo visi lielie basketbola fani devās mājās, lai pie TV ekrāniem vērotu noslēdzošo Pasaules kausa izcīņas finālturnīra spēli par piekto vietu. Jāteic, ka šajā spēlē diezgan ātri varēja nojaust, ka mūsu vīri būs pārāki par leišu broļukas.

Vēl nebija beidzies basketbola mačs, kad visi salmu maisi bija skatītāju aizņemti, lai klausītos Katrīnas Gupalo dziesmu programmu “7 skumjas zvaigznes”. Lai gan programmā bija minētas Imanta Kalniņa dziesmas, Katrīna izpildīja arī savējās, un tās skanēja ne tikai latviešu, bet arī angļu un ukraiņu valodā. Kā parasti, Katrīnas koncerts bija kvalitatīvs, romantisks un sirdi aizkustinošs, arī klausītāji līdzi dziedāja daudzas dziesmas: „Alvas zaldātiņi”, „Ai, jel manu vieglu prātu!”, „Dūdieviņš” un citas.

Samainot skatu leņķus un ar Baibas dekorēto galdu aizmugurē, skatītāji varēja turpināt domāt par etiķeti, galda kultūru un kāzu tradīcijām franču komēdijā „Tāda ir dzīve”. Filmā lieliski un ar labu humoru tika parādītas kāzu organizācijas aizkulises, ko ciemiņi reizēm nepamana, bet citreiz smagi izjūt uz savas ādas.  Nereti labi plānotais pārvēršas par haosu un īstu katastrofu, ko rada dažādas ķibeles, pārpratumi un nesaskaņas ar mūziķiem, pavāriem, fotogrāfiem…

Iestājoties krēslai, uz skatuves kāpa „Tautumeitas”. Dažas dziesmas viņu pavadījumā izdejoja deju grupa „Baltā” un… mazie bērni, kurus daži vecāki bija palaiduši brīvgaitā pa vidu dejotājām…

Siltā septembra sestdiena bija kā radīta, lai izbaudītu šos svētkus! Ikviens varēja atrast kaut ko sev interesējošu un piemērotu. Medību stāsti un trofeju izstāde, izbraukumi ar laivu, leļļu teātra izrāde, kaligrāfijas darbnīca, pončiku ēšana, saruna ar Valmiermuižas alus saimnieku Aigaru Ruņģi, mālu darbnīca, izjādes ar ponijiem… Paldies organizatoriem par daudzveidīgo programmu!

Pievienojies mūsu komandai! Mūrmuižas pirmsskolas izglītības iestāde “Pasaciņa” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā pirmsskolas izglītības skolotāju (uz nepilnu darba slodzi) uz noteiktu laiku.  Darba vietas adrese: “Bērnudārzs Pasaciņa”, Mūrmuiža, Kauguru pagasts, Valmieras novads. Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu, bērnu vecumam un individuālām spējām atbilstošu izglītības procesu grupā; • sadarboties ar kolēģiem un vecākiem, lai veicinātu katra bērna izaugsmi; • veikt bērnu attīstības dinamikas izpēti; • plānot savu darbību un sagatavot darbam nepieciešamo dokumentāciju, tostarp e-vidē; • piedalīties Iestādes attīstības plānošanā un īstenošanā atbilstoši kompetencei; un ja Jums ir: • pieredze darbā ar bērniem; • izglītība un pedagogu profesionālās kompetences pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām (Ministru kabineta noteikumi Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”); • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopijas gaidīsim līdz 2023.gada 13.oktobrim e-pastā: pasacina@valmiera.edu.lv Tālrunis informācijai: 28650094. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Bērnudārzs Pasaciņa, Mūrmuiža, Kauguru pag., Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-10-13

Mūsu partneri