Valmieras Ziņas

Pašvaldība: Zālājam un zālienam ir atšķirīgas kopšanas prasības

Pirms Jāņiem portāls “Valmieras Ziņas” apsekoja pilsētu un aplīgoja teritoriju saimniekus, kuri nebija pacentušies sakopt savu īpašumus pirms svētkiem. Vairākas no šīm teritorijām pieder Valmieras pilsētas pašvaldībai. No pašvaldības esam saņēmuši skaidrojumu, ka ne visas no šīm teritorijām būtu jāpļauj vairākas reizes sezonā. 

Kā informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa, saskaņā ar Valmieras pilsētas teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas noteikumiem pilsētas zemes gabalu īpašnieki ir atbildīgi par savu īpašumu uzturēšanu, nodrošinot teritorijas sakopšanu, zāliena vai zālāju nopļaušanu un apstādījumu uzturēšanu. Noteikumi regulē arī, kā pļaujama zāle vasarā.

“Zāle var augt vai nu zālājā – ar zālaugiem dabiski apaugušā zemes platībā – vai zālienā, kas ir ar zālaugiem apaugusi un kopta teritorija, arī tiešā ielas brauktuves tuvumā esošais zāliens (ielas sarkanā līnija), kā arī sabiedriskās teritorijas (parki un skvēri). Saskaņā ar noteikumiem zālājiem un zālieniem ir atšķirīgas kopšanas prasības. Zālienu pļaušana jānodrošina tik bieži, lai nepieļautu zāles vidējo garumu virs 15 cm, uzturot to 4-12 cm garumā. Nožogotās teritorijās zāliena pļaušana nozīmē nepieļaut zāles vidējo garumu virs 40 cm, uzturot to 5-40 cm robežās. Zālāju pļaušana jānodrošina ne retāk kā vienu reizi gadā līdz 1.septembrim,” skaidroja Līga Bieziņa.

Valmieras pilsētas pašvaldībai piederošo īpašumu apsaimniekošanu nodrošina viens pakalpojuma sniedzējs – SIA “Valmieras namsaimnieks”, kas secīgi atbilstoši pašvaldības saistošo noteikumu prasībām nodrošina pilsētas zālienu un zālāju uzturēšanu un pļaušanu. “Pašvaldībai piederošo zālāju pļaušanu pašvaldība organizē vienreiz gadā, vasaras otrajā pusē, lai nepieļautu kūlas veidošanos,” skaidro Valmieras pilsētas pašvaldības Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes vadītāja Rita Jemšika.

Biedrības “Baltijas Vides Forums” vides eksperte bioloģiskās daudzveidības un ekosistēmu pakalpojumu jautājumos Dana Prižavoite skaidro: “Zāles pļaušanas laiku vasarā lielākoties nosaka zāles izmantošanas mērķis un vajadzība. Ja zāli paredzēts izmantot lopbarībai, to parasti sāk pļaut jau līdz Jāņiem – šajā laikā zāles biomasa ir ar barības vielām vispilnvērtīgākā un iegūstama kvalitatīvāka lopbarība. Zāle, kas izmantojama citiem mērķiem, atkarībā no zālāja veida ir pļaujama arī pēc Jāņiem.”

Lai sekmētu bioloģisko daudzveidību un dažādu augu sugu saglabāšanos, to pļaušana vēlama pēc augu izziedēšanas, sēklu nogatavošanās un izbiršanas. Dažāda tipa zālājos šis laiks ir atšķirīgs. Pļavas ziedu izziedēšana sekmē arī dažādu apputeksnētājkukaiņu aktivitāti zālājos.

“Zālāju vērtība būtu nosakāma, vērtējot zālājus pēc to dabai un cilvēkiem sniegtajiem labumiem jeb ekosistēmu pakalpojumiem. Tie var būt gan apgādes pakalpojumi – lopbarība, biomasa enerģijai, ārstniecības augi, ģenētiskie resursi. Regulējošie pakalpojumi – ūdens plūsmas regulācija, augsnes aizsardzība, barības vielu noplūdes mazināšana, apputeksnēšana, klimata regulācija. Kultūras pakalpojumi – lauku un pilsētas ainava, tās estētiskā vērtība, atpūtas un tūrisma iespējas, dzīves kvalitāte. Valmierā, piemēram, būtiska zālāju funkcija ir plūdu regulēšanas funkcija. Liela daļa zālāju atrodas Gaujas applūstošajās teritorijās, kalpojot kā mitrumu uzsūcošs sūklis,” skaidro Dana Prižavoite.

“Ņemot vērā, ka pilsētvidē cilvēku pārveidotas dabas un ietekmes ir ļoti daudz, neskartai un dabiskai videi ir īpaša vērtība. Šādos zālājos attīstītās lielāka kukaiņu un putnu daudzveidība, cilvēkam tiek radīta dabiskas, nepārveidotas ainavas sajūta, ļaujot saglabāt cilvēka un dabas mijiedarbības līdzsvaru,” piebilst Līga Bieziņa.

Tiesa gan, no visām mūsu piefiksētajām vietām vienīgi Dīvaliņa pļavas varētu pieskaitīt pie dabiski apaugušām zemes platībām. Visas pārējās aizaugušās vietas bija ielas malās vai sabiedriskās teritorijās. Piemēram, ik gadu esam norādījuši, ka parks ar asfaltētiem gājēju celiņiem starp Memoriālu un Palejas ielu ir aizaudzis, taču arī šogad tur zāle pirms Jāņiem bija saaugusi kā daudzviet Gaujas krastos. Tāpat arī jaunā skatu platforma pie Gaujas Atpūtas parkā jau ir ieaugusi zālē.

Vai tiešām parku var nosaukt par dabiski apaugušu zemes platību?

 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Tevi satrauc koronavīrusa izplatība?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Vidzemes slimnīca aicina savā komandā GRĀMATVEDI Galvenie amata pienākumi: grāmatvedības procesu un finanšu operāciju kārtošana atbilstoši LR likumdošanai un uzņēmuma standartiem; grāmatvedības pirmdokumentu apstrāde un kontēšana; debitoru uzskaite un kontrole; krājumu uzskaites veikšana, kontrole un analīze; pamatlīdzekļu un nemateriālo ieguldījumu uzskaites veikšana, kontrole un analīze; statistikas atskaišu sagatavošana, VID atskaišu sagatavošana; analītisko aprēķinu un atskaišu sagatavošana uzņēmuma vadībai; piedalīties Slimnīcas līdzekļu un bilances posteņu inventarizācijās un norakstīšanas procesos; · citu grāmatveža ikdienas pienākumu veikšana atbilstoši darba uzdevumiem. Prasības kandidātiem: augstākā izglītība grāmatvedības, ekonomikas vai finanšu jomā; darba pieredze grāmatveža amatā vismaz 3 gadi; zināšanas LR normatīvajos aktos grāmatvedības jomā, zināšanas LR nodokļu likumdošanā; valsts valodas zināšanas atbilstoši Valodu likuma prasībām; labas datora lietošanas prasmes ar MS Office programmām; analītiska domāšana, precizitāte un augsta atbildības sajūta; prasme strādāt komandā un individuāli, labas komunikācijas prasmes; · pieredze darbā ar grāmatvedības programmu Horizon tiks uzskatīta par priekšrocību. Jaunā kolēģa ieguvumi: darba līgums uz nenoteiktu laiku; normālais darba laiks; atbildīgs, dinamisks un interesants darbs komandā; stabils atalgojums vienmēr laikā un sociālās garantijas (mēnešalga 1050 līdz 1210 EUR); papildus piemaksas un kompensācijas; darba devēja apmaksātas apmācības; veselības apdrošināšanas polise (pēc viena nostrādāta gada); stabila, droša un sakārtota darba vide; Darba vieta: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201 Ja Jūsu kompetence un pieredze atbilst mūsu prasībām, gaidīsim CV un motivācijas vēstuli līdz 2020.gada 9.aprīlim uz e-pastu: darbs@vidzemesslimnica.lv vai uz adresi: SIA„Vidzemes slimnīca”, Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Sīkāka informācija pie Personāla vadības daļas vadītājas S.Kandeles pa tālr.: 29443898. Pamatojoties uz Vispārīgās datu aizsardzības regulas 13.pantu, SIA“Vidzemes slimnīca” informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs pretendentu atlases norisi; 2) Jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir SIA“Vidzemes slimnīca”, kontaktinformācija: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201, tālrunis 29443898. Sīkāka informācija: https://vidzemesslimnica.lv/par-slimnicu/privatuma-politika/informacija-par-personala-atlases-funkcijas-nodrosinasanu/ Profesija: GRĀMATVEDIS (TREŠĀ LĪMEŅA KVALIFIKĀCIJA) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-04-09 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: darbs@vidzemesslimnica.lv

SIA „Firma Madara’89”- viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem, kas veiksmīgi darbojas pārtikas mazumtirdzniecībā, piedāvā darbu pārdevējam (-ai) veikalā “top!” A.Upīša iela 10, Valmierā. Galvenie darba pienākumi: Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība; Pircēju apkalpošana pie kases; Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē; Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: Vēlama vidējā vai vidējā speciālā izglītība; Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: Interesantu darbu stabilā uzņēmumā; Mūsdienīgu darba vidi; Darbam atbilstošu atalgojumu un sociālās garantijas; Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas. Darba alga no EUR 470-700 (bruto) Darba laiks maiņās no plkst. 8.00-22.00 CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv, ar norādi – pārdevējs VALMIERĀ, A.Upīša ielā. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Andreja Upīša iela 10, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-04-30 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: vakances@madara89.lv ar amata un vietas norādi. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri