Valmieras Ziņas

Pārgaujieši projekta ietvaros viesojas Vācijā

Lasīšanas laiks: 4 min

Pagājušajā gadā Valmiera svinēja 30. gadadienu sadarbībai ar Gīterslo reģionu Vācijā. Ilgus gadus sadraudzības saiknes pastāv arī starp Valmieras skolām un Januša Korčaka vārdā nosaukto vispārizglītojošo skolu Gīterslo pilsētā. Šajā maijā uz turieni devās 12 jaunieši un trīs pedagogi no Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas (VPVĢ), lai piedalītos kopējā projektā “Mēs kopā Eiropas nākotnei”. Vācijas sadarbības partneri bija padomājuši par ciemiņu ērtībām un interesentiem pasākumiem no A līdz Z.

Pirmajās dienās vairāk notika iepazīšanās un saliedēšanās pasākumi, kopīgi būvējot augstākos cukurgraudiņu torņus, uzdodot jautājumus par grupas biedru hobijiem, valodu prasmēm, ģimeni utt. Bija savdabīgas sportiskās aktivitātes: burbuļbumbu futbols, mini golfs, laivošana ar smailītēm, bet ikdienas pauzēs daudzi uzspēlēja volejbolu, norisinājās galda tenisa mači, bet daži izmēģināja pat žonglēšanu!

Januša Korčaka skolā latviešu grupa uzzināja, kāpēc šī skola nosaukta slavenā poļu pedagoga un rakstnieka vārdā, stundā kopā ar vācu jauniešiem veidoja Kahoot spēli, iekļaujot jautājumus par abu valstu ēdieniem, populārākajiem sporta veidiem, nesen notikušo Eirovīziju un citus jautājumus.

Mazu ieskatu augstākās izglītības sistēmā jaunieši guva, apmeklējot Bīlefeldes universitāti, kur studentu ir tikpat, cik iedzīvotāju Valmierā – apmēram 25 000! Nopietnas sarunas raisījās vizītes laikā ar Gīterslo birģermeistaru Norbert Morkes, bet īpašs pagodinājums bija tikties ar Ziemeļreinas-Vestfālenes federālās zemes Parlamenta prezidentu André Kuper. Viņa darbdienas ir ļoti saspringtas un nereti ieilgst līdz vēlam vakaram, tomēr viņš izbrīvēja laiku, lai tiktos ar projekta jauniešiem, katram paspiestu roku un nofotografētos.  Patīkami bija uzklausīt ne tikai viņa domas par ekonomiskajiem un politiskajiem procesiem pasaulē, bet arī apskatīt viņa mājīgo kabinetu un uzzināt par viņa rīta uzmundrinošo nodarbi – skrējienu gar Reinas krastu.

Tie, kam kaut mazliet interesē kulinārija, saprot, cik svarīgs ir cepamais pulveris, bet droši vien tikai retais zina, kur un kad tas tika izgudrots. Šī projekta dalībniekiem bija lieliska iespēja iepazīt vācu izgudrotāju, pārtikas zinātnieku un uzņēmēju August Oetker (1862-1918), kurš ir arī firmas “Dr.Oetker” dibinātājs. Latviešu ēdienkartē parasti nav sastopami pudiņi, bet Vācijā tie ir ļoti populāri, un šajā Oetkera pasaulē izcili garšoja dažādas picas un mušļi, bet vaniļas pudiņš bija vienkārši debešķīgs! Atgriežoties Latvijā, uzmanība tika pievērsta šīs produkcijas piedāvājumam arī mūsu veikalu plauktos.

Interesentiem bija iespēja baudīt arī Gīterslo pilsētas brīvprātīgo ugunsdzēsēju pūtēju orķestra koncertu, kurā skanēja populāru kinofilmu, Franka Sinatras, The Beatles melodijas. Pārsteigumiem pilnas bija vakara pastaigas pa Rēdas-Vīdenbrikas pilsētu, jo tur ik uz soļa varēja sastapt kādu miesās visai paprāvu vācieti… Kā paskaidroja māte Google, betona skulptūras “Ikdienas cilvēki” radījušas mākslinieces  Christel un Laura Lechner,  māte un meita. Mūķenes, pavārs, dejotāji, dāmas pludmalē – kopumā ap 80 skulptūru, kas ik pa laikam mēdz arī mainīt savas atrašanās vietas.

Ceļojuma noslēgumā pāris stundas tika veltītas vides un globālās sasilšanas problēmām, apzaļumošanas un citiem jautājumiem Reinas-Rūras reģiona centrā Diseldorfā. Par šiem jautājumiem ļoti kompetents bija tūristu gids un vides speciālists Jörg Allenstein. Zaļie papagailīši pilsētas parkā, tramvaja sliežu un māju apzaļumošana, gaišas ēku fasādes – šādi un citi fakti lika aizdomāties par cilvēka un vides savstarpējo mijiedarbību, sekām un problēmu risinājumiem. Savukārt noslēguma pusdienas japāņu restorānā lika novērtēt savas tehnoloģiju zināšanas (ēdieni tika pasūtīti elektroniski!) un padomāt par jaunām garšas niansēm.

Saņemot no skolēniem atsauksmes par braucienu, tika pozitīvi novērtēta iegūtā pieredze: iepazīšanās ar citu kultūru un dzīvesveidu, jaunu kontaktu nodibināšana, vācu un angļu valodas pielietojums ikdienas saskarsmē, komunikācijas prasmju  attīstīšana utt. Dažiem jauniešiem tā bija arī pirmā lidojumu pieredze, prasme orientēties svešās pilsētās, bet pārsteidzoši kluss likās svētdienas miers, daudzie velobraucēji ar ķiverēm, multikulturālā skola. Trīs jaunieši dzīvoja vācu viesģimenēs, viņi vietējās tradīcijas un kultūru iepazina vēl pamatīgāk. Skolēniem interesanti bija uzzināt arī par jauniešu parlamentu Gīterslo, un viņi augstu novērtēja Diseldorfas lantāga prezidenta cilvēciskumu un pozitīvismu.

Cik vērtīga un ilgstoša var būt šāda projektu draudzība un sadarbība, uzskatāms piemērs ir VPVĢ ķīmijas skolotājs Kārlis Krastiņš. Šajā braucienā viņš piedalījās kā pedagogs, bet pirms deviņiem gadiem kā Valmieras Valsts ģimnāzijas (VVĢ) skolnieks viņš devās līdzīgā braucienā uz Vāciju, kur ieguva jaukus draugus, ar kuriem ir labs kontakts joprojām, un regulāras tikšanās notiek gan Vācijā, gan Latvijā.

Par iespēju piedalīties projektā milzīga pateicība pienākas labdarības organizācijai Droste-Haus, jo īpaši direktorei Olgai Bünemann, vienmēr atraktīvajai Margret Lütkebohle un Hannah Waldhoff, kas, liekas, par latviešu grupu gādāja 24 stundas diennaktī visu nedēļu. Daudzus gadus par sadarbību ar Vāciju rūpējās VVĢ vācu valodas skolotāja Anita Lutere, bet tad stafeti pārņēma VPVĢ ilggadīgā vācu valodas skolotāja Olita Nīmante. Arī šajā projektā viņa uzņēmās atbildību un visus organizatoriskos jautājumus. Par Olitas Nīmantes vācu valodas zināšanām un izrunu nevienam šaubu nav, jo pat sveši cilvēki ir apjautājušies, cik gadus viņa dzīvo Vācijā, tāpēc skolēniem atliek vien sekot labajam piemēram.

Jau septembrī pārgaujieši būs pretējās lomās un uzņems savus vācu sadraudzības partnerus Valmierā.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldē ēku ugunsdrošības speciālistu/-i (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • uzraudzīt ugunsdrošības sistēmas un ugunsdrošības noteikumu ievērošanu Pašvaldības ēkās un telpās, kontrolēt to ievērošanu; • analizēt ēku/telpu ugunsdrošības stāvokli un sniegt priekšlikumus tā uzlabošanai; • organizēt ugunsdrošības apmācības Pašvaldības darbiniekiem; • sadarboties ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, kā arī citām iestādēm ugunsdrošības jautājumos; un ja Tev ir: • profesionālā augstākā izglītība ugunsdrošībā un civilajā aizsardzībā vai augstākā izglītība inženierzinātnēs (vai pēdējo kursu students) ar apmācību profesionālajā tālākizglītības programma par ugunsdrošību; • zināšanas un darba pieredze ugunsdrošības jomā; • amata pienākumu izpildei nepieciešamo normatīvo aktu pārzināšana un izpratne to pielietošanā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: ļoti labas organizatoriskās un saskarsmes spējas, argumentācijas prasme; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus; analītiskās spējas; augsta atbildības sajūta; precizitāte; spēja strādāt individuāli un komandā; pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • dinamisku, interesantu un atbildīgu darbu un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • pamatalgu pārbaudes laikā 1165 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 1226 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. CV, motivācijas vēstuli (līdz vienai A4 lapai datorrakstā Arial fontā, ar burtu lielumu “11”) un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Ēku ugunsdrošības speciālista/-es amatam” līdz 2024.gada 11.martam. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Ugunsdrošības SPECIĀLISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-11

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Būvvaldes būvinspektoru/-i (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • nodrošināt būvniecības tiesiskumu Pašvaldības administratīvajās robežās; • kontrolēt un pārraudzīt būvniecības procesu Pašvaldībā atbilstoši likumdošanā noteiktajai kompetencei, tai skaitā nodrošināt ekspluatācijā nodotu ēku uzraudzības kontroli; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība arhitektūras jomā arhitekta studiju programmā vai vismaz pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība būvniecības jomā būvinženiera studiju programmā; • patstāvīgās prakses tiesības arhitektūras jomā arhitekta profesijā vai būvniecības jomā būvinženiera profesijā (turpmāk – būvspeciālista sertifikāts); • patstāvīgā prakse arhitektūras vai būvniecības jomā ne mazāka par diviem gadiem pēc būvspeciālista sertifikāta saņemšanas (minētajai praksei jābūt iegūtai pēdējo piecu gadu laikā); • pēdējo piecu gadu laikā nav anulēts būvspeciālista sertifikāts par profesionālās darbības pārkāpumiem, kas radīja vai varēja radīt apdraudējumu cilvēku dzīvībai, veselībai vai videi; • būvspeciālists ir reģistrēts būvinspektoru reģistrā vai arī tam ir visi priekšnosacījumi, lai to varētu reģistrēt būvinspektoru reģistrā; • pieredze nozares terminoloģijas, ar būvniecības nozari saistīto normatīvo aktu un standartu pielietošanā; • valsts valodas prasme atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: ļoti labas organizatoriskās un saskarsmes spējas, argumentācijas prasme; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus; analītiskās spējas; augsta atbildības sajūta; precizitāte; spēja strādāt komandā; pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, “Būvniecības informācijas sistēma” (BIS) portālā vai BIS 2 profilā un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • atbildīgu un dinamisku darbu uz attīstību vērstā Pašvaldībā, ar iespēju rosināt un īstenot pārmaiņas Pašvaldības procesos; • pamatalgu pārbaudes laikā 2174 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 2304 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • nelaimes gadījumu apdrošināšanu, kā arī darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām; • citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. CV, motivācijas vēstuli (līdz vienai A4 lapai datorrakstā Arial fontā, ar burtu lielumu “11”) un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Būvinspektora/-es amatam” līdz 2024.gada 11.martā. Tālrunis papildu informācijai: 64207148, 64207124. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BŪVINSPEKTORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 25C, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-11

Mūsu partneri