Valmieras Ziņas

Pārgājiens pa Polāro loku Ceļotāju stāstu vakarā

Valmieras Tūrisma informācijas centrā (TIC) trešajā Ceļotāju stāstu vakarā par pārgājienu ar slēpēm un kamanām 250 kilometru garumā pa Polārā loka līniju stāstīja Kārlis Bardelis.

10. martā kopā ar ceļa biedru Mārtiņu Gulbi viņš devās uz Krievijas – Somijas robežpunktu.

“Labāku ceļabiedru par Mārtiņu nevaru iedomāties. Jau studiju laikā sapratu, ka ar šo čali jāturas kopā, jo viņam ir trakas idejas, un mēs noteikti kaut ko interesantu kopā izdomāsim,”

stāsta K.Bardelis.

Kamanas bijušas ļoti smagas, svēra ap 100 kilogramus. Visur, kur nebija vēl sniega, kamanas nācās nest pašiem.

Lai turētos uz Polārā loka līnijas, pārgājienā pieveikti dažādi reljefi – gan līdzenas aizsaluša ezera virsmas, kur smagās kamanas gājušas kā pa sviestu, gan meži, kuru šķērsošana prasījusi krietni ilgāku laiku un piepūli.

“Lai gan martā uz Polārā loka ir krietni zemas temperatūras, šī bija siltākā ziema pēdējo 50 gadu laikā. Bažījos, ka sniegs izkusīs, un nekur tālu mēs netiksim,”

stāsta K.Bardelis.

Kārlis un Mārtiņš gājuši diezgan tuvu Somijas un Krievijas robežai, tas savukārt novedis pie tikšanās ar vietējiem robežsargiem.

“Iedomājieties, ko viņi redz – divu cilvēku pēdas ved no Krievijas puses un velk sev līdzi kaut ko smagu,“

stāsta K.Bardelis.

Pārgājiena laikā sastapti arī viesmīlīgi vietējie iedzīvotāji, kuri ceļotājus izmitinājuši. Reizēm arī valodas barjera nav traucējusi, jo daži no vietējiem nerunājuši nevienā no ceļotājiem zināmajām valodām.

“Pirmais jautājums, ko māju saimnieki mums uzdeva, bija – vai mēs gribam palikt pa nakti, savukārt otrais – cikos mēs gribam iet saunā,”

stāsta K.Bardelis.

Tomēr ne vienmēr naktis bija iespējams pārlaist siltumā. Ceļotājiem bieži vien nācies gulēt teltī 27 grādu aukstumā.

“Vienu no aukstākajām naktīm pārlaidām teltī. Humora pēc aizvilkām ciet arī rāvējslēdzēju jakas kabatām, lai siltāk,”

stāsta K.Bardelis.

Pārgājienā ceļotāji nav iztikuši arī bez likstām – aukstākajā naktī teltij saplīsis rāvējslēdzējs, kā dēļ no rīta viņi pamodušies nosalušām kājām, un kādā no grūtāk šķērsojamām vietām uzšķērstas kamanas.

Kā iepriekš bija plānots, vienpadsmitajā piedzīvojuma dienā Kārļa ceļabiedrs devies mājup, bet Kārlis ceļu turpināja vienatnē. 

“Nebiju īsti gatavs palikt vienatnē. Tomēr Imants Ziedonis reiz rakstījis: “Kad gulbji aizlaižas, tad trešajā dienā snigs, bet grūtākās būs šīs dienas bez gulbjiem un sniega debesīs”,”

stāsta K.Bardelis.

Sākumā pārgājienu plānots veikt desmit dienās, veicot 25 kilometrus dienā, tomēr realitātē tas prasījis ilgāku laiku, un kopumā pārgājiens veikts 22 dienās. 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

ReTV Ziņu dienests aicina darbā ŽURNĀLISTU/-I Ja esi gatavs mesties izaicinājumos un kļūt par žurnālistu vienā no straujāk augošajiem Ziņu dienestiem, pievienojies ReTV komandai! Darba pienākumi: • Raidījumu un sižetu veidošana – informācijas meklēšana un informācijas avotu pārbaude, dalība filmēšanas procesā, montāžas plāna veidošana un dalība montāžas procesā, sižeta/raidījuma iesniegšana vadītājiem; • Radošu ideju ģenerēšana un ieteikumu iesniegšana producentam; • Sekot aktualitātēm politikā, kultūrā, ekonomikā un sabiedrībā. Nepieciešams: • Izpratne par TV nozares specifiku; • Teicamas komunikācijas, analītikas un argumentācijas prasmes; • Teicamas laika plānošanas prasmes un atbildība par padarīto; • Labas latviešu valodas zināšanas. Piedāvājam: • Profesionālo un personīgo attīstību; • Iespēju patstāvīgi plānot savu darba laiku; • Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; • Algu EUR 600-1200 (bruto) – atkarībā no padarītā apjoma; • Darba vietu Valmierā. Ja vēlies pievienoties ReTV Ziņu dienestam, sūti savu CV un motivētu pieteikumu līdz 20.maijam uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv ar norādi "Žurnālista vakance". Profesija: ŽURNĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12A, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-20 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv

Mūsu partneri