Valmieras Ziņas

Par skolu reorganizāciju Rūjienas novadā

Ņemot vērā radušos situāciju, vēlos izskaidrot skolu reorganizācijas nepieciešamību. Rūjienas novada dome ir pieņēmusi lēmumu reorganizēt novada skolas, domājot par skolēniem, pedagogiem, vecākiem un izglītības kvalitāti Rūjienas novadā. Nevienam vissliktākajos sapņos pirms 20 gadiem neienāca prātā doma, ka kādai no šīm mazajām lauku skoliņām sāks virmot apkārt šādas problēmas, par kurām mums nu ir pienācis laiks domāt un pieņemt nepopulārus lēmumus.

Mīļie līdzcilvēki, padomāsim objektīvi, paskatoties sev apkārt, kas notiek ar mūsu Latviju, Rūjienu, apkārtējiem pagastiem un vispār Latvijas laukiem kopumā. Mēs visi redzam un saprotam – mūsu strauji kļūst mazāk. Viens dodas mācīties uz Rīgu, otrs labākas dzīves meklējumos uz ārzemēm un tā varētu turpināt.

Pašreiz tie lielie, aktīvie bļāvēji un trača cēlāji pret skolu reorganizāciju, ir tie cilvēki, kuri vispār nav lietas kursā par notiekošo, liela daļa pat ir pametuši mūsu novadu un vēl daži pat mūsu mīļo Latviju. Jau tagad daudzi vecāki bērnus skolo citās skolās, tajā skaitā arī Rūjienas vidusskolā. Patiešām ir bēdīgi, ka ir cilvēki, kuri speciāli tracina un uzkurina savus kaimiņus un paziņas, staigājot pa mājām, aktīvi piedaloties sabiedrības maldināšanā, tādējādi pierādot savu “izcilo līderismu”. Ļoti žēl, ka tā notiek, ka cilvēki, neizprotot situāciju, izsaka personiskus apvainojumus cilvēkiem, kuriem šajā situācijā būs jāpieņem turpmākie lēmumi un no tā nekādi nevarēs izvairīties. Aicinu visus pie šī jautājuma risināšanas pieiet bez savām personīgajām interesēm un emocijām, jo emocijas ir tās kas parasti visu grauj, sanaido un posta.

Nav runa par skolu likvidēšanu, kā tas tiek kultivēts, bet ir runa par skolu reorganizāciju.

Mēs stāvam jautājuma priekšā: kas jāizdara šodien, lai rītdiena neatnāktu ar vēl lielākiem pārsteigumiem, sagādājot mums vēl lielākas problēmas un sāpes.

Visām skolām sāk trūkt bērnu, no bērnu skaita savukārt ir atkarīga pedagogu noslodze un atalgojums. Un pats galvenais iemesls, par pamatu šīm mūsu uzsāktajām darbībām ir valsts noteiktais JAUNAIS PEDAGOGU ATALGOJUMA MODELIS, kas liek pašvaldībām sarosīties un nopietni izvērtēt situāciju.

Šajā situācijā nedrīkst nedarīt NEKO, jo rudenī, uzsākot mācības, atklātos, ka trūkst naudas skolotāju algām, lai nodrošinātu mācību procesu, nebūtu naudas atbalsta personālam, pagarinātai grupai un fakultatīvajām nodarbībām arī skolas administrācijai.

Ko tad septembrī mēs vairs varētu darīt? Tad pedagogi izietu ielās un deputāti būtu vainīgi. Domāju, ka apkārtējie novadi un arī daudzi citi novadi Latvijā vēl nav īsti sapratuši situācijas nopietnību, kāda pašreiz no valsts uzlikta pašvaldībām, padarot pašvaldību par ķīlnieci mazo skolu pastāvēšanas jautājumos.

Mūsu kaimiņu Naukšēnu novads šādu reorganizāciju jau veicis pirms vairākiem gadiem, apvienojot Ķoņu pamatskolu un Naukšēnu vidusskolu kā vienotu Naukšēnu novada vidusskolu.

Līdz šim mazo skolu pedagogu un administrācijas atalgojumu nepietiekamību mēs risinājām uz Rūjienas vidusskolas un pašvaldības finanšu līdzekļu rēķina,

jo domes uzstādījums bija, ka visi pedagogi Rūjienas novadā ir vienādi, līdz ar to zaudētāji bija Rūjienas vidusskolas pedagogi.

Tagad jaunajā likumā ir plānots noteikt slodzi skolotājiem 36 stundu apjomā un algu pieaugumu (no 800 eiro – 1050 eiro robežās vienā skolā par pilnu slodzi), ņemot vērā skolēnu skaitu klasē. Un svarīgs arguments šo jauno noteikumu sakarā ir tas, ka nauda tāpat kā iepriekš seko skolēnam konkrētajai skolai, bet aizliegta ir naudas pārdale starp skolām.

Tagad mums priekšā smagākās izšķiršanās, ko darīt – vai solidāri jāsamazina skolā skolotājiem slodzes, lai visiem saglabātos darbs, vai jāatbrīvo no darba pedagogi, lai tie, kuri paliek strādāt, saņemtu pilnu slodzi un atbilstošu atalgojumu.

Līdzīgi ir ar skolas administrācijas darbiniekiem (direktors un viņa vietnieki), ja skolēni skolā ir mazāk par 100, tad viņu amata likme ir tikai 0,5 slodzes.

Gribu uzsvērt, ka pašvaldība nav darba vietu radītāja, bet pakalpojumu sniedzēja un infrastruktūras attīstītāja un uzturētāja. Mums jāskatās nākotnē, kā attīstīsies mūsu novads, ņemot vērā situāciju Latvijā. Lai iedzīvotāji izvēlētos Rūjienas novadu, kā savu dzīves telpu, šeit ir jābūt labiem dzīves apstākļiem, iespējai attīstīt uzņēmējdarbību, iespējai iegūt labu izglītību, jābūt nodrošinātam pamatpakalpojumu klāstam – kultūras, sporta un atpūtas jomā, kā arī brīnišķīgai vietai, kur dzīvot mierīgā, zaļā, harmoniskā vidē.

Pašreiz dome ir pieņēmusi lēmumu visas izglītības iestādes apvienot zem viena nosaukuma – Rūjienas vidusskola,

lai nebūtu skarbā sadalījuma mazās lauku skolas bez naudas un slodzēm un lielā Rūjienas vidusskola, jo mēs visi dzīvojam Rūjienas novadā un esam vienādi atbildīgi par visām izglītības iestādēm.

Tagad galvenais darbs ir komisijai, atrast pašu labāko zelta vidusceļu skolu tālākai darbībai. Komisijā ir iekļauti skolu direktori, domes deputāti, vecāki un skolu pārvaldes vadītāja.

Vēlējos vēl piebilst, ka šis noteikti nebūs vienīgais nepopulārais lēmums, ko nākotnē nāksies pieņemt deputātiem. Skaidri redzams, ka iedzīvotāju skaitam samazinoties, mums nāksies atkal atgriezties gan pie reģionālām reformām, gan smagiem lēmumiem citās jomās.

Novēlu mums visiem sapratni un izdošanos!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ugunsdzēsības aparātu korpusu un metāla degvielas kannu ražošanas uzņēmums aicina darbā: mārketinga un sabiedrisko attiecību speciālistu/-i Galvenie pienākumi: Produktu un pakalpojumu virzība starptautiskā tirgū Uzņēmuma iekšējās un ārējās komunikācijas veidošana un uzturēšana Uzņēmuma tēla veidošana un uzturēšana Sagaidām kandidātu ar: augstāko izglītību sociālo zinātņu jomā (mārketings, komunikācija vai tml.) veiksmīgu iepriekšējo darba pieredzi mārketinga un sabiedrisko attiecību jomā veiksmīgu iepriekšējo darba pieredzi projektu vadībā analītisku un radošu domāšanu un spēju kompleksi risināt problēmas teicamām svešvalodu zināšanām un visaptverošām komunikācijas prasmēm aktīvu, uz sadarbību un rezultātu orientētu personību ar inovatīvām idejām Piedāvājam: Interesantu un dinamisku darbu stabilā, uz attīstību orientētā uzņēmumā Iespēju mācīties, gūt pieredzi un realizēt sevi dinamiskā darba vidē un darbā ar starptautiskiem tirgiem Darba rezultātiem un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu no Eur 1000 mēnesī, dažādus papildu labumus Sakārtotu, ērtu darba vidi draudzīgā kolektīvā E-pasts pieteikuma nosūtīšanai: darbs@valpro.lv Tālrunis papildus informācijai: 64 207 235 Pateicamies par atsaucību un informējam, ka sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz pārrunām! Nosūtot pieteikumu, Jūs piekrītat, ka personas datu pārzinis SIA "VALPRO" (Reģ. nr. 40003058280) iekļauj Jūsu personas datus savā datubāzē un uzglabā 1 gadu no pieteikuma saņemšanas brīža. Piekrišanu Jums ir tiesības atsaukt, rakstot uz norādīto e-pasta adresi. Profesija: SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Linarda Laicena iela 2, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-07-21 Kontaktpersona: E-pasts: darbs@valpro.lv; Tālr.: 64207235, 29413500; Adrese: L.Laicena iela 2, Valmiera. Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

SIA „VTU Valmiera” Reģ. Nr. 40003004220   aicina darbā Apkopēju (Valmieras AO) uz noteiktu laiku no š.g.5. jūlija līdz 2. septembrim DARBA PIENĀKUMI: · uzkopt darba, palīgtelpas un autoostas teritoriju PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · pamatizglītība · vēlama iepriekšēja darba pieredze uzkopšanas un tīrīšanas darbos · iemaņas darbā ar sadzīves tehniku · vēlamas zināšanas telpaugu kopšanā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: · darbu stabilā uzņēmumā · sociālās garantijas · darba algu – valstī noteiktā minimālā stundas tarifa likme CV vēstuli ar norādi vakancei „Apkopējs” lūdzam līdz 2021. gada 1. jūlijam iesniegt: · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi Valmieras autoostas kasē Stacijas ielā 1, Valmierā vai SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas „Brandeļi”, Brandeļos, Kocēnu pagastā, Kocēnu novadā, 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 Ar pretendentiem, kuri būs izvirzīti nākamajai atlases kārtai, sazināsimies divu nedēļu laikā pēc sludinājumā norādītā pieteikšanās termiņa beigām. * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Informācija 26558027 Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Stacijas iela 1, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-07-01 Kontaktpersona: CV un pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz info@vtu-valmiera.lv Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri