Valmieras Ziņas

No virtuves līdz atkritumu poligonam – ZAAO uzsāk informatīvo kampaņu par bioloģisko atkritumu dalītu vākšanu

Lasīšanas laiks: 3 min

Ar šefpavāra Māra Jansona demonstrāciju, kā kartupeli izmantot līdz pat miziņai un ekskursiju jaunatklātajā bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīcā “Daibe”, SIA “ZAAO” (turpmāk – ZAAO) uzsāk informatīvo kampaņu “Šķirot BIO? Loģiski!”, kuras laikā gan ZAAO darbības teritorijas novados, gan Latvijā kopumā tiks skaidrots par bioloģisko atkritumu šķirošanas nozīmīgumu, portālu “Valmieras Ziņas” informēja SIA “ZAAO” Sabiedrisko attiecību vadītāja Dina Lukaševiča-Lāce.

Latvijai ir saistošs Eiropas Komisijas izvirzītais mērķis – līdz 2035. gadam poligonos varēs apglabāt ne vairāk kā 10% no visiem atkritumiem. Ar šā gada 1. janvāri visā valstī stājās spēkā noteikumi par bioloģisko noārdāmo atkritumu dalītu vākšanu. ZAAO darbības teritorijā pakalpojums būs obligāts daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem un uzņēmumiem pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajās teritorijās. Uzņēmumiem prasība par bioloģisko atkritumu dalītu vākšanu ir obligāta, ja radītais atkritumu apjoms ir lielāks par 80 litriem nedēļā.

Privātmāju īpašniekiem ir iespēja izvēlēties izmantot brūno konteineru vai pašiem veidot komposta kaudzi sava īpašuma teritorijā. Ja izvēle ir par labu kompostēšanai, par savu lēmumu jāinformē ZAAO, kas veidos un uzturēs mājkompostētāju reģistru. “Tā nav valsts noteikta prasība, bet gan mūsu iniciatīva, lai veiktu uzskaiti un kontroli par bioloģisko atkritumu apsaimniekošanu Vidzemē,” skaidro ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis.

Pagājušā gada nogalē ekspluatācijā nodotā bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes rūpnīca “Daibe” ir būtisks solis, lai sniegtu mūsdienīgu un klientiem pielāgotu atkritumu apsaimniekošanu, kā arī iespēja tuvoties Eiropas Savienības noteiktajām prasībām. Rūpnīcā esošie bioloģiski noārdāmo atkritumu anaerobās fermentācijas tuneļi un aerobās kompostēšanas iekārtas ļauj tehnisko kompostu iegūt pāris mēnešu laikā, kas ir vairākas reizes ātrāk par iepriekš izmantoto risinājumu.

Kampaņa “Šķirot BIO? Loģiski!” izglītos, kā pareizi šķirot bioloģiski noārdāmos atkritumus, pēc pieprasījuma, daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem rīkojot arī šķirošanas meistarklases, skaidros, kā noslēgt līgumu par brūnā konteinera uzstādīšanu un kā notiks tā apkalpošanas procesi. ZAAO darbības teritorijas novados tiks izvietots ceļojošais vides objekts, kas pievērsīs uzmanību nepieciešamībai šķirot bioloģiskos produktus.

Pulcējoties Dabas un tehnoloģiju parka URDA telpās, ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis uzsvēra: Mūsu mērķis ir nodrošināt pilnu apsaimniekošanas ciklu – no virtuves līdz atkritumu poligonam. Ar šīs kampaņas aktivitātēm vēlamies ne tikai vairāk skaidrot bioloģisko atkritumu apsaimniekošanas principus, bet arī uzsvērt, ka brūnā konteinera izmantošana pašlaik ir finansiāli izdevīgāka. Mēs ticam, ka nākotnē atkritumu apsaimniekošanā būs divi principi – slinkais un čaklais. Priekš čaklā iedzīvotāja tiks būvēta infrastruktūra, lai ir kur likt šķirojamo materiālu un to darīt būtu ērti. Savukārt slinkajam atkritumu apsaimniekošana paliks dārgāka. Zinot un saprotot šos principus, ikviens no mums var izdarīt izvēles.”

Pieteikšanos bioloģisko atkritumu konteineram un līguma slēgšanu visā savā darbības teritorijā ZAAO uzsāka 1. februārī, iespēju noslēgt līgumu jau izmantoja restorāns “Kest”, kura šefpavārs Māris Jansons sniedza ieskatu par pārtikas atkritumu procesiem restorānā un nozarē:Restorānos ir pierasts un pašsaprotami atdalīt pārtikas atlikumus. Arī izlietoto eļļu un citus pārpalikumus nododam pārstrādei, nekas netiek vienkārši izmests. Ieviešot bioloģisko atkritumu konteinerus, savākšanas un izvešanas procesi kļūs vēl ērtāki un arī ekonomiskāki.

Vairāk par ZAAO bioloģisko atkritumu dalītās vākšanas sistēmu https://zaao.lv/skirot-bio-logiski/

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Promo Cash & Carry  Ed. Lācera iela 4, Valmierā  aicina savai komandai pievienoties  tirdzniecības zāles darbinieku/-ci "Frozen" (-18 grādi) nodaļā.Darba apraksts:- Izvietot preci saldētavās un tirdzniecības zāles plauktos;- Sekot līdzi preču apritei un derīguma termiņiem;- Uzturēt kārtību ledusskapī un tirdzniecības zālē;- Atbilstoši prasībām, izvietot cenu zīmes un reklāmas materiālus.Prasības:- Spēja veikt fizisku darbu;- Vēlama iepriekšējā pieredze tirdzniecībā;- Augsta precizitāte un atbildības sajūta.Uzņēmums piedāvā:- Atalgojumu 650.00 - 675.00EUR uz rokas;- Apmācības darba vietā;- Bezmaksas tēju un kafiju;- Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika;- Apmaksātu obligāto veselības pārbaudi;- Redzes korekcijas līdzekļu kompensāciju;- Draudzīgas cenas PROMO Cash&Carry produktiem;- Labus piedāvājumus pie sadarbības partneriem (piemēram mobilo sakaru pakalpojumiem).Lūgums sūtīt pieteikumu un sazināsimies ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām. Sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz nākamo atlases kārtu - darba pārrunām.Jūsu personas dati, kas ietverti CV un citos dokumentos, kas pievienoti klāt darba pieteikumam, tiks apkopoti, apstrādāti un uzglabāti saskaņā ar ES Vispārīgo datu aizsardzības regulu, kā arī SIA “Sanitex” Privātuma politiku. Profesija: TIRDZNIECĪBAS ZĀLES DARBINIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Eduarda Lācera iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-04-26 Darba sākšanas datums: 2024-04-19 Kontaktpersona: Tālrunis: 22309306 E-pasts: ieva.sp@sanitex.eu

Mūsu partneri