Valmieras Ziņas

Nesamaksājot mediķiem solīto, krīze veselības aprūpes sistēmā būs ilga

Lasīšanas laiks: 4 min

Sākot savu darbu, katra valdība izveido noteiktu darbu sarakstu, ko tā apņemas izdarīt savas darbības laikā. Runa šoreiz ir nevis par katras partijas solījumiem, startējot Saeimas vēlēšanās, kas nereti atgādina vēlmju sarakstu ar vairāksolīšanas elementiem, bet gan valdības rīcības plānu, kam pēc savas būtības jābūt instrukcijai visam tās darbības laikam.

Savukārt pašreizējā situācijā valdības rīcības plāns drīzāk ir kļuvis par tīri simbolisku dokumentu – vismaz attiecībā uz šajā laikā tik ļoti nozīmīgo veselības aprūpes nozari. Objektīvi: tāpēc, ka visu prātus ir aizņēmusi cīņa ar Covid-19 pandēmiju. Subjektīvi: tāpēc, ka aiz tā var labi noslēpties un (vismaz sev) attaisnot iepriekšējo solījumu nepildīšanu.

Tomēr atļaušos atgādināt vismaz par darba samaksu. Atbilstoši savulaik apstiprinātajam šīs valdības rīcības plānam, bija noteikts, ka, sākot ar 2020. gadu, veselības aprūpes vispārējās valdības finansējums veido vismaz 4% no iekšzemes kopprodukta. Tāpat tika pateikts, ka ik gadu darba samaksa ārstniecības personām un pārējam personālam veselības aprūpes tarifos tiek palielināta par 20%, 2021.gadā ārstu vidējai darba samaksai sasniedzot divkāršu tautsaimniecībā nodarbināto darba algu, vienlaikus palielinot arī pārējo ārstniecības personu darba samaksu un mazinot darba samaksas atšķirības starp nozarē strādājošiem.

Pamats uzskatīt, ka šie nav tukši aprēķini, bet izpildāma realitāte, bija gan paredzamie līdzekļi apstiprinātās obligātās veselības apdrošināšanas modeļa ieviešanas rezultātā, gan ekonomiskās attīstības rezultātā novirzāmie līdzekļi, uzskatot, ka veselības aprūpes sistēmas nostiprināšana ir un paliks jebkuras valdības prioritāte.

Jaunā Saeima neatsacījās no prioritātes. Vēl vairāk – kā nevajadzīgu, steidzami atcēla obligāto apdrošināšanu, un, uzskatot, ka naudas budžetā būs vairāk jau no vēlmes vien, jau 2018. gada decembrī izdarīja grozījumus Veselības aprūpes finansēšanas likumā, paredzot pakāpenisku valsts finansējuma pieaugumu veselības aprūpes darbinieku darba samaksas paaugstināšanai, tostarp arī attiecībā uz 2020. gadu. Tiesa, jau 2020. gada budžeta pieņemšanas procesā šie paši 13. Saeimas deputāti likumā ierakstīto normu neņēma vērā un līdz ar to neizpildīja pašu pieņemtu likumu.

Un šī brīža realitāte gan ir tāda, ka, kaut arī sarunās ar mediķiem valdība bija solījusi algu palielinājumu 10% apmērā, 2022. gadā būs vien nepilni 5%. Mediķi uzsver, ka, lai arī mediķu atalgojuma kāpums pēdējo gadu laikā ir noticis, tas nav pietiekams, it īpaši ņemot vērā sākotnēji zemos darba algas izejas rādītājus.

Šāda veida attieksme pret mediķiem nav saprotama vismaz divu iemeslu dēļ.

Pirmkārt, kaut arī šobrīd valstī ir krīze, un tā ir gan epidemioloģiskā, gan ekonomiskā, tomēr  ekonomisko mēs (tāpat kā pārējās valstis) varam (un drīkstam) atrisināt ar aizņemto naudu. Tātad nevar atrunāties ar spiedīgiem finansiālajiem apstākļiem – valdība ar savu rīcību jau vairākas reizes ir apliecinājusi, ka naudas aizņemšanās ir teju visu problēmu risināšanas panaceja. Vēl vairāk,- kā redzam no apstiprināmā budžeta analīzes,  esam jau 2.vietā starp ES dalībvalstīm budžeta deficīta izveidošanā. Tātad,- esam droši aizņēmušies visam kam, bet ne jomai, kam objektīvi vajag visvairāk.

Otrkārt, un tas ir pats satraucošākais,- ir jāņem vērā, ka šāda attieksme, solījumu neturēšana var radīt graujošas sekas veselības aprūpes sistēmai ilgtermiņā. Savulaik tika pieņemti jau minētie grozījumi Veselības aprūpes finansēšanas likumā faktiski viena iemesla dēļ – garantēt nozarei, ka trīs gadu periodā viņu algas palielināsies noteiktā apmērā. Tas tika darīts, lai veselības aprūpes sistēmā strādājošie saprastu, ka viņiem dotie solījumi tiešām tiks īstenoti.

Cilvēka pacietības līmenis var būt liels, bet ne bezgalīgs. Turpinot barot veselības aprūpes nozarē strādājošos ar tukšiem solījumiem, arvien vairāk saasināsies situācija līdzīga tai, ar kādu saskaramies jau šobrīd, ka ir slimnīcas, kurās nav iespējams ārstēt ar Covid-19 saslimušos, jo vienkārši nav atbilstošu speciālistu. Šodien iedzīvotāji tiek brīdināti, ka nepieciešamības gadījumā viņi varētu pietiekami savlaicīgi nesaņemt veselības aprūpes pakalpojumus, jo ir liels skaits Covid-19 pacientu. Domāju, neviens no mums nevēlas sagaidīt, ka šādi brīdinājumi saglabājas arī pēc epidemioloģiskās krīzes beigām, jo gluži vienkārši nebūs speciālistu, kuri šos pakalpojumus sniegtu. Lai nepieļauti šādu teju beztermiņa veselības aprūpes sistēmas krīzi, veselības aprūpes sistēmas darbiniekiem jau 2022.gada budžetā algas jāpalielina tādā apmērā, kādā ir solīts.

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola aicina darbā SPECIĀLO PEDAGOGU (profesijas klasifikatora kods 2352 03), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku (0,405 likmes jeb 12,15 stundas nedēļā). Ja Jūs vēlaties: • veikt individuālo darbu ar izglītojamajiem un palīdzēt, konsultēt pirmsskolas izglītības skolotāju darbā ar izglītojamo, kuram nepieciešams atbalsts; • īstenot pirmsskolas izglītības programmu, nodrošinot kvalitatīvu pedagoģisko procesu, ņemot vērā katra bērna vecumu, veselības stāvokli, attīstību, individualitāti, sagatavojot izglītojamos sekmīgai pamatizglītības apguvei; • plānot un realizēt savu darbu sadarbībā ar kolēģiem, konsultēt vecākus; aktīvi iesaistīties Atbalsta komandas darbā; un ja Jums ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu; atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte; spēja analizēt un risināt konfiktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; spēja cieņpilni komunicēt ar bērniem un pieaugušajiem; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022.gada 30.decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv Tālrunis informācijai: 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SPECIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30 Kontaktpersona: CV,piet.vēstuli,izglit.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu:trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola aicina darbā SKOLOTĀJU LOGOPĒDU (profesijas klasifikatora kods 2352 01), darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads, uz nenoteiktu laiku (0,535 likmes jeb 16,050 stundas nedēļā). Ja Jūs vēlaties: • veikt darbu saskaņā ar katra izglītojamā izglītības programmu, valodas attīstības traucējumiem un attīstības īpatnībām; • veikt izglītojamo attīstības dinamikas izpēti; • konsultēt grupas skolotājus, palīgus un vecākus; • kārtot dokumentāciju; un ja Jums ir: • iegūta augstākā pedagoģiskā izglītība un skolotāja logopēda kvalifikācija vai augstākā izglītība un logopēda vai audiologopēda kvalifikācija, atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes spējas, prasme elastīgi reaģēt uz pārmaiņām, prasme strādāt komandā; augsta atbildības sajūta; spēja plānot un organizēt savu darbu; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022.gada 30.decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJS LOGOPĒDS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30 Kontaktpersona: CV,piet.vēstuli,izglit.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu:trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv

Pievienojies mūsu komandai! Trikātas pamatskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJU, darba vietas adrese: “Gaismaskalns”, Trikāta, Trikātas pagasts, Valmieras novads uz noteiktu laiku (1 likme jeb 40 stundas nedēļā). Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu, bērnu vecumam un individuālām spējām atbilstošu izglītības procesu grupā; • sadarboties ar kolēģiem un vecākiem, lai veicinātu katra bērna izaugsmi; • veikt bērnu attīstības dinamikas izpēti; • plānot savu darbību un sagatavot darbam nepieciešamo dokumentāciju, tostarp e-vidē; • piedalīties iestādes attīstības plānošanā un īstenošanā atbilstoši kompetencei. un ja Jums ir: • pieredze darbā ar bērniem; • izglītība un pedagogu profesionālās kompetences pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām (Ministru kabineta noteikumi Nr. 569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”); • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; mēs piedāvājam: • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Pedagogu darba samaksas noteikumi”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt līdz 2022.gada 30.decembrim e-pastā: trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai: 26548247. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Gaismaskalns, Trikāta, Trikātas pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-30 Kontaktpersona: CV,piet.vēstuli,izglit.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu:trikatas.pamatskola@valmiera.edu.lv

Mūsu partneri