Valmieras Ziņas

Mediķi aicina iedzīvotājus būt piesardzīgiem karstajā laikā

Lasīšanas laiks: 2 min

Ņemot vērā meteorologu prognozēto karstumu tuvākajās dienās, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi aicina iedzīvotājus ievērot piesardzību, lai izvairītos no karstuma dūriena, portālu “Valmieras Ziņas” informēja NMPD Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Bukša.

Apstākļos, kad karstums pārsniedz 25 – 30 grādus pēc Celsija, iedzīvotāji aicināti pēc iespējas mazāk uzturēties tiešajā saulē dienas viskarstākajā laikā no plkst.11 līdz plkst.15, izvēlēties atbilstošu apģērbu, uzņemt pietiekamā daudzumā šķidrumu, kā arī parūpēties par bērniem un sirmgalvjiem.

I.Bukša norādīja, ka cilvēks cieš no karstuma ietekmes tad, ja organisms nespēj atdzist un pats regulēt ķermeņa temperatūru. NMP dienesta mediķi atgādina, ka karstajās dienās riskam īpaši būs pakļauti gados vecāki cilvēki, mazi bērni, slimnieki, kuri ir piesaistīti pie gultas un ikdienā ir spiesti paļauties uz apkārtējo palīdzību, cilvēki, kuri slimo ar hroniskām slimībām, cilvēki, kuri lieto noteiktus medikamentus un tie, kuri veic fiziskas aktivitātes.

Karstā laikā NMPD mediķi iesaka rīkoties šādi:

~ Plānot savu dienu tā, lai varētu izvairīties no karstuma un pēc iespējas vairāk atrastos labi vēdināmās telpās. Ja iespējams, neuzturēties atklātā saulē un nestrādāt, nesportot laikā, kad karstums ir visintensīvākais.

~ Ja tomēr jādodas ārā, valkāt cepuri un gaišas, vieglas, elpojošas drēbes, ieteicams no kokvilnas auduma, uz ielām turēties vairāk ēnas pusē, paņemt līdzi pietiekamu daudzumu ūdens.

~ Palielināt izdzertā šķidruma daudzumu un lietot to pirms sāk mocīt slāpes. Pamīšus lietot vēsu ūdeni ar augļu sulu vai minerālūdeni, dzeramo ūdeni. Nelietot alkoholu, stipru kafiju un tēju, jo šie dzērieni pastiprina dehidratāciju jeb ķermeņa atūdeņošanos.

~ Ja uz ielas paliek pārāk karsti, meklēt atvēsinājumu veikalos, kafejnīcās un citās telpās ar kondicionēšanas iekārtām.

~ Lai atvēsinātos, ieteicams iet vēsā dušā, vannā vai norīvēties ar slapju dvieli.

Pirmā palīdzība pārkaršanas gadījumā:

~ Novietot cietušo vēsākā vietā vai ēnā pusguļus. 

~ Atģērbt cietušo.

~ Mitrināt ar vēsu ūdeni cietušā pieri, kaklu, krūtis.

~ Dot dzert vēsu ūdeni.

~ Vēdināt, dzesēt, radot gaisa plūsmu.

I.Bukša atzīmēja, ka pārkaršana var izraisīt smagus veselības traucējumus un apdraudēt dzīvību. Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, ieteicams konsultēties ar savu ģimenes ārstu, savukārt, ja veselības stāvoklis pasliktinās un parādās ķermeņa trīcēšana, drebuļi, augsta temperatūra, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji vai samaņas zudums – zvanīt 113 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri